Google Play Store uygulamalarında geri ödeme alma yöntemi

Bazen, Play Store'dan satın alma mutlu bir deneyim değildir. Uygulama, iddia ettiği gibi değil veya müzik sadece çöp. Fakat geri ödeme istiyorsan, hızlı davranmalısın. Ücretli uygulamaları ve oyunları Google Play'den nasıl geri getireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Google Play'den müzik nasıl indirilir?
 • Google Play Store uygulaması hataları nasıl çözülecektir?

Yasal haklarınızı tanıyın

Yasalarda, ödenen mallar genellikle bazı temel ilkelerle kapsanır: hatalı veya yanlış açıklanmışsa, onarım, değiştirme veya geri ödeme yapılmalıdır. Tüketici mevzuatı "tatmin edici kalite" hakkında konuştuğunda, sanatsal değil teknik kaliteyi kastediyor: "Bu şarkı çalmıyor" geri ödemesi tetiklemeli, ancak "bu şarkı bir kova içine bağırarak sarhoş bir sürü gibi geliyor" – öğe doğru şekilde etiketlenmediyse ve yeni Taylor Swift'i beklediğinizi düşünüyorsanız. Google ile, haklarınız ne satın aldığınıza, bazı durumlarda yaşadığınız ülkeye bağlı.

Free apps don’t qualify for consumer protection unless they kill your pets or damage your device. / © ANDROIDPIT

Ücretli uygulamaları ve oyunları nasıl geri verebilirim?

Google'ın Android App iade politikası basittir: bir Android uygulaması veya oyunu satın alırsanız ve herhangi bir sebepten dolayı memnun değilseniz, tam bir geri ödeme için iki saat içinde iade edebilirsiniz. Ancak, iki saatlik süre geçtikten sonra, paranızı geri almanızın gerekip gerekmeyeceğini kararlaştırmak uygulama geliştiricisine kalmıştır.

Geri ödeme talebinde bulunmak için:

 • Google Play Store uygulamasını açın
 • Menü simgesine dokunun ve Hesabım'ı seçin
 • Geri dönmek istediğiniz uygulamayı veya oyunu seçin
 • Geri Ödeme Üzerine Dokunun
 • Paranızı geri almak ve uygulamayı veya oyunu kaldırmak için ekrandaki talimatları uygulayın.

İki saatlik süre geçtiyse geri ödeme düğmesi göremezsiniz; onun yerine Kaldır'ı söyleyecektir. Bu, uygulama veya oyun geliştiricisine başvurmanız gerektiği anlamına gelir.

The refund window is short: just two hours.  / © ANDROIDPIT

Geri ödeme için bir uygulamayla veya oyun geliştiricisiyle nasıl iletişime geçilir?

Mobil cihazınızda:

 • Google Play Store uygulamasını açın
 • Geliştiriciyi aramak istediğiniz uygulamayı arama
 • Uygulamada hafifçe vurun
 • Üzerine hafifçe dokunun
 • Umarım iletişim bilgilerinin "M. Fare, Disneyland "

Bir uygulama içi satın alma işleminde geri ödeme alma

Kısa sürümü, yapamayacağınız veya en azından Google yoluyla olamayacağınızdır: iki saatlik bir deneme süresi yoktur ve bir geri ödeme alıp almayacağınıza karar vermek, geliştiricinin sorumluluğundadır. Google, bir uygulama içi satın alma işlemiyle ilgili sorun yaşıyorsanız destek ekibiyle iletişim kurabileceğinizi söylüyor ancak yardım sözü vermiyor.

You can’t get a refund on in-app purchases via Google unless something dodgy’s happened. / © Beeline Interactive

Bir e-kitapta nasıl geri ödeme yapılır?

Google Play, genellikle kitaplarda (Eğitim için Google Play aracılığıyla eğitim kitaplarında 30 gün) 7 günlük dönüş süresi sağlar, ancak yalnızca çok kısa süre kullanılabilir olan kitaplar gibi bazı istisnalar vardır. Geri ödeme isteğinde bulunmak için Google Play Müşteri Desteği ile iletişime geçmeniz gerekir.

Google Play film satın alımında geri ödeme alma

Video klibi bozuksa, istediğiniz zaman geri ödeme alabilirsiniz – ancak, Outer Space'ten Killer Klowns'un gerçekten sizin için bir film olmadığını kararlaştırdıysanız, 7 gününüz olur (İtalya'da 10 iş günü içinde) Danimarka, Finlandiya, Almanya, Norveç, Portekiz ve İsveç'te 14 gün). Bu süre yalnızca, filmi izlemeye başlamamanız durumunda geçerlidir: üç dakikanızı ayırıp "bu çöp" olduğunu düşünüyorsanız, bu sizin zor şansınızdır. Aynı kurallar, Google Play Store'daki TV programları için de geçerlidir.

Refund rights on movies and music differ from country to country. / © Google

Bir Google Play Müzik satın alımında nasıl geri ödeme almak için kullanılır?

Bir kez daha, Google, satın aldığınız içeriği akışa almadığınızda veya indirmediyseniz, satın alımınızı memnuniyetle iade edecektir; kısa sürede teknik olarak, sanatsal açıdan yetersiz kalırsa, Google bunlardan birini yaparsanız Google geri ödeme yapmayı düşünür. Geri ödeme isteğinde bulunmak için 7 gününüz var ya da Avrupa Birliği'nde yaşıyorsanız 14 kişi var. Geri ödeme isteğinde bulunmak için:

 • Bir web tarayıcısı kullanarak Play Store hesabınıza gidin
 • Sipariş Geçmişini arayın ve geri ödeme isteğinde bulunmak istediğiniz öğeyi bulun.
 • Menü simgesini tıklayın
 • Bir Sorun Bildir'i seçin
 • Geri Ödeme İstemek İçin Seç

Bir bilgisayara erişiminiz yoksa bunun yerine destek ekibiyle iletişim kurabilirsiniz.

Geri ödeme almaya çalıştınız mı ve reddedildi mi? Ne yaptın? Yorumları bize bildirin!