Google Play Servisleri: Android akıllı telefonunuzun kalbi

Genellikle, Android’deki sorunların Google Play Hizmetleriyle ilgili olduğu anlaşılıyor, ancak sorun nedir? Neden orada Burada size ne olduğunu, ne için kullanıldığını ve neden vazgeçilmez olduğunu yönlendiriyoruz.

    En son Google Play Servislerini indirin ve yükleyin APK Common Google Play Store hata kodları ve nasıl düzeltileceği

Atlamak:

    Google Play Hizmetleri nedir? Google Play Hizmetleri ne yapar? Google Play Hizmetlerini nasıl devre dışı bırakabilirim? Google Play Servislerim pil tüketiyor, ne yapmalı?

Google Play Servisleri: nedir?

Google Play Hizmetleri, çoğu kişinin uygulamaları düşündüğü şekilde bir uygulama değildir. Açmaya çalıştığınızda hiçbir şey olmayacak. Ancak, tüm Android cihazlarda varsayılan olarak yüklenir. Ayrıca düzenli güncellemeler de görür ve ihtiyaç duyduğu izin sayısı etkileyicidir. Her şey gider: SMS’e erişim ve SMS üzerinden kontrol, hassas günlük verilerine erişim, Google uygulamalarındaki tüm bilgilere erişim; liste devam ediyor.

Kısacası, Google Play Hizmetleri, Android sisteminin kendisine çok yakından bağlı bir uygulamadır.

Daha az sayıda uygulamanın çalışması için Android OS güncellemelerine bağlı olmasını sağlayan bir API paketidir (programlayıcılara yardımcı olan ve uygulamaların diğer uygulamalarla kolayca iletişim kurmasına izin veren şeyler).

google play services screenshot

Google Play Hizmetleri ne yapar?

Aslında, Google Play Servisleri küçük bir akıllı telefon devrimini temsil ediyor. Google Haritalar örneğini ele alalım: Google Play Servisleri’nden önce, Android OS güncellendiğinde bu uygulama güncellendi. Hepimiz güncellemeleri piyasaya sürerken taşıyıcıların ve üreticilerin ne kadar yavaş olabileceğini biliyoruz. Bugün, Google Haritalar’da güncellemeler için daha fazla beklemeniz gerekmiyor: bunlar Google Play Servisleri üzerinden otomatik olarak yapılıyor.

AndroidPIT Google chrome tips 2

Google Play Hizmetleri, akıllı telefonunuzun en son Android sürümüne yükseltme yapmadan uygulamaların son sürümlerinden faydalanmasını sağlar. Ancak bu, tüm uygulamaları içermez; çoğunlukla Google’ın ev yapımı uygulamaları (Gmail, Google+, Google Play, vb.) içindir. Ancak, Google’ın hizmetlerini kullanan ve bunlardan çok sayıda olan uygulamalar da etkilenebilir.

Temel olarak, Android 2.2’den önceki Android sürümlerinin işletim sistemi güncellemesinden bağımsız olarak yeni uygulamalardan ve özelliklerden yararlanabileceği anlamına gelir. Esasen parçalanmaya karşı önlem almanın ve mümkün olduğunca çok sayıda kullanıcının Android’den zevk almaya devam etmesini sağlamanın bir yoludur.

İşletim sisteminde Android 4.3 ile gelen bir değişiklik ancak yeni Lollipop ve Marshmallow’un gelmesiyle birlikte yeni Android güncellemeleriyle yavaş yavaş büyümeye devam etti. Günümüzde, yaygın olarak kullanılan Android 9.0 Pie ile, Google Play hizmetleri Android ekosisteminin kesinlikle önemli bir parçası haline geldi.

Devre dışı bırakabilir miyim?

Geçmişte Google Play Hizmetlerini devre dışı bırakmak mümkün olsa da, bugünlerde yalnızca kendi başınıza devre dışı bırakmak çok önemlidir: tüm Google uygulamalarınızın sorunsuz çalışmasını gerektirir. Ancak, LineageOS gibi özel ROM’ların mevcudiyeti sayesinde akıllı telefonunuzun Google uygulamaları ve hizmetlerinden tamamen arınmış olmasını sağlamak mümkündür.

    Google Apps olmadan Android? Tüm temel hizmetlerinize en iyi alternatif

Google Play Hizmetleri neden pil tüketiyor?

Google Play Servisleri genellikle sadece birkaç yüzde puan alan düşük bir pil tüketir. Ancak, diğer durumlarda, kullanıcılar bir Android işletim sistemi güncellemesinden sonra Google’ın hatalı miktarda pil tükettiğini gördüler. Bunun en olası nedeni Android sürümünüz ile Google Play Hizmetlerinin sürümü arasındaki uyumsuzluk sorunudur.

battery

En hızlı çözümler:

    Uygulamadaki güncellemeleri kaldırın (Ayarlar> Uygulamalar> Tümü> Google Play Servisleri> üç nokta menü> Güncellemeleri kaldır). Önce Ayarlar> Güvenlik> Aygıt Yöneticileri’ne gitmeniz ve Android Aygıt Yöneticisi’ni devre dışı bırakmanız gerekebilir. Google verilerinin senkronizasyonunu devre dışı bırakın (Ayarlar> Hesaplar. Burada, menü düğmesine basın (üç nokta) ve Otomatik senkronizasyon verisini devre dışı bırakın).

Google Play Hizmetleriyle ilgili sorunlardan kaynaklanan pil sorunlarının nasıl çözüleceği hakkında daha ayrıntılı bir kılavuz için, özel makalemize bakın:

    Google Play Hizmetleri pil boşaltma sorun giderme kılavuzu: nedenleri ve çözümleri

Bunun, bu gizemli uygulamanın çevresindeki gizemlerin bir kısmını temizlediğini umuyoruz. Başka sorunuz var mı? Yorumlarda bize bildirin.