Google Play Store’da sahte nasıl bulunur

Her yıl, Google Play Store’daki kötü amaçlı veya yanıltıcı uygulamaların sayısının arttığı görülüyor. Google, işlem yapmak ve bunları kaldırmak için genellikle hızlıdır, ancak kötü amaçlı yazılımlara karşı kaliteli bir savunma sağlamaktan hala çok uzaktadırlar. Play Store’da doğru uygulama için arama hala yoğun bir araştırma konusudur. Bu nedenle, bu makalede kötü amaçlı yazılım kullanımına maruz kalan uygulamalardan kaçınmaya yardımcı olacak bazı temel ilkeleri tanımlamaya çalışacağız.

    En İyi Google Play Store alternatif uygulaması Google Apps olmadan Android’i depolar mı? Neredeyse her şeyin alternatifi var

Play Store çirkin bir yer haline geldi. Bir zamanlar harika bir kaynaktı. Telefonunuz yeni bir özelliğe mi ihtiyaç duyuyor? Tamam, sadece Google Play Store’a gidin, bazı uygulamaları deneyin ve sorununuzu çözebileceksiniz. Bugünlerde, o kadar kolay değil. Dolandırıcılar, pozitif derecelendirmeleri tahrif edebilir, yüksek bir sıralama satın alabilir ve bazen diğer uygulamaları düpedüz inkar edebilir.

Google, çoğunlukla, tamamen otomatikleştirilmiş kalite güvence biçimlerine dayanmaktadır. Algoritmalar, Windows bilgisayarlarındaki bir virüsten koruma gibi bilinen kod parçaları veya davranış kalıplarının yeni uygulamalarını ve güncellemelerini analiz eder. Otomatik bir alarm bildirilirse, uygulama büyük olasılıkla geliştiriciye geri gönderilir.

Sistem, tüm kötü amaçlı uygulamaların yüzde 99’unun Google Play Store üzerinden kullanıcılara ulaşmamasını veya en azından Google’ın en son blog yayınında belirttiği şekilde olmasını sağlar. Makine öğrenimi sayesinde algoritmalar biraz daha akıllı hale geldi. Bu noktada, sahte kimlikleri, uygunsuz içerikleri ve yeni kötü amaçlı yazılım türlerini tespit edebiliyorlar.

Kötü amaçlı yazılımın yaratıcıları daha iyi düzenlenir

2017’de SonicSpy gibi örnekler, kötü amaçlı yazılım yaratıcılarının ve ağların Google Play Store’u tam anlamıyla bombaladıklarını gösterdi. Google şimdi “suçluları ve kötü niyetli geliştirici ağlarını yineliyor” u tanıdı ve yeni bir geliştirici hesabı oluşturmayı daha da karmaşık hale getiren 100.000’i zaten yasakladı. sürüş oyunları olarak poz kötü amaçlı yazılım indirdi.

Ancak kötü uygulamaları nasıl tanırım?

El feneri uygulamaları eski

Bazı uygulamalar ve oyunlar kötüye kullanıma özellikle açıktır. Özellikle el feneri uygulamaları, kullanıcıların dikkatsiz alışkanlıklarından yararlanmıştır. Genellikle, kullanıcılar uygulamanın kurulumdan önce izinleri hakkında bilgilendirilirler, ancak 2015 yılından bu yana bazen yalnızca kullanmaya başladıkları zaman bilgi verilir. Bir süre önce SMS göndermek de isteyen çok sayıda el feneri uygulaması vardı. Yeterli kullanıcı açıkça bu sahte izni kabul etti ve bir tuzağa yakalandı. El feneri uygulaması daha sonra premium SMS mesajları gönderebilir ve uygulama geliştiricileri için para kazanabilir.

play store bad apps 2

Aynı zamanda, çoğu el feneri uygulaması aslında sadece kamera iznine ihtiyaç duyuyor. Bu mantıklı çünkü kameraya bağlı olan LED kamera izni ile kontrol ediliyor. Ancak, tüm kullanıcılar bir el feneri uygulamasının zaten onlara verildiğini bilmiyor. Muhtemelen zaten akıllı telefonunuzun Hızlı Ayarları’nda. Sadece parmağınızı ekranın üstünden aşağı çekin ve küçük el feneri siluetini arayın.

P9 quick settings

Yine de bir el feneri uygulaması yüklerseniz, muhtemelen birkaç ticari arayla asıl işlevini kesecektir. Uygulamalarda reklam vermek bir dereceye kadar tolere edilebilir, ancak uygulamanın sağladığı katma değer, reklam kesintilerinin sayısıyla orantılı olmalıdır. Böyle gereksiz bir uygulama ile, reklam tahammül etmek için hiçbir sebep yoktur.

Tarafından görüşEric Ferrari-HerrmannYararları olmayan bir uygulamanın reklamı olmamalıdır.What do you think?505091 katılımcı

Güçlendirici ve temiz uygulamalar doğal olarak işe yaramaz

Hafızanız doluysa, telefonunuz yavaşsa veya Wi-Fi yeterince iyi değilse, sorunlarınız için köklü çözümler vardır. Play Store herhangi bir cevap vermeyecek. Akıllı telefonların en sık karşılaştığı sorunlardan biri olduğu için bu konuların her biri hakkında bir makalemiz var. Diğer medya da bu konuda çok iyi raporlar yazdı.

Bununla birlikte, uygulama yaratıcıları, Google Play Store’da tamamen işe yaramaz ve bazen de zararlı uygulamalar oluşturarak kar elde etmenin başarılı yollarını buldular.

play store bad apps 1

Optimizasyon uygulamaları çaresizlikten kazanç sağlar. Ne diyorlarsa çalışsın, akünüze yardım edebilmelidir. Cheetah Mobile, bunu yaparken birkaç yüz milyon indirme kaydetmeyi başardı ve şirketin patronu, uygulamanın iyi olmadığını açıkça belirtti.

    Clean Master’in gerçekten işe yarayıp yaramadığını sormak için Cheetah Mobile ile görüştük. Şu anda kaldırmanız gereken 5 uygulama

Bunun nedeni, uygulamaların mucizeler üzerinde çalışamamasıdır. Android sözde kumlama ilkesine sahiptir. Her uygulama kendi kapsülü içerisinde çalışır ve pil ömrünü uzatacak herhangi bir şekilde sisteme müdahale etmemelidir. Bu bağlamda, biz zaten Android ve akıllı telefon üreticisi tarafından optimizasyonlar sağlandı.

    Android’de pil ömründen nasıl tasarruf edilir

Bununla birlikte, düşük performans genellikle bir uygulamanın çok fazla enerji tüketmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda, uygulamayı tanımlamanız ve kaldırmanız gerekir. Muhtemelen daha ekonomik bir alternatif bulabilirsin, ki bu bizi bir sonraki soruna götürür …

Kopyalar ve taklitler alternatif gibi görünüyor

Solitaire, Tetris veya Bubble Poppers gibi popüler oyunlara bakarken yakın zamanda tekrar fark ettim: Google Play Store’un arama araçlarıyla uygulamalar aramak neredeyse imkansız çünkü:

    Reklamları veya uygulama içi satın alımları olan uygulamaları gizleyemezsiniz. Ortalama puan değersizdir, çünkü tıklama çiftlikleri tarafından üretilebilir. Uygulamanın neden belirli izinler gerektirdiği nadiren açıklanmaktadır. Uygulama içi satın alımların bir defalık bir şey olup olmadığını veya size vereceklerinin yanı sıra tekrarlanan olup olmadığını asla bilemezsiniz.

Daha da kötüsü, uygulamalar nadiren beklediğiniz şeyi sunar. Çoğu Bubble Poppers, anlamsız uygulama içi satın alma işlemleriyle yalnızca bir yağma kutusu sistemi haline gelir.

bubble witch saga 2

Oyunların çoğu ilk birkaç dakika için iyidir. Biraz şansla, birkaç saat oynamak kolay olacak. Ve sonra aniden para istiyorlar. Super Mario Run’daki gibi tüm kalan seviyelerin kilidini açacak ve bir daha asla para istemeyecek bir kerede uygulama içi satın alma işlemine sıkışmışlarsa, her şey yolunda gider. Ancak, birçok oyun sizi gerçek hayatta çok paraya mal edebilecek sanal iflasa sürükler.

Google’ın bu konuda tarafsız kalması, yılın en iyi listesinde yer alan birçok oyunun yüksek yırtıcı ekonomik modeller sergilediği Google Play Ödülleri 2017’de gösterildi.

Hangi uygulamaların yapmasına izin verildiğini kontrol edin

Sahte uygulamalar olarak poz verme konusunda daha akıllı ve daha iyi hale geldiklerinden, tam olarak ne yapabileceklerini kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için teknoloji meraklısı veya Android uzmanı olmanıza gerek yok. Çocuğunuzun telefonunuza yeni indirdiği oyunun, örneğin kötü amaçlı olmadığından emin olmak istiyorsanız, telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin. Oradan Uygulamalar’ı açın ve söz konusu uygulamayı bulun.

Screenshot 20190111 172202 Settings

Uygulamanın ne kadar mobil veri, depolama ve RAM kullandığını ve hangi izinlere sahip olduğunu kontrol edebilirsiniz. Mobil verilere dokunulduğunda, uygulamanın arka planda veri kullanmasına izin verilip verilmediği de ortaya çıkar. Örneğin, çevrimdışı bir oyun arka plan verilerini kullandıysa, gölgeli bir şeyin olup olamayacağına dair iyi bir gösterge (mobil veri güncellemeleriniz yoksa). Herhangi bir yöntemle kötü amaçlı yazılım yakalamak için kusursuz bir yöntem değildir, ancak cihazınızda hangi uygulamaların yapmasına izin verildiği hakkında bilgi sahibi olmak asla kötü bir fikir değildir.

İyi bir uygulama yapan nedir?

Bir şey için ödemek zorunda kalırsanız makul bir uygulama başında size açıklayacaktır. Google, indirme düğmesinin hemen yanındaki ‘Uygulama içi satın almalar’ konusuna küçük referanslar yerleştirdi. Aşağıdaki uygulama açıklamalarında, bir uygulamanın fiyat aralığını görebilirsiniz.

in app purchases

Hem reklam hem de izinler ile ilgili sorunlar var. Geliştirici ideal olarak uygulamanın açıklamasında gerekli izinleri haklı göstermelidir (örneğin, Threema’daki gibi). Uygulamanın işlevlerine göre açıklanmaları gerekir. Bir el fenerinin SMS mesajları göndermesi gerekmemeli ve bir Bubble Popper’ın kişi listenizden bağımsız olarak fotoğraf makinenize veya mikrofonunuza erişmesi gerekmez.

Google, reklamları daha kesin olarak tanımlamalıdır: Kenardaki küçük afişler mi yoksa tam ekranlı reklamlar mı? Videolar var mı yoksa sadece statik içerik mi var? En kötü durumda, reklamlar ekranı birkaç saniye çalır veya yanlışlıkla üzerlerine bastırmanıza ve değerli verileri israf etmenize neden olur. Uygulama aktif olarak ikramiye almak için reklamlara basmaya teşvik ediyor mu? Onların seni sömürmelerine izin verme!

Sonuç: Uygulama araştırması doğru bilgiye sahip olmakla ilgilidir

Dikkate alınacak şeylerin listesi son yıllarda hiç kısalmamış. Kâr sağlama yönündeki sapkın güdülere sahip uygulama yaratıcıları, Google’ın kötü amaçlı yazılımdan koruma ekibiyle aynı oranda daha akıllı hale geliyor. Bu yüzden, kullanıcı, işler iyileşene kadar Android için doğru Solitaire uygulamasını bulma gibi banal şeylerle inanılmaz derecede dikkatli olmak zorunda.

Hikayen nedir? Hiç kötü bir reklam tuzağına düştün mü? Yeni uygulamalar ararken nelere dikkat ediyorsunuz? Yoksa tamamen pes ettiniz ve yalnızca zaten bildiğiniz uygulamaları yükleyin mi?