Google Play Hizmetlerini El ile Güncelleme

Sinirli olduğunuzu biliyorum çünkü Android telefonunuzdaki uygulamaların çalışması durdu. ‘Google Play Hizmetlerini güncellemediğiniz sürece uygulama çalışmaz’ şeklinde bir hata olduğunu fark ettiniz. Sağ?

Update Google Play Services Fi

En azından Google’ın, uygulamaların neden işe yaramayacağını size bildirdiği için teşekkür ederiz. Şimdi, Google Play Hizmetlerini kolayca güncelleyebilseydiniz her şey iyi olurdu. Ama bu böyle değil. Google Play Hizmetlerini Google Play Store’da ararsanız, bulamazsınız. Öyleyse, nasıl güncellenir?

Endişelenme. Bu roket bilimi değil. Burada Android telefonunuzda Google Play Hizmeti’ni manuel olarak güncellemenin dört yolunu bulacaksınız. Ancak bundan önce Google Play Hizmetlerini biraz daha yakından tanıyalım.

Google Play Hizmetleri Ne Yapar?

Google Play Servisleri, cihazınızın sorunsuz çalışmasına yardımcı olan bir uygulamanın içinde paketlenmiş sistem servisleridir. Bu hizmetler Google Play Store ve diğer uygulamaların çalışmasından sorumludur. Google Play Hizmetleri düzgün çalışmıyorsa, diğer uygulamalarla ilgili sorunlarla da karşılaşırsınız. Yani, çökebilirler, hata yapabilirler veya bazı durumlarda fırlatılmayabilirler.

Update Google Play Services 6

Arka planda çalışan bir çekirdek sistem yazılımıdır. Telefonunuzda yüklü olduğunu bile farketmediniz (çünkü ana ekranda veya uygulama çekmecesinde görünmüyor), oynamaya başlamadıkça. Bu noktada kaldırmak istersiniz, ancak bunu yapmak mümkün değildir. Sadece güncellenebilir.

Güncellemek için çeşitli yöntemleri kontrol edelim.

1. Google Play Store’dan Güncelleme

Evet, doğrudan Play Store’da görünmüyor. Ancak, Google Play Hizmetler uygulaması sayfasını görüntülemek için bu bağlantıyı kullanın. Oradayken, Güncelle seçeneğine (varsa) dokunun. Bu onları telefonunuzda güncellerdi.

2. Güncellemeleri Kaldır

Google Play Hizmetlerini tamamen kaldıramazken, güncellemelerini kaldırabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, uygulama fabrikaya veya ilk versiyona geri döner. Bunu yapmak, telefonunuzu otomatik olarak güncellemeye zorlar.

İşte adımlar:

Adım 1: Telefon ayarları’nı açın ve Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi / Yüklü uygulamalar’a gidin.

Google Play Services Not Updating 4

Adım 2: Tüm uygulamalar altında, Google Play Servisleri’ne dokunun.

Google Play Services Not Updating 5

Adım 3: Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun. Menüden Güncelleştirmeleri kaldır seçeneğini seçin.

Google Play Services Not Updating 13Google Play Services Not Updating 14

4. Adım: Telefonunuzu yeniden başlatın. 5 dakika veya daha fazla bekleyin. Ardından, Google Play Store’u ve ardından diğer uygulamaları açın. Umarım, Google Play Servisleri arka planda otomatik olarak güncellenir (İnternet telefonunuzda çalışıyorsa).

3. Google Play Hizmetlerini Devre Dışı Bırak

Telefonunuzu Google Play Hizmetlerini güncellemeye zorlamanın başka bir yolu da devre dışı bırakmaktır. Bunun için yukarıdaki yöntemin 1. ve 2. adımlarını izleyin (kaldırma yöntemi). Ardından, Google Play Servisleri ekranında, Devre Dışı Bırak (varsa) üzerine dokunun. Büyük olasılıkla gri olacaktır.

Google Play Services Not Updating 12

Bu durumda, cihaz yönetici izinlerini iptal etmeniz gerekir. Bunun için şu adımları izleyin:

Adım 1: Telefon Ayarlarını açın ve Güvenlik’e gidin. Güvenlik ve konum veya Ekranı kilitle ve güvenlik gibi farklı cihazlarda farklı adlarda bulabilirsiniz. Bulamazsanız, güvenlik seçeneğini bulmak için Ayarlar bölümündeki aramayı kullanın.

Google Play Services Not Updating 9

Adım 2: Telefonunuzda mevcut olan seçeneğe bağlı olarak, Cihaz Yöneticisi seçeneğine veya Cihaz yöneticisi uygulamalarına basın.

İpucu: Look under the Advanced option.Google Play Services Not Updating 10

Adım 3: Cihazımı Bul öğesinin yanındaki hediye düğmesini kapatın.

Google Play Services Not Updating 11

Adım 4: Şimdi Ayarlar’daki Uygulamalar altında Google Play Hizmetlerini devre dışı bırakmayı deneyin. Devre dışı bırakıldığında, bir dakika bekleyin ve ardından tekrar etkinleştirin. Etkinleştirdikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın. Telefonunuzun güncellemesini arka planda tamamlaması için 5 dakika daha bekleyin.

4. APK indirin ve yükleyin

Yukarıda belirtilen yöntemlerden hiçbiri telefonunuzda Google Play Servislerini güncellemiyorsa, manuel olarak güncellemeyi deneyin. Bunun için APK dosyasını indirmeniz gerekecek.

İşte detaylı adımlar:

Adım 1: APK dosyalarını indirmek için güvenilir yerlerden biri olan APK Mirror’da Google Play Hizmetleri sayfasını açın.

Adım 2: Aşağı kaydırın ve Tüm sürümler altında, en son sürüme dokunun. Play Services’in beta sürümleri de var. Onlardan kaçının.

Update Google Play Services 1

Adım 3: Bir sonraki sayfada aşağı kaydırın, İndir altında çeşitli APK değişkenleri bulacaksınız. Telefonunuzdaki işlemciyi biliyorsanız (Arch altına bakın), değişken numarasına dokunun.

Update Google Play Services 2

Ancak, aşina değilseniz, Droid Donanım Bilgisi uygulamasını indirin. Kurulduktan sonra, Sistem sekmesine gidin ve Komut setleri bölümüne bakın. Bu, Arch altındaki APK Mirror web sitesinde aramanız gereken koddur. Sitedeki varyant numarasına dokunun.

Update Google Play Services 3

Alternatif olarak, herhangi bir APK dosyasını indirebilir ve çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Aksi takdirde, dosyanın uyumsuz olduğu konusunda bir hata gösterilir. Bu durumda, başka bir tane deneyin.

Adım 4: Belirli bir sürüm hakkında daha fazla ayrıntı gösterilecektir. Aşağı kaydırın ve Download APK üzerine dokunun. Bir onay penceresi açılacaktır. İndirmeye başlamak için Tamam’a dokunun.

Update Google Play Services 4Update Google Play Services 5

Adım 5: Bir kere indirildikten sonra, yüklemek için APK dosyasına dokunun. Tarayıcınızdan üçüncü taraf uygulamaları yüklemesine izin vermeniz istenecektir. İzin ver.

Umarım, Play Services telefonunuza başarıyla yüklenecektir. Telefonunuzu yeniden başlatın, genellikle tekrar çalışacaktır.

Sürekli iş, hiç eğlence yok

Google Play Hizmetleri, Android telefonlarımızın ruhudur. Onlara bir şey olursa, telefonunuzu duvara fırlatmak istersiniz. İşte bu kadar sinir bozucu olabiliyor. Yukarıdaki yöntemleri kullanarak Play Services’ı güncelleyebileceğinizi umuyoruz. Play Servislerini yalnızca gerektiğinde manuel olarak güncellemeniz gerektiğini unutmayın

Sıradaki: İpuçları ve püf noktaları herhangi bir uygulama veya cihazın genel deneyimini geliştirir. Android için bu harika ipuçlarını ve püf noktalarını kontrol edin.