Google Play Store "Paket dosyası geçersiz" hatası nasıl düzeltilir?

Telefonunuz bir uygulamayı indirirken veya yüklerken Google Play Store “Paket dosyası geçersiz” hata mesajı oluşabilir. İşlem sırasında bir kesinti olabilir ve bu kesinti bir bağlantı sorunundan veya başka bir şeyden kaynaklanabilir. Sorunun nedenini veya sebebini bilmediğimizden, telefonunuzu gidermemiz gerekiyor ve bu da bu gönderinin amacı.

Sorunun ardında yatan sebepleri veya nedenleri tespit etmemiz ve sonuçta düzeltmemiz için cihazınızı sorun gidermede size yol göstereceğim. Bu sorunla ilgili kişisel bir deneyimim var ve size ciddi bir sorun olmadığını ve bazı çok temel sorun giderme yordamlarını uygulayarak çözebildiğinizi garanti edebilirim. Dolayısıyla, bu tür bir sorun yaşayan kullanıcılardan biriyseniz, bu makalenin size bir şekilde yardımcı olabileceği gibi okumaya devam edin.

Sorun giderme işlemimize geçmeden önce, farklı bir soruna yönelik bir çözüm arıyorsanız, okuyucularımız tarafından bildirilen en yaygın sorunlardan bazılarını ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza da göz attığınızdan emin olun. Sizinkiyle benzer sorunları bulun ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Bundan sonra yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorun anketimizi doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Uygulamaları indirirken veya yüklerken “Paket dosyası geçersiz” hatası almaya devam ederseniz yapabileceğiniz şeyler aşağıda açıklanmıştır…

  1. Telefonunuzu yeniden başlatmaya zorla
  2. Ağ bağlantılarını yenile
  3. Play Store'un önbelleğini ve verilerini temizle
  4. Web tarayıcısı üzerinden uygulamayı indirmeyi veya güncellemeyi deneyin
  5. Önemli dosyaları yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

İlk olarak, bu hatanın ürün yazılımındaki küçük bir aksaklık sonucu olması olasıdır ve bu nedenle zorunlu yeniden başlatma prosedürünü başka bir şeyden önce yapmanız gerekir. Bu sizi birçok sorundan kurtarabilir. Zorla yeniden başlatma prosedürü, telefonunuzun hafızasını yenilemenin yanı sıra tüm uygulamaları ve hizmetleri yeniden yükleyecektir. Bu nedenle, bu hata ürün yazılımındaki küçük bir aksaklıktan kaynaklanıyorsa, bu prosedürün yalnızca sorunu çözeceğinden emin olabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, sorun yaşadığınız uygulamayı indirmeyi veya güncellemeyi deneyin.

Bu sorunun diğer bir yaygın nedeni, indirme veya yükleme sırasında bağlantının kesilmesidir. Sonuç olarak, telefon bu hata mesajıyla da sonuçlanabilecek bazı dosyaları düzgün bir şekilde okuyamayabilir. Mobil veri veya WiFi kullanmanıza bakılmaksızın, ağ ayarlarını sıfırlamak sorunu dikkate alır. Günümüzde telefonların çoğu zaten ağ ayarlarını sıfırlama seçeneğine sahiptir. Bu yüzden, bu seçeneği bulmak için Ayarlar menüsüne biraz daha derine inin.

Önbelleği ve Google Play Store'un verilerini temizlemek, tüm önbelleği ve veri dosyalarını silerken ve değiştirirken onu varsayılan ayarlarına ve yapılandırmasına geri döndürecektir. “Paket dosyası geçersiz” bir Play Store hatası olduğundan, uygulamanın kendisinden sonra gitmek için yeterince mantıklı. Aslında burada bahsettiğim prosedürler arasında en etkili çözüm budur. Geçmişte, Play Store'u sıfırlayarak düzeltilen benzer vakalarla şahsen karşılaştım. Ancak, bunu yapmazsanız dosyalarınız, verileriniz ve uygulamalarınız silinmez. Bu sorunla uğraşırken güvenli ama çok etkilidir.

Yukarıda belirtilen işlemleri yaptıktan sonra bile sorun devam ederse denemenizi istediğim bir şey var ve bu, uygulamayı bilgisayarınıza bir web tarayıcısı kullanarak telefonunuza indirmektir. Android cihazınız Google sunucularla düzgün bir şekilde senkronize edilmiş olmalı ve senkronizasyon dışı kalma zamanları vardır ve bu nedenle hatalar meydana gelebilir. Ancak, bir uygulamayı indirmenin en basit yolu web tarayıcısını kullanmaktır. İşte nasıl:

  1. Bilgisayarınızda (mobil olmayan) web tarayıcısında, https://play.google.com adresine gidin.
  2. Oturum Aç düğmesinden telefon / tablette kullandığınız aynı Google hesabında oturum açın.
  3. Uygulamayı arayın veya göz atın ve Yükle'yi seçin.
  4. Bir cihaz seçin açılır listesinden sorunlu cihazı seçin ve Yükle'yi seçin.
  5. Uygulamanın cihazda başarıyla indirilip yüklenmediğini kontrol edin.

Son olarak, sorun önceki yordamları yaptıktan sonra bile hata yapmaya devam ederse, başka bir seçeneğiniz yoktur, ancak telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz. Google Play Store temel bir uygulamadır ve bu nedenle ürün yazılımına derinlemesine entegre edilmiştir. Hatanın sadece daha ciddi bir ürün yazılımı sorunundan kaynaklanması mümkündür ve bu yüzden telefonunuzu sıfırlamanızın nedeni de budur. Sıfırlamadan önce, önemli dosyalarınızın ve verilerinizin, işlem sırasında silinecekleri bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun.

Bu sorunu cihazınızla gidermenize yardımcı olabileceğimizi umarız. Eğer kelime yayılmasında bize yardımcı olsaydı çok memnun oluruz, eğer yararlı bulursanız lütfen bu yazıyı paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için size bir ücret talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ama aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınıza paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter'da bizi takip ederek kelimeyi yayabilirsiniz.