Google Chromecast ipuçları: Android ile daha iyi akış

Chromecast, 2013 yılında piyasaya çıktığından beri Google için büyük bir başarı elde etti: Küçük, basit akış aygıtı, içeriği telefonunuzdan veya tabletinizden büyük ekrana kolaylıkla taşıyabilir; bu nedenle, kullanıcılar tarafından çok popüler olduğu kanıtlanmış bir gerçektir ve yorumcular. Google Chromecast ipuçlarımızı ve püf noktalarınızı okumaya devam edin.

 • Google Chromecast kurulum rehberi
 • En iyi Chromecast uygulamaları: TV'nizi turbo şarj etmek için 14 tane

Chromecast kadar basit olmasına rağmen, henüz karşılaşmadığınız veya düşünmediğiniz pek çok gelişmiş özellik var – aslında mat siyah dış kabuğunun altında gizlenmiş epeyce akıllı numaralar var ve biz buradayız. En iyilerini sizinle paylaşmak

Google Home

Google

Chromecast

$35.00

Go To Shop

Misafir moduyla partiyi başlat

Chromecast, konuklarınızın sizinle olduğu kadar arkadaşlarınızın da içerik gönderebileceği anlamına gelen bir konuk modu ile birlikte gelir – konuk modu etkin olduğu sürece, aynı Kablosuz ağdaki (örneğin evinizdeki) herkes dongle ile etkileşime geçebilir bir PIN kodu ile.

Guest mode allows easy access to your Chromecast. / © ANDROIDPIT

Google Ana Sayfa uygulaması menüsünden Cihazlar'ı seçin, sonra dişli çark simgesini Chromecast'iniz ve ardından Misafir modu ile seçin. Anahtarı Açık konuma getirin ve arkadaşlarınızın ve akrabalarınız verilen PIN'i kullanarak ilgilenebilir. Misafir modunun henüz iOS cihazlarında çalışmadığını unutmayın.

Duvar kağıdı hakkında sor

Chromecast'iniz kullanılmadığında, çeşitli kaynaklardan göz alıcı resimler gösterir. Beğendiğiniz bir şey görürseniz, telefonunuzda Google aramayı açın ve "Chromecast'imde ne var" sorusunu sorun. Aynı ekrana, Google Ana Sayfa uygulamasının Cihazlar sekmesinden erişebilirsiniz.

Find out what’s on your Chromecast. / © ANDROIDPIT

Google Ev Uygulaması içindeki görünüm bağlantılarına hafifçe dokunun; resmin kaynağını (örneğin Google+ veya Google Haritalar) ve onu yayınlayan (varsa) ile birlikte görebilirsiniz. Bir resmin nereden geldiğini sormaya asla ihtiyacın yok.

Kişisel fotoğraflarınızı gösterin

Google'ın yerine Arka Plan özelliğinin bir parçası olarak gösterdiği resim türlerinden hoşlanmıyorsanız, kendi ellerinize bakabilir ve resimlerini kendi koleksiyonlarınızdan gösterebilirsiniz. Google Home uygulamasındaki Aygıtlar'a, ardından cihazınızdaki dişli çarkı simgesine dokunun.

Show off your own pictures. / © ANDROIDPIT

Arka plan'a hafifçe vurun ve Kişisel Fotoğraflar anahtarını açık konuma getirin – daha sonra Google hesabınızdan belirli albümleri seçebilirsiniz. Koleksiyonunuzun ne kadar iyi organize edildiğine bağlı olarak, yalnızca Chromecast arka plan resimleri için ayrı bir klasör oluşturmak isteyebilirsiniz.

TV'nizi kişisel bir gösterge tablosuna dönüştürün

Chromecast, bunun çok iyi bir çoklu görev aracı olabileceğini gösterdi. TV'niz artık takviminizi, günlük haberlerinizi ve hava durumu güncellemelerinizi ve hatta önemli notlarınızı içerebilen kişisel bir gösterge tablosuna dönüştürebilirsiniz. Bunu ayarlamak için tek yapmanız gereken Chromecast ve Dashboard Cast uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyin. İyi haber şu ki tüm bunları ayarlamak için Akıllı TV'ye ihtiyacınız yok, tek ihtiyacın HDMI girişi.

Dashboard Cast

Gösterge tablosuna öğeler ekleme

 1. Telefonunuza Dashboard Cast'i yükleyin. Bu uygulama ile kişisel gösterge tablonuzdaki tüm widget'ları bu uygulamadan yönetebilirsiniz. Öğe eklemeye başlamak için, ekranın sağ köşesindeki mavi "+" simgesine hafifçe dokunmanız yeterlidir. Bir örnek olarak, bir takvim oluşturacağız.
 2. Bir widget'ınızı bir ad ekleyerek özelleştirin. "Takvim görünümünü seç" bölümünde istediğiniz biçimi seçebilir, böylece her şeyi veya günlük gündeminizi görmeyi tercih edersiniz.
 3. "Görüntülenecek takvimleri seçin" bölümünde ulusal tatil günleri, kendi Google takviminiz veya telefonunuzdaki diğer uygulamalarla eşitleyebilirsiniz. Seçeneklerinizi tamamlamak için, "Tamam" a dokunmanız yeterlidir.
 4. Başka bir örnek için, gün boyunca önemli bilgileri sizi uyarmak için kişisel notların etkinleştirileceği bir seçenek ekleyelim. Bunu etkinleştirmek için, tekrar "+" simgesini seçin ve "Not widget'ı" nı seçin.
 5. Özelleştirmeye başlamak için nota bir isim verin. Ardından "Not içeriğini düzenle" bölümünde, TV'de görüntülemek istediğiniz bilgileri girin. Son olarak, ihtiyaçlarınıza uygun olarak "İçerik font boyutu" ve "İçerik kaydırma hızı" nı değiştirin. Bu değişiklikleri uygulayın, ekranın üst kısmındaki onay işaretine dokunun.
 6. Kişisel gösterge tablonuzdaki herhangi bir widget'i özelleştirmek için bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

With Chromecast your calendar takes on a whole new perspective. / © ANDROIDPIT

Kontrol panelinizi özelleştirme

 1. Widget'ları yeniden düzenlemek için yan menüye (üç nokta ile gösterilir) dokunup "Widget'ları yeniden sıralama" yı seçebilirsiniz. Ardından basın ve sürükleyin, böylece her şeyi "doğru" düzende yapabilirsiniz. İşlemleri sonuçlandırmak için, ekranın üst kısmındaki işaretleyiciye dokunun.
 2. Kontrol panelinizin görünümünü güncellemek için yan menüde "Tema" yı seçin. Burada kullanıcı widget arka plan rengini, widget arka plan opaklığını özelleştirebilir ve yazı tipi renklerini değiştirebilir. Bütün bu değişiklikler otomatik olarak uygulanır.
 3. "Düzen" ayarı, widgetların yapısını değiştirerek daha yatay ve dikey alan eklemenizi sağlar. "Gösterge tablosu boşluk seçenekleri" nde gösterge tablosunun aralığını bir bütün olarak kontrol edersiniz. "Widget aralığı seçenekleri" nin altında, alan miktarını ayarlayabilir, böylece daha yakın veya daha uzak olabilirler.
 4. Zaten tahmin ettiğiniz gibi "Arka planlar" altında, arka planı değiştirebilirsiniz. "Koleksiyonlar" sekmesinde, kontrol panelinizde erişmek istediğiniz seçenekleri etkinleştirmeniz yeterlidir.
 5. "Ayarlar" bölümünde bir arka plan rengi seçebilir ve arka plan renginin ne sıklıkta değişmesini istediğiniz sıklığını değiştirebilirsiniz.

Yayın Akışı

 1. Kumanda panelinizin tamamı hazır olduğundan ve uygulamanın sağ üst kısmındaki "Akış" simgesine hafifçe dokunmanız yeterlidir. Sonra hangi Chromecast'i yayınlamak istediğinizi seçin. Bunun çalışması için hem telefonunuzun hem de Chromecast'inizin aynı Kablosuz ağa bağlı olduğundan emin olmalısınız;
 2. Bundan sonra, büyük göstergedeki özel widget'larınızla birlikte gösterge panelinin neye benzediğine bir göz atabilirsiniz.

Opinion by David NieldChromecast has also demonstrated it can be a great multitasking tool.What do you think?505015 participants

Chromecast'i 3G veya 4G yoluyla kullanın

Chromecast, sizi almak ve taşımak için mükemmel bir seçenektir – pratikte akılda kalıcı seyahatlerle oluşturulmuştur. Ama WiFi'ye güvenemediğinizde ne yaparsınız? Endişelenmeyin, birkaç seçenek vardır.

İki telefon birinden iyidir

Chromecast'te mobil veri kullanmanın en basit yolu iki akıllı telefonla gerçekleştirilir. Burada bir cihaz, mobil yönlendirici üzerinden bir Kablosuz ağı oluşturacaktır. Bunu ayarladıktan sonra Chromecast'i kurmak için ikinci akıllı telefonu kullanın.

Depolama seçeneği

Google, yansıtması sayesinde yerel olarak depolanan içeriği Android cihazınızdan Chromecast'e WiFi bağlantısı olmadan yayınlamanıza izin vermez. Aygıtınızı WiFi olmadan yansıtabilirsiniz. İçinizde daha cömert mobil veri paketleri bulunanlarınız için, 4G'den fazla içeriği telefonunuza aktarabilir ve Chromecast'inize yansıtabilirsiniz.

Bu, yalnızca değerli bağlama veri izin sınırlamalardan tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir mobil hotspot bulmaya çalışırken koşuşturmanıza da engel olur.

Kendi modeminizi oluşturun

Chromecast'inizdeki 3G veya 4G modeminden tam olarak yararlanmak için bir bilgisayarın yardımını aramanız gerekir. Burada yine, hüner, geleneksel geniş bantı taklit eden bir WiFi ağı oluşturmak için mobil bağlantıyı kullanıyor. Chromecast, yakınında bulunan bir cihazla (aynı Kablosuz veya başka bir cihazla bağlantılı olarak) veya PC'nin kendisi tarafından yapılandırılabilen ve kullanılacak olan şebekeyi tanımlayacaktır.

Fikir, geçici olarak cihazlarınızdan birini yönlendirici haline getirmektir. MacOS ve Windows 10'un her ikisinde de internet erişim noktası oluşturan ve bu şekilde çalışmasını sağlayan yerel araçlar bulunur.

Akıllı telefon kullan

Bir bilgisayarınız veya ikinci bir akıllı telefonunuz yoksa bile Chromecast'i internete bağlayabilirsiniz. Ancak, bu seçenek biraz daha ustaca. Burada, önceden bilinen bir Kablosuz ağı üzerinde daha önce yapılandırdığınız bir Chromecast kullanmanız gerekecek. Bu ağ adı ve şifresiyle, aynı parametreleri kullanarak akıllı telefonunuza bir erişim noktası oluşturmanız gerekir. Chromecast telefonunuz tarafından oluşturulan Kablosuz ağa otomatik olarak bağlanır.

Uyumlu uygulamaları bulun

Chromecast'le çalışabileceğini düşündüğünden daha fazla sayıda Android uygulaması var – Google bunları daha kolay bulabilmeniz için onlara özel bir sayfa hazırlamış bile. Mevcut uygulamalar kategorilere ayrılır veya bunun yerine kullanılacak bir arama kutusu bulunur.

The number of compatible apps is growing. / © ANDROIDPIT

Uyumlu bir uygulamadaysa (Android veya iOS'da), içeriği yakındaki dongle'ınıza kaydırmanıza izin veren bir yerde Chromecast simgesi görürsünüz. Çoğu uygulamada, içerik akarken telefonunuzda veya tabletinizde yürütmeyi hala kontrol edebilirsiniz.

Android cihazınızın ekranını yansıtın

Uyumlu Android cihazlarda, cihazınızın ekranının canlı akışını Chromecast'e gönderebilirsiniz; uygulama, orijinal olarak yayınlamayı desteklemiyorsa, en sevdiğiniz fotoğrafların çoğunu göstermek veya daha büyük bir ekranda bir oyun oynamanın harika bir yoludur.

Mirror your device’s screen. / © ANDROIDPIT

Ayarlar başlığından Görüntüle menüsüne gidin ve Yayın ekranına dokunun. Yapmanız gereken tek şey, ekranınızın, dongle'ın bağlı olduğu cihazda yansıtılmış halini görmek için söz konusu Chromecast'i seçmektir.

HDMI 50 Hz modunu ayarlayın

Chromecast'i otomatik olarak varsayılan seçeneği seçmek yerine 50 Hz HDMI modunda çalışacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Program canlı olarak izlediğinizde titreklik veya kekemeyle uğraşmaktan kaçınmanın harika bir yoludur ve Avrupa ve Asya'da 50 Hz frekans çok yaygındır çünkü seyahat için mükemmeldir.

 1. Telefonunuzun veya tabletinizin Chromecast cihazınızla aynı Kablosuz ağa bağlı olduğundan ve kullandığınız telefonun, cihazınızı TV'nizde kurmak için kullandığınız telefonun aynısı olduğundan emin olun.
 2. Android cihazınızda Google Ev Uygulamasını açın.
 3. Uygulamanın Ana ekranının sağ üst köşesinde, kullanılabilir Chromecast cihazlarının listesini görmek için Cihazlar'a dokunun.
 4. 50 Hz modunda kullanmak istediğiniz Chromecast cihaz kartını bulmak için kaydırın.
 5. Sağ üst köşedeki cihaz kartı menüsüne (üç nokta), ardından > Ayarlar'a hafifçe dokunun.
 6. Aşağı kaydırın ve "Ekran" ı seçin.
 7. Aktifleştirmek için, "Use 50 Hz HDMI mode" seçeneğine dokunmanız yeterlidir.

Her şeyi ayarladıktan sonra Chromecast'inize uygulanır. Hemen çalışması görünmüyorsa, telefonunuzu yeniden başlatın ve ardından tekrar akış deneyin.

VR içeriğinizi Chromecast aracılığıyla TV'nize aktarın

Akıllı telefonlar sayesinde, Sanal Gerçek, geçen yıl kadar çok yol kat etti. Bununla birlikte, VR deneyimi paylaşımı zor bir şeydir, bu nedenle sınırları vardır. Bununla birlikte, VR içeriğinizi her zaman Chromecast aracılığıyla TV'nize aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için akıllı telefon, TV ve Chromecast gibi bariz şeylere ek olarak Google Cardboard, Google Daydream View veya Samsung Gear VR gibi uyumlu bir VR kulaklığa da ihtiyacınız olacak.

Now everyone can share on the VR experience, thanks to Chromecast. / © ANDROIDPIT

Burada yine Chromecast ve Android akıllı telefonun aynı ağa bağlı olması gerekecek. Başlamak için Google Ev Uygulamasını açın. Ardından, soldan sürüklenerek Ana Sayfa uygulaması menüsünün satın alımını açın. Buradan, "Ekran / ses yayın" ı seçin. Bu, ekran görüntüsü sayfasını getirir; bu nedenle "Ekran / Ses Kaydet" seçeneğine hafifçe vurun ve ardından cihazınızı seçin.

Bundan sonra akıllı telefonunuz için ana ekranda olan herhangi bir şey TV'de görünecektir. Şimdi yapmanız gereken tek şey normalde dolaşmaktır: Telefonunuzdaki her şeyin TV'de de görülebilmesi dışında, her şey sizin için her zaman bekleyecektir.

Opinion by David NieldTransferring VR content to TV via Chromecast will enable people to share the VR experience.What do you think?50502 participants

Chromecast'inizi sıfırlayın

Chromecast, onunla ilgili pek çok soruna girmemeniz gereken basit bir cihazdır ancak beklediğiniz gibi kararsız davranıp davranmadığını fark ederseniz, sıfırlama işlemi her şeyin yeniden başlamasını muhtemeldir. Dongle'yu Android'deki Google Home uygulamasından sıfırlayabilirsiniz.

Reset or reboot your Chromecast. / © ANDROIDPIT

Google Ana Sayfası uygulamasına başlayın, Cihazlar'ı seçin, ardından Chromecast cihazınızın yanındaki dişli çark simgesine hafifçe vurun. Menü düğmesine hafifçe vurun (sağ üst köşedeki üç dikey nokta) ve Chromecast'inizi yeniden başlatmayı seçebilir veya fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi başlatabilir ve sıfırdan başlayabilirsiniz.

En çok hangi hüner hangisi? Listeye eklememiz gereken ipuçları var mı? Yorumları bize bildirin.