Google Play Store çalışmıyor mu? İşte bunu düzeltmek için nasıl

Bir noktada hepimiz bir Google Play Store sorunu yaşadık. Uygulamalar indirilirken bir hata mesajı olsun, Play Store çöküyor veya açılmıyor, çözümlerimiz var. İşte Google Play Store sizin için çalışmadığında yapabilecekleriniz.

    Genel Google Play Store hata kodları ve nasıl düzeltileceği. “Google Play kimlik doğrulaması gerekli” hatası nasıl düzeltilir?

Google Play Store’u etkileyebilecek oldukça az sayıda faktör var, sorun giderme yöntemlerinden daha karmaşık olanlara kadar basit çözümler ile başlayacağız.

Atlamak:

    Hızlı sorun giderme Google Apps’i kontrol edin Üçüncü taraf uygulamalarını kontrol edin

1. Sorun Giderme kılavuzu – başlangıç

Öncelikle, sorunun Google’da daha geniş bir sorun değil, sorunun sona erdiğinden emin olmak isteyeceksiniz. Mesela downdetector gibi bir servisdeki Play Store durumunu kontrol edin. Pek çok kullanıcı benzer bir sorun bildiriyorsa, olasılık Google’dadır ve sorunu çözmek için beklemeniz gerekir.

Sorunun kullanıcı tarafında olduğunu düşünüyorsanız, önce telefonunuzu yeniden başlatmak istersiniz. Açık görünüyor, ancak bu birçok konu için hızlı bir çözüm olabilir. Eğer problemin tekrarlanırsa işe gitme zamanı geldi.

Başlamak için Google Play’in dışında performansını etkileyebilecek birkaç basit şeyi kontrol etmek istiyoruz. Tarih ve saat ayarlarınızın doğru olduğundan ve İnternet bağlantınızın doğru çalıştığından emin olun.

Tarih ve saat ayarlarınızı kontrol edin

Google, Android akıllı telefonunuzun Google Play Store’daki tarihini ve saatini kontrol eder. Mağaza zaman bulamazsa, bazı sorunlara neden olabilir. Google’ın sunucuları, cihazınızla senkronize edilmekte zorlanabilir ve Google Play Store’un çalışmasına neden olabilir.

Bu sorunu çözmek için Android cihazınızdaki Ayarlar kısmına girmeniz gerekir. Sistem altında Tarih ve Saati görmelisiniz. Buna dokunun; telefonunuzun şebekeniz tarafından sağlanan Otomatik tarih ve saatte olup olmadığını göreceksiniz. Zaten değilse o zaman açmanız gerekir.

Cihazınız otomatik olarak çalışıyorsa ve Google Play Store’unuz hala çalışmıyorsa, tarih ve saati manuel olarak ayarlamanız gerekir. İlk önce Otomatik tarih ve saati kapatmanız gerekir. Ardından, tarih ve saati mümkün olduğunca doğru bir şekilde girerek başlayın. Bu işe yaramazsa, endişelenmeyin, Google Play Store’unuzu yeniden kurmak ve tekrar çalıştırmak için daha birçok çözüm var.

AndroidPIT google play not working 2

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Çok basit veya kolay görünebilir, ancak İnternet bağlantınızı kontrol etmek yaşadığınız sorunları çözebilir. Wi-Fi’den mobil verilere veya tam tersine geçmeyi deneyin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Ayrıca telefonunuzu “uçak modu” olarak değiştirmeyi ve tekrar geri dönmeyi denemelisiniz. Son olarak, iyi bir bağlantınız olduğundan emin olmak için yönlendiricinizi sıfırlayabilirsiniz.

2. Google uygulamalarını kontrol edin

Google Play Store donmuşsa veya aksıyorsa, kaydırarak zorlayarak kapatın veya Ayarlar> Uygulamalar> Tümü Google Play Mağazasını seçin ve “Zorla durdur” a basın.

Ardından, Google Play’in kendisinin güncel ve temiz olduğundan emin olmak istersiniz. Bu, Google Play’in en son sürümünün yüklü olduğundan emin olmanızı gerektirir. Hala sorunlarınız varsa, biraz temizlik yapmak istersiniz. Bu, Google Play Store önbelleğini temizler ve bu bir şeyi çözmezse, daha da ileri giderek Play Store verilerinizi temizler.

Google Play Store temizlendikten sonra hala bir sorun varsa, Google Play Hizmetlerinin en son sürümünü yüklediğinizden, biraz daha derine inip Google Play Servisleri’ndeki verileri ve önbelleği temizlememiz gerekir. Sorun devam ederse, bir sonraki adım (şifrelerinizi vb. Kaydettiğinizden emin olun) cihazınızda Google hesabınızı sıfırlamaktır.

Google Play’in en son sürümünü yükleyin

Aptalca, ancak bazen bir Google Play güncellemesi var, ancak yayınlandıktan sonraki günlere kadar otomatik olarak indirilmeyecek. APK’yi alırsanız, derhal en yeni sürüme sahip olabilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

play store latest version

Google Play Store önbelleğini temizle

Bazı durumlarda, sadece önbelleği boşaltarak Play Store’u tekrar çalıştırabilirsiniz. Önbellek, verileri geçici olarak tutan bir depolama alanıdır, böylece yeniden yüklenmeye gerek kalmadan hızlı bir şekilde alınabilir. Bu probleminizi çözebilir ve boşaltmak kolaydır.

Önce akıllı telefonunuzun ana ekranından Ayarlar’a gidin. Daha sonra Uygulamalarınıza veya Uygulama yöneticinize girmelisiniz, bu cihazınıza bağlıdır. Oradan ya önbelleği temizle seçeneğine basıp, ya da önce Önbelleği temizle ardından Depolama alanına girmeniz gerekebilir.

Bu tamamlandığında, Google Play Store’a geri dön ve sorunun çözülüp çözülmediğini gör. Olmazsa, buradaki diğer çözümlerden birini denemelisin.

AndroidPIT google play not working 1

Google Play Store verilerinizi silin

Verilerinizi Google Play Store’dan silmek ilk ipucumuza benzer ancak biraz daha fazlasını siler. Uygulamayı tekrar kare haline getirir ve umarım sorunlara neden olan herhangi bir hata verisi de dahil olmak üzere kaydedilen bilgilerinizden kurtulur.

Unutmayın, bunu yaptığınızda dosyalarınız, ayarlarınız, hesaplarınız, veritabanlarınız ve diğer bilgileriniz silinir. Hesap için oturum açma bilgilerinizin olduğundan emin olmalısınız, çünkü Google Play Store hesabından alınacaktır.

Başlamak için, Ayarlar bölümüne gidin ve Uygulamalar veya Uygulama yöneticisini bulun. Oradan önce Verileri temizle seçeneğine ya da Önce Verileri temizle seçeneğine, ardından Depolama alanına girebilmelisiniz.

AndroidPIT google play not working 4

Google Play Hizmetlerinde verileri ve önbelleği temizle

Google Play Services ile ilgili sorunlardan Play Store sorunlarının ortaya çıkması mümkündür. Google Play Store, Android cihazınızın kalbiyse, Google Play Servisleri onun ruhudur. Play Services, uygulamaların cihazınızın farklı bölümleriyle iletişim kurmasına, senkronize edilmesine, push bildirimleri göndermesine vb. Olanak sağlayan gizemli arka plan işlemdir.

Önbelleği ve Google Play Store’daki verileri temizleme işlemi işe yaramadıysa, Google Play Servislerinize girmeniz ve orada bulunan verileri ve önbelleği temizlemeniz gerekebilir. Bunu yapmak kolaydır.

Ayarlarınıza girmeniz ve Uygulama yöneticisine veya Uygulamalara basmanız gerekir. Oradan, Google Play Servisleri uygulamasını (yapboz parçası) bulun. Cihazınıza bağlı olarak, Önbelleği temizle düğmesine dokunabilmeniz gerekir, aksi takdirde Önce Depolama alanına girmeniz, ardından Önbelleği temizle düğmesine basmanız gerekebilir. Bu sorunu çözmezse, bu sayfaya geri dönün ve Alanı yönet veya Depoyu yönet öğesine basın ve ardından Tüm verileri temizle öğesine dokunun.

AndroidPIT google play not working 3

Google Play Hizmetlerinin en son sürümünü yükleyin

Yardımcı olabilecek başka bir şey, Google Play Hizmetlerinin ve Google Play Store’un en son sürümünü indirmek ve kurmaktır. Yazılımın en güncel sürümü en kararlı olması muhtemeldir, bu yüzden güncel tutulması faydalıdır.

Öncelikle, Google Play Store’un güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Google Play Store uygulamasına gidin ve menü düğmesine basın (ekranınızın sol üst köşesindeki üç satır). Oradan Ayarlar öğesine dokunun ve Genel altında Google Play uygulamanızın ne zaman güncelleme yaptığını görebilmeniz gerekir. Uygulamaları otomatik güncelle öğesine dokunun ve Wi-Fi üzerinden uygulamaları otomatik güncelle seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Şimdi, Wi-Fi bağlantınız olduğundan emin olun.

Google Play Hizmetlerinin en yeni sürümünü edinmek, burada bahsetmek çok daha zor ve çok uzun. En son sürümün nasıl alınacağına dair ayrıntılı bir açıklama için eğitim notumuzu buradan okuyun.

AndroidPIT google play not working 5

Google hesabınızı cihazınızda sıfırlayın

Şimdi biraz daha sert çözümlere geliyoruz. Google Play Store uygulamanız hala çalışmıyorsa, Android hesabınızda Google hesabınızı yenilemeniz gerekebilir. Bu, yalnızca Google Play Store’da değil, telefonunuzdaki Google hesabınızın sıfırlanacağı anlamına gelir. Buna başlamadan önce hesapları bildiğinizden emin olun. Dikkatli olmazsanız tüm hesabı kaybedebilirsiniz.

Bunu yapmak için hesabınızı kaldırın, sonra tekrar ekleyin. Yapması çok basit. Ayarlarınıza gidin ve Hesaplar öğesine dokunun. Şimdi kaldırmak istediğiniz Google hesabına dokunmanız, ardından menü simgesine (sağ üstte üç nokta) ve Hesabı kaldır öğesine dokunun. Bunu cihazınızdaki her Google hesabı için yapın.

Şimdi Google hesabınızı tekrar girmeniz gerekiyor. Ayarlarınıza geri dönün ve tekrar Hesap üzerine dokunun. Görmeniz gereken tek şey Hesap Ekle. Bir hesap görürseniz o zaman bir tane kaldırmayı unuttunuz. Hesabınızı yeniden eklemek için Hesap Ekle’ye dokunun ve ekrandaki adımları izleyin.

AndroidPIT google play not working 1

3. Üçüncü taraf uygulamalarını kontrol edin

Yukarıdaki adımlar, sorunun Google Play sisteminin kendisine ait olup olmadığını onaylamalıdır, ancak bazen sorun, Google Play Store ile etkileşime girebilecek farklı, ilgili bir uygulamadan kaynaklanabilir. Öncelikle, devre dışı bırakılmış uygulamalarınızı kontrol edin ve İndirme Yöneticisi’ni etkinleştirdiğinizden emin olun. Varsa, VPN’inizi de devre dışı bırakmalısınız.

Engelli uygulamalarınızı kontrol edin

Birçok uygulamanın düzgün çalışması için başka uygulamalara ihtiyacı vardır. Bu, özellikle Google Play Store gibi sistem uygulamalarıyla uğraşırken geçerlidir. Yakın zamanda, probleminiz olabilecek bir uygulamayı devre dışı bıraktıysanız. Neyse ki, bunu düzeltmek kolaydır.

Ayarlar ve Uygulama yöneticinize veya Uygulamalarınıza gidin ve en altına gidin. Burası engelli uygulamaların sona erdiği yer. Herhangi bir engelli servisi görürseniz, bunlara girip Enable (Etkinleştir) seçeneğine basın ve bunun yardımcı olup olmadığını görün.

AndroidPIT google play not working 6

VPN’nizi devre dışı bırakın

Bir VPN’ye sahip olmak, en sevdiğiniz medyayı coğrafi konumunuzun dışına çıkarmanın harika bir yoludur. Başka bir ülkenin Play Store’una bir uygulama yüklemek için bir VPN bile kullanabilirsiniz. Ancak VPN’iniz, bulunduğunuz bölgedeki Google Play Store’unuzla ilgili sorunlara neden olabilir.

Android cihazınızda etkin bir VPN varsa, devre dışı bırakmalısınız. Ayarlarınıza gidin ve cihazınıza bağlı olarak Daha fazla veya Daha fazla ağ’a dokunun. VPN’e basın ve kapatın.

AndroidPIT google play not working 9

İndirme Yöneticisini Etkinleştir

İndirme yöneticiniz devre dışı bırakılırsa Play Store’un çalışmayı durdurması ihtimali vardır. Bu durumda, çözüm basit.

Ayarlarınıza gidin ve (cihazınıza bağlı olarak) Uygulamalar veya Uygulama yöneticisine dokunun. Tüm uygulamalarınızı görmelisiniz ya da Tümünü seçmeniz gerekebilir. Buradan İndirilenler veya İndirme yöneticisini bulun ve buna basın.

İndirme yöneticisinin devre dışı bırakılıp bırakılmadığını görebilmeniz gerekir. Öyleyse, Enable (Etkinleştir) işaretli bir düğme görürsünüz. İndirme yöneticisini tekrar açmak için bu düğmeye dokunun. Gördüğünüz tek şey Zorla Durdur ve Devre Dışı Bırak düğmeleri (aşağıda görüldüğü gibi gri renkli) ise, İndirme yöneticisi devre dışı bırakılmaz ve bu olasılığı reddedebilirsiniz.

AndroidPIT google play not working 7

4. Sert çözümler

Şimdi, dikkatle yapılması gereken bazı teknik çözümlere geçiyoruz, bu yüzden ilk önce yukarıdaki yöntemleri denediğinizden emin olun. Şimdi, cihazınızı rootladıysanız, sistem dizininizdeki “hosts.txt” dosyasını silmenizi öneririz. Bu işe yaramazsa veya telefonunuzu çalıştırmak istemiyorsanız, Play Store’a dönün ve önceki güncellemeleri kaldırın.

Son olarak, son çare olarak, akıllı telefonunuzda daima fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu, tüm verilerinizi siler, bu yüzden ilk önce yedeklediğinizden emin olun.

Tarafından görüşCory SchmidtGoogle Play Store hatalarını düzeltmek kolaydırWhat do you think?50503169 katılımcı

“Hosts.txt” dosyasını silin (root gerektirir)

Cihazını zaten rootlamış ileri düzey kullanıcılar için, tercih ettiğiniz root ayrıcalıklı dosya gezgininizi açın. Ardından root / system dizininize gidin ve “hosts.txt” dosyasını bulun ve dosyayı silin. Not: Diğer sistem dosyalarının hiçbirine dokunmayın!

Önceki güncellemeleri Google Play’e kaldır

Genel olarak, bir uygulamayla ilgili bir sorununuz olduğunda, onu kaldırabilir ve sonra yeniden yükleyebilirsiniz. Bu, bazı uygulamalar için işe yarar, ancak Google Play Store Android cihazınızda bir sistem uygulamasıdır. Bunun yerine uygulamadaki önceki güncelleştirmeleri kaldırmaktır ve bu sorununuzu çözebilir.

Öncelikle Ayarlarınıza girmeniz, Uygulamalar ya da Uygulama yöneticisine dokunmanız gerekir ve tüm uygulamalarınızı görmelisiniz, yoksa Tümünü seçmeniz gerekebilir. Buradan Google Play Store’u bulun ve Güncellemeleri kaldır’a dokunun.

Google Play Store’unuz hala çalışmıyorsa, geri dönüp güncellemeleri yeniden yüklemeniz gerekir. Oradan son çözümümüze gidin.

Akıllı telefonunuzda fabrika verilerine sıfırlama işlemi gerçekleştirin

Yukarıdakilerin hepsini denedikten sonra hala sorun yaşıyorsanız, fabrika ayarlarına sıfırlama yapmaktan başka çok az seçeneğiniz olabilir. Bu çok sert bir önlem ve bunun sonuçları var. Tüm verileriniz kaybolacak. Bu yüzden önceden tam bir yedekleme yapmalısınız.

Verileriniz yedeklendikten sonra sıfırlama zamanı gelmiştir. Ayarlarınıza gidin ve Yedekle ve sıfırla öğesine dokunun. Şimdi Verilerimi yedekle kaydırıcısının açık olduğundan emin olun. Verilerinizin yedeklenmesini istediğiniz hesabı seçmek için Hesabı yedekle öğesine dokunun. Bu hesaba erişiminiz olduğundan emin olun.

Bunu yaptıktan sonra, Yedekle ve sıfırla menüsüne gidin ve alttaki Fabrika verilerine sıfırla düğmesine dokunun. Bunu yapmak istediğinizi onaylayın; telefonunuz, satın aldığınızdaki gibi olacaktır. Google hesabınıza tekrar giriş yaptığınızda verileriniz geri yüklenir.

AndroidPIT google play not working 8

Bu çözümler sizin için çalıştı mı? Google Play Store’un tekrar çalışmasını sağlamak için başka bir tavsiyeniz var mı? Yorumlarda bize bildirin.