Google Bookmarks vs Chrome Bookmarks: Fark Nedir

Google, çoğu zaman aynı temel işlevsellik ile tonlarca farklı hizmetler, özellikler ve uygulamalar sunar. Bazen bile şaşkın kalıyoruz ve parmağımızı bir yere koymadan önce araştırmamız gerekiyor. Yer imleri ile benzerdir. Bir tarafta Google Bookmark'ları, diğer tarafında Chrome Bookmark'ları var.

Keyfi ifadeler, Google Bookmarks'ın Chrome Bookmarks'ın çevrimiçi uzantısı gibi görünmesini sağlar. Fakat gerçekte durum bu değil. Evet, ilk defa bile düştüm.

Hem Google Bookmarks hem de Chrome Bookmarks, tek bir Google Hesabı kullanarak çalışabilir, farklar oldukça belirgindir. Bu farklılıkları anlayalım, böylece her ikisini de kullanırken ne olacağını net bir şekilde anlayabilirsiniz. Belki de biz varken bazı yaygın yanılgılardan kurtulun.

Kullanılabilirlik

Google Bookmarks, 2005’te giriş yapılan ve Google’ın amiral gemisi Chrome tarayıcısından çok daha eski olan bir hizmettir. Google Bookmarks çevrimiçi portalı üzerinden erişilebilir ve kullanmaya başlamak için bir Google Hesabına ihtiyacınız var. Ve hayır. Hemen hemen her web tarayıcısında çalıştığı için Chrome'a ihtiyacınız yok.

Google Bookmarks — accessible from any web browser online.

Öte yandan, Chrome Yer İmleri, Google Chrome'a özgü bir özelliktir. Yer işaretlerinize tarayıcı dışında erişilemez. Bununla birlikte, gerçek zamanlı çapraz platform senkronizasyonu, yer işaretlerinizi diğer cihazlarınızda çalışan Chrome örneklerinde görüntüleyebilir, kullanabilir ve yönetebilirsiniz.

Chrome Bookmarks — a feature unique to Google Chrome.

Google Yer İşaretlerinden farklı olarak, bu özellikten yararlanmak için bir Google Hesabına ihtiyacınız yoktur; senkronizasyonu eksi olarak tamamen çevrimdışı kullanmak da bu kadar kolaydır.

Also on Guiding Tech
How to Import Chrome Bookmarks to Samsung Internet Browser

Read More

Kolaylık

Çevrimiçi bir hizmet olduğundan, Google Bookmark'lara yer imleri eklemek oldukça sıkıcı olabilir. Portalda bulunan Yer İşareti Ekle seçeneğini kullanmanız ve tüm sinir bozucu ayrıntıları kendiniz doldurmanız gerekir. Hızlı bir şekilde birkaç sayfaya yer imi vermek istiyorsanız çok can sıkıcı.

It’s an arduous task to fill all the details each time.

Ancak, Google Bookmark’ın yer işaretini (portalda bulunur) tarayıcınızın yer imleri çubuğuna sürükleyerek işleri biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Yer işaretini tıklamak, bir JavaScript snippet'i yürütür ve Ad ve URL alanları için doldurulmuş olan küçük bir Google Yer İmleri bölmesini açar. Bu yüzden sadece onunla yapılacak etiketleri ve notları eklemek gerekir.

Google Bookmarks bookmarklet can make your life easier.

Google Chrome, Chrome Yer İşaretlerini birleştirir ve kullanımını oldukça kolaylaştırır. Adres çubuğundaki yıldız şeklindeki Yer İşareti simgesini tıklayın, yer işaretini saklamak istediğiniz klasörü seçin ve Yer İşaretleri çubuğunda daha fazla öğe görüntülemek için daha kısa adlar atarsınız.

Adding bookmarks to Chrome is a breeze.

Ancak, notları desteklememekte Google Bookmarks’a kıyasla büyük bir dezavantaj var. Korkunç değil mi? Neyse ki, aynı amaca ulaşmak için çeşitli yaratıcı yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Depolama

Google Bookmarks, tüm yer imlerinizi bulutta saklar. İnternetinize erişiminizi kaybettiğinizde onlara erişemezsiniz. Ancak, yer imlerinizi herhangi bir web tarayıcısında kontrol edebilmeniz oldukça avantajlı olabilir.

Öte yandan, Chrome Yer İmleri birincil olarak çevrimdışı çalışır. Ancak o zaman yer imleri Google Hesabınıza yüklenir ve diğer cihazlarla senkronize edilir. Yine de, onları yalnızca Chrome Yer İmleri yöneticisinde görüntüleyebilirsiniz. Bir Google Hesabınız yoksa veya kullanmıyorsanız, yer imleriniz yalnızca çevrimdışı kullanılabilir.

Both Google and Chrome Bookmarks are stored online, but separately from each other.

Bununla birlikte, her iki isim arasındaki benzerlik, karışıklığın zor olduğu anlamına gelir. Ayrıca, Google Arama 'krom imleri ’aradığınızda Google imleri belirgin biçimde görüntüler.

Google Bookmarks portalını kullanarak Chrome Yer İşaretlerinizi kontrol edebileceğinizi düşünmeniz şaşırtıcı olmazdı. Ne yazık ki, bu mümkün değil.

Also on Guiding Tech

.camp-list-501{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/216799/Vivaldi_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1550498462’);background-size:cover;background-position:center center}

#browser

Click here to see our browser articles page

yönetim

Google Yer İmleri, biraz tarihli bir yer imi yönetimi biçimine sahiptir. Yer imlerini klasöre göre sınıflandırmak yerine, etiketlere veya etiketlere güvenmeniz gerekir. Bu oldukça kısıtlayıcı. Fakat dik bir öğrenme eğrisinden sonra, işler daha rahat hale gelir.

Google Bookmarks — primitive yet effective.

Yer imlerini ararken, bunları etiketlere göre filtreleyebilir veya başlığa göre arayabilirsiniz. Ancak Google Bookmarks'ı oldukça özel yapan şey, yer imlerini tarihe göre sıralayabilmesidir – bu, yer imi yönetiminde çok nadir görülür.

Chrome Yer İmleri ile, huzursuz hisseden tam teşekküllü yer imleri yönetim konsoluna erişebilirsiniz. Yer imlerini eklemek veya kaldırmak, bunları klasörlere ayırmak, aralarındaki öğeleri vb. Taşımak çok kolay.

The Chrome Bookmarks manager offers a buttery smooth experience.

Chrome Web Mağazası'ndan Sprucemarks gibi çeşitli uzantıların kullanılmasıyla Chrome'un yer imi yönetimi özelliklerini daha da güçlendirebilirsiniz.

İhracat ve İthalat

Yer imlerinizi hızlı bir şekilde vermeniz mi gerekiyor? Hem Google Yer İmleri hem de Chrome Yer İmleri, yer imlerini bir HTML dosyasına vermenize izin verir. Ancak, ikincisi bunu yalnızca masaüstünde yapmanıza izin verir. Google Bookmarks çevrimiçi odaklı bir yapıya sahip olduğundan, yer imlerinizin bir kopyasını bir mobil cihazda bile indirmenize izin verir.

Click Export Bookmarks to generate a downloadable Google Bookmarks HTML backup.

Ancak, madalyonun diğer tarafında işler oldukça kötü – Google Bookmarks imleri almak için hiçbir araçtan yoksun. Bu, derlemenizi oluşturmak için sıfırdan kullanmaya başlamanız gerektiği anlamına gelir. Yer imlerini HTML dosyasından veya masaüstünde kurulu olan diğer tarayıcılardan (Firefox, Edge, vb.) İçe aktarmanıza izin veren Chrome Yer İşaretleri durumlarında değil.

Chrome Bookmarks lets you both import and export bookmarks.

Günün sonunda Google’daki Yer İşaretlerinizi Chrome’da alabilirsiniz. Bunları bir HTML dosyasına dışa aktarın ve ardından Chrome Yer İmlerine içe aktarın.

Also on Guiding Tech
Top 7 Ways to Productively Chrome’s Bookmarks Bar

Read More

Farkı Bilmek

Bunlar, Google tarafından sunulan her iki yer imi işlevi arasındaki temel farklardı. Gördüğünüz gibi, Google Bookmarks, farklı cihazlarda epeyce tarayıcı kullanıyorsanız, web sayfalarını imleme konusunda mükemmel bir yol sunar. Ayrıca, tarayıcılar arası yer imleri için üçüncü taraf bir uzantı kullanmaya kıyasla, güvenlik açısından büyük ölçüde daha iyi.

Nadiren Chrome'dan uzaklaşırsanız, Chrome Yer İmleri bir beyin fırtınası değildir. Yer işaretlerinizi herhangi bir platformda senkronize ve güncel tutmaya devam eden Chrome Sync sayesinde, Google Yer İşaretleri yerine tercih etmemeniz için hiçbir neden yoktur.

Hangisini seçerseniz seçin, önemli bir şeyi aklınızda bulundurun. Google Hesabınız dışında, her iki işlevi de birbirleriyle ilişkilendiren hiçbir şey yoktur.

Sıradaki: Chrome'daki kişisel yer imlerinizi meraklı gözlerden parola ile koruyabilecek misiniz? İşte bunu yapmanıza izin veren üç harika uzantı.