Google Keep to Todoist: Derinlemesine Karşılaştırma

Bir şeyi unutmak istemezseniz, ilerlemenin en iyi yolu, yapılacaklar listenizde not etmek, bir hatırlatıcı ayarlamak ve günlük rutininize bakmaktır. Bunu takip et ve hayatında hiçbir şeyi unutmayacaksın. Burada hatırlamanız gereken tek şey, görevlerinizi kaydetmek için güvenilir bir sisteme / uygulamaya sahip olmanızdır ve aşina olduğunuz ve kullandığınız tüm platformlarda kullanılabilir.

Bugün karşılaştıracağımız iki uygulama Google Keep ve Todoist. Her iki uygulama da yapılacaklar listeleri oluşturup yönetirken farklı bir yaklaşım sergiliyor.

Google Keep, tüm platformlarda kullanılabilen ücretsiz bir uygulamadır ve metin, resim ve sesli notlarla çalışmanızı sağlar.

Keep'i İndir

Todoist, tüm platformlarda da kullanılabilen, alt projeleri destekleyen, doğal dili kullanan, üçüncü taraf uygulamalarıyla bütünleşen ve ilerlemeyi izlemek için hedefler kullanan güçlü bir uygulamadır.

Todoist'i indirin

1. Notlar ve Yapılacaklar Listesi

Önemli bir ayrım, Keep'in hem notları hem de yapılacaklar listelerini destekleyen bir not alma uygulaması olmasıdır. Öte yandan Todoist, yalnızca listeler için bir uygulamadır, ancak yorum ekleyebilirsiniz. Google Keep'te bir not, bir metin / resim / sesli not veya bir onay kutusuyla olabilir. İkisi de aynı anda olamaz – biraz sınırlayıcı.

Todoist, iş yükünü yönetmek için bireysel görevler ekleyebileceğiniz, projeler ve alt projeler oluşturabileceğiniz bir görev yöneticisi olarak çalışacak şekilde açıkça oluşturulmuştur.

Hem Keep hem de Todoist, öğeleri listenin en altına doğru işaretledikleri için akıllıdır. Ayrıca, listede bulunan yeni bir görev oluşturursanız, Keep ve Todoist size aynı şeyi hatırlatır.

Yukarıda belirtildiği gibi, metin, resim ve ses notları gibi çeşitli biçimlerde not almak için Keep'i kullanabilirsiniz. Eğer bir şey doodle eğer iç notları da çizebilirsiniz. Ayrıca Keep, ses notlarını metindeki metne dönüştürür, böylece istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Benzer şekilde, OCR kullanarak, kartvizit veya işaretlerin taranması için yararlı olabilecek resimlerden metin alır.

Özetlemek gerekirse, Keep size daha fazla girdi seçeneği sunan çeşitli formatlarda not almanıza izin verecek, Todoist daha fazla seviye oluşturmanıza ve daha fazla katmanı ve karmaşık projeleri birden çok katmanla ele almanızı sağlayacaktır.

Also on Guiding Tech
Google Keep vs Evernote: How Do They Compare in 2018

Read More

2. Yönetme ve Sıralama

Dikkat etmen gereken görevlerin düşürülmesi bir şeydir, ancak bu görevleri yönetmek ve başka bir yerde bulmaktır. Hem Keep hem de Todoist, tarih ve saat veya konuma göre bir hatırlatıcı eklemenize izin verir. Konum tabanlı hatırlatıcılar, özellikle işlerinizi yürütürken faydalıdır.

Todoist, görev yönetimi ve listeleri arasındaki görevleri taşımanıza izin verdiği için görev yönetiminde daha esnektir. Sadece sürükle ve bırak. Keep'te, görevleri bir nottan diğerine taşıyamazsınız, ancak bunları yalnızca yeniden düzenleyebilirsiniz.

Todoist ayrıca alt görevler oluşturmanıza ve bunları kolayca yeniden sıralamanıza izin verecektir.

Hem Keep hem de Todoist, notları / görevleri etiketlerle işaretlemenize izin verir. Bazı insanlar da onlara etiket diyorlar. Ancak, Keep'te projeler oluşturamazsınız. Bunun yerine, Keep görsel ipuçları kullanır ve kod notlarını renklendirmenizi sağlar. Bu ilginç şeyler yapar. Farklı projeler için notları ayırt etmeyi kolaylaştıran farklı renkler seçebilirsiniz.

Todoist, bir bakışta projelere ve görevlere öncelikleri belirlemenize, hangi görevlerin hemen dikkat etmeniz gerektiğine ve hangisinin duraklama gücü vermenize izin vermenize izin verecektir. Her öncelik seviyesi farklı bir rengin bayrağı ile işaretlenir.

Beyin boşaltma seanslarınız için belirli bir hizmeti kullanmaya başladığınızda, işler yüzlerce nota ve etraftaki görevlerle çabucak ortadan kalkabilir. Bu, sağlam bir arama ve sıralama özelliğine ihtiyacınız olduğunu anladığınız zamandır. Keep, soldaki metin aramasını sıralamak için kullanabileceğiniz etiketlerin veya etiketlerin bir listesini gösterir. Keep'i bir süredir kullanıyorum ve çoğu zaman aradığım şeyi kolayca bulabiliyorum.

Todoist, görevleri tamamlamak için çok daha iyi. Onları, şu anda neyi başarmak istediğinize dair bir bakış açısı sunan önceliklere, etiketlere ve projelere göre sıralayabilirsiniz. Her şey kenar çubuğunda kolayca erişilebilir.

Görevleri, bugün veya sonraki 7 gün içinde olup olmadıklarına göre de sıralayabilirsiniz. Bu sayede önümüzdeki hafta için endişelenmek yerine önümüzdeki hafta konsantre olabilirsiniz. Yine iş akışınızı önceliklendirmek için mükemmel bir yol.

Todoist ayrıca, işbirlikçi bir ortamda çalışıyorsanız görev ve projeleri ad ve kişi bazında sıralamanıza izin verecektir.

Notlara, bir not veya bir liste olabilecek hatırlatıcılar atayabilir ve Keep size doğru zamanda hatırlatır. Kenar çubuğuna hızlıca bakmak tüm notlarınızı ve hatırlatıcılarınızı ayrı ayrı görmenizi sağlar.

Son olarak, Todoist'te görevlerinizi tamamlamak ve listede bu görevi kontrol etmenin memnuniyetini elde etmek için bir motivasyon görevini üstlenen Karma noktaları vardır. Fikir basit. Bir hedef belirlersiniz ve sonunda bunu başarmanıza yardımcı olacak bir görev listesi oluşturursunuz. Hedeflerinize doğru ilerlerken ve daha fazla görevi kontrol ettiğinizde, daha fazla puan kazanırsınız.

Kritik bir fark, Yapılacaklar'daki notları yalnızca görüntüleri ve bağlantıları desteklerken, Todoist'teki görevlere dosya ekleyebileceğinizdir.

Açıkçası, işinizi tamamlamak için gereken güdüye ihtiyacınız varsa, yanlış meslekte olabilirsiniz. Ama hey, bu sadece benim. İdeal olarak, bunu yapmaktan zevk almalısın, çünkü eğlenceli. Tamam, felsefe ile yeterli.

3. Entegrasyonlar ve İşbirliği

Keep, bir Google ürünüdür ve muhtemelen bunu zaten biliyordunuz. Dokümanlar, Slaytlar, Formlar, E-Tablolar ve Gmail gibi diğer Google uygulamalarıyla da entegre oluyor. Herhangi bir Doküman veya Sayfa için kolayca bir not oluşturabilirsiniz, ancak Keep notu yalnızca bir Doküman'a dönüştürülebilir. Bu aslında mantıklı.

Keep'in aksine, Todoist tüm Google uygulamaları ve Slack, Dropbox, İş Akışı, IFTTT, Spark, Newton, Toggl, Amazon Alexa ve diğerleri gibi birçok üçüncü taraf uygulamasıyla çalışan güçlü bir API ile birlikte gelir. Bu, Todoist'i bir kurumsal çözüm olarak da ideal kılar.

Keep'te işbirliği yapmak, Paylaş düğmesini tıklayıp bir e-posta davetiyesi göndermek kadar kolaydır. Daha sonra notu veya kontrol listesine eklemeye başlayabilir. Bir alışveriş merkezinde alışveriş yaparken ve her birinizin eklediğiniz öğeleri uyumlu hale getirmeniz gerektiğinde faydalıdır.

Todoist, herhangi bir kişiyi gerçek zamanlı olarak bir görev listesine eklemeye veya düzenlemeye davet edebileceğiniz benzer bir şekilde çalışır. Bunu bir e-posta davetiyesi göndererek yaparsınız. Todoist şirketler ve şirketler için oluşturulduğundan, zaten Todoist kullanıyorlarsa diğer projelerin ortak çalışanlarını da davet edebilirsiniz. Belirli bir sorunu çözmek için yönetici adamdan yardıma ihtiyacınız olduğunda.

Also on Guiding Tech
Dropbox Paper vs Google Keep: In-Depth Comparison

Read More

4. Fiyatlandırma ve Platformlar

Google ürünü olmak için Keep, boyut veya nota sayısında sınırlama olmaksızın kullanımı ücretsizdir. Google Drive’ın 15 GB’lık ücretsiz depolama alanına da sayılmaz. Todoist, hatırlatıcı ayarlamak veya etiket eklemek, bireyler için 29 ABD doları, işletmeler için kullanıcı başına 29 ABD doları olmak üzere ücretsiz olarak başlayan farklı planlar sunar. Çoğu kullanıcı, belirledikleri sınırlamalar nedeniyle premium plana ihtiyaç duyacaktır.

Hem Keep hem de Todoist, Windows ve Mac, Android ve iOS gibi tüm platformlarda kullanılabilir ve Firefox ve Chrome gibi popüler tarayıcılar için uzantılara / eklentilere sahiptir. Böylece web sayfalarını kırpıp tüm verilerinizi cihazlar arasında senkronize edebilirsiniz.

Notlar Sonsuza dek

Not alma alışkanlığımız olan çoğu insanın karnımızın altında yüzlerce ve binlerce not vardır. Temel sorun, tabanı kaydırmanız ve farklı bir uygulama veya hizmet kullanmanız gerektiğinde ortaya çıkar. Doğruca başlamak, uzun vadeli düşünmek ve ihtiyaçlarınızı en başından karşılayan bir not / görev uygulaması seçmek daha iyidir.

Yapılacaklar listesi yöneticisi ile basit bir not alma aracına ihtiyacınız varsa, Google Keep çok yönlü ve güçlüdür. Todoist, karmaşık iş yaşamları, birden fazla proje veya kurumsal bir çözüme ihtiyaç duyan ileri düzey kullanıcılar için daha uygundur.

Sıradaki: Google Keep'in Google Görevleri ile karşılaştırmasını nasıl bilmek ister misiniz? Nasıl farklı olduklarını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya göz atın.