Google Play Store “Sunucudan bilgi alınırken hata [RPC: S-7: AEC-0]” hata mesajı nasıl düzeltilir?

Bu hata iletisi, bir uygulamayı indirirken veya güncellerken ücretli veya ücretsiz olmasına bakılmaksızın oluşabilir. Uygulamaya veya cihaza özgü bir hata, ancak Google Play Store ile ilgili bir sorun olduğu için tüm Android cihazlarda ortaya çıkabilir. Ayrıca Play Store açıldıktan hemen sonra gerçekleşebileceğinden diğer uygulamaları indirmenizi de engeller.

Endişelenmeyin, çünkü bu sorun düzeltilebilir ve bu yazının amacı budur. Bu hata mesajıyla karşılaşılan Android telefonunuzda sorun gidermede size rehberlik edeceğim. Geçmişte benzer sorunları ele almak için kullandığımız çözümü sizinle paylaşacağım. Dolayısıyla, uygulamaları indirirken bu hatayı göstermeye devam eden bir Android telefonunuz varsa, bu yazı size yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Bir çözüm bulmaya çalışırken sitemizi bulan akıllı telefon sahipleri için, telefonunuzun desteklediğimiz cihazlardan biri olup olmadığını görmeye çalışın. Öyleyse, o cihazın sorun giderme sayfasını ziyaret edin, kendinize benzer olan sorunları bulmak ve çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, bundan sonra hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Şimdi sorun gidermemize dönersek, bu sorunla ilgili yapmanız gerekenler…

    Ağ ayarlarını sıfırlayın. Google Play Store önbelleğini ve verilerini temizleyin. Google hesabını kaldırın ve tekrar kurun. Ana Sıfırlama işlemini gerçekleştirin.

İşte bu prosedürleri yapmanızın nedeni.

Ağ Ayarları Sıfırlama. Bu, çoğu zaman indirme sırasında internet bağlantısı kesildiğinde bu hatanın ortaya çıkması nedeniyle gereklidir. Arka planda kesinti olmuş olabilir ve bunun yalnızca telefonunuzun bağlı olduğu şebekeyle ilgili bir sorun olup olmadığını veya bir ağ sorunuyla sonuçlanan ürün yazılımı ile ilgili bir sorun olup olmadığını bilmediğimizden, tüm ağ ayarlarını sıfırlamak en iyisidir . Yeni akıllı telefonlarda artık, cihazınızda çalışan bellenime bağlı olarak Ayarlar’daki sıfırlama bölümünde bu tür bir seçenek var. Hata bu yordamı uyguladıktan sonra bile hata almaya devam ederse, bir sonrakine geçin.

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Genel Yönetim> Sıfırla> Ağ ayarlarını sıfırla öğesine dokunun. AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun. Bir PIN ayarladıysanız, girin. Tamamlandığında, bir onay penceresi görünecektir.

Google Play Store’un önbelleğini ve verilerini temizleyin. Bunu yaparak uygulamayı varsayılan ayarlarına ve yapılandırmasına sıfırlarsınız. Ayrıca yalnızca önbelleğini ve verilerini silmekle kalmaz, onları yenileriyle değiştirirsiniz. Bu hatayla karşılaşan kullanıcıların raporlarına dayanarak, bu prosedür en etkili yöntemdir, ancak sorunun çözüleceğine dair bir garanti yoktur. Bu nedenle, bunu yaptıktan sonra bile hata hala görünüyorsa, bir sonraki prosedüre geçin.

Google hesabını kaldırın ve tekrar ayarlayın. Play Store’dan uygulama indirirken, telefonunuz Google hesabınız üzerinden gerçekleştirilen bir dizi kimlik doğrulama işleminden geçer. Cihazınızın sunucuyla senkronize olmayacağı zamanlar olabilir ve bazı uygulamaları indirirken arka planda bazı hatalar oluşabilir ve bu da hatanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Hesabınızı telefonunuzdan kaldırmanız ve tekrar kurmanızın nedeni budur. Bu, telefonunuzun Google sunucularıyla düzgün bir şekilde senkronize edilmesini sağlar. Ancak, bundan sonra sorun devam ederse, bir sonraki çözümü deneyin.

Ana veya Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirin. Her şey sorunu çözemezse, son çare ana sıfırlamadır. Play Store hataları dahil yazılımla ilgili tüm sorunları ele alacaktır. Sıfırlamadan önce, bir yedek oluşturduğunuzdan veya önemli dosyalarınızı SD karta, bilgisayara taşıdığınızdan veya bulutta yedeklediğinizden emin olun. Sıfırlama sırasında, bu dosyalar silinir ve bundan sonra onları alamayabilirsiniz.

Daha sık olarak, bir Android telefonda ana sıfırlamayı bu şekilde yaparsınız, ancak cihazınızın markasına bağlı olarak değişebilir. Yine de aynı süreç…

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Samsung hesabında oturum açtıysanız, Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve ana sıfırlamayı bitirmek için Samsung kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi yeniden başlat Şimdi ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım bu nasıl yapılır yazısı size şu ya da bu şekilde yardımcı olmuştur. Lütfen bu yayını arkadaşlarınızla veya benzer sorunları olan insanlarla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun. Okuduğunuz için teşekkürler!

İLGİLİ MESAJLAR:

    Google Play Store nasıl düzeltilir? Satın alma işlemi gerçekleştirilirken hata oluştu. [DF-BPA-09] ”Samsung Galaxy Note 9’da Samsung Galaxy Note 9 Nasıl Onarılır Hızlı Şarj Çalışmıyor Samsung Galaxy Note 9 Hacmi Nasıl Onarılır Galaxy Note 9 için Arka Planda YouTube Videoları Nasıl Oynanır

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.