Google Foto vs OnePlus Galerisi: Fark Nedir?

Google Foto, Android çalışan akıllı telefonlara önceden yüklenmiş olarak gelen tek galeri uygulaması. Ve OnePlus el cihazlarında, OnePlus tarafından yapılmış özel bir galeri uygulaması elde edersiniz. Küçük ticari ürünler sayesinde Google Foto da önceden yüklenmiştir.

Herhangi bir galeri uygulamasının temel amacı fotoğraf ve videoları yönetmenin yanı sıra göstermektir. Fotoğrafların yanı sıra videolar ve diğer organizasyonel özelliklerin sunumu, her galeri uygulamasını farklı kılar. OnePlus el cihazlarında, OnePlus Gallery ve Google Photos uygulamalarına sahip olursunuz. Neden iki galeri uygulaması olduğunu merak ediyor musunuz? En önemlisi, aralarındaki fark nedir?

Size söyleyeceğimiz şey bu. Bu yayında, Google Foto ve OnePlus Gallery'yi karşılaştıracağız ve nasıl farklı olduklarını göreceğiz.

Kullanılabilirlik

Google Foto, tüm büyük platformlarda mevcuttur ve herhangi bir Android telefonda kullanabilirsiniz. Ayrıca iPhone için kullanılabilir ve özel bir web sitesine sahiptir. Ne yazık ki, Windows sürümü yalnızca fotoğraf yüklemeleriyle sizi sınırlandırıyor ve uygulamadaki hiçbir fotoğrafı da görüntüleyemiyorsunuz.

Öte yandan, OnePlus Gallery Play Store'da bulunmaktadır, ancak yalnızca OnePlus telefonlarıyla uyumludur.

Google Foto’yu İndir

OnePlus Galerisi'ni indirin

Yedekleme ve Senkronizasyon

Google Foto’nun öne çıkan özelliklerinden biri, fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedeklemenizi ve bunları internet bağlantısı olan bir cihazda görüntülemenizi sağlamasıdır. Bir galeri uygulamasının özellikleri ile fotoğraflar ve videolar için bir bulut depolama tesisi görevi görür. Senkronize edilmiş ortama, Google Foto’nun uygulama veya tarayıcı yoluyla erişilebildiği çeşitli cihazlarda erişilebilir. Google Drive da görüntüleri yedeklemenize izin veriyor olsa da, Google Foto’dan çok farklı.

Ortamı orijinal boyutunda yüklerseniz, yakında bir 'Depolama Dolu' hatası alırsınız. Google Foto, tam Google depolama alanınıza göre sayılan 15 GB’lık bir depolama alanı sağlar. Ancak, sınırsız depolama alabileceğiniz bir alternatif var. Bunun için orijinal kalite yerine yüksek kalite modunu kullanarak resim yüklemeniz gerekecektir.

OnePlus Gallery ise günlük bir galeri uygulamasıdır. Medya dosyalarınız için bulut tabanlı bir yedekleme seçeneği sunmuyor.

Kullanıcı arayüzü

Her iki uygulamanın kullanıcı arayüzü de oldukça benzer. Birkaç seçenek barındıran altta bir sekme var. İlk ekranda, kameradan çekilen fotoğrafları bulacaksınız. Diğer albümlere veya cihaz klasörlerine erişmek için, OnePlus Gallery uygulamasındaki Google Foto ve Koleksiyonlardaki Albümler üzerine dokunun.

Note: Screenshots of OnePlus Gallery are taken on a OnePlus 6T with dark theme activated. Otherwise, the OnePlus Gallery sports a white background with the default theme.

Also on Guiding Tech
OneDrive vs Google Photos: What's Best for Backing Up Photos

Read More

Geridönüşüm kutusu

Bazen galeriden bir fotoğrafı veya videoyu yanlışlıkla sileriz ve sonra kurtarma yollarını çılgınca ararız. Ancak, bu iki uygulama da sizi benzer bir trajediden kurtaran yararlı bir özellik sunduğundan, artık olmayacak.

Bir fotoğraf veya videoyu ikisinde de sildiğinizde, uygulamaların hiçbiri hemen silinmez. OnePlus Galerisi'nde, silinen dosyalar Koleksiyonlar altındaki altta bulunan Son silinen klasöre taşınır. Google Foto’nun durumunda, bu dosyalar yan çekmecede bulunan Çöp Kutusu klasörüne girer.

OnePlus Gallery'de, silinen fotoğraflar Son Silinmiş klasöründe otuz gün kalır. Öte yandan, Google Foto yaklaşık 60 gün boyunca bu dosyaları tutar. Belirtilen süre içinde istediğiniz zaman geri yüklemek size kalmış. Bunu yapmazsanız, bu dosyalar kalıcı olarak silinir.

Fun Fact: OnePlus Gallery shows the remaining number of days on deleted pictures until they are gone forever.

Dosyaları Gizle

Galerimiz, herkese gösterebileceğiniz karışık bir fotoğraf çantasıdır ve bazıları * ahem * özel olabilir. Ve sık sık böyle özel görüntüleri meraklı bir kardeşin veya arkadaşlarının meraklı gözlerinden gizlemeye niyetliyiz. Tesadüfen, Google Foto’da Arşiv özelliğini kullanabilirsiniz. Bir dosyayı arşivlediğinizde, Google Foto yalnızca önden ve albüm görünümünden gizler.

Daha önce, OnePlus Gallery'de dosyaları gizlemek için özel bir seçenek vardı, ancak artık mevcut değil. Şimdi OnePlus Gallery'deki görüntüleri gizlemek istiyorsanız, Dosya Yöneticisi'nde bulunan Lockbox özelliğini kullanmanız gerekir. Evet, biraz sıkıcı.

Dosyalar Paylaş

Google Foto etkileyici paylaşım özellikleri sunar. Herhangi bir harici uygulamayı kullanmadan, uygulama içindeki fotoğrafları ve videoları başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Diğer üyelerin de işbirliği yapıp dosya ekleyebileceği grup benzeri bir ortam oluşturulur. Paylaşılan resimleri bile beğenebilir ve yorum yapabilirsiniz.

Ayrıca, bir ortak hesabı ekleyebilir ve kütüphanenizi onlarla paylaşabilirsiniz. Ayrıca paylaşmak istediklerinizi de özelleştirebilirsiniz. Hesabı ekledikten sonra, belirlediğiniz kriterleri karşılayan medya dosyaları eşinizle otomatik olarak paylaşılacaktır.

OnePlus Gallery uygulamasını kullanmayı planlıyorsanız, bu ortak özellikler olmadan yaşamak zorunda kalacağınız için üzgünüm.

Favoriler

Her iki uygulama da, sık kullanılanlar özelliğini kullanarak belirli dosyalara hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Beğendiğiniz tüm resim ve videoları içeren yeni bir klasör, her iki durumda da Favoriler adıyla yaratılır.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/213489/facebook-vs-facebook-messenger-story-fi_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1547744263’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Arama

Google Foto güçlü bir arama ile kutsanmıştır. Bu muhteşem tatilden plaj resimleri bulamıyor musunuz? Google Foto aramada plaj yazın; tüm alakalı sonuçları gösterecektir.

Resimler, etiketlenmeden yer veya şeyler tarafından aranabilir. Tüm fotoğraflarınızdan ne tahmin edebileceğini belirleyen ve aynı zamanda bir dereceye kadar yüz tanıma özelliğini kullanan yapay zekaya selam verin. Ancak, tek gereksinim, arama cihaz klasörlerinde çalışmadığı için resimlerin Google Foto’ya yedeklenmesi gerektiğidir.

OnePlus Gallery uygulaması arama özelliği ile gelmiyor.

Fotoğraflar Asistanı

Her iki uygulama da temel fotoğraf düzenleme özellikleri sağlarken, Google Foto bir adım öndedir. Asistan sekmesinin altında bir film, kolaj veya animasyon oluşturabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı bulmak için Google Asistan'ın gücünden de yararlanabilirsiniz. Sadece bana 'Fotoğraflarımı göster' komutunu ve ardından resimdeki kişi adını, şeyi veya yeri söyleyin.

OnePlus Gallery, geniş görüntü düzenleme araçları ve efektleri sunar. Ancak, Asistan desteği ya da kolajları, filmleri ya da slayt gösterilerini yaratma gibi bir şey hayal etmeyin.

Mimik

Hiç şüphesiz, jestler görevleri basitleştirerek hayatımızı kolaylaştırır. Gerçek hayatta ya da cep telefonlarında olsun. Her iki uygulamada da, bir resim seçmeniz gereken birden fazla fotoğraf seçme hareketine sahipsiniz ve ardından diğerlerini seçmek için sürükleyin. Benzer şekilde, küçük resim boyutunu, girme veya çıkma hareketi ile değiştirebilirsiniz.

Also on Guiding Tech
Top 3 Ways to Add Timestamp to Photos on Android

Read More

Hangisini Kullanmalı?

OnePlus Gallery, ortalama bir kullanıcının bir galeri uygulamasında aradığı özelliklere sahip mükemmel bir fotoğraf görüntüleme uygulamasıdır. Sıralama, filtre ve kişiselleştirme gibi özelliklerden yoksun olduğu için dezavantajları vardır.

Aksine, Google Foto daha iyi organizasyon, yönetim ve yedekleme özelliklerine sahip bir galeri uygulamasıdır. Fotoğrafları kolayca arayabilir ve paylaşabilirsiniz. Yerel fotoğrafları Google Foto’da görüntüleyebilseniz de, bunun için yerel bir galeri uygulamasını kullanmayı tercih ediyorum.

Neyse ki, OnePlus galeri uygulamasının ötesine bakmanız durumunda, bol bol galeri uygulaması alternatifleri mevcut.

Sıradaki: Arkadaşların veya kardeşlerin telefonunuzdaki fotoğraf galerisine göz atmak için can atıyor mu? Pis ellerini ele geçirirse, bunu engellemenize yardımcı olacak bu iki uygulamayı kontrol edin.