Google Play Store Nasıl Çalışıyor?

Bir uygulama öfke atmaya başladığında, özellikle de uygulamayı Google Play Store’dan indirdiğinizde kimse bu konuda bir şey ifade etmiyor. Google Play Store işe yaramazsa, diğer uygulamalar nasıl indirilir?

Google Play Store Stopped Working Issue Fi

Google Play Store açılmadığında birçok kullanıcı şaşırıyor. “Maalesef, Google Play Store durdu.” Hatası veriyor. Diğerleri için, sistem onları bir 910 hatasıyla selamlıyor. Bir süre sonra, uygulamaları bile güncelleyemediğiniz için oldukça can sıkıcı olacak, yeni bir tane indirmeyi unutabilirsiniz.

Ama endişelenme. Sorunu çözmenize yardımcı olacak birçok çözüm bulacağınız zaman bu aşama bitecek. Onları kontrol edelim.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Her zaman temel çözümlerle başlamalısınız. Bunlardan biri telefonunuzu yeniden başlatıyor. Google Play Store ile ilgili olarak karşılaştığınız sorun ne olursa olsun, cihazınızı yeniden başlatın ve sonucunu görün.

Telefonda Tarih ve Saati Kontrol Edin

Google Play Store’un düzgün çalışması için doğru veriler ve zaman çok önemlidir. Zaman yanlışsa, Play Store ile ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Düzeltmek için, manuel olarak ayarlamak yerine Otomatik tarih ve saat özelliğini kullanmalısınız. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Telefonunuzdaki Ayarlar’ı açın ve Sistem’e gidin.

Google Play Store Stopped Working Issue 1

Adım 2: Sistem altında, Tarih ve Saat üzerine dokunun. Burada, Otomatik tarih ve saati etkinleştirin. Zaten etkinse, kapatın ve sonra tekrar etkinleştirin.

Google Play Store Stopped Working Issue 2Google Play Store Stopped Working Issue 3

Adım 3: Telefonunuzu yeniden başlatın ve Play Store’dan uygulama indirmeyi deneyin.

Önbelleği Temizle

Ardından, Google Play Store ve Google Play Servisleri için önbelleği temizlemeyi denemelisiniz. Merak ediyorsanız, önbelleği silmek, telefonunuzdaki hiçbir dosyayı veya uygulamayı kaldırmaz. İşte adımlar:

Adım 1: Telefonunuzdaki Ayarlar’a gidin ve Uygulamalar / Yüklü Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi’ne dokunun.

Google Play Store Stopped Working Issue 4

Adım 2: Google Play Store’u arayın. Doğrudan kullanılamıyorsa, Tüm uygulamalar bölümüne bakın. Üzerine dokunun.

Google Play Store Stopped Working Issue 5

Adım 3: Depolama ve ardından Önbelleği temizle öğesine dokunun.

Google Play Store Stopped Working Issue 6Google Play Store Stopped Working Issue 7

Pro İpucu: Tap on Force stop to close the app. That can also prove beneficial at times.

Adım 4: Google Play Servisleri için yukarıdaki adımları tekrarlayın. Uygulamaları altında bulabilirsiniz. Telefonunuzu yeniden başlatın ve uygulamaları Play Store’dan indirmeyi deneyin.

Google Play Store Stopped Working Issue 8

Net veriler

Sorun devam ederse, Google Play Store ve Play Service ile ilgili verileri temizlemeyi deneyin. Önbelleğin silinmesine benzer şekilde, verilerin silinmesi yüklü uygulamaları silmez. Gerçekleşecek tek şey, Google Play Store’dan çıkış yapacaksınız ve tercihleriniz Google Play Store’da sıfırlanacak.

Artık memnun olduğunuza göre yukarıdaki yöntemden 1 ile 3 arasındaki adımları tekrarlayın. Ancak, Önbelleği temizle öğesine dokunmak yerine, Verileri / depolamayı temizle üzerine dokunun.

Google Play Store Stopped Working Issue 9

Güncellemeleri kaldır

Hile yapan başka bir çözüm Google Play Store ve Play Services için güncellemeleri kaldırmak. Her ikisi de sistem uygulamalarına önceden yüklenmiş olarak geldiğinden, bunları telefonunuzdan kaldıramazsınız. Bununla birlikte, fabrika ayarlarına geri döndürecek güncellemelerini kaldırabilirsiniz.

Bunu yapmak için, Ayarlar> Uygulamalar altındaki Google Play Store’a dokunun. Üstteki üç nokta simgesine dokunun ve Güncellemeleri kaldır’ı seçin.

Google Play Store Stopped Working Issue 10Google Play Store Stopped Working Issue 11

Google Play Servisleri için adımları tekrarlayın. Ardından telefonunuzu yeniden başlatın. 2-3 dakika bekleyin ve ardından Play Store’dan uygulama indirmeyi deneyin.

Uygulama Tercihlerini Sıfırla

Çoğu zaman, uygulama tercihlerini sıfırlamak da kullanışlı olur. Yine, herhangi bir uygulama veya uygulama verisini kaybetmezsiniz. Ancak cihazınızda, devre dışı uygulamalar, varsayılan uygulamalar, arka plan ve izin kısıtlamaları gibi bazı şeyler değişecektir.

Uygulama tercihlerini sıfırlamak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Ayarlar ve ardından Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi.

Adım 2: Tüm uygulamalar altında, üstteki üç nokta simgesine dokunun. Menüden Uygulama tercihlerini sıfırla’yı seçin.

Google Play Store Stopped Working Issue 12Google Play Store Stopped Working Issue 13

Güvenli Modda Önyükleme

Güvenli mod genellikle üçüncü taraf uygulamalarla ilgili sorunları belirlemede yardımcı olur. Bazen, güvenli modda önyükleme yapmak da kurtarmaya gelebilir.

Güvenli modda başlatmak için, güç seçeneklerini görene kadar telefonunuzdaki güç düğmesine basın. Sonra Kapat seçeneğini basılı tutun; arayüz size güvenli modda önyükleme yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. İlgili seçeneği seçin.

Yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, telefonunuzu kapatın. Sonra açmak için güç düğmesini basılı tutun. Üretici logosunu gördüğünüzde, güç düğmesini bırakın ve hemen ses kısma tuşunu basılı tutun. Güvenli moda geçene kadar basılı tutun. Güvenli mod metnini göreceksiniz.

Android Ringtone Not Working 7A

Güvenli modda olduktan sonra bir veya iki dakika orada kalın ve sonra cihazdan çıkmak için cihazınızı yeniden başlatın. Ardından, uygulamaları normal modda Play Store’dan indirmeyi deneyin.

Google Play Store’u El ile Güncelle

Diğer uygulamaların aksine, Google Play Store’u doğal olarak güncelleyemezsiniz. APK dosyasını indirerek manuel olarak yapmanız gerekecektir.

Google Play Store Stopped Working Issue 14

Bunun için, Google Play Store’un en son sürümünü APK dosyaları için güvenilir kaynaklardan biri olan APKMirror.com adresinden indirin. Bir kere indirildikten sonra, yüklemek için üzerine dokunun. Harici bir APK yüklemek için ilk defaysanız, izin vermeniz istenecektir. Ekrandaki talimatlara göre yapın ve sonra yükleyin. Kurulduktan sonra, Play Store hatayı tekrar atmamalı.

İşe Geri Dönelim

Telefonunuzu bir kenara atmak ya da sorun nedeniyle fabrika ayarlarına sıfırlamak konusunda sizi yargılamayız. Bunu herkes yapar. Ancak, yukarıdaki çözümlerin sizin için işe yarayacağını umuyoruz. Play Store çalışmaya başladığında, 1 MB’den daha düşük olan bu küçük uygulamaları deneyin.

Sıradaki: Play Store ile uğraşmayı seviyor musun? Play Store için bu faydalı ipuçlarını ve püf noktalarını kontrol edin.