Google Play Hizmetleri pil tüketimi: nasıl düzeltilir

Google Play Hizmetleri telefonunuzda pilin bitmesine neden oluyor mu? Hala yaygın bir sorun gibi görünüyor. Kit çeşitli cihazlarda ve KitKat’tan Oreo’ya Android sürümlerinde uygulamanın pil tükettiğine dair sayısız rapor görüyoruz. Neyin yanlış gittiğini ve nasıl düzeltileceğini ortaya çıkarmak için bu sorunu araştıralım.

Akıllı telefonlar, Nokia’dan bir hafta geçireceğiniz eski günlerden çok daha kısa bir batarya ömrüne sahiptir. Bunlar bunu açıklamanın birkaç yolu. Baktığınız o büyük, güzel ekran kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde pil tüketir. Google’a geri gönderdiğiniz tüm veriler, GPS’iniz ve cebinizde çalışan daha karmaşık yazılımlar enerjiye açtır. Bununla birlikte, burada ve burada bir ücretlendirme gerekip gerekmediği arasında fark yaratabilecek değerli yüzde puanları kaydetme yolları vardır.

Bu makalede, Google Play Hizmetlerinde ortaya çıkabilecek sorunları, en yaygın batarya beklerini ve bunları frenlemek için gerçekleştirebileceğiniz eylemleri tanımlayacağız.

    İlk önce ilk: pil bakımı 101 Google Play Servisleri nedir Düşük pil: Google Play Servisleri’ni suçluyor mu? Bu Google Play Servisleri değil, ne yapmalı? Diğer pil tasarruf ipuçları

Drenaj batarya boşaltma: temel bilgiler

Söylediği gibi, bir ons önleme, bir kilo şifa değerinde. Akıllı telefonların pilleri zamanla zayıflar, ancak bir miktar TLC ile ömrünü uzatabilirsiniz. Akıllı telefonunuzun piline biraz sevgi göstermek için, bu üç basit kuralı izleyin.

    Şarj cihazını daima mümkünse akıllı telefonunuzla birlikte gelen üreticiden alın. Bataryanızı yüzde 32 ila 80 arasında bir yerde tutmaya çalışın. Aktif olarak kullanmadığınızda Bluetooth, Wi-Fi ve GPS’i kapatın

İyi uygulamaları takip ediyorsanız ve hala batarya sorunları yaşıyorsanız, Google Play Servislerinin suçlu olup olmadığını araştırmanın zamanı geldi.

Google Play Hizmetleri nedir?

Google Play Hizmetleri varsayılan olarak tüm Android akıllı telefonlara kurulur ve cihazınızın tüm işlemlerinde sessiz ancak önemli bir rol oynar. Bu güçlü uygulama düzenli güncellemeler alır ve çok sayıda izin gerektirir, ancak açıp kullanabileceğiniz bir uygulama değildir. Bunun yerine, Google uygulamaları (Gmail, Haritalar, Google Play, vb.) İçin güncellemeleri yöneten bir API paketidir. Fevkalade faydalı olan bu geniş kapsamlı uygulama aynı zamanda düzgün çalışmadığında pil öldürücü olma potansiyeline de sahip.

Google Play Hizmetleri pil tüketimini nasıl belirleyebilirim?

Google Play Hizmetlerinin suçlu olmasının nedeni, birçok uygulama için Google dünyasının anahtarı olması: Gmail’inizi uygulamalar, haritaların ve konum ayarlarının haritalanması, reklamların reklam tabanlı uygulamalara postalanması için gönderir.

Güvenilir telefonunuz aniden korkunç bir batarya ömründen muzdaripse, suçlu Google Play Servisleri olabilir. Piller zamanla bozuluyor, ancak bu aşamalı bir işlem: olağanüstü derecede şanssız olmadığınız sürece, dün Tamam olan bir pil yarın üç kat daha hızlı bir şekilde deşarj olmayacak.

Google Play Hizmetlerinin cihazınızın pilini boşalttığını söylemenin kolay yolu, Ayarlar uygulamanızın Pil bölümüne girmektir. Aşağıda soldaki ekranda görebileceğiniz gibi, sadece Pil kullanımı üzerine dokunun.

Bu, size en büyük güç domuzlarını gösterir ve çoğu durumda, cihazınızın en aç parçası olduğu göz önüne alındığında, bir numarada listelenen Ekranı görmelisiniz. Google Play Hizmetleri, ekrandan daha fazla güç veya Android sisteminin kendisinden daha fazla güç kullanıyorsa, bir sorun var. Sağdaki aşağıdaki ekran görüntüsünde, elektrikli domuzların listesini görebilirsiniz.

google play services battery 1

Google Play Services pil tüketimi: neden oluyor ve nasıl düzeltilir?

İstediğinizden daha fazla güç kullanmasının birkaç nedeni olabilir. App KitKat’tan Oreo’ya kadar Android sürümlerinde ve ayrıca CyanogenMod veya OxygenOS çalıştıran cihazlarda pil ömrü yeme raporları gördük.

Çok fazla çeşitlilik olduğu için her problemi her cihazda çözmek için tek bir çözüm olmadığı açıktır. Ancak kontrol edebileceğiniz bazı şeyler var.

Herhangi bir problemde olduğu gibi, yeniden başlatmayı denediğinizi ve telefonunuz için en güncel yazılıma ve bellenime sahip olduğunuzu varsayıyoruz. Eğer yapmadıysan, önce bunları yap. Her türlü sorunu çözüyorlar.

Google Play Servisleriniz güncel mi?

Şimdi, bu özellikle Google Play Services OTA güncellemesinden sonra pilin boşaldığını fark etmeye başladığınızda, ancak bazen sorunu çözmek için Play Hizmetler sürümlerinizi hızlandırmanız gerekebilir. Google Play Servislerinizi güncel tutabilirsiniz.

En yeni OTA sürümü sorun çıkarsa, yeni bir beta sürümü olup olmadığını kontrol etmeye değer. Kasım ayında, Pixel ve OnePlus kullanıcıları Google Play Servislerinin en son beta sürümünü yükleyerek pil tüketimini durdurabildiler.

Çok fazla hesabınız olduğundan bataryanızı boşaltır mı?

Play Services’ın ana işi arka planda bir şeyler indirmek. Bu şeyler e-postalarınız veya uygulamanın reklamları veya bir Google Asistan etkinliğini tetiklemesi gerekip gerekmediğini görmek için bildirimler veya konumunuzu kontrol etmek olabilir.

Cihazınız, örneğin kişisel ve iş hesabınız olduğu veya birden fazla kimliğe sahip bir casus veya süper kahraman olduğunuz için birden fazla Google Hesabına bağlıysa, Google Play Servisleri bunların hepsini birden fazla hesap için yapmak zorundadır.

Üçüncü taraf uygulaması Google Play Hizmetlerini yanlış mı kullanıyor?

Batarya boşalması yeni bir gelişme ise, sorun Google Play Hizmetlerinde değil, onu kullanan uygulamalardan birinde olabilir. Güvenli Mod’da önyüklemeyi deneyin; Batarya sorununuz ortadan kalktığında, Google Play Servisleri batarya sorununun üçüncü taraf bir uygulamaya indirgenmesiyle ilgili oldukça büyük bir ipucu.

    Pil ömrü performanstan çok daha önemlidir

Google Sync hatalarıyla mı karşılaştı?

Senkronizasyon hataları, Google verileri senkronize etmeye çalıştığında, ancak belirli bir sunucuya bağlanamadığı için yapamıyor. Verilerinizle ilgili sorunlar da eşitleme hatalarına neden olabilir; bu nedenle, örneğin, kişilerinizle, takviminizle veya Gmail’le ilgili bir sorun olursa Google’ın yerel verilerinizi Google’ın sunucuları ile senkronize etmeyi denemesine (ve başarısız olmasına) neden olabilir.

Hesapların kaldırılması ve yeniden eklenmesi, kalıcı senkronizasyon hatalarını çözebilir, ancak bunu yapmadan önce, Ayarlar’daki Mobil Verileri bir dakika için devre dışı bırakıp tekrar açmayı deneyin.

GPS’in mi?

Bir uygulamanın konumunuza ihtiyacı olduğunda, GPS donanımınızı kullanarak bilgi alan Google Play Servisleri üzerinden talepte bulunur. Farkında değilseniz, GPS kullanmak çok fazla pil tüketir ve Google Play Servisleri bu işlemi kolaylaştırdığından, GPS gerçekten suçlu olduğunda pil ömrünü alıyor gibi görünebilir.

Pil kullanımı ekranında, daha önce nasıl gideceğinizi gösterdik, Google Play Servisleri üzerine dokunun. Detaylı ekranda size gösterir. Konum’u görene kadar aşağı kaydırın ve dokunun (aşağıdaki soldaki ekrandaki gibi).

Daha sonra, biri Güç Tasarrufu denilen üç mod seçeneğini bulacaksınız. Bu mod konumunuzu almak için GPS kullanmaz ve daha az doğrudur, ancak yalnızca ağ ve Wi-Fi bilgilerini kullanarak pil ömrünüzü koruyabilir. Bu ayarı çok kesin bulmazsanız, daha sonra tekrar Yüksek doğruluk durumuna getirin.

google play services battery 2 gps

Emojiler Google’a üzgün bir yüz mü veriyor?

Bu bildiğimiz garip bir durum, ancak bazı kullanıcılar kişi adlarında emoji’leri kullanırken senkronizasyon hataları bildirdi: Google bundan hoşlanmadı ve senkronizasyon işlemini gerçekleştirebilir.

Çok fazla pil öldürme uygulaması mı kullanıyorsunuz?

Görev katillerinin istenmeyen süreçleri devre dışı bırakması gerekiyor ve yapıyorlar – ama bazen bir görevi öldürmenin sonucu derhal tekrar başlıyor, bu yüzden telefonunuzu eskisinden daha da zorlaştırıyorsunuz. Kontrol etmesi kolay bir şey: görev katilinizi etkisizleştirmeyi deneyin ve pil ömrü üzerindeki etkisinin ne olduğunu görün.

Güvenlik yazılımı kullanıyor musunuz?

Güvenlik yazılımının pil ömrü üzerinde etkisi vardır, çünkü her zaman açıktır. Windows gibi, Android’deki kötü amaçlı yazılım tehdidinin de orantısız olduğu görülmektedir: tehlikeli uygulama mağazalarından yükleme yapmazsanız ve beklenmeyen ekler açmazsanız, enfeksiyon riski çok düşüktür. Görev katilinde olduğu gibi, güvenlik yazılımınızı devre dışı bırakmayı deneyin ve ne olduğunu görün.

Android’in sizin için pili kurtarmasını sağlamak için ayarlarınızı değiştirin

Yukarıdaki tüketim ekranlarında önceden fark etmiş olabileceğiniz gibi, ekran bir akıllı telefondaki en büyük güç tüketicilerinden biridir. Ancak, parlaklığı azaltarak onu çalıştırmak için gereken meyve suyu miktarını azaltabilirsiniz. Bugünlerde pek çok telefonun otomatik ayarı var, ancak en iyi sonuç için, kendiniz değiştirmelisiniz. maksimum pil optimizasyonu için, kullanılabilir durumda tutarken ekranı mümkün olduğunca düşük tutun. Gündüz saatlerinde daha yüksek bir ayar kullanmanız gerekecek, ancak asla maksimum parlaklıkta olması gerekmez.

android display settings 2017

parlaklığını ele geçiren veya ekranınızı çok uzun süre açık tutan belirli uygulamalarla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, Kafein’i indirebilirsiniz. Bazı uygulamalar için ekran ayarlarını geçersiz kılar.


Kafein

Pil ömrünü korumak için daha fazla ipucu

Play Store, pil ömrünüzü uzatma sözü veren uygulamalarla doludur. Bu üçüncü taraf çözümleri için sizi her zaman kaynaklara eklemenizi tavsiye ederiz. Huawei, Sony ve Asus, diğer üreticilerin yanı sıra, sistem uygulamaları olarak bütünleşmeleri sayesinde gerçekten fark yaratabilecek bir dizi güç tasarrufu modu ve optimizasyon aracı sunar.

Son olarak, elinizden gelenin en iyisini yaptıysanız ve hala yeterince pil ömrü alamadığınızda, bir Powerbank’a yatırım yapmaya başlamanın zamanı gelebilir. Bu mobil şarj cihazları, yeniden şarj edilmeleri gerekmeden önce telefonunuza birkaç kez ekstra güç sağlayabilir. Elbette, çantanızda fazladan bir tuğla taşımak acı vericidir, ancak bataryanızı gerçekten doldurmanız gerektiğinde, bunlar hayat kurtarıcı olabilir.

    Akıllı telefonunuzdaki pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için 7 ipucu En sevdiğiniz pil takımlarımız ve şarj cihazlarımızla meyve sularında kalın

Bu sorunlarla karşılaştınız mı? Onları tamir edebildin mi? Bize aşağıda bildirin.