Google Fit vs Samsung Health: Spor İzlemede Daha İyi Olan

Android ve iOS ekosistemleri, fitness izleme yetenekleri etrafında bir uygulama denizi ile doludur. Dikkat çeken sözler Runtastic, MyFitnessPal, Swortkit, Runkeeper ve daha fazlası. Neredeyse hepsine ücretli olanlar ya da bir abonelikle geliyorlar. İlk önce temel olanları denemek istediğiniz zaman.

Running

Apple, mükemmel bir Sağlık uygulamasına sahiptir ve Apple Watch serisiyle güzel bir şekilde bütünleşir. Sadece bu değil, şirket gelecek ürünlerdeki fitnes takibi çabalarını ikiye katlıyor.

Android dünyası için, temel olarak iki seçenek vardır – Samsung’un ekosisteminde olmak istiyorsanız, yakın zamanda yeniden tasarlanmış Google Fit veya Samsung Health uygulaması.

Her iki uygulama da çeşitli sağlık izleme işlevleri sunar ve aynı zamanda birçok açıdan farklılıklar gösterir. Bu yazıda, hem Google Fit hem de Samsung Health’i çeşitli özelliklerle karşılaştıracağız.

Uygulama boyutu

Google Fit uygulamasının boyutu cihazlara göre değişir, ancak benim Pixel XL’de 20 MB civarında yer kaplar. Samsung Health uygulaması Google Fit’in yaklaşık 3.5x katı olan 72 MB’lik yer kaplıyor.

Kullanıcı arayüzü

Hem Google Fit hem de Samsung Health, en son yeniden tasarımıyla bir facelift aldı. Samsung ve Google burada aynı felsefeyi takip etmiş görünüyor. Her iki uygulama da ana sayfada alt menü çubuğuna ve çok sayıda beyaz arka plana sahiptir.

Google Fit DataGoogle Fit Profile

Google’ın yaklaşımı olsa da basittir. Ana sayfa altta bugünün verileriyle profil fotoğrafını görüntüler. Geçerli gün için hamle, adım, kalori ve kilometre sayısını içerir.

Ayrıca kalp atış hızınızı (Cihazınız destekliyorsa), ağırlık tablosunu görebilir ve sağ alt köşedeki ‘+’ simgesinden bir aktivite ekleyebilirsiniz. Fit’in geliştirebileceği bir alan alan kullanımıdır. Adım verilerini içeren bir profil resmi ile çok fazla alan boşa harcanır.

Heath HomepageHeath Homescreen 2

Samsung, önde gelen haber makaleleriyle büyük bir motivasyon pankartını gösteriyor. Mevcut haftanın eğilimlerine göre adımlar verileri altta gösterilmiştir. Ağırlık, kalp atış hızı, su alımı, kat sayıları, uyku alışkanlıkları ve stres seviyesi gibi tüm sağlık verilerinize ana sayfanın içinden erişebilirsiniz.

App şimdi köşeleri yuvarlatılmış Samsung One UI kurallarına uyar. Ana içeriğe gereksiz yere dokunmadan doğrudan ekrana getirildiği için Samsung’un yaklaşımını seviyorum.

Discover

Discover sekmesi, sağlıkla ilgili popüler makaleleri kendi ulusal dilinizde okumanızı sağlar.

Çapraz Platform ve Giyilebilir Destek

Google Fit, her Android akıllı telefonda kullanılabilir. Hangi modeli seçerseniz seçin, uygulama verileri sizi takip edecektir. Sadece Google hesabınızla oturum açın ve verilerinizi senkronize edin.

Cross Platform

Samsung Health yalnızca Samsung cihazlarıyla sınırlıydı, ancak şirket bazı servislerini kitleler için kullandı. Ancak verilere erişmek için bir Samsung hesabına ihtiyacınız olacaktır.

Giyilebilir ürünler hakkında konuşan Google Fit, tüm Wear OS cihazlarında mevcuttur. Platformun yakın zamanda yeniden tasarlanmasıyla, Fit verileri tüm Android saatlerinde sadece bir kaydırma hareketidir.

Beklendiği gibi, Samsung Health’e tüm Galaxy / Gear akıllı kollarında erişilebilir. Son veriler, Samsung’un giyim ekosisteminin Google’ın giyim işletim sisteminden çok daha ileride olduğunu gösteriyor.

Fitness İzleme Yetenekleri

Varsayılan olarak, Google arka planda her hareketinizi izler. Son makyaj, kalp atışları denilen ve aktiviteyi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz için sizi motive eden bir şey getiriyor.

Google Fit HomepageFit Walking Data

Ana sayfada hareketlerinizi, adımlarınızı, yakılan kalorileri, Kalp noktalarını ve kilometreleri görebilirsiniz. Herhangi bir öğeye dokunun ve ilgili verilere ayrıntılı olarak erişin.

Örneğin, aşağıdaki resimde Google’ın sabah ve akşam bisiklete binmemi doğru zaman ve rota verilerini Google Haritalar entegrasyonu ile otomatik olarak izlediğini gösteriyor. Her zamanki gibi, yukarıdaki menüden haftalık ve aylık grafik verilerini görebilirsiniz.

Wlaking RouteAdd Options

Bunun dışında, manüel olarak tansiyon, ağırlık ve spor oyunları, yürüyüş, Yürüyüş, Dalış vb. Etkinlikleri günlük olarak da ekleyebilirsiniz. ‘+’ Seçeneğine dokunun ve uygun menüyü seçin.

Bu uygulama aynı zamanda antrenmanınızı izlemenizi sağlar. Birkaç seçenek arasından seçim yapabilir ve zamanlayıcıyı başlatabilirsiniz.

Aşağıdaki resim harita verilerini içeren yürüyüş aktivitesini gösterir ve karşılıklı olarak kalorileri ve kilometre verilerini günlüklere ekler.

Start Activity

Samsung, uygulamayı tonlarca işlevsellik ile doldurdu. Varsayılan olarak, uygulama egzersiz verilerinizi, aktif zamanınızı, tırmandığınız kat sayısını ve uyku verilerinizi izler. Kalp atış hızınızı ve stres seviyenizi manuel olarak kontrol edebilir ve ayrıca günün ağırlık ve su alımını ekleyebilirsiniz.

Heath TrackingWalking Week Trends

Herhangi bir widget’a tıkladığınızda, size pasta çizelgeleri ve grafiklerle ayrıntılı bir etkinlik analizi sunacaktır. Örneğin, uyku menüsünde uyku ve uyanma zamanını ayarlayabilir ve uygulamanın uyku ve uyanma süresi hakkında sizi bilgilendirmesine izin verebilirsiniz.

Sleep TrendsSamsung Heart Data

Beraberlik sekmesi, arkadaşlarınızla herhangi bir etkinlik için mücadele etmenizi sağlar. Google Fit’teki Kalp puanlarına benzer şekilde, Samsung Heath sizi farklı rozetlerle ödüllendirir.

Samsung Rewards

İzleme doğruluğu

Doğruluk herhangi bir spor izleme uygulamasının ana yönüdür. Her iki uygulamanın da sınırlı iki haftalık kullanımım sırasında beklendiği gibi performans gösterdiğini bildirmekten memnuniyet duyuyorum. Yine de birkaç gözlem var.

Fit uygulaması, yakıt doldurmak için (bir spor içeceği içerken) bir veya iki dakika duraklattığım zaman, bisiklet aktivitemi sık sık bitirdi. Uygulama, tek bir rota için izleme etkinliğini iki kez saydı. Haritalar doğruluk noktasında idi.

Health Walking DataSleep Data

Samsung’un Sağlık uygulaması benim otobüs yolculuğu bir yürüyüş etkinliği olarak aldı ve yürüyüş faaliyetinde toplam mesafeyi saydı. Sleeping data ile telefonumu bir dakika kadar kontrol etmek için uyandığımda uygulama uyandırma çağrısı olarak kaydetti ve uyku süresini durdurdu.

Kısacası, her iki uygulama da faaliyetleri doğru şekilde saptamakta ve verileri kaydetmek için sensörlerin insafına kalmaktadır. Böylece kesin bir veri değil, kesin veri elde edersiniz.

Hangisini Kullanmalısınız?

Dürüst olmak gerekirse, Samsung’un ekosisteminde yaşıyorsanız, başka yere bakmayın ve varsayılan seçeneğe bağlı kalın. App sağlık izleme seçenekleri bir bolluk ile doldurulur ve şaşırtıcı bir şekilde çoğu benim testinde doğru çalıştı. Bu uygulama aynı zamanda tüm Android akıllı telefonlar için kullanılabilir.

Wear OS smartwatch’ını kullanmak istediğinizde Google Fit bir durum gösterir. Aşınma smartwatches de onlarca OEM aşınmaya dayalı cihazlar ürettiği gibi seçim için çeşitli seçenekler vardır.

Sıradaki: Spor izlemeye benzer şekilde, Play Store meditasyon uygulamalarıyla doludur ve en iyi seçeneklerden ikisi Headspace and Calm’dir. Meditasyon için hangi uygulamanın en iyi olduğunu görmek için aşağıdaki yazıyı kontrol edin.