Google Play Store’da Ebeveyn Denetimleri nasıl etkinleştirilir

Akıllı telefon kullanıcıları gittikçe daha da gençleşiyor ve uygulama endüstrisi yakın zamanda bunu tanıdı. İster kendi cep telefonlarından isterse ebeveynlerinin cep telefonu olsun, çocuklar teknolojiyle erken yaşta oynamaya başlarlar. Bu nedenle, kendilerine veya ebeveynlerinin kredi kartlarına zarar vermemelerini sağlamak önemlidir. Size bazı basit ama etkili ipuçları vereceğiz.

ABD’den sayısız vaka defalarca gösterdiği gibi, katılımsız çocuklar ve bu dünyanın uygulama mağazaları arasındaki gerginlik birçok şeyi yanlış yapabilir. Bir yandan, Apple ve Google için mahkemede sona eren kontrolsüz harcama riski vardır. Daha sonra, Google Play Store’un, ilgi alanlarına sahip olmalarına rağmen, çocuklar için uygun olmayan birçok uygulamaya sahip olduğu gerçeği var.

    2019’da çocuklarınızı güvende tutmak için en iyi ebeveyn kontrolü uygulamaları

Google şimdi ebeveynlere en az biraz önlem almaları için birkaç seçenek sunuyor. İlk adım, henüz yapmadıysanız bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirmeyi devre dışı bırakmak olmalıdır. Bu, Güvenlik altındaki ayarlarda yapılır. Bilinmeyen Kaynak’taki onay işaretini kaldırın ve bir tanesini Apps’ta bir uygulamayı doğrulama fırsatına ayarlayın.

play store parental controls

Ardından, Play-Store uygulaması açılır ve Ebeveyn denetimleri adı verilen bir alt öğeyi bulacağınız Tercihler’e (yukarıda gösterilmiştir) gider. Bu menünün altında akıllı telefonunuza indirilebilecek uygulamaları “yaş derecelendirmesine” göre kısıtlama olanağınız vardır. Bu seviyeler somut yaş spesifikasyonlarına uygun olmasa da, genç kullanıcıların ortalama olgunluk seviyesine dayanmaktadır.

    Google Play Store satın alımlarında geri ödeme alma

Tüm seviyeler varsayılan olarak önceden ayarlanmıştır, ayarın değiştirilmesi bir şifre veya PIN oluşturulmasını gerektirir. Bu, çocuğun bu değişiklikleri kendi başına geri alamaması için önemlidir.

play store parental controls2

Son olarak, Play Store’dan yapılan satın alma işlemleri şifre korumalı olmalıdır. Burada Google bir kez eleştirildi veya denendi, çünkü uygulama satın alımları için yalnızca 30 dakikada bir şifre istendi, böylece çocuklar için kilidini açabilecekleri ve yönetebilecekleri bir zaman penceresi oluşturuldu. Ayarlar’daki satın alma işlemleri için gereken Parola öğesinin altında Bu cihazdaki Google Play’de yapılan tüm satın alma işlemleri için onay kutusunu işaretlemeniz gerekir. Böylece, şifre olmadan hiçbir uygulama veya uygulama içi satın alma mümkün değildir.

Bunlar sadece üç küçük ipucuydu, ancak çocuklarınız parmaklarını akıllı telefonunuza daha sık alırsa veya zaten kendi başlarına sahiplerse büyük bir fark yaratabilirler. Fakat elbette, bunların hiçbiri medya yeterliliğinin temel öğretiminin yerini almaz.

Tips & Tricks

Facebook Twitter