Google Haritalar çevrimdışı nasıl kullanılır?

Sınırlı veri yetkiniz varsa, kötü 4G sinyali varsa, Wi-Fi yok veya yabancı bir ülkeye seyahat ediyorsanız, Google Haritalar’ı çevrimdışı nasıl kullanacağınızı öğrenmek ve böylece arabayla nereye gideceğinizi öğrenmek için harika bir fikir . Yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla gitmeniz gerekiyorsa, yol tarifleri çevrimdışı olarak kullanılamaz, ancak bu özellik daha önce kaybolmuşsanız cebinizde olması için hala kullanışlı bir yedekleme seçeneğidir. İşte nasıl kullanılacağı!

Bölüme atla

    Çevrimdışı kullanım için bir harita nasıl indirilir Çevrimdışı haritalar nasıl kullanılır? Çevrimdışı haritaların sınırlamaları ve diğer seçenekler

Çevrimdışı kullanım için bir harita nasıl indirilir

Google Maps’i çevrimdışı kullanmanın birincisi, önce gerekli verileri indirmek ve saklamak için önce çevrimiçi erişmeniz gerekmesidir. Dünyaya çıkmadan ve haritalarınızı ağ bağlantısı olmadan kullanmadan önce seyahat ediyorsanız, evde ya da otelinizde biraz hazırlık yapmanız gerekir. Bunu akılda tutarak:

    Google Haritalar’ı açın (çevrimiçiyken) ve istediğiniz yeri arayın. Bulunduğunuz bölgeyi kaydetmek için bulunduğunuz konumu kullanabilir veya seyahat edeceğiniz bir alanı arayabilirsiniz. Çevrimdışı kullanım için kaydetmek istediğiniz yeri / alanı bulduktan sonra, indirmenin en kolay yolu, üç satır (hamburger) simgesine dokunarak ve Çevrimdışı haritalara dokunarak seçenekler menüsüne gitmektir. Ardından, ekranın üst kısmındaki kendi haritanızı seçin ve “bu alanı indirilsin mi?” Haritayı, eşlemek istediğiniz alanı kapsayacak şekilde mavi kare kutunun içine sürükleyin. Yakınlaştırmak için sıkıştırın (iki parmağınızı ekrana koyarak ve bir araya getirerek) istediğiniz alanı kapatın. Uzaklaşmak ve daha geniş bir alanı kuşatmak için parmaklarınızı ters yönde hareket ettirin. Dosya boyutunun ekranınızın altında otomatik olarak güncelleneceğini fark edeceksiniz. Kaydetmek istediğiniz alan ne kadar büyük olursa, dosya boyutu da o kadar büyük olur. Harita alanından memnun olduğunuzda, İndir seçeneğine dokunun.

how to use google maps offline

Çevrimdışı haritalarınızı nasıl kullanırsınız

    Çevrimdışı haritanın kaydettiğiniz alanın içindeyseniz, artık bazı sınırlamalarla normalde yaptığınız gibi gezinebilirsiniz. Hemen indirdiğiniz alanı adlandırmanız istenmez, ancak daha sonra girdiğiniz çevrimdışı haritalar alanıyla bunu yapabilirsiniz. Haritayı cihazınıza indirdikten sonra, ana Haritalar sayfasının sol üstündeki menü simgesine dokunarak ve çevrimdışı haritalar ekranına geri dönerek erişebilirsiniz. İndirdiğiniz tüm haritaların son kullanma tarihlerini ve dosya boyutlarını da göreceksiniz. Haritalar kullanmadıkça veya güncellemediğiniz sürece 30 gün sonra sona erecek. Çevrimdışı haritalar ekranının sağ üst köşesindeki çark simgesine basın ve çevrimdışı haritaları otomatik olarak güncelleyen ilk seçeneğin açık olduğundan emin olun. Haritalarınızın yalnızca Wi-Fi üzerinden güncellenmesini isteyip istemediğinizi veya mobil ağınız üzerinden de yapmaktan memnun olup olmadığınızı seçebilirsiniz. Ayrıca mobil verilerinizi diğer uygulamalar için etkin tutarken çevrimdışı haritaları kullanmak da mümkündür. Google Haritalar menüsünü açın ve yalnızca Wi-Fi modunu açın. Çevrimdışı haritalarınızı kullanmaya devam edeceksiniz ve hem bataryayı hem de mobil verileri bu şekilde kaydedeceksiniz. Seçenekler panelini açmak için üç noktaya tıklayarak önceden kaydedilmiş haritaları bu ekrandan da silebilirsiniz.

how to use google maps offline2

Çevrimdışı haritaların sınırlamaları ve diğer seçenekler

Bir harita indirdikten sonra, bu alanı 4G veya Wi-Fi’ye bağlı olsanız olduğu gibi kullanabileceksiniz. Ancak, çevrimdışı haritaların işlevselliği konusunda, çoğunlukla aradığınız konumun boyutuyla ilgili bazı sınırlamalar vardır. Diyelim ki, Danimarka’nın bir haritasını indirebilirsiniz. İstediğiniz alanın çevresine çizdiğiniz kutunun boyutu sınırlıdır ve yaklaşık 1,5 GB depolama alanından daha fazla yer kaplayan herhangi bir şey indirmek mümkün değildir. Ayrıca, Google Haritalar’ı çevrimdışı kullanıyorsanız, yol tariflerinden, toplu taşıma yol tariflerinden, canlı trafik bilgilerinden ve geçiş ücretlerinden kaçınma gibi şeyler için rota değişikliklerini özleyeceksiniz. Bu sınırlamalar sizi çok fazla geri tutuyorsa, endişelenmeyin, Android için başka çevrimdışı GPS uygulamaları da var.

İndirilen Google haritaları, sağladıkları ayrıntılı bilgileri barındırmak için oldukça fazla depolama alanı gerektirme eğilimindedir, bu nedenle ihtiyacınız olan tüm haritaları indirmeden önce Wi-Fi’ye bağlanmanızı öneririz. Zaman aşımlarını istemiyorsanız çevrimdışı haritalarınızı nasıl güncellemek istediğinizi seçerken bunu aklınızda bulundurun. Wi-Fi bağlantısı bu günlerde bulmak o kadar zor değil, bu yüzden otomatik güncellemeleri sadece bu ağlar üzerinden gerçekleştirmenizi sınırlamanızı öneririz.

Google Haritalar’ı çevrimdışı kullanmak size yardımcı oldu mu? Yorumlar hakkında bize bilgi verin ve diğer Google Haritalar ipuçlarımızı ve püf noktalarımızı ve en iyi çevrimdışı Android uygulamalarını incelediğimizi unutmayın.