Google Haritalar’da ve Diğer Harika İpuçları üzerinde Canlı Görünüm Nasıl Gidilir

Google Haritalar AR Live View özelliğini Yerel Kılavuzlar düzey 5 ve üzeri ile test ettikten sonra aylar geçtikten sonra, Google bunu uygulamanın beta sürümüne çıkarmaya başladı. Bu yeni özellik, sizin için gerçek dünyadaki yürüyüş yönlerini belirlemek için Artırılmış Gerçeklik, Makine Öğrenimi ve Görsel Konumlandırma Hizmetlerinin bir kombinasyonunu kullanır.

Live View Google Maps Featured

Ancak telefonunuzda denemek istiyorsanız, önce yapmanız gereken birkaç şey var. Ve işte bu yazı hakkında konuşacağız. Daha fazla uzatmadan, uygulama için birkaç başka ipucu ile birlikte Google Haritalar’da Canlı Görünüm’ü nasıl elde edebileceğinizi bir göz atalım.

Google Haritalar’da Canlı Görünüm Nasıl Elde Edilir

Canlı Görünüm özelliğini cihazınızda kullanmak için önce Google Haritalar uygulamasının beta sürümüne geçmeniz gerekir. Google Haritalar beta’ya erişmek için aşağıdaki basit adımları uygulamanız yeterlidir:

1. Adım: Google Play Store’u açın ve Google Haritalar listesine gidin.

Live View Google Maps 1

Adım 2: Beta kaydolma seçeneğini bulmak için aşağı kaydırın ve Katıl’a dokunun.

Live View Google Maps 2

Adım 3: Beta programına geçmek için aşağıdaki açılır pencerede bir kez daha Katıl seçeneğini seçin.

Live View Google Maps 3

Her şey yolunda giderse, girişin tepesinde yeni bir bilgi istemi göreceksiniz: ‘Beta kaydolma işlemi devam ediyor. Birkaç dakika sürer. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, Google Play Store’da bir Google Play güncellemesi alırsınız. Uygulamanın beta sürümünü cihazınıza indirmek için güncelleme düğmesine dokunmanız yeterlidir.

Live View Google Maps 4Live View Google Maps 4 1

Uygulamanın beta sürümüne başarıyla güncellendiğinize göre, Canlı Görünümü etkinleştirmek için uygulama içindeki bazı ayarları değiştirmeniz gerekecektir. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz:

1. Adım: Google Haritalar uygulamasını açın ve sol üst köşedeki menü düğmesine dokunun.

Live View Google Maps 5

Adım 2: Uygulama ayarlarını açmak için menüde Ayarlar seçeneğini seçin.

Live View Google Maps 6

Adım 3: Burada, Canlı Görünüm’ü etkinleştirmek için Gezinme ayarlarını açın.

Live View Google Maps 7

Adım 4: Navigasyon ayarlarında, yeni Live View seçeneğine tamamen ilerleyin ve açmak için yanındaki geçişe dokunun.

Live View Google Maps 8

Canlı Görünüm cihazınızda bundan sonra etkinleştirilmelidir. Kullanmak için tek yapmanız gereken bir varış yeri girmek, Yol Tarifi üzerine dokunun ve ardından üst araç çubuğundan Yürüme seçeneğini seçin.

GIPHY ile

Yürümeye başladığınızda, telefonunuzun kamerasını öne doğru çevirin. Uygulamanın sizi hedefinize yönlendirmek için derhal artırılmış okları ve telefonunuzun ekranındaki işaretleri göstermesi gerekir. Oldukça havalı değil mi?

Devam etmeden ve telefonunuzdaki özelliği denemeden önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Canlı Görünüm özelliği, yalnızca Google Sokak Görünümü’nün kullanılabilir olduğu ülkelerde çalışacaktır. Şu anda beta test aşamasında. Böylece gidip giderken beklenmedik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ve diğer AR uygulamalarında olduğu gibi, özellik telefonunuzun pilini hızla tüketebilir. Bu nedenle, sık kullanmayı planlıyorsanız, şarj cihazını veya güç bankasını el altında bulundurun.

Canlı Görünüm ile ilgili her şeyi çözdüğümüze göre, en son güncellemede yer alan diğer bazı Google Haritalar özelliklerine bir göz atalım.

Ziyaret ettiğiniz Yerleri Yeniden Keşfedin

Güncelleme, Zaman Çizelgesi özelliğinde de bazı değişiklikler yapar ve bu, geçmişte ziyaret ettiğiniz yerleri yeniden keşfetmenize olanak sağlar. Özelliği kullanmak için, sol üst köşedeki menü düğmesine dokunun ve Zaman Çizelgesi seçeneğini seçin.

Live View Google Maps 9Live View Google Maps 10

Zaman Çizelgesi’nde Gün, Yerler, Şehirler veya Dünya sekmesini seçin; ziyaret ettiğiniz tüm yerleri bir bakışta görebileceksiniz. Bu özellik ayrıca yerleri filtrelemek için kategoriler seçmenize de izin verir. Yani, üç yıl önce ziyaret ettiğiniz bir restoranı bulmak isterseniz, şimdi öğrenebilirsiniz.

Tadınıza Özel Gıda Bulun

Restoranlar hakkında, güncellemenin ardından Google Haritalar’da restoranlar ararsanız, yeni Eşleşmeniz özelliğini fark edeceksiniz. Bu özellik aslında geçmişte restoranlar için gönderdiğiniz yorumları dikkate alır ve sizin ne düşündüğünü temel alarak önerilerde bulunur.

Live View Google Maps 11Live View Google Maps 12

Bu özellik, restoranın adının hemen altında bir yüzde olarak görünür ve Google’ın neden burayı istediğinizi düşündüğünü görmek için üzerine dokunabilirsiniz. Daha fazla restoran için derecelendirmeyi bıraktığınızda, maçlar zaman içinde daha doğru olacaktır. Ayrıca, süreci hızlandırmak için yiyecek ve içecek tercihlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Rezervasyonlarınızı Google Haritalar’da Kontrol Edin

Son olarak, güncelleme şimdi Google Haritalar’a yeni bir Rezervasyon özelliği de getiriyor. Bu, uygulamanın içindeki tüm yaklaşan otelinizi veya uçuş önerilerini izlemenize yardımcı olacaktır. Gmail’den veya Google Takvim’den veri toplar ve ardından Yerleriniz özelliği içindeki yeni Rezervasyonlar (veya Yaklaşan) sekmesinde gösterilir.

Live View Google Maps 13Live View Google Maps 14

Bu özelliği kullanmak için yapmanız gereken tek şey menü düğmesine dokunmak, Yerlerinizi seçmek ve ardından Rezervasyonlar (veya Yaklaşan) sekmesine dokunun. Burada tüm rezervasyonlarınızı bir bakışta görebilirsiniz. Bu, yeni bir şehri ziyaret ederken ve ilk önce onu aramak zorunda kalmadan rezervasyonu yaptığınız otele gitmek istediğinizde gerçekten işe yarayabilir.

Google Haritalar’ı Hemen Güncelleyin

Artık Google Haritalar’a gelen tüm yeni özellikleri bildiğinize göre, beta kanalına geçme ve bunları kendiniz denemenin zamanı geldi. Bunu yapmadan önce, Google Haritalar uygulamasının genellikle hatalı davranışlarını yerine getirmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Beta sürümleri garip böcekleri taşıma eğilimindedir. Ana telefonunuzdaki bu sorunlardan kaçınmak istiyorsanız, bu özelliklerin herkese yayılmasını beklemenizi öneririm.

Sıradaki: Arkadaşlarınla dışarı çıkmayı mı planlıyorsun? ETA’larını bilmek için Google Haritalar’ı kullanarak onları gerçek zamanlı olarak nasıl izleyebileceğinizi görmek için sonraki makaleye bakın.