Google Pixel 3 XL Drops Mobil Veri / Wi-Fi Bağlantısı Nasıl Onarılır

#Google # Pixel3XL sahibi olan okuyucularımızın telefonlarıyla yaşadıkları sorunları çözmelerine yardımcı olmayı hedeflediğimiz sorun giderme serimizin başka bir bölümüne hoş geldiniz. Bu, yakın zamanda piyasaya sürülen ve HDR10 uyumlu büyük bir 6.3 inç P-OLED ekrana sahip olduğu bilinen bir modeldir. Kaputun altında, uygulamalarla çoklu görevleri kolaylaştıran 4GB RAM ile birleştirilmiş bir Snapdragon 845 işlemci var. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Pixel 3 XL drop mobil veri / Wi-Fi bağlantı sorununu ele alacağız.

Google Pixel 3 XL veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Google Pixel 3 XL Drops Mobil Veri / Wi-Fi Bağlantısı Nasıl Onarılır

Sorun: Diğerlerinin bildirdiği gibi, Pixel 3 XL ile ilgili iki sorunum var. Telefon genellikle LTE bağlantısını keser ve beni Kilit Ekranına geri zorlar, sonra hemen yeniden bağlanır. (2-3 bar sinyal gücü ile.) Ayrıca, çok güçlü bir wifi sinyali olmasına rağmen, telefon düzenli olarak günde onlarca kez wifi bağlantısını bırakır. Birden çok fabrika sıfırlaması, bir yedek telefon ve bir yedek sim kartı da dahil olmak üzere tüm sorun giderme kılavuzlarını inceledim. Yeni sim kart yaklaşık 24 saat çalıştı, sonra aynı hatalar oluşmaya başladı.

Çözüm:: Bu özel sorunu gidermeden önce, telefonunuzun en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, önce indirip telefonunuza yüklemeniz gerekir.

Sorunun farklı bir alanda olup olmadığını kontrol edin

Bazen şu anda bulunduğunuz konumdaki mobil veriler o kadar iyi değildir, bu yüzden telefonunuzun sinyali düşürür. Soruna neden olan şeyin bu olup olmadığını kontrol etmek için mükemmel bir LTE sinyali olduğu bilinen farklı bir alana gitmeyi denemelisiniz. Ayrıca, yönlendiricinizin neden olduğu sorunun olasılığını ortadan kaldırmak için bu alandaki farklı bir Kablosuz ağa bağlanmayı denemelisiniz.

Ağ Ayarları Sıfırlama

Sorun devam ederse, telefonun ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyin. Bu genellikle telefonun çevrimiçi olma sorunları olduğunda gerçekleştirilir.

    Bir Ana ekrandan, tüm uygulamaları görüntülemek için dokunun ve yukarı kaydırın. Ayarlar – Sistem – Gelişmiş üzerine dokunun, ardından Sıfırla seçeneklerini seçin. İstenirse PIN kodunu, şifreyi veya deseni girin. Onaylamak için Ayarları sıfırla üzerine dokunun.

Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin

İndirdiğiniz bir uygulamanın bu soruna neden olabileceği durumlar vardır. Durumun bu olup olmadığını doğrulamak için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmanız gerekir.

    Ana ekrandan, Güç tuşunu basılı tutun. Güç tuşunu serbest bırakın, ardından Güç düğmesini basılı tutun. Yeniden başlatma güvenli mod mesajını okuyun ve Tamam öğesine dokunun.

Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Dikkate alınması gereken son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Bu adımı uygulamadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

    Güç Düğmesini Telefon Kapanıncaya Kadar Tutun Güç Düğmesini ve Sesi Kısma Düğmesini Birkaç saniye Tutun Ekranda Fastboot Modunu Görmek İçin Bekleyin Düğmelerin Bırakın Kurtarma Modunu Seçin Android Robot Görüntüsünün Açılmasını Bekleyin Güç Düğmesini Basılı Tutun ve Sesi Açma Düğmesi Verileri Sil / Fabrika Sıfırlaması’nı seçinEvet’i seçinSistemi Yeniden Başlat’ı Seçin

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve arızalı bir donanım bileşeninden kaynaklanabileceğinden kontrol ettirmeniz gerekecektir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.