Google Play Hizmetleri: nedir ve ne için?

Çoğu zaman Android'deki sorunların Google Play Hizmetleri ile ilgili olduğu anlaşılıyor, ancak tam olarak nedir? Neden orada var? İşte size, ne olduğu, niçin kullanıldığını ve niçin vazgeçilmez olduğu konusunda yürüyoruz.

  • En yeni Google Play Hizmetleri APK'sını indirin ve yükleyin
  • Ortak Google Play Store hata kodları ve nasıl düzeltileceği

I don’t know what ransomware is.Is this also the case for you?50508389 participants

Atlamak:

  • Google Play Hizmetleri nedir?
  • Google Play Hizmetleri ne yapar?
  • Google Play Hizmetlerini nasıl devre dışı bırakabilirim?
  • Google Play Hizmetlerim pil tüketiyor, ne yapmalı?

Google Play Hizmetleri: nedir?

Google Play Hizmetleri, kullanıcıların çoğu uygulamayı düşündüğü bir uygulama değildir. Açmaya çalıştığınızda hiçbir şey olmayacak. Ancak, tüm Android cihazlarda varsayılan olarak yüklenir. Ayrıca düzenli güncellemeler görür ve gereken izinlerin sayısı etkileyici olur. Her şey yolunda: SMS üzerinden erişim ve kontrol, hassas günlük verilerine erişim, Google uygulamalarındaki tüm bilgilere erişim; liste devam ediyor.

Kısacası, Google Play Hizmetleri, Android sisteminin kendisiyle çok yakından bağlantılı bir uygulamadır.

Bu, daha az uygulamanın Android işletim sistemi güncellemelerinin çalışmasına bağlı olmasını sağlayan bir API paketidir (programcılara yardımcı olan ve uygulamaların diğer uygulamalarla kolayca iletişim kurmasına olanak tanıyan şeyler).

Google Play Services remains mysterious to many Android users. / © AndroidPIT

Google Play Hizmetleri ne yapar?

Aslında, Google Play Hizmetleri küçük bir akıllı telefon devrimini temsil ediyor. Google Haritalar örneğini alın: Google Play Hizmetleri'nden önce, bu uygulama Android OS güncellendiğinde güncellendi. Güncellemeler yayılmaya başladığında ne kadar yavaş taşıyıcıların ve üreticilerin olabileceğini biliyoruz. Bugün, Google Haritalar'da güncellemeler beklemekten başka bir şey yok: Google Play Hizmetleri aracılığıyla otomatik olarak tamamlanıyor.

Google apps, like Chrome, are updated through Google Play Services. / © AndroidPIT

Google Play Hizmetleri, bu sayede, akıllı telefonunuzun en son Android sürümüne yükseltmeden en yeni uygulama sürümlerinden yararlanmasına olanak tanır. Bu, tüm uygulamaları içermez; çoğunlukla Google'ın ev yapımı uygulamaları için (Gmail, Google+, Google Play, vb.). Bununla birlikte, Google'ın hizmetlerini kullanan, çok fazla olan uygulamalar da etkilenebilir.

Özünde, Android 2.2 sürümünden herhangi bir Android sürümü, işletim sistemindeki güncellemeden bağımsız olarak yeni uygulamalardan ve özelliklerden yararlanabilir. Bu aslında parçalanmada bir eskrim şekli ve mümkün olduğu kadar çok sayıda kullanıcının Android'den keyif almaya devam etmesini sağlamaktır.

Android 4.3 ile gelen işletim sistemindeki bir değişiklik ancak özellikle Lollipop ve Marshmallow'un gelişiyle birlikte yeni Android güncellemeleriyle yavaş yavaş büyümeye devam etti. Günümüzde, ufukta Android 9.0 P ile Google Play hizmetleri, Android ekosisteminin kesinlikle önemli bir parçası haline geldi.

Devre dışı bırakabilir miyim?

Geçmişte Google Play Hizmetlerini devre dışı bırakmak mümkün olsa da, günümüzde kendi başınıza basitçe devre dışı bırakmanız çok vazgeçilmez: tüm Google uygulamalarınız sorunsuz çalışmasını gerektirir. Bununla birlikte, LineageOS gibi özel ROM'ların kullanılabilirliği sayesinde akıllı telefonunuzun Google uygulamalarından ve hizmetlerinden tamamen bağımsız çalışmasını sağlamak mümkündür.

  • Google Apps olmadan Android? Tüm gerekli hizmetlerinize en iyi alternatif

Google Play Hizmetleri neden pil tüketiyor?

Google Play Hizmetleri genellikle düşük bir miktar pil tüketir, sadece birkaç yüzde puanı. Ancak, diğer durumlarda, kullanıcılar bir Android işletim sistemi güncellemesinden sonra Google'ın çok fazla miktarda pil tüketmesini sağladı. Bunun en olası nedeni, Android sürümünüz ile Google Play Hizmetleri arasındaki uyumsuzluk sorunudur.

Google Play Services can sometimes be a battery killer. / © AndroidPIT

En hızlı çözümler:

  • Uygulamanın güncellemelerini kaldırın ( Ayarlar> Uygulamalar> Tümü> Google Play Hizmetleri> üç nokta menüsü> Güncellemeleri kaldır). Önce Ayarlar> Güvenlik> Cihaz Yöneticileri bölümüne gitmeniz ve Android Cihaz Yöneticisi'ni devre dışı bırakmanız gerekebilir.
  • Google verilerinin senkronizasyonunu devre dışı bırakın ( Ayarlar> Hesaplar. Burada, menü düğmesine basın (üç nokta) ve verileri otomatik senkronize et seçeneğini devre dışı bırakın ).

Google Play Hizmetleri ile ilgili sorunlardan kaynaklanan batarya sorunlarının nasıl çözüleceğine ilişkin daha kapsamlı bir kılavuz için, özel makalemize göz atın:

  • Google Play Hizmetleri akü boşaltma sorun giderme kılavuzu: nedenleri ve çözümleri

Bunun, bu gizemli uygulamadaki gizemden bazılarını temizlemesini umuyoruz. Başka sorunuz var mı? Yorumlarda bize bildirin.