Google Play Store çalışmıyor mu? İşte yapabilecekleriniz

Bir noktada hepimiz bir Google Play Store sorun yaşadık. İster uygulama indirirken bir hata mesajı olsun, Play Store kilitleniyor veya açılmıyor, çözümlerimiz var. İşte Google Play Store sizin için çalışmadığında neler yapabilirsiniz.

  • Genel Google Play Store hata kodları ve bunları nasıl düzelteceğiz.
  • "Google Play kimlik doğrulaması gereklidir" hatası nasıl düzeltilir?

Play Store'u muhtemelen etkileyebilecek birkaç faktör var; basit özümlerle başlayan ve daha karmaşık hale getirilen sorun giderme yöntemlerini uygulayacağız, ancak aşağıda herhangi bir noktada ayrıntılı çözüm bağlantısını takip edebilirsiniz:

1. Sorun giderme kılavuzu – başlamak

Her şeyden önce sorununuzun bitmediğinden ve Google'ın daha geniş bir sorun yaşamadığından emin olmak istersiniz. Örneğin, downdetector gibi bir hizmette Play Store durumunu kontrol edin. Birçok kullanıcı benzer bir sorunu bildiriyorsa, şans Google'ın tarafındadır ve düzeltmesi için beklemeniz gerekir.

Sorunun kullanıcı tarafında olduğunu düşünüyorsanız öncelikle telefonunuzu yeniden başlatmak istiyorsunuz. Açıkça görülüyor, ancak bu birçok konunun hızlı bir çözümü olabilir. Sorununuz tekrarlanırsa, işe başlama zamanı geldi.

Başlamak için Google Play dışındaki performansını etkileyebilecek birkaç basit şeyi kontrol etmek istiyoruz. Yani, tarih ve saat ayarlarınız doğru ve Internet bağlantınızın düzgün çalışıyor olması.

2. Google uygulamalarını kontrol edin

Play Store dondurulmuş veya sorunluysa, kapağı iterek kapatın veya Ayarlar> Uygulamalar> Hepsi seçeneğine gidin ve Google Play Store'u seçin ve "Force stop" düğmesine basın .

Ardından, Google Play'in kendisinin güncel olduğundan ve temiz olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, Google Play'in en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmayı içerir. Sorunlarınız hala devam ediyorsa, bazı oda temizliği yapmak isteyeceksiniz. Bu, Google Play Store önbelleğini temizlemek ve eğer bu bir şeyler çözmezse, ilerleyip Play Store verilerinizi temizlemek anlamına gelir.

Play Store temizlendikten sonra hâlâ bir sorun yaşanıyorsa Google Play Services'in en yeni sürümünü yüklediğinizden emin olmanın yanı sıra Google Play Hizmetlerinde verileri ve önbellekleri temizlemeliyiz. Sorun devam ederse, bir sonraki adım (şifrelerinizi kaydettiğinizden emin olun vb.), Google hesabınızı cihazınızda sıfırlamaktır.

3. Üçüncü taraf uygulamalarını kontrol edin

Yukarıdaki adımlar, sorunun Google Play sistemine ait olup olmadığını doğrulamasına rağmen, bazen sorun Play Store'a engel olabilecek farklı, ilgili bir uygulamadan kaynaklanabilir. Öncelikle, devre dışı bırakılmış uygulamalarınızı kontrol edin ve İndirme Yöneticisi'ni etkinleştirdiğinizden emin olun. Varsa VPN'inizi de devre dışı bırakmalısınız.

4. Aşırı özümler

Şimdi, dikkatle yapılması gereken daha teknik çözümler alıyoruz, bu nedenle önce yukarıdaki yöntemleri denediğinizden emin olun. Şimdi, cihazınızı çalıştırdıysanız sistem dizininizdeki "hosts.txt" dosyasını silmenizi öneririz. Bu işe yaramazsa veya telefonunuzu kurmak istemiyorsanız, Play Store'a dönün ve önceki güncellemeleri kaldırın.

Son olarak, son çare olarak, akıllı telefonunuzda daima fabrika verilerine sıfırlama yapabilirsiniz. Bu, tüm verilerinizi silecek, bu yüzden önce yedeklediğinizden emin olun.

Aşağıda ayrıntılı olarak özetlenen tüm çözümler bulunmaktadır.

Tarih ve saat ayarlarınızı kontrol edin

Google, Android cihazınızın Play Store için tarih ve saatini kontrol eder. Mağaza bir süre bulamazsa, o zaman bazı sorunlara neden olabilir. Google sunucuları, cihazınızla senkronizasyon yapmakta zorluk çekebilir ve Play Store'unuzun etkinleşmesine neden olabilir.

Bu sorunu çözmek için Android cihazınızdaki Ayarlar'a gitmeniz gerekiyor. Sistem altında Tarih ve Saati göreceksiniz. Bunun üzerine dokunun, telefonunuzun Ağınız tarafından sağlanan Otomatik tarih ve saatte olup olmadığını göreceksiniz. Henüz yapmadıysanız, açık konuma getirmeniz gerekir.

Cihazınız otomatikse ve Google Play Store'unuz hala çalışmıyorsa, tarih ve saati manuel olarak ayarlamanız gerekir. Önce Otomatik tarih ve saati kapatmanız gerekir. Daha sonra tarih ve saati olabildiğince hassas bir şekilde girerek başlayın. Bu işe yaramazsa endişelenmeyin, Google Play Store'unuzu tekrar çalıştırmaya devam etmek için halen çok daha fazla çözüm bulunmaktadır.

Setting the date and time could help if your Google Play Store is not working. / © AndroidPIT

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Çok basit veya kolay görünebilir, ancak Internet bağlantınızı kontrol etmek, yaşadığınız sorunları çözebilir. Wi-Fi'den mobil veriye geçiş yapmayı veya tersini deneyin ve sorun devam edip etmeyeceğini görün. Ayrıca, telefonunuzu "uçak modu" na geçirmeyi ve tekrar tekrar deneyin. Son olarak, bağlantınızın iyi olduğundan emin olmak için yönlendiricinizi sıfırlayabilirsiniz.

Google Play'in en yeni sürümünü yükleyin

Çok aptalca, ancak bazen bir Google Play güncellemesi var ancak serbest bırakıldıktan günler sonra otomatik olarak indirilemiyor. APK'yi ederseniz, en yeni sürüme hemen sahip olabilirsiniz. Nasıl yapıldığını öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Make sure you have the latest version of Google Play Store. / © AndroidPIT

Google Play Store önbelleğini temizle

Bazı durumlarda, önbelleği boşaltarak Play Store'u tekrar başlatabilirsiniz. Önbellek, verileri tekrar tutmak zorunda kalmadan hızlı bir şekilde alınabilmesi için verileri geçici olarak tutan bir saklama alanıdır. Bu, sorununuzu çözebilir ve boşaltılması kolaydır.

Önce akıllı telefonunuzun ana ekranından Ayarlar'a gidin. Ardından, Uygulama veya Uygulama yöneticinize gitmelisiniz, cihazınıza bağlı. Oradan aşağı kaydırın ve Ci emizle önbelleğiyle gerekir ya da ilk o zaman Depolama içine Önbelleği gitmek gerekebilir.

Bu işlem tamamlandıktan sonra, Google Play Store'unuza dönün ve sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Değilse, burada diğer çözümlerden birini denemelisiniz.

Try clearing the cache. / © AndroidPIT

Play Store verilerinizi temizle

Verilerinizi Google Play Store'dan silme ilk ipucumuza benzer ancak biraz daha siliniyor. Uygulamayı kare bir alana geri döndürür ve kaydedilen bilgilerden kurtulur; umarım bu soruna neden olan herhangi bir aksaklık verisi de dahil.

Unutmayın, bunu yaptığınızda dosyalarınız, ayarlarınız, hesaplarınız, veritabanlarınız ve diğer bilgileriniz silinir. Hesabın Google Play Store hesabından çıkacağı için giriş bilgilerine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Başlamak için Ayarlar bölümüne gidin ve Uygulamalar veya Uygulama yöneticisini bulun. Buradan, Verileri temizle bölümüne geçebilir veya önce Depolama alanına giderek ardından Verileri temizle seçeneğine erişebilirsiniz .

Clearing your cache and/or data could fix the problem you’ve been having. / © AndroidPIT

Google Play Hizmetleri'ndeki verileri temizle ve önbelleği temizle

Google Play Hizmetleri'ndeki sorunlardan Play Store'daki sorunların ortaya çıkması olasıdır. Android cihazınızın kalbi Google Play Store ise, Google Play Hizmetleri ruhudur. Play Hizmetleri, uygulamaların cihazınızın farklı kısımlarıyla iletişim kurmasını, eşitlenmesini, push bildirimleri gönderilmesini vb. Sağlayan gizemli arka plan işlemi.

Google Play Store'daki önbellek ve verilerin silinmesi işe yaramazsa, Google Play Hizmetlerine gitmeniz ve verilerin temizlenip orada önbelleklemesi gerekebilir. Bunu yapmak kolaydır.

Ayarlar bölümüne gitmeniz ve Uygulama yöneticisi veya Uygulamalar'a basmanız gerekir . Buradan, Google Play Hizmetleri uygulamasını (bulmaca parçası) bulun. Cihazınıza bağlı olarak, Önbellek temizle düğmesine dokunmanız gerekir; önce Önce Depolama alanına gitmeniz ve ardından Önbelleği boşalt seçeneğine vurmanız gerekebilir. Bu sorunu çözmezse, bu sayfaya geri dönün ve Alanı yönetin veya Depoyu yönetin'e hafifçe vurun ardından Tüm verileri temizle'ye dokunun.

Clearing the data and cache in Google Play Services can fix your Play Store problems. / © AndroidPIT

Google Play Hizmetlerinin en yeni sürümünü yükleyin

Yardımcı olabilecek diğer bir şey, Google Play Hizmetlerinin ve Google Play Store'un en son sürümünü indirip yüklemektir. Yazılımın en son sürümü en kararlı olması muhtemel olduğundan güncel tutmak yararlı olacaktır.

Öncelikle, Google Play Store'unuzun güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Google Play Store uygulamasına gidin ve menü düğmesine basın (ekranınızın sol üst köşesindeki üç satır). Buradan Ayarlar'a dokunun ve Genel altında, Google Play uygulamanızın ne zaman güncelleştiğini görebilirsiniz. Uygulamaları otomatik olarak güncelle 'ye dokunun ve Uygulamaları Kablosuz'da otomatik güncelleme seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Şimdi, Wi-Fi'ye bağlı olduğunuzdan emin olun.

Google Play Services'in en yeni sürümünü edinmek, burada bahsetmek için çok daha zor ve çok uzun. En son sürümün nasıl edinileceğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama için buradaki öğreticimizi okuyun

Is your Google Play Services app up-to-date? / © AndroidPIT

Google hesabınızı cihazınızda sıfırlayın

Şimdi biraz daha çarpıcı çözümlere geldik. Play Store uygulamanız hala çalışmıyorsa Android cihazınızda Google hesabınızı yenilemeniz gerekebilir. Bu, telefonunuzun tamamındaki Google hesabınızın yalnızca Google Play Store'da değil de sıfırlanacağı anlamına gelir. Bunu başlatmadan önce hesapları bildiğinizden emin olun. Dikkatli değilseniz tüm hesabı kaybedebilirsiniz.

Bunu yapmak için, hesabınızı kaldırdıktan sonra tekrar ekleyin. Yapması oldukça kolaydır. Ayarlar bölümüne gidin ve Hesaplar'a dokunun. Şimdi, kaldırmak istediğiniz Google hesabına dokunmanız ve ardından menü simgesine (sağ üst köşede üç nokta) hafifçe vurmanız ve Hesabı kaldır öğesine dokunmanız gerekir. Bunu cihazınızdaki her Google hesabı için yapın.

Şimdi Google hesabınızı tekrar girmeniz gerekiyor. Ayarlar bölümüne dönün ve Hesap'a yeniden dokunun. Görmeniz gereken tek şey Hesap Ekle 'dir . Bir hesap görürseniz, hesabınızı kaldırmayı unuttunuz. Hesabınızı Ekle'ye dokunun ve hesabınızı yeniden eklemek için ekrandaki adımları izleyin.

Removing your Google account then re-adding it could help. / © AndroidPIT

Engelli uygulamalarınızı kontrol edin

Pek çok uygulamanın düzgün çalışması için başka uygulamalara ihtiyaç duyar. Bu, özellikle Google Play Store gibi sistem uygulamalarıyla uğraşırken doğrudur. Kısa süre önce sorununuz olabilecek bir uygulamayı devre dışı bıraktıysanız. Neyse ki, bu düzeltilmesi kolaydır.

Ayarlar ve Uygulama yöneticinize veya Uygulamalarınıza gidin ve en altta ilerleyin. Burası, engelli uygulamalar son buluyor. Engelli hizmetleri görürseniz, bunlara gidin ve Etkinleştir'i tıklayın ve bunun yardımcı olup olmadığını görün.

Enable your disabled apps. / © AndroidPIT

VPN'nizi devre dışı bırak

Bir VPN'ye sahip olmak, en sevdiğiniz medyayı coğrafi konumunuz dışına çıkarmak için mükemmel bir yoldur. Başka bir ülkenin Play Store'da bir uygulama yüklemek için bir VPN bile kullanabilirsiniz. Ancak, VPN'niz şu anda bulunduğunuz bölgedeki Google Play Store'da sorunlara neden olabilir.

Android cihazınızda bir VPN'iniz etkinse bunu devre dışı bırakmalısınız. Cihazınıza bağlı olarak Ayarlar'a gidin ve Daha Fazla veya Diğer şebekeler'e dokunun. VPN'ye basın ve kapatın.

Disable your VPN and that might help. / © AndroidPIT

İndirme Yöneticisini etkinleştir

İndirme yöneticiniz devre dışı bırakıldıysa, Play Store'ın çalışmasının durması ihtimali var. Bu durumda, çözüm basittir.

Ayarlar bölümüne gidin ve Uygulamalar'a veya Uygulama yöneticisine (cihazınıza bağlı olarak) hafifçe vurun. Tüm uygulamalarınızı görmelisiniz veya Tümünü seçmeniz gerekebilir. Buradan İndirmeler'i veya İndirme yöneticisini bulun ve bunu işaretleyin.

İndirme yöneticisinin devre dışı bırakılıp sağlanmadığını görebilirsiniz. O zaman, Etkin olarak işaretlenmiş bir düğme görürsünüz. İndirme yöneticisini tekrar açmak için bu düğmeye dokunmanız yeterlidir. Gördüğünüzlerin hepsi Force Stop ve Disable (muhtemelen aşağıda görüldüğü gibi grileştirilmiş) düğmeleriyse, İndirme yöneticisi devre dışı değildir ve bu olasılığı dışarıda bırakabilirsiniz.

Disabling the Android Download Manager wreaks havoc on your system. / © AndroidPIT

"Hosts.txt" dosyasını sil (kök gerektirir)

Zaten aygıta kök salmış olan ileri düzey kullanıcılar için, kök ayrıcalıklı dosya gezgini seçerek açın. Ardından, root / sistem dizininize gidin ve "hosts.txt" dosyasını arayın ve dosyayı silin. Not: diğer sistem dosyalarına dokunmayın!

Google Play'e yönelik önceki güncellemeleri kaldır

Genellikle, bir uygulamayla ilgili bir sorun yaşarsanız, onu kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz. Bu, bazı uygulamalar için geçerlidir, ancak Google Play Store, Android cihazınızda bir sistem uygulamasıdır. Bunun yerine uygulamanın önceki güncellemelerini kaldırmanız, sorununuza yardımcı olabilir.

Öncelikle, Ayarlar'ınızda içine baş Uygulamalar veya Uygulama yöneticisi ya dokunun gerekir ve gerektiği ya tüm uygulamalarınızı görmek veya tamamı seçmek gerekebilir. Buradan Google Play Store'u bulun ve Güncellemeleri kaldır öğesine dokunun.

Google Play Store'unuz hala çalışmıyorsa, geri dönüp güncellemeleri tekrar yüklemeniz gerekir. Oradan son çözümümüze gidin.

Opinion by Cory SchmidtGoogle Play Store errors are easy to fixWhat do you think?50501885 participants

Akıllı telefonunuzda fabrika verilerine sıfırlama gerçekleştirme

Yukarıdakilerin hepsini denedikten sonra hala sorun yaşamaya devam ediyorsanız, fabrika ayarlarına sıfırlama yapmaktan başka seçeneğiniz olmayabilir. Bu büyük bir önlem ve sonuçlarımız var. Tüm verileriniz kaybolacak. Bu yüzden önceden bir tam yedekleme yapmalısınız.

Verileriniz desteklendikten sonra, sıfırlama zamanı. Ayarlar bölümüne gidin ve Yedekle ve sıfırla'ya dokunun. Şimdi, Verilerimi yedek kaydırma çubuğunun açık olduğundan emin olun. Verilerinizin hangi hesapta yedeklenmesini istediğinizi seçmek için Hesabı yedekle'ye dokunun. Bu hesaba erişiminizin olduğundan emin olun.

Bunu yaptıktan sonra, Yedekle ve sıfırla menüsüne gidin ve alttaki Fabrika verilerine sıfırlama düğmesine dokunun. Bunu yapmak istediğinizi onaylayın ve telefonunuz satın aldığınız zamanki gibi olacaktır. Google hesabınıza tekrar giriş yaptığınızda verileriniz geri yüklenecek.

Make sure you back everything up before performing a factory reset. / © AndroidPIT

Bu çözümler sizin için mi işe yarıyordu? Google Play Store'u tekrar çalıştırmak için başka önerileriniz var mı? Yorumları bize bildirin.