Google Play Hizmetleri pil boşaltma: bunu nasıl düzeltebilirim?

Google Play Hizmetleri, telefonunuzda pil tükenmesine neden oluyor mu? Hâlâ ortak bir mesele gibi görünüyor. Bir dizi cihazda ve KitKat'dan Oreo'ya Android sürümleri ile uygulamanın pil tüketiminin çok sayıda raporunu gördük. Neyin yanlış gittiğini ortaya çıkarmak ve saptamanın nasıl yapılacağını söylemek için bu sorunu araştıralım.

  • Android cihazınızdaki pil ömründen nasıl tasarruf edebilirsiniz?
  • Pil katilleri: piliniz için en kötü uygulamalar

Google Play Hizmetleri pil boşaltma yerini nasıl bulacaksınız?

Google Play Services'in suçlu olmasının nedeni, pek çok uygulama için Google dünyasının anahtarı olmasıdır: posta uygulamalarınıza, haritalarınıza ve konum ayarlarınızı haritalama uygulamalarına, reklamları reklam tabanlı uygulamalara vb. Sağlamak için Gmail'inizi sağlar.

Güvenilir telefonunuz aniden çok uzun pil ömrü geçiriyorsa, suçlu Google Play Hizmetleri olabilir. Piller zamanla bozulur ancak aşamalı bir işlemdir: şanssız değilseniz, dün iyi bir pil, yarın aniden üç kat daha hızlı boşalmaz.

Google Play Hizmetleri'nin cihazınızın pilini boşaltır mı olduğunu söylemenin kolay yolu, Pil'e girmektir Ayarlar bölümünüz Uygulamanın. Sol ekran görüntüsünde aşağıda görebileceğiniz gibi Sadece Pil kullanımı üzerine dokunun.

Bu size en büyük gç domuzlarını gösterir ve çoğu durumda Ekranın bir numaralı listede yer aldığını görmeniz gerekir; bu, cihazınızın en gç harcayan kısmı olduğu düşünüldüğünde mantıklıdır. Google Play Hizmetleri, ekrandan daha fazla güç kullanıyorsa veya Android sisteminden daha fazla güç kullanıyorsa, bir şey yanlıştır. Sağdaki aşağıdaki ekran görüntüsünde, domuz yemi listesi görebilirsiniz.

Google Play Services should be behind the screen and Android System in the ranking. / © AndroidPIT

Google Play Hizmetleri pil boşaltma: neden olup bittiğini ve nasıl düzeltileceğini

İstediğinizden daha fazla güç kullanmasının birkaç nedeni olabilir. KitKat'tan Oreo'ya ve ayrıca Cyanogenmod veya OxygenOS'u çalıştıran cihazlara ilişkin Android sürümleri boyunca pil ömrünü tüketen uygulamanın raporlarını gördük.

Çok çeşitli olduğu için her cihazdaki her sorunu çözmek için açıkça tek bir çözüm bulunmamaktadır. Ancak kontrol edebileceğiniz bazı şeyler var.

Herhangi bir problemde olduğu gibi, zaten yeniden başlatmayı denediğinizi ve telefonunuz için en güncel yazılım ve ürün bilgisine sahip olduğunuzu varsayıyoruz. Eğer yapmadıysanız, önce bunları yapın. Her türlü sorunu çözer.

Google Play Hizmetleriniz güncel mi?

Şimdi, bu, özellikle de bir Google Play Hizmetleri OTA güncellemesinden sonra pil tüketimini fark etmeye başladıysanız, ancak bazen sorunu düzeltmek için Play Services sürümleriniz arasında hızlanmanız yeterince sezgisel gibi gelebilir. Google Play Hizmetleri'nizi güncel tutmayı şu şekilde yapabilirsiniz.

En yeni OTA sürümü sorun yaratıyorsa, yeni bir beta sürümü olup olmadığını kontrol etmeye değer. Kasım ayında Pixel ve OnePlus kullanıcıları, Google Play Services'in en son beta sürümünü yükleyerek pil boşaltma sorununu durdurmayı başardılar.

Bir sürü hesabınız olduğu için pilinizi boşalıyor mu?

Play Hizmetleri'nin ana işi, şeyleri arka planda indirmektir. Bunlar e-postalarınız veya uygulamanızın reklamları veya bildirimler olabilir veya konumunuzu kontrol ederek bir Google Asistan etkinliği tetikleyip başlatamayacağını görmek için olabilir.

Cihazınız birden fazla Google Hesabı'na bağlıysa, örneğin kişisel ve iş hesaplarınız varsa veya birden fazla kimliğe sahip bir casus veya süper kahraman olduğunuz için, Google Play Hizmetleri, bunları birden fazla hesap için yapmak zorunda kalır.

Google Play Hizmetleri'ni kötüye kullanan bir üçüncü taraf uygulaması mudur?

Pilin boşaltılması son zamanlarda bir gelişmeyse, sorun Google Play Services'le değil, onu kullanan uygulamalarla birlikte olabilir. Güvenli Modda önyükleme yapmayı deneyin; pil sorununuz kaybolursa, Google Play Hizmetleri pil sorununun üçüncü taraf bir uygulamaya indirgeneceği konusunda büyük bir ipucu.

Google, Senkronizasyon hataları ile mi karşılaşıyor?

Senkronizasyon hataları Google'ın verileri senkronize etmeye çalıştığı halde yapamaz; örneğin belirli bir sunucuya bağlanamaması nedeniyle. Verilerinizle ilgili sorunlar da senkronizasyon hatalarına neden olabilir; bu nedenle, kişilerinizin, takviminizin veya Gmail'inizde bir şey ters gittiğinde, Google'ın yerel verilerinizi Google'ın sunucularıyla senkronize etmeye çalışmasına (ve başarısız olmasına) neden olabilirse.

Hesapları kaldırıp tekrar ekleme, kalıcı senkronizasyon hatalarını çözebilir ancak bunu yapmadan önce, Ayarlar'da Mobil Veri'yi bir dakika boyunca devre dışı bırakmayı ve ardından yeniden açmayı deneyin.

GPSin mi?

Bir uygulamanın konumunuza ihtiyacı varsa, GPS donanımını kullanarak bilgi alan Google Play Hizmetleri üzerinden bir uygulama istiyor. Farkında değildiyseniz, GPS'i kullanmak çok fazla pil gerektirir ve Google Play Hizmetleri bu işlemi kolaylaştırdığından, GPS gerçekten suçlu olduğunda pil ömrünü uzatmış gibi görünebilir.

Pil kullanımı ekranında size daha önce nasıl ulaşacağımızı gösterdik, Google Play Hizmetleri'ne dokunun. Ayrıntılı ekranda size gösterir, Yer görene kadar aşağı kaydırın ve üzerine dokunun (aşağıdaki sol ekran görüntüsü gibi).

Daha sonra üç mod seçeneğini bulacaksınız; bunlardan birine Güç tasarrufu deniyor. Bu mod, konumunuzu almak için GPS kullanmaz ve daha az doğrudur ancak yalnızca ağınızı ve Kablosuz bilgilerinizi kullanarak pil ömrünüzü kaydedebilir. Bu ayarı çok net olmayan bulursanız, daha sonra yüksek doğruluğa geri döndürmeniz yeterlidir.

Try changing your Location settings to keep the GPS from hogging all your battery. / © AndroidPIT

Emojis Google'a üzücü bir yüz mü veriyor?

Bu, bildiğimiz garip bir şey ama bazı kullanıcılar, emojileri kişi adlarında kullanırken senkronizasyon hataları bildirdi: Google beğenmedi ve senkronizasyon işlemini yapabiliyor.

Bir görev katili uygulaması mı kullanıyorsunuz?

Görev katilleri istenmeyen işlemleri devre dışı bırakmaları gerektiği konusunda hemfikirler – ancak bazen bir görevin öldürülmesinin sonucu, derhal tekrar başlatılmasından kaynaklanır, böylece telefonunuzu eskisinden daha da zora sokar. Kontrol etmek kolay bir şey: Görev katilini devre dışı bırakmayı deneyin ve pil ömrü üzerinde hangi etkiye sahip olduğunu görün.

Güvenlik yazılımını mı kullanıyorsunuz?

Güvenlik yazılımı her zaman açık olduğu için pil ömrü üzerinde bir etkisi vardır. Windows gibi, Android'deki kötü amaçlı yazılım tehdidi orantısız hale geliyor: Eğer tehlikeli uygulama mağazalardan indirip beklenmedik ekleri açmazsanız, enfeksiyon riski çok azdır. Görev katili ile olduğu gibi, güvenlik yazılımınızı devre dışı bırakmayı deneyin ve neler olduğunu görün.

Bu sorunlarla karşılaştın mı? Onları düzeltebildin mi? Aşağıdaki bilgileri bize bildirin.

Google Pixel 2 XL'in nereden alınır

Best price

Google pixel 2 xl 64 GB Just Black Unopened box Full warranty

£600.00

Shipping from £5.00
£605.00 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL 64 Go Black (lock EE)

£630.00

£630.00 total

Check Offer