Google Haritalar ipuçları ve püf noktaları: seyahatlerinizden en iyi şekilde yararlanın

Bu favori ipuçlarımız ve püf noktalarımızla Google Haritalar ile A’dan B’ye kadar elde etmekten daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu temel uygulamadan daha fazla yararlanın; günlük seyahatinizden globetrotting seyahat planlarınıza kadar her şeyi geliştireceksiniz. Aşağıdaki ipuçlarımızı inceleyin!

Google Haritalar ipuçları ve püf noktaları

Şehirlerde popüler yerleri bulun Yerel bir rehber olun Zaman çizelgenizi keşfedin Konum listeleri oluşturma ve paylaşma Taşıma modunuzu seçin Rota tercihlerini ayarlayın Toplu taşıma planlarını kontrol et Yalnızca Wi-Fi modu ile verileri kaydet Çevrimdışı alanları kaydet Geçerli konumunuzu paylaşın Bir konum ya da yol tarifi paylaşın Önemli adresleri kaydetme Etiketleri ve etiketleri kullanın Sokak Görünümünde görün Hareketleri kullanın Google Earth’te görün Kaçınılması gereken rotaları öğrenin Ayrıntıları ekle Sesinizi kullanın Konum geçmişinizi silin

Şehirlerde popüler yerleri bulun

Belki Google Haritalar’daki parlak bej / turuncu renkle vurgulanmış bölgeleri fark ettiniz – ama gerçekte ne için olduklarını biliyor musunuz? Kolay! Şehirlerde popüler alanları gösterirler (yüksek insan yoğunluğuna sahip bölgeler). Çoğu durumda bu alanlar barlar, restoranlar ve mağazalarla doludur. Bu, kontrol edilmesi ilginç olabilecek alanları kolayca filtrelemenize yardımcı olur. Bu popüler bölgelerde Google Haritalar’ı kullanarak restoran bekleme sürelerini de kontrol etmeyi unutmayın!

AndroidPIT google maps areas of interest 3

Yerel bir rehber ol

Google Haritalar, birçok mağaza ve restoranın açılış saatlerini, incelemelerini ve fotoğraflarını gösterir. Bunlar sadece mağaza ve restoran sahiplerinin resmi girişleri değil, sayısız Google Haritalar kullanıcısının girişleridir. Google, birçok gönüllünün yardımına güvenmekte ve katkıda bulunan kullanıcıları teşvik etmek ve ödüllendirmek için Yerel Rehber programını oluşturmuştur.

google maps local guides

Zaman çizelgenizi keşfedin

Konum servislerini etkinleştirdiyseniz ve Google Haritalar’ı kullandıysanız, Google, son hareketlerinizin neredeyse tümünü bilir. Adımlarınızı izlemek istiyorsanız, size nerede olduğunuzu ve söz konusu konumda çektiğiniz fotoğrafları gösteren “zaman çizelgenizi keşfedin” özelliğini inceleyin (coğrafi olarak etiketleyip Google Foto’ya yüklediyseniz ).

Veriler, hareket profilinizden (etkinleştirilmesi gereken – çoğu durumda, telefonunuzu ayarlarken yapılır) ve fotoğraflarınızdaki coğrafi etiketli verilerden toplanır. Google’dan biraz ürpertici bir özellik, ancak yine de oldukça yararlı.

google maps timeline

Konum listeleri oluşturma / Paylaşma / İçe Aktarma

Seyahat ipuçları arayan bir arkadaşın var mı? Yararlı hissediyorsanız, Google Haritalar’da kolayca bir liste oluşturabilir ve bunları doğrudan paylaşabilirsiniz. Bunu Yerlerim> Kayıtlı> Yeni seçeneğine giderek yapabilirsiniz. Ardından haritada konumları birer birer işaretleyebilir ve onları listenize ekleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, listedeki bağlantıyı arkadaşınıza gönderebilirsiniz.

google maps places

Taşıma şeklinizi seçin

Google Haritalar, ekranın sağ altındaki simgeye dokunarak erişebileceğiniz dört farklı taşıma moduna sahiptir. Görseli, seçili olana göre değişir: sürüşe ayarlıysa, bir otomobilin simgesini görürsünüz, toplu taşıma araçları bir tren görürsünüz, eğer özel ulaşım varsa bir taksi görürsünüz, yürürseniz ‘ Bir kişiyi göreceksiniz ve bisiklet kullanıyorsanız bir bisikletçi göreceksiniz. Simgeye dokunduktan sonra, ekranın üstündeki uygun simgeye dokunarak modu değiştirebilirsiniz.

AndroidPIT google maps tips and tricks 2

Rota tercihlerini ayarla

Farklı taşıma türlerini (araba, yürüyüş vb.) Gösteren ekranda Seçenekler’e dokunmak, ücretli yollardan kaçınmak, tercih ettiğiniz toplu taşıma türünden (otobüs, tren, vb.) Ve ister Pek çok farklı otobüs veya tren transferiyle sorun yok.

Toplu taşıma programlarını kontrol edin

AndroidPIT google maps tips and tricks 6

Başka bir favori özellik: Toplu taşıma araçlarıyla seyahat ediyorsanız, Google Haritalar size mevcut çeşitli taşıma şekillerinin yanı sıra herhangi bir transferin saatleri için varış ve kalkış saatlerini gösterir.

Yalnızca Wi-Fi moduyla verileri kaydedin

Artık haritaları çevrimdışı kullanım için indirebileceğinize göre, bu yeni özellik çok seyahat eden veya ayın bitiminden önce mobil verileri kullanmaya başlayanlar için çok kullanışlıdır.

Hamburger menüsünde, Ayarlar’ı açın ve ikinci seçenek (Google Haritalar sürüm 9.32 veya daha yeniyseniz) yalnızca Wi-Fi okuyacak. Google Haritalar’ın yalnızca Wi-Fi’nizde çalıştığından veya başka bir şekilde indirdiğiniz çevrimdışı alanlara güvendiğinden emin olmak için düğmeyi değiştirin.

AndroidPIT google maps tips and tricks 3

Çevrimdışı alanları kaydet

Bir veri sinyalinden uzakta olacaksanız – veya erişiminin bir servete mal olduğu bir ülkede dolaşım yapıyorsanız – haritaları bir mahalle, bir şehir ya da eyalet olarak, çevrimdışı kullanım için kaydedebilirsiniz. Sadece sol üstteki hamburger menüsüne basın, Çevrimdışı alanlar üzerine dokunun ve ekranın altındaki artı düğmesine basarak yeni bir alan ekleyin.

AndroidPIT google maps tips and tricks 7

Mevcut konumunuzu paylaşın

Google Haritalar, konumunuzu bir arkadaşınızla veya hatta gruplarla paylaşmanıza olanak tanıyan çok şık küçük bir özelliğe sahiptir. Bir yerde buluşmayı planlıyorsanız veya bir tura çıkıp arkadaşlarınızın ve ailenizin nerede olduğunuzu bilmesini istiyorsanız, bu harika bir araçtır. Konumunuzu paylaşmak için tek yapmanız gereken Google Haritalar menüsüne> Konum paylaş seçeneğine gidin ve ardından belirli bir süre için veya özelliği devre dışı bırakıncaya kadar paylaşmak isteyip istemediğinizi seçin. Konumunuzu hangi kişilerle paylaşmak istediğinizi seçebilirsiniz.

google maps tips tricks

Bir konum veya yol tarifini paylaşın

Bir konumun paylaşılması haritadaki ilgilenilen yere, ardından sağ üst köşedeki üç noktaya, ardından Paylaş seçeneğine basarak Bluetooth yoluyla, e-postayla, Google Drive’a paylaşmanızı sağlayarak çalışır …

Ayrıca yol tariflerini de paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak için istediğiniz başlangıç noktasını ve varış noktasını ayarlayın, taşıma modunuzu seçin ve ardından Yol tariflerine basmadan önce sağ üst köşedeki nokta üçlüsüne basın. Paylaşılan yol tariflerini alan alıcı, talimatların bir özetini ve bir link görecektir. Bağlantı tıklandığında, yol tariflerini Google Haritalar’da açarak yolculuklarına başlayabilecekler. Yol tariflerini Waze gibi başka bir harita uygulamasında açmak veya çevrimiçi görüntülemek de mümkündür.

AndroidPIT google maps tips and tricks 1

Önemli adresleri kaydet

Uygulamada, Menü> Yerleriniz üzerine dokunun ve adresleri kaydetmek için Ev veya İş düğmesine basın. Bu yol tarifi alma sürecini hızlandırır ve aynı zamanda Google Asistan’ın ve taşıma kartlarının sorgulayıcı fikrini beslemeye yardımcı olur.

AndroidPIT google maps tips and tricks 13

Bulmanıza ve hatırlamanıza yardımcı olması için etiketleri ve etiketleri kullanın.

Evinizi ve iş yerinizi haritada öne çıkarmak için çıkartma kullanabilirsiniz. Sadece hamburger menüsü butonuna ve ardından Yerlerinize basın. Evinizin veya işinizin sağındaki nokta üçlüsüne dokunun ve sonra Simge değiştir’i seçin. Burada seçim yapabileceğiniz bir dizi çıkartma göreceksiniz.

Yıldız verdiğiniz yerler için, mekanın ne olduğunu daha kolay tanımlamak ve hatırlamak için bir etiket ekleyebilirsiniz. Konum için bilgi ekranını açın ve ekranın sağ üst köşesindeki nokta üçlüsüne, ardından Etiket ekle’ye basın. Burada, istediğiniz herhangi bir şeyi girebilirsiniz, ‘bar’, ‘ilginç görünüm’, her neyse.

AndroidPIT google maps tips and tricks 12

Sokak Görünümü’nde görün

Google Haritalar uygulamasında Sokak Görünümü kaybolmadı, biraz hareket etti. Sokak Görünümü’nü görmek için tuşuna basın veya bir konum arayın. Konumun adı ve derecelendirmesi olan çubuğun üstünde, resimli küçük bir dikdörtgen pencere ve dairesel bir ok olacaktır. Sokak Görünümü’nü yüklemek için buna basın.

AndroidPIT google maps tips and tricks 8

Hareketleri kullan

Sıkıştırıp yaklaştırarak haritaları yakınlaştırıp uzaklaştırabileceğinizi zaten biliyorsunuz, ancak bunu tek bir rakamla da yapabilirsiniz – bu, diğer elinizle gidon tutuyorsanız ya da rahatsız edilemezseniz kullanışlıdır. iki elinizi de kullanarak. Ekrana iki kez dokunun, ancak ikinci dokunmadan sonra parmağınızı veya baş parmağınızı kaldırın. Uzaklaştırmak için yukarı, yakınlaştırmak için aşağı kaydırın.

Ayrıca haritayı iki parmağınızı kaydırarak – daha fazla eğmek için yukarı, daha az aşağı inmek için – eğebilir ve iki parmağınızı dairesel hareketlerle döndürerek haritayı döndürebilirsiniz. Birçok kentsel alanda, düz harita yatırdığınızda 3D model haline gelecektir.

AndroidPIT google maps tips and tricks 9

Google Earth’te görün

Dünyayı görkemli 3B’de görmek için Menü düğmesine dokunun ve Google Earth’ü seçin. Haritalar’da olduğu gibi, kaydırarak, sıkıştırarak ve iki kez dokunarak gezinebilirsiniz. Bunun çalışması için Google Earth uygulamasını indirip yüklemeniz gerekeceğini unutmayın.

Kaçınılması gereken yolları öğrenin

Google Haritalar uygulamasındaki en sevdiğimiz şeylerden biri de bize canlı trafik bilgisi vermesidir. Renk kodlaması normal trafik için yeşil olan her şeyi berraklaştırır, gerçekten yavaşladığınızda sarı renktedir ve gerçekten farklı bir yoldan gitmeniz veya fazladan zaman bırakmanız gerektiğinde kırmızıdır. Gösterilmiyorsa, Menü> Trafik bölümüne gidin.

AndroidPIT google maps tips and tricks 10

Detours ekle

Navigasyon modundayken, gideceğiniz yere neşeyle giderken aniden çörek yemeniz gerektiğini hatırlarsanız, hızlıca bir çukur durağı ekleyebilirsiniz. Sadece büyüteç simgesine bastığınızda Benzin istasyonları ve Kahve dükkanları gibi kullanışlı seçenekler göreceksiniz. Ayrıca, büyütme camına tekrar basarak ve arama sorgunuzu girerek daha belirgin bir şey de arayabilirsiniz.

Çukur durakları için seçenekler rotanız boyunca görünecek ve dolambaçlı yolculuğunuza ne kadar zaman katacaktır, böylece en uygun olanı seçebilirsiniz.

AndroidPIT google maps tips and tricks 4

Sesini kullan

Gezinirken sesinizi Google Haritalar’ı kontrol edebilirsiniz. Sadece mikrofon simgesine dokunun ve aşağıdakileri kullanın:

    Sesi aç Sesi kapat Sesi aç Sesi kapat Sessiz ol Sesi kapat Sesli Rehberlik Göster / Aç / Göster Uydu Gizle / Kapat / Sil Uydu Gösterisi / Aç / Aç / Trafiği Göster Gizle / Kapat / Trafiği Sil Alternatif yolları göster Diğer rotaları göster Ben oraya mı geldim? Bir sonraki dönüş Benim bir sonraki dönüşüm nedir? Oraya başka nasıl gidebilirim? Şimdi ne yapacağım? Nerede döneceğim? Nereden iniyorum? Hangi çıkışa gidiyorum? Bir sonraki dönüşüme ne kadar süre var? ETA’m nedir?

Ses kontrolünün özellikle gürültülü araçlarda oldukça düzensiz olduğunu gördük, bu yüzden denemeden önce müziğinizi duraklatmanız iyi bir fikir olabilir.

AndroidPIT google maps tips and tricks 11

Konum geçmişinizi silin

Daha önce bulunduğunuz her yerin ayrıntılarını saklamak istemiyorsanız, konum geçmişinizi silebilirsiniz. Cihazınızda Ayarlar> Konum> Google Konum Geçmişi’ne gidin ve açmak veya kapatmak isteyip istemediğinize karar vermek için geçişi kullanın veya Google’ın sahip olduğu tüm bilgileri kaldırmak istiyorsanız ekranın altına bakıp Konum geçmişini sil düğmesine basın. geçmiş hareketlerin.

Başka harika ipucu biliyor musun? Bir yorum bırakın ve bize bildirin.