Google Lens vs Pinterest Lens: Farkı Nedir

Makine öğrenmesi ve yapay zeka, daha görsel ve sorgulamaların ötesinde arama arayışı sağlar. Bugün, benzer kameralarla birlikte daha fazla ayrıntı bulmak için telefonumun kamerasını herhangi bir öğeye yönlendirebiliriz. Artık 'Keşke nereden alabileceğimi bilseydim' diye bir şey yok, çünkü artık biliyorsunuz.

Hizmetimizde iki tür resim tanıma ürünümüz var – Google Lens ve Pinterest Lens. Her ikisi de görsel bir arama yapar, ancak farklı şekillerde. Pinterest Lens, görsel ve estetik olarak benzer görüntüler aramak için kullanılabilir. Google Lens, Google aramasının daha görsel bir sürümü gibidir.

Peki ikisi arasındaki fark nedir? Çevrenizdeki şeyleri aramak için hangisini kullanmalısınız?

Google Lens'i Pinterest Lens ile karşılaştırdığımız bu yazıda anlayalım.

Desteklenen Platformlar

Pinterest Lensine yalnızca Pinterest içinden erişilebilir. Hem Android hem de iPhone uygulamalarında mevcut olan fotoğrafları, Pinterest'te kullanmak için web'de de kullanabilirsiniz.

Google Lens’e dört şekilde erişilebilir: Google Foto uygulaması içinde, Google Asistanı, Google Kamera ve bağımsız bir uygulama aracılığıyla.

Bununla birlikte, Google Foto uygulaması aracılığıyla Android ve iOS cihazlarında kullanılabilir olmasına rağmen, Android'teki Asistan'a gelince birlikte çalışabilirliği sınırlıdır. OnePlus el cihazlarında mevcut olmasının yanı sıra, Google Lens, yalnızca Samsung Galaxy Note 8/9, S9 / S9 +, LG V30 ve benzeri diğer bazı gelişmiş cihazlarda Asistan'da görünmektedir.

Bağımsız uygulaması Google Play Store'da mevcut olsa da, telefonun en az Android 6.0 Marshmallow çalıştırmasını gerektirir ve yalnızca belirli cihazlarda çalışır.

Son olarak, Lens, kamera uygulamasının içinde Google Piksel el cihazlarında kullanılabilir. İPhone'da Google uygulaması üzerinden de kullanabilirsiniz.

Kullanım yolları

Pinterest Lens, pimler, galerideki fotoğraflar ve canlı sahnelerde kullanılabilir. Cep telefonunda veya web'de bir resim açın ve bu resimle ilgili diğer pimleri bulmak için lens simgesine tıklayın. Yeni görseller için, arama çubuğundaki kamera simgesine dokunun, nesneyi işaretleyin ve yakala düğmesine basın.

Pinterest Lens, cihazınızdaki resimler için de çalışır. Bunun için Pinterest uygulamasındaki kamera simgesine dokunun ve galeri simgesine tıklayın. Görüntüyü seçin ve çekme simgesine basın.

Google Lens, hem eski hem de yeni resimler için çalışır. Google Foto uygulamasında, canlı sahneler için önce bir resim çekmelisiniz. Ancak uygulama bir galeri uygulaması gibi çalıştığından, Lens telefonunuzdaki eski görüntülerde de kullanılabilir.

Yeni sahneler veya resimler için, Google Lens Yardımcısı (Android) ve Google uygulamasından (iOS) kullanılabilir.

Also on Guiding Tech
Top 9 Pinterest Boards Tips and Tricks to Use It like a Pro

Read More

Arama Sonucu Sınırlamaları

Pinterest Lens araması, çoğunlukla Pinterest platformunda görünen görüntüleri içeren sonuçları gösterir. Böylece, diğer web sitelerine bağlı görüntüleri göreceksiniz ancak etiketlenip Pinterest'te yayınlanacaksınız. Kısacası, arama sonuçları Pinterest platformunun ötesine geçmiyor.

Aksine, Google Lens arama sonuçları, normal Google aramasına benzer web siteleri arasında yayılmıştır. Tipik bir arama sonucu, Twitter, BlogSpot, Instagram ve hatta Pinterest gibi farklı platformlardan alınan görüntüleri içerir.

Ne Tanımlıyorlar?

Pinterest Lens'in temel işlevi, ilgili ürünler önermek veya bunun için fikir vermektir. Dürüst olmak gerekirse, benzer pimleri bulmak için görsel bir arama. Şimdi benzer pinlerin konusu değişebilir.

Örneğin, Lensi bir elmaya doğru işaret etmek sadece benzeyen resimler göstermez, aynı zamanda elma tariflerini de gösterir. Benzer şekilde, yastık gibi ev ürünleri için kullanılması, benzer yastıklara ek olarak ev dekoru fikirleri sunacaktır.

Diğer yandan, Google Lens, eşleşen öğeleri göstermenin yanı sıra, faydalı ve etkileşimli bilgiler önerir. Örneğin, binaları, yer işaretlerini, bitkileri, hayvanları, resimleri ve kitapları tanımlamak için kullanılabilir.

İsimlerle birlikte, yerler, çalışma saatleri, hayvanlar, ırkları, türleri, yeme alışkanlıkları, yaşam koşulları, yaşam alanları, insanlara alerjileri ve benzeri gerçekler gibi hayvanlar ve bitkiler hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız. Lens kitapların özeti, incelemeleri, ilgili kitapları ve diğer benzer bilgileri sunar.

Barkodları Tanıyabilirler

2017 yılında, Pinterest, çevrimdışı olan müşterilerinizi manuel olarak aramadan doğrudan Pinterest sayfanıza yönlendiren, QR kodlarına hitap eden sadece şık olan pinkodları tanıttı. Kullanıcıların, Pinterest Lensini, ilgili Pinterest sayfasını açmasını sağlayacak olan pin koduna yöneltmeleri gerekir.

Note: Instagram recently introduced a similar feature called nametags.

Google Lens, barkodları da ustaca bir şekilde tanır ve anlar. Temel bilgileri göstermenin yanı sıra, Lens ürün mağazası bağlantıları sunar ve mümkün olduğunda web sitelerine yönlendirir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/214019/google-photos-vs-gallery-android-3_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1548428418’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Lens İnteraktif mi?

Olay ayrıntılarını kaydetmek için kameranızı bir ilan panosuna yönlendirmeyi hiç merak ettiniz mi? Google Lens’in yaptığı tam olarak bu. Telefon numaraları, adres ve takvim etkinlikleri gibi bilgileri tanımak ve doğrudan telefonunuza kaydetmek için bir broşür, ilan panosu, kartvizit ve benzeri şeylere doğru tutun.

Metin kopyalamak ve çevirmek için Google Lens’i de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, dokunup kelimeleri seçmek.

Pinterest bu özellikleri sunmuyor.

Hadi alışverişe gidelim

Bir alışveriş entegrasyonu varsa, Google Lens ve Pinterest Lens ürünleri satın almanıza izin verir. Pinterest son zamanlarda Shop the look özelliğini aynı amaç için başlattı. Ancak işletmeler, ürünleri Pinterest'te kullanabilmeleri için Pim olarak eklemek için bir etiketleme aracı kullanmalıdır.

Benzer şekilde, Google Lens, sokakta gördüğünüz giysileri aramanıza ve çevrimiçi satın almanıza olanak tanıyan bir Stil Eşleme özelliği de sundu. Tabii ki, bu belirli kıyafetleri satan işletmelerin çevrimiçi listelenmesi gerekir.

Also on Guiding Tech
Top 15 Cool Google Lens Features You Should Know

Read More

Gördüğünüzü Arayın

Açıkçası, Pinterest Lens ve Google Lens çeşitli şekillerde farklılık göstermektedir. Google Lens, çeviri, telefon numaraları kaydetme, görülecek yerleri belirleme, ev dekoru, kıyafet aramaları vb. İçin günlük yaşamınızda kullanılabilir. moda ilham ve daha fazlası.

Microsoft ve Samsung'un bile benzer görsel arama ürünleri var – Bing Görsel Arama ve Bixby Vision.

Bir milyardan fazla ürünü tanıyan Google Lens ve ayda 600 milyondan fazla arama yapan Pinterest Lens ile, görsel aramanın geleceği olduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Aşağıdaki yorumlarda Google ve Pinterest Lens hakkındaki düşüncelerinizi bize bildirin.

Sıradaki: Bu Pinterest ekran görüntüleri cihazınızda yer kaplıyor mu? Görüntüleri ekran görüntüsü almak yerine Pinterest'ten indirmek için aşağıdaki kılavuzu izleyin.