Google Pixel 3 XL ekranı aramalardan sonra siyah kalıyor

Telefon ekranının aramalar sırasında kararması tamamen normal olsa da, aşağıda belirtilen bir durum biraz farklı bir hikaye anlatıyor ve müdahale gerektiren bir konu anlatılıyor. Temel olarak, bir Google Pixel 3 XL kullanıcısı yardım istiyor, çünkü telefonun ekranı arama bittikten 5 saniye sonra siyah kalıyor. Tasarım gereği, bir Pixel cihazı ön tarafta ekranın görüşmelerde siyaha dönmesine neden olan bir yakınlık sensörüne sahiptir. Telefon yüzünüzün ekrana yakın olduğunu algıladığında bu olur. Telefon bir kez yüzünüzün yakınında olmasa da ekran hemen açılmalı.

Devam etmeden önce, size kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun;

Sorun: Google Pixel 3 XL ekranı aramalardan sonra siyah kalıyor

Merhaba. İsimler Russta ve annem Noel'den birkaç gün sonra yeni Pixel 3 xl'i aldı. Donanımda bazı büyük problemlerle zaten karşılaştı. İlk olarak, bir telefon görüşmesine cevap verdiğinde ekran tamamen kararır ve görüşme sona erdikten yaklaşık 5 saniye geçinceye kadar erişemez. Başka bir yerde yaşayan babamla konuşmak için kullandığı bir video görüşmesi uygulaması da ekranını siyahlaştırarak işe yaramaz hale geldi. Telesekreter de onun için çalışmıyor. Telefonu yeniden başlatmayı denememize rağmen çalışmadı ve çevrimiçi olarak benzer sorunları olan başka birini bulamadım. Umarım yardım edebilirsin!

Çözüm: Bu sorunun bir çok farklı nedeni olabilir. Bu sorunu çözmek için ne yapabileceğiniz konusunda aşağıdaki önerilerimizi izleyin.

Zorla yeniden başlatma

Bazen bu basit prosedür, sistem uzun süre çalıştıktan sonra oluşan hataları giderebilir. Google Pixel 3 Xl'inizi yeniden başlatmaya manuel olarak zorlayarak, temelde, çıkarılabilir pil paketleri olan eski cep telefonlarında sistemi yenilemenin etkili bir yolunu gösteren bir pil çekicisini simüle ediyorsunuz. Bunu henüz denemediyseniz, yapabileceğiniz adımlar şunlardır:

Zorla yeniden başlatma RAM'i temizler ve sistemi genel olarak yeniler. Aradığınız sorunun nedeni doğada geçici ise, yeniden başlatmanın ardından kaybolabilir. Google Pixel 3'ünüzü şu şekilde yeniden başlatmayı deneyin:

Güç tuşunu 30 saniye veya daha uzun süre basılı tutun ve ekranda logo göründüğünde bırakın.

Birkaç tuşa basmanız ve basılı tutmanız gereken diğer cihazların aksine, sadece Pixel telefonlarındaki güç düğmesine ihtiyacınız var ve yine de yanıt vermek zor. Bu yüzden, eğer gerçekten önyükleme yaparsa, bu problemin sonu olacaktır, ancak ilk deneme işe yaramadıysa, birkaç kez daha yapmaya çalışın. Ondan sonra cihazınız hala yanıt vermiyor, bir sonraki çözümü deneyin.

Android OS güncellemelerini yükleyin (sistem güncellemeleri)

Android geliştikçe yeni hatalar ve problemler zaman zaman ortaya çıkabilir. Hataların gelişme şansını en aza indirmek için, yazılımın en son Android sürümünü çalıştırdığından emin olmak istersiniz. Pixel 3 XL'inizi güncelleştirmeleri otomatik olarak yükleyecek şekilde ayarladığınızdan emin olun, böylece hiçbir şeyi kaçırmazsınız.

Android işletim sistemi gibi, uygulamaların da en iyi durumda olmaları için düzenli olarak güncellemeleri gerekir. Uygulama güncellemelerini ne zaman uygunsa kurun diye bir noktaya getirin.

 1. Cihazınızın Play Store uygulamasını açın.
 2. Menü simgesine dokunun.
 3. Uygulamalarım ve oyunlarım'a dokunun.
 4. Mevcut güncellemeleri olan uygulamalar “Güncelle” olarak etiketlenir.
 5. Bir güncelleme varsa, Güncelle'ye dokunun.
 6. Daha fazla güncelleme varsa, Tümünü güncelle öğesine dokunun.

Uygulamaları el ile kapatın veya kapatın

Bazen, sorunlu bir uygulamayı manuel olarak kapatmak bir sorunu çözmek için yeterlidir. Bunu bir sorun yaşıyorsanız her uygulama için yaptığınızdan emin olun. İşte bunun nasıl yapılacağı:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Uygulamalar ve bildirimler öğesine dokunun.
 3. Telefon uygulamasını bulun ve dokunun. Gerekirse, uygulamadan önce Uygulama bilgisi'ne dokunun.
 4. Durdurmaya zorla öğesine dokunun.

Uygulama önbelleğini temizle

Telefon uygulamasını gidermek için bir başka yol da önbelleğini temizlemektir. Google Pixel 3 XL'inizdeki bir uygulama önbelleğini temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Bir Giriş ekranında, tüm uygulamaları görüntülemek için dokunun ve yukarı kaydırın.
 2. Ayarlara git.
 3. Uygulamalar ve bildirimler öğesine dokunun.
 4. Tüm 'xx' uygulamalarını gör öğesine dokunun.
 5. Uygun uygulamaya dokunun.
 6. Depolama öğesine dokunun.
 7. Önbelleği temizle öğesine dokunun.
 8. Pixel 3 XL'nizi yeniden başlatın.

Uygulama verilerini temizle

Phone uygulamasının önbelleğini temizledikten sonra hiçbir şey değişmezse, takip eden bir sorun giderme adımı uygulamanın verilerini silmektir. Bu, uygulamayı fabrika durumuna döndürür. Bu uygulama güncellendikten sonra bir hata oluştuysa veya bir şey değiştirildiğinde, bu yardımcı olabilir. Bir uygulamanın verilerini nasıl sileceğinize ilişkin aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Bir Giriş ekranında, tüm uygulamaları görüntülemek için dokunun ve yukarı kaydırın.
 2. Ayarlara git.
 3. Uygulamalar ve bildirimler öğesine dokunun.
 4. Tüm 'xx' uygulamalarını gör öğesine dokunun.
 5. Uygun uygulamaya dokunun.
 6. Depolama öğesine dokunun.
 7. Verileri temizle öğesine dokunun.
 8. Pixel 3 XL'nizi yeniden başlatın.

Başka bir arama uygulaması kullanın

Sorunun uygulamanın içindeki bir hatanın neden olması ve sizin seviyenizde çözülememesi durumunda, diğer uygulamaları kullanarak arama yapabilmeniz gerekir. Google Play Store'da bulabileceğiniz birçok arama uygulaması vardır, bu yüzden ne kullanmanız gerektiği size bağlıdır.

Güvenli moda önyükleme

Başka bir uygulamayı kullanmaya çalıştıktan sonra hala hiçbir şey çalışmıyorsa, üçüncü taraf bir uygulamanın sorunun altında olup olmadığını kontrol etmek istersiniz. Bunu yapmak için, cihazınızı güvenli modda yeniden başlatmak istiyorsunuz. Telefon güvenli modda çalışmaya başladığında, eklediğiniz, üçüncü taraf uygulamaları adı verilen herhangi bir uygulamayı kullanamazsınız. Aramak için kullanabileceğiniz şey yalnızca yazılımla birlikte gelen stok Telefon uygulamasıdır.

Cihazınızı güvenli modda başlatmak için:

 1. Güç düğmesini basılı tutun.
 2. Ekranınızda, Kapat'ı basılı tutun.
 3. Tamam'a dokunun.
 4. Ekranınızın altında “Güvenli mod” u gördükten sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bekleyin.

Telefon güvenli modda çalıştıktan sonra, stok uygulamasını kullanarak birini arayarak sorunu çoğaltmaya çalışın. Normal çalışıyorsa ve ekran kararmazsa, uygulamalardan birinde bir sorun olduğuna dair net bir gösterge vardır. İndirilen uygulamalarınızdan hangisinin soruna neden olduğunu belirlemek için:

 1. Güvenli moddan çıkmak için cihazınızı yeniden başlatın.
 2. Birer birer, son indirilen uygulamaları kaldırın. Her çıkardıktan sonra cihazınızı yeniden başlatın. Bu uygulamayı kaldırmanın sorunu çözüp çözmediğini görün.
 3. Soruna neden olan uygulamayı kaldırdıktan sonra, kaldırdığınız diğer uygulamaları yeniden yükleyebilirsiniz.

Ağ Ayarları Sıfırlama

Bunu düşünebilmemizin bir nedeni, yaşadığınız sorunun yanlış ağ yapılandırması olabilir. Geçerli ayarları silmek ve cihazı tekrar kurmaya zorlamak için Ağ Ayarlarını Sıfırla sorun giderme işlemlerini yapabilirsiniz. Ağ ayarlarını sıfırlamak, daha önce bağlı olan tüm wifi ağlarını, wifi şifrelerini, VPN ayarlarını ve hücresel ayarları siler. Yapmak için:

 1. Cihazınızın Ayarlar uygulamasını Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Sistem'e dokunun.
 3. Gelişmiş'e dokunun.
 4. Seçenekleri sıfırla'ya dokunun.
 5. Wi-Fi, mobil ve Bluetooth sıfırla'ya dokunun.
 6. “Gelişmiş” göremiyorsanız, Ağ ve internet> Diğer t> Wi-Fi, mobil ve Bluetooth sıfırlama öğelerine dokunun.
 7. En altta, Ayarları sıfırla öğesine dokunun.

Uygulama tercihlerini sıfırla

Bazı kullanıcılar ağ ayarlarını temizleyerek cihazlarını başarıyla çalıştırabilir. Henüz denemediyseniz, yapmanız gerekenler:

 1. Bir Giriş ekranında, tüm uygulamaları görüntülemek için Yukarı Ok simgesine dokunun.
 2. Ayarlar uygulaması simgesine gidin.
 3. Sistem Hakkında simgesine dokunun.
 4. Seçenekleri sıfırla simgesine dokunun.
 5. Aşağıdakilerden birini seçin:
 6. Wi-Fi, mobil ve Bluetooth'u sıfırla
 7. Uygulama tercihlerini sıfırla
 8. Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırla)
 9. RESET SETTINGS düğmesine dokunun. İstenirse, PIN kodunu, şifreyi veya kalıbı girin.
 10. Onaylamak için SIFIRLAMA AYARLARI'na dokunun.

Fabrika ayarları

Bu çok sert olabilir ancak bu durumda fabrika ayarlarına sıfırlama gereklidir. Cihazı silerek, sorunun nedeni bilinmeyen bir yazılım hatasının olup olmadığını öğrenmek istersiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra sorun giderilirse, bunun nedeni cihazınıza özgü bir hata olabilir. Kişisel verilerinizi önceden yedeklediğinizden emin olun. Ayrıca, Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması ile ilgili sorunlarla karşılaşmamak için Google hesabınızı cihazdan kaldırmak istiyorsunuz.

Pixel 3 XL'nizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

 1. Kişisel verilerinizin bir yedeğini oluşturun.
 2. Telefondaki Google hesabının kullanıcı adını ve şifresini bildiğinizden emin olun.
 3. Ayarlar uygulamasını açın.
 4. Sistem'e dokunun.
 5. Gelişmiş'e dokunun.
 6. Seçenekleri sıfırla'ya dokunun.
 7. Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırla) ve ardından Telefonu sıfırla öğesine dokunun. Gerekirse, PIN'inizi, düzeninizi veya şifrenizi girin.
 8. Tüm verileri telefonunuzun dahili belleğinden silmek için Her şeyi sil öğesine dokunun.
 9. Telefonunuz silmeyi bitirdiğinde, yeniden başlatma seçeneğini seçin.
 10. Telefonunuzu ayarlayın ve yedeklenmiş verilerinizi geri yükleyin.

Şebeke operatörünüze başvurun.

Telefonunuz operatörünüz tarafından sağlanmışsa, fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra sorun devam ederse onlardan yardım almanızı öneririz. Ekranın siyaha dönmesine neden olan bir ürün yazılımı veya kodlama sorunu olabilir. Yakınlık sensörü ile ilgili bir sorun olabilir. Bir uzmanın telefonu kontrol etmesine izin verin, böylece gerekirse onarılabilir.

Bizimle meşgul

Cihazınızla ilgili bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurmanız yeterlidir ve cevaplarımızı sonraki yayınlarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt almayı garanti edemiyoruz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. DroidGuy sosyal ağ varlığına da sahip olduğundan Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşimde bulunmak isteyebilirsiniz.

içindekiler

 • Sorun: Google Pixel 3 XL ekranı aramalardan sonra siyah kalıyor
   • Zorla yeniden başlatma
   • Android OS güncellemelerini yükleyin (sistem güncellemeleri)
   • Uygulamaları el ile kapatın veya kapatın
   • Uygulama önbelleğini temizle
   • Uygulama verilerini temizle
   • Başka bir arama uygulaması kullanın
   • Güvenli moda önyükleme
   • Ağ Ayarları Sıfırlama
   • Uygulama tercihlerini sıfırla
   • Fabrika ayarları
   • Şebeke operatörünüze başvurun.
  • Bizimle meşgul