Google Maps ipuçları ve püf noktaları

Google Haritalar olmadan nerede olurduk? Muhtemelen burada olacağız, ancak gelmesi biraz daha uzun sürebilirdi. Google'ın haritalama hizmeti seyahat yolumuzu değiştirdi – birkaç önemli ipucu ile haritalarınızdan daha da fazla şey alabilirsiniz. En sevdiğim Google Haritalar ipuçları ve püf noktaları.

 • Akıllı gözleminizde Google Haritalar nasıl kullanılır?
 • Çevrimdışı Google Haritalar nasıl kullanılır?

Google Maps ipuçları ve püf noktaları

Find popular places in citiesBecome a local guide
Explore your timelineCreating and sharing location lists
Choose your mode of transportAvoid annoyances
Check public transit schedulesSave data with Wi-Fi-only mode
Plan aheadShare your current location
Share a location or directionsSave important addresses
Use stickers and labelsSee it in Street View
Use gesturesSee it in Google Earth
Know which routes to avoidAdd detours
Use your voiceDelete your location history

Şehirlerde popüler yerler bulun

Belki Google Haritalar'ın parlak bej / turuncu vurgulanan alanlarını fark ettiniz – ancak bunların gerçekte ne olduklarını biliyor musunuz? Kolay! Şehirlerde popüler bölgeleri (nüfus yoğunluğu yüksek olan alanlar) gösterirler. Çoğu durumda bu alanlar barlar, restoranlar ve mağazalarla doludur. Bu, kontrol etmek ilginç olabilecek alanları kolayca filtrelemenize yardımcı olur.

Beige areas in Google Maps mean that there’s a lot going on there / © AndroidPIT

Yerel bir rehber olun

Google Haritalar, birçok mağazanın ve restoranın açılış saatlerini, incelemelerini ve fotoğraflarını gösterir. Bunlar yalnızca mağaza ve restoran sahiplerinin resmi girişleri değil, sayısız Google Haritalar kullanıcısının girdileri. Google, pek çok gönüllüden yardım alır ve katkıda bulunan kullanıcıları teşvik etmek ve ödüllendirmek için Yerel Rehber programını hazırlar.

Rate shops and restaurants in your area / © AndroidPIT

Zaman çizelgenizi keşfedin

Konum servisleriniz etkinse ve Google Haritalar'ı kullanıyorsanız, Google son hareketlerinizin neredeyse tamamını bilecek. Basamaklarınızı izlemek isterseniz, bulunduğunuz yeri ve o bölgede çektiğiniz fotoğrafları gösteren "Zaman çizelgenizi keşfedin" özelliğini inceleyin (onları coğrafi etiketlere eklediyseniz ve bunları Google Fotoğraflar'a yüklediyseniz) ).

Veriler, hareket profilinizden (çoğu durumda, telefonunuzu ayarlarken yapılmalıdır) yanı sıra fotoğraflarınızdaki coğrafi etiketlenmiş verilerden de toplanır. Google'dan biraz ürkütücü bir özellik ama yine de oldukça kullanışlı.

Opinion by Gary MarshallThis feature is nifty and a bit creepyWhat do you think?505058 participants

Trace where you’ve been with Google Maps / © AndroidPIT

Konum Listeleri Oluşturma / Paylaşma / Alma

Seyahat ipuçları arayan bir arkadaşın var mı? Yardımsever olduğunuzu düşünüyorsanız, kolayca Google Haritalar'da bir liste oluşturabilir ve onları doğrudan kendisine paylaşabilirsiniz. Bunu Yerlerim'e giderek yapabilirsiniz -> Kaydedildi -> Yeni . Daha sonra haritadaki yerleri birer birer işaretleyip listenize ekleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, bağlantıyı arkadaşınıza listeye gönderebilirsiniz.

Share locations with other people / © AndroidPIT

Ulaşım şeklinizi seçin

Google Haritalar'ın, ekranın sağ alt tarafındaki simgeye dokunarak erişebileceğiniz dört farklı taşıma modu vardır. İmgesi şu anda seçili olan yere bağlıdır: sürüşe ayarlanmışsa, bir arabanın simgesi görürsünüz, toplu taşıma araçları varsa, bir tren göreceksiniz, özel ulaşım aracıyla bir taksi görürseniz, Bir insanı görürüm ve bisikletliyse bir bisikletçi görürsünüz. Simgeye dokunduktan sonra, ekranın üst kısmındaki uygun simgeye dokunarak modu değiştirebilirsiniz.

Private transport is the latest mode of transport to appear in Google Maps. / © AndroidPIT

Sıkıntılardan kaçının

Aynı ekranda, Seçenekler'e dokunarak, ücretli yollardan kaçınma, tercih edilen toplu taşıma türleriniz gibi çeşitli kriterleri ayarlamanızı ve çok sayıda farklı otobüs veya tren transferiyle iyi olup olmadığınızı belirlemenizi sağlar.

Toplu taşıma tarifelerini kontrol et

Maps knows public transit schedules for a wide range of travel options. / © AndroidPIT

Bir diğer favori özellik: toplu taşıma ile seyahat ediyorsanız, Google Haritalar, çeşitli aktarma şekillerinin yanı sıra herhangi bir aktarımın gerçekleştiği saatler için varış ve ayrılış sürelerini gösterir.

Verileri yalnızca Wi-Fi moduyla kaydedin

Artık çevrimdışı kullanım için haritaları indirebildiğiniz için bu yeni özellik, ay sonundan önce çok seyahat eden veya mobil veri tükenmeye başlayan kullanıcılar için çok yararlıdır.

Hamburger menüsüne basın, Ayarlar'ı açın ve ikinci seçenekte (Google Haritalar sürüm 9.32 veya daha üst bir sürümündeyseniz) yalnızca Kablosuz bağlantı okunur. Google Haritalar'ın yalnızca Kablosuz'unuzdayken çalıştığını veya indirilen çevrimdışı alanlarınıza bağımlı olduğundan emin olmak için anahtarı açın.

Using Wi-Fi only could save you a lot of data. / © AndroidPIT

Önceden planlamak

Bir veri sinyalinden uzak duracaksanız – veya erişimin erişime ihtiyacı olan bir ülkede dolaşım yapması – haritaları mahalle, şehir veya eyalet gibi çevrimdışı kullanım için kaydedebilirsiniz. Sol üstteki hamburger menüsüne, Çevrimdışı alanlara dokunun ve yeni bir alan eklemek için ekranın altındaki artı düğmesine basın.

Going where the data signal don’t shine? Save your map for offline viewing. / © AndroidPIT

Geçerli konumunuzu paylaşın

Google Haritalar, bir arkadaşınızla veya gruplarla konumunuzu paylaşmanıza olanak tanıyan çok şık, küçük bir özellik entegresine sahiptir. Bir yerde buluşmayı planlıyorsanız veya tura çıkıyorsanız ve arkadaşlarınızın ve ailenizin nerede olduğunuzu bilmesine izin vermek istiyorsanız, bu çok küçük bir araçtır. Konumunuzu paylaşmak için yapmanız gereken tek şey, Google Haritalar menüsüne gidin -> Konum paylaşma ve belirli bir süre boyunca paylaşmak isteyip istemediğinizi ya da siz bunu devre dışı bırakana kadar seçim yapın. Ardından, konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişileri seçebilirsiniz.

Share your current location with friends. / © AndroidPIT

Bir konum veya yol tariflerini paylaşın

Bir konum paylaşmak, haritadaki ilgi alanına, ardından sağ üst köşedeki üç noktaya, ardından Paylaş'a basarak, Bluetooth yoluyla, e-postayla Google Drive'a paylaşmanızı sağlayarak çalışır …

Yol tariflerini de paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak için, istediğiniz başlangıç ​​noktasını ve varış yerini ayarlayın, yolculuk şeklinizi seçin ve daha sonra paylaşım talimatlarına girmeden önce sağ üst köşedeki üç noktaya basın . Paylaşılan yol tariflerinin alıcısı talimatların bir özetini ve bir bağlantıyı görecektir. Bağlantı tıklandığında yolculuğa başlayabilmesi için yol tariflerini Google Haritalar'da açabilecekler. Yönergeleri Waze gibi başka bir harita uygulamasında açmak veya çevrimiçi görüntülemek için de mümkündür.

You can share a specific location or directions easily. / © AndroidPIT

Önemli adresleri kaydet

Uygulamada, Menü> Yerlerinizi tıklayın ve adresleri saklamak için Ana Sayfa veya İş'e basın. Bu, yol tarifi alma sürecini hızlandırır ve ayrıca Google Asistan ve taşıma kartlarının sorgulayıcı zihnini beslemeye yardımcı olur.

Adding your home and work addresses makes things much easier. / © AndroidPIT

Bulmanıza ve hatırlamanıza yardımcı olması için çıkartmalar ve etiketler kullanın

Evinizi ve işyerinizi harita üzerinde öne çıkarmak için çıkartmalar kullanabilirsiniz. Sadece hamburger menü düğmesine, ardından da Yerlerinize basınız . Evinizin veya işinizin sağındaki üçlü noktalara dokunun ve ardından Değiştir simgesini seçin . Burada seçebileceğiniz bir dizi çıkartma görürsünüz.

Yıldız işaretlendiğiniz yerler için, yerin ne olduğunu daha kolay tanımlamak ve hatırlamak için bir etiket ekleyebilirsiniz. Konumun bilgi ekranını açın ve ekranın sağ üst köşesindeki üç noktalı noktaya, sonra da Etiket ekle'ye basın. Burada istediğiniz gibi bir şey girebilirsiniz, isterse 'bar', 'ilginç görünüm' olsun.

Stickers stand out on the map and make it all a little more personal. / © AndroidPIT

Sokak Görünümü'nde gör

Sokak Görünümü, Google Haritalar uygulamasında kaybolmadı, yalnızca biraz hareket ettirildi. Sokak Görünümü'nü görmek için simgesine basın veya bir konum arayın. Çubuğun bulunduğu yerin adı ve derecelendirmesiyle birlikte, resim ve dairesel bir okla küçük dikdörtgen bir pencere olacak. Sokak Görünümü'nü yüklemek için bu simgeye basın.

Street View is in the Maps app, and it’s now easier to find than before. / © AndroidPIT

Hareketleri kullan

Zımbalama ve yakınlaştırma yöntemleriyle haritaları yakınlaştırabileceğinizi ve büyüttüğünüzü zaten biliyorsunuz, ancak tek bir rakamla da yapabilirsiniz – ki diğer elinizle bir tutamaç tuttuysanız veya rahatsız edilemezseniz kullanışlıdır her iki elini de kullanarak. Ekranı iki kez hafifçe vurun, ancak ikinci dokunduktan sonra parmağınızı veya baş parmağınızı kaldırmayın. Uzaklaştırmak için kaydırın ve yakınlaştırmak için kaydırın.

Ayrıca, iki parmağınızla daha fazla eğilme, daha aşağıya doğru kaydırma ile kaydırılabilir ve iki parmağınızı dairesel hareketle döndürerek haritayı döndürebilirsiniz. Birçok kentsel alanda düz harita, eğdiğinizde 3D model haline gelecektir.

You can control the zoom and tilt using finger gestures. / © AndroidPIT

Google Earth'te görün

Dünyayı şanlı 3D olarak görmek için Menü düğmesine hafifçe vurun ve Google Earth'ü seçin. Haritalar'da olduğu gibi, hızlıca kaydırarak, çimdikleyerek ve iki kez hafifçe vurarak gezinebilirsiniz. Bunun çalışabilmesi için Google Earth uygulamasını indirip yüklemeniz gerektiğini unutmayın.

Kaçınılması gereken rotaları bilin

Google Haritalar uygulamasındaki en sevdiğim şeylerden biri bize canlı trafik bilgileri vermenin yolu. Renkli kodlama, normal trafik için her şeyi yeşille berrak hale getirir, işler yavaşlarken sarı, farklı bir şekilde gitmek veya ekstra zaman ayırmanız gerektiğinde kırmızı. Görünmüyorsa, Menü> Trafik'e gidin.

Color-coded routes help you determine what areas to avoid. / © AndroidPIT

Yolları ekle

Navigasyon modundayken, neşeyle varış noktanıza giden yolda giderseniz ve bir kek yemeniz gerektiğini aniden hatırlıyorsanız, hızlı bir kuyu durağı ekleyebilirsiniz. Büyüteç simgesine basmanız yeterlidir ve Benzin istasyonları ve Kahve dükkanları gibi bazı kullanışlı seçenekler göreceksiniz . Daha da büyüteç üzerine basarak ve arama sorgunuzu girerek daha spesifik bir şey arayabilirsiniz.

Çukurluk durma seçenekleri, güzergahınızda ve güzergâhınızın yolculuğunuza ne kadar süre katacağıyla birlikte görünür, bu nedenle size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Need to stop off for some gas? Google Maps has you covered. / © AndroidPIT

Sesini kullan

Gezinirken Google Haritalar'ı sesinizle kontrol edebilirsiniz. Mikrofon simgesine dokunmanız ve aşağıdaki komutları kullanmanız yeterlidir:

 • Sesi aç
 • Sesi kapat
 • Sessiz
 • Sesi aç
 • Sessiz ol
 • Sesli Rehberi Yoksay
 • Uyduyu Göster / Aç / Göster
 • Uyduyu Gizle / Kapat / Temizle
 • Trafiği Göster / Aç veya Göster
 • Trafiği Gizle / Kapat / Temizle
 • Alternatif rotaları göster
 • Diğer rotaları göster
 • Başka nasıl gidebilirim?
 • Sonraki dönüş
 • Bir sonraki dönüş ne?
 • Başka nasıl gidebilirim?
 • Ben ne yapacağım
 • Nerede döneceğim?
 • Nereden kurtulacağım
 • Hangi çıkışı alıyorum?
 • Bir sonraki dönüşüme ne kadar süre var?
 • ETA nedir?

Sesli kumandanın, özellikle gürültülü otomobillerde oldukça yamalı olabileceğini fark ettik, bu yüzden, bunu denemeden önce Bat Out Of Cause'u duraklatmak iyi bir fikirdir.

…or forever hold your peace. / © AndroidPIT

Konum geçmişinizi sil

Şimdiye kadar yaşadığınız her yerdeki ayrıntıları saklamayı tercih ederseniz konum geçmişinizi silebilirsiniz. Cihazınızda, Ayarlar> Yer> Google Konum Geçmişi'ne gidin ve açıp kapatmayı isteyip istemediğinize karar vermek için geçiş tuşunu kullanın veya Google'ın sahip olduğu tüm bilgileri kaldırmak istiyorsanız ekranın altına bakıp Konum geçmişini sil'e basın geçmiş hareketleriniz.

Daha fazla harika ipucu biliyor musun? Yorum bırakın ve bize bildirin.

Google Pixel XL'in nerede satın alınacağı

Best price

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£425.99

£425.99 total

Check Offer

SIM FREE NEW Google Pixel XL 4G LTE G-2PW2200 Quite Black 32GB Unlocked

£444.77

£444.77 total

Check Offer

Google Pixel XL 128GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£454.99

£454.99 total

Check Offer

Compare prices