Google Pixel 3 Yazılım Güncellemesinden Sonra Rastgele Durdurmayı Durdurur

#Google # Pixel3, bu yıl arama devi tarafından piyasaya sürülen en son iki öncü cihazdan biri. Geçen yılın amiral gemisi modelinde bir yükseltmedir ve bazı üstün özelliklere sahipken en son donanım bileşenlerinden bazılarını kullanır. Bu telefon 5,5 inç P-OLED ekrana sahipken, kaputun altında 4GB RAM ile birleştirilmiş bir Snapdragon 845 işlemci bulunuyor. Her ne kadar bu güçlü bir performans telefonu olsa da, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu en son bölümünde, PIxel 3’ün yazılım güncelleme işleminden sonra rastgele durmasını durduracağız.

Bu konuda bir Google Pixel 3 veya başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bu, ip takılmadan sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Google Pixel 3 Yazılım Güncellemesinden Sonra Rastgele Durdurmayı Durdurur

Sorun: Pikselim var 3. En yeni Android Pie’ye yükselttikten sonra, telefonla birlikte verilen Google Markalı 18W duvar şarj cihazını kullanarak, gece kapalıyken şarj etmeye çalıştığımda, telefonun yarısı kesiliyor. Bana başka bir duvar şarj cihazı gönderen Google desteğiyle konuştum ve aynı sorun oldu. İlk defa% 5 ile% 15 arasında değişti. Birkaç gün sonra% 7’den% 60’a. Bir hafta sonra% 10’dan% 50’ye kadar. Telefon şarj işlemlerinde hala hızlı bir şekilde şarj oluyor ve kapalıyken üçüncü taraf şarj cihazlarıyla düzgün şekilde şarj oluyor. Pili web sitenizin açıkladığı şekilde yeniden kalibre etmeli miyim?

Çözüm: Telefonda herhangi bir sorun giderme adımı gerçekleştirmeden önce, telefonun en yeni yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, önce bunu indirmenizi ve yüklemenizi öneririm.

Bu şarjla ilgili bir sorun olduğundan, telefonun şarj bağlantı noktasını, sıkışmış herhangi bir kiri veya pisliği gidermek için basınçlı hava kabı kullanarak temizlemenizi öneririm. Bu parçacıklar, cihazın şarj şeklini etkileyebilir.

Bu sorun bir yazılım güncellemesinden hemen sonra ortaya çıkarsa, bu durum büyük olasılıkla aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını izleyerek çözülebilecek bir yazılım arızasından kaynaklanır.

Bir kuvvet yeniden başlatması gerçekleştirin

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey yumuşak bir sıfırlamadır. Bu, genellikle telefon yanıt vermediğinde yapılır, ancak bu adım telefon yazılımını yenileyeceği için de yapılabilir. Bu işlemi yapmak için Güç düğmesine basın ve yaklaşık 10 – 20 saniye basılı tutun. Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Telefonu Güvenli Modda başlatın

Sorunun devam etmesi durumunda, bir sonraki adım, telefon Güvenli Mod’da başlatıldığında sorunun olup olmadığını kontrol etmektir.

    Aygıt açık durumdayken, Güç kapatma istemi görüntüleninceye kadar Güç düğmesini basılı tutun ve ardından serbest bırakın. “Güvenli modda yeniden başlat” istemi görüntüleninceye kadar Kapat ve basılı tutun. Onaylamak için Tamam düğmesine dokunun.

Sorun bu modda mı oluşuyor? Eğer değilse, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Telefon bataryasını kalibre etmeye çalışın

Bu, genellikle telefon bataryanın gerçek şarj kapasitesini doğru okumadığında yapılır. Bunu yalnızca kesinlikle ihtiyaç duyulduğunda yapmanız gerektiğini unutmayın.

    Telefonu kendi kendine kapanana kadar kullanın. Tekrar açın ve kendi kendine kapanmasına izin verin. Telefonunuzu bir şarj cihazına takın ve açmadan, tamamen şarj oluncaya kadar şarj olmasına izin verin. Şarj cihazınızı fişten çekin. . Pil göstergesinin yüzde 100 dememesi muhtemeldir, bu nedenle şarj cihazını tekrar prize takın (telefonunuzu açık bırakın) ve yüzde 100 ekranda görünene kadar şarj etmeye devam edin. Telefonunuzu prizden çekin ve yeniden başlatın. Eğer yüzde 100 demiyorsa, şarj cihazını yüzde 100 ekranda görünene kadar tekrar takın. Yüzde 100 olana kadar bu döngüyü tekrarlayın. Bataryanızın yüzde 0’a kadar tamamen boşalmasını sağlayın ve telefonunuzun tekrar kapanmasına izin verin. Bataryayı kesintisiz olarak bir kez daha şarj edin, Android sisteminin pil yüzdesini sıfırlamanız gerekir.

Fabrika ayarlarına sıfırlama yap

Göz önünde bulundurulması gereken son sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Bu adımı yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

    Telefon Kapanıncaya Kadar Güç Düğmesini Tutun Birkaç Saniye Boyunca Güç Düğmesini ve Ses Kısma Düğmesini Bekleyin Ekrandaki Hızlı Önyükleme Modunu Görmeyi Bekleyin Düğmelerden ÇıkınSeçme Modunu SeçinGenç Robot Resiminin Açılmasını BekleyinGüç Düğmesini Aşağı Kaydırın ve Ardından Sesi Aç Düğmesi Verileri Sil / Fabrika Ayarlarına DönSeçme YesSelect Sistemini Şimdi Seç

Yukarıdaki adımların sorunu çözmemesi durumunda, bu soruna yönelik gelecekteki bir yazılım güncellemesi için beklemeniz veya telefonun bir servis merkezinde kontrol ettirilmesi gerekir.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve problemlerinizi bize göndermekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Ve endişelenme, sorularınız için sizden tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuruz ancak hızlı bir cevap vermeyi garanti edemeyiz. Size yardım edebilseydik, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak bu sözcüğü yaymamıza yardımcı olun.