Google Foto ve Galeri Git: Android’de Daha İyi Bir Galeri Uygulaması mı

Stoklu bir telefona geçtiğimden beri, uygun bir galeri uygulamasının olmayışı beni her zaman rahatsız ediyordu. Elbette, telefon Google Foto uygulamasıyla birlikte gelir, ancak düzgün ve düzenli bir galeri uygulamasına yakın bir yer değildir.

Google Photos Vs Gallery Go Fi

Görünüşe göre Google isteklerimi duydu. Çünkü nihayet yerel medya için bir fotoğraf galerisi uygulaması başlattı. Galeri olarak bilinen, Google Foto’ya Git, Google Foto’nun çevrimdışı ve küçük bir sürümüdür.

Google Foto’ndan farkı nedir? Google Foto’nun mevcut tüm özellikleri nelerdir? Tüm fotoğraflarınız Google Foto ile Gallery Go’yu karşılaştırdığımız bu yazıda cevaplanacak.

Kemerlerinizi bağlayın ve gidelim.

Uygulama boyutu

Google Go, Maps Go, Gmail Go ve daha fazlası gibi Google’daki diğer Go (küçük boyutlu) uygulamaların beğenisine katılma, Gallery Go 10 MB’dan daha az. Diğer taraftan, orijinal Google Foto uygulaması ortalama dosya boyutu, telefona bağlı olarak 30-40 MB arasında bir yerdedir.

Kullanılabilirlik

İOS, Windows / Mac’te kullanılabilen ve web sürümüne sahip Google Foto’ların aksine, Gallery Go şu anda yalnızca Android ile sınırlıdır. Ayrıca, Android 8.1 (Oreo) ve üstünü çalıştıran cihazlarda çalışır.

Google Photos Vs Gallery Go 19A

Yedekleme ve Senkronizasyon

Google Foto, Android ve iOS’ta bir fotoğraf galerisi uygulamasının çalışmasını yapmış olsa da, aslında Picasa’dan doğan bir fotoğraf depolama hizmetidir. Yedekleme seçeneği etkinleştirildiğinde (Google Foto da onsuz çalışır), resimleri ve videoları Google hesabınıza yükler. Benzer şekilde, resimleri diğer bağlı cihazlardan senkronize eder ve tüm cihazlarda gösterir.

Google Photos Vs Gallery Go 17

Örneğin, Android telefonunuzdan bir yedekleme çeker veya fotoğraf yüklerseniz, aynı Google hesabına bağlı iOS’taki Google Foto uygulamasına otomatik olarak yansıtacaktır. Bunları Google Foto web’inde de görüntüleyebilirsiniz.

Gallery Go, çevrimdışı çalıştığı için böyle bir özellik sunmuyor. İnternet bu uygulamanın herhangi bir özelliği için gerekli değildir. Kesin olarak, fotoğraflarınız hiçbir Google hesabına senkronize edilmeyecek veya yedeklenmeyecektir.

Tasarım ve Kullanıcı Arabirimi

Google Foto’da, alt kısmında dört sekme vardır – Fotoğraflar, Albümler, Asistan ve Paylaşım. Sol taraftan kaydırmak, Arşiv, Çöp Kutusu ve ayarlar gibi özellikleri barındıran gezinme çekmecesini ortaya çıkarır.

Google Photos Vs Gallery Go 1Google Photos Vs Gallery Go 2

Beni Google Foto’yla ilgili rahatsız eden şey, cihazın veya yerel klasörlerin yerleşimi. Gezinme çekmecesi altında veya otomatik klasörler ile albümler arasında yığılmış alt kısımdaki Albümler’de bulunurlar. Her iki yol da onlara hızlı bir şekilde erişilmesini zorlaştırır.

Google Photos Vs Gallery Go 3

Neyse ki, daha iyi bir organizasyon sunan Gallery Go’da işler basit. Aşağıda iki sekme bulacaksınız – Fotoğraflar ve Klasörler. Fotoğraflar sekmesinin üst kısmında, otomatik olarak oluşturulan klasörlere sahipsiniz (aşağıda daha fazlası var).

Google Photos Vs Gallery Go 4Google Photos Vs Gallery Go 5

Fotoğraflar telefonunuzdaki tüm resim ve videoları tutarken, Klasör sekmesi Kamera, Ekran Görüntüleri, İndirme, WhatsApp Görüntüleri ve diğerleri gibi çeşitli uygulamalar tarafından oluşturulan klasörleri listeler. Bu uygulamada navigasyon çekmecesi yok.

Ayrıca, resimleri tek tek açarken arayüzdeki fark devam eder. Gallery Go’da seçenekler kolayca tanımlanabilir. Bunun nedeni, simgelerle birlikte metni göstermesidir. Google Foto’nun durumunda, her şeyden önce, metin yerine simgeler bulacaksınız. Ardından, yedekleme simgesi, sık kullanılanlar ve Google Lens gibi Galeri Go ile karşılaştırıldığında daha fazla seçeneğiniz var.

Google Photos Vs Gallery Go 12Google Photos Vs Gallery Go 13

Organizasyon ve Sıralama

Android’deki herhangi bir galeri uygulamasına benzer şekilde, fotoğrafları kolayca Galeri Galeri uygulamasındaki klasörler arasında kopyalayabilir ve taşıyabilirsiniz. Yeni klasörler bile oluşturabilirsiniz. SD kartı bile destekliyor. Genel olarak, Galeri Go’da fotoğrafların organizasyonu daha iyi.

Ancak, şu anda, klasörleri boyut, ad vb. Çeşitli parametrelere göre sıralayamazsınız. Bu özellik Google Foto’da da eksik.

Mimik

Google Foto’yu daha önce kullandıysanız, jestlerin hayati bir rol oynadığını bilirsiniz. Bir hareket kullanarak birden fazla öğe seçebilir, sıkıştırma ve yakınlaştırma hareketini kullanarak görüntü boyutunu değiştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Ne yazık ki, Gallery Go şu an için jestleri desteklemiyor. Ayrıca, görüntü ızgarası boyutunu değiştiremezsiniz.

Google Photos Vs Gallery Go 6Google Photos Vs Gallery Go 7

Klasör Boyutunu Görüntüle

Tasarım bölümündeki ekran görüntülerini dikkatlice gördüyseniz, Gallery Go’nun klasör boyutunun adının altında görüntülendiğini farketmiş olmalısınız. Uygulamaya öncelikle daha az depolama alanı olan telefonlar için tasarlanmıştır ve bu özellik depolama alanıyla ilgilenen herkes için kullanışlıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, Google Foto bu özelliği desteklemiyor.

Google Photos Vs Gallery Go 8

Özellikleri Düzenleme

Google Foto, GIF oluşturma, kolaj, filmler ve daha fazlasını içeren çok sayıda düzenleme özelliği sunar. Ayrıca otomatik olarak video oluşturmak için bilinir.

Google Photos Vs Gallery Go 9

Galeri Go, diğer yandan, kırpma, döndürme ve birkaç filtre gibi temel düzenleme özellikleri sunar. Otomatik efekti de alırsın ama başka bir şey yoktur.

Google Photos Vs Gallery Go 10

Otomatik Organizasyon

Google Foto’nun, fotoğrafları kişilere, yerlere, özçekimlere, doğaya ve daha fazlasına göre otomatik olarak organize ettiği bilinmektedir. Ancak yalnızca yedeklenen fotoğraflar için sınırlıdır. Neyse ki, aynı özellik onları yedeklemek zorunda kalmadan tüm yerel fotoğraflar için Gallery Go’ya uzanıyor.

Not:Even though the Gallery Go app supports organizing of photos by people, the feature is currently limited to a few countries only.Google Photos Vs Gallery Go 14Google Photos Vs Gallery Go 20

Gallery Go, bir gecede makine öğrenmeyi kullanarak fotoğrafları düzenler. Uygulamanın indirilmesinden hemen sonra ilk ekran görüntüsü alındı. Bir gece sonra çekilen ikinci ekran görüntüsünde, bir belge klasörü de dahil olmak üzere daha fazla klasör göreceksiniz.

Çöp

Gallery Go, Google Foto’nun çöp özelliği bulunmuyor. Bir fotoğraf yanlışlıkla silinirse, silinen fotoğraflar 60 gün içinde Çöp Kutusundan kurtarılabilir. Ancak, fotoğrafları silme arayüzü Gallery Go uygulamasında daha iyi.

Google Photos Vs Gallery Go 15Google Photos Vs Gallery Go 16

Gizlilik

Google Foto çevrimiçi bir fotoğraf depolama hizmeti olduğundan, Google Foto’da fotoğraf görebilen harikalar biri. Varsayılan olarak, fotoğraflar özeldir, ancak bunları bir bağlantı yoluyla paylaşarak herkes görebilir. Neyse ki, Galeri Go uygulamasında çevrimdışı çalıştığı için böyle bir sorun yoktur. Fotoğraflarınız sadece sizin tarafınızdan görülebilir.

Diğer Galeri Uygulamalarını Kaldırma Zamanı?

Gallery Go şu anda çeşitli Google Foto özelliklerinden yoksun. Bunlar arasında bağlantı paylaşımı, güçlü arama, gece modu, portre vb. Gibi fotoğraflarda çeşitli semboller bulunur. Hatta slayt gösterisi, baskı, sıralama ve daha fazlası gibi diğer Android galeri uygulamaları tarafından sunulan özellikleri bile kaçırıyor.

Ancak, uygulamanın sadece ilk versiyonunu karşılaştırdık ve şaşırtıcı. Uygulama, üçüncü taraf galeri uygulamamı kaldırmam ve Google Foto’ya hafif bir alternatif olarak kullanmam için yeterince iyi.

Google gelecekte ‘Git’ etiketini kaldırırsa ne olur? Şirket bunu Dosyalar uygulamasıyla yaptı. Uygulamanın zaman içinde nasıl geliştiği konusunda gerçekten heyecanlıyım. Ya sen?

Sıradaki: Fotoğraflarınızı çevrimiçi olarak depolamak mı istiyorsunuz? Google Drive ve Google Fotoğraflar arasında hangisinin daha iyi bir fotoğraf depolama hizmeti olduğunu öğrenin.