Google Play Store'un dışından uygulamalar nasıl yüklenir?

Google Play Store, uygulamaları cihazınıza indirmenin en basit ve en güvenli yoludur; ancak bazen başka kaynaklardan uygulamalar yüklemenizin gerekçeleri olabilir veya üzerinde bulunamayacak türde uygulamalar arıyorsanız Google Oyun. Veya belki, Play Store'un yerel sürümünde bulunmazlar. Bununla birlikte, APK'yı bulabiliyorsanız, yine de ileri gidebilir ve onları yan yoldan yükleyerek yükleyebilirsiniz.

  • En iyi antivirüs ve güvenlik uygulamaları
  • 2016'nın en iyi Android telefonu

Cihazınızı ayarlama

Android telefonunuzda bu ayarı tam olarak nerede bulacağınız konusunda hafif bir farklılık olabileceği gibi genellikle güvenlik menülerinden birinde gömülür.

  • Ayarlar bölümüne gidin
  • Ardından Güvenlik ve ekran kilidi veya diğer aygıtlarda buna sadece Güvenlik adı verilebilir
  • Aşağıda gösterildiği gibi, " Bilinmeyen kaynaklardan kuruluma izin ver " seçeneğini işaretleyin .

Bunu kontrol ederek, Google Play'in dışından indirilen APK dosyalarını yükleyebileceksiniz. Aslında bir dosyayı yüklemeye çalışırken bilinmeyen kaynaklardan dosyaların yüklenmesine izin vermeniz istenirse, yalnızca bu yüklemeye izin vermek isteyip istemediğiniz sorulur veya varsayılan olarak izin verilir.

Normalde, APK'ların tümünü yüklemediğiniz sürece yalnızca tek tek izin vermek en güvenli yöntemdir. Bir kerede çok yüklüyorsanız, geri dönüp bu ayarı geri getirmeyi unutmayın.

Always download and sideload apps from sites you trust.  / © AndroidPIT

Riskler

Bilinmeyen kaynaklardan APK'ların yüklenmesinin varsayılan olarak Android'de kapatılmasının bir nedeni vardır: Rastgele APK'ları Web'den indirip telefonunuza yüklemek doğal olarak güvensizdir. Bunun, uygulamanızın nereden geldiğini bildiğiniz (ve güvendiğiniz sürece) Google Play'in dışından nasıl yükleneceğinizle ilgili bir kılavuz sağlama konusunda çelişki görülebilir.

Anti-virüsün etkinliği tartışmalara kadar uzun süredir devam ediyordu, ancak bir Android cihazında faydalı olduklarını düşünüyorsanız, uygulamaları sık sık kurmadan önce tarayacak ve bir başka potansiyel savunma hattı sağlayacak.

Bilinmeyen tüm uygulamaların kurulumunu varsayılan olarak açık bırakarak, kötü amaçlı yazılımlara maruz kalmış veya kötü amaçlı yazılımların, diğer zararlı yazılımları sessizce arka planda sessizce indirmesini sağlayacak kapıyı açıyorsunuz. Varsayılan olarak izin vermezseniz ve yalnızca duruma göre değişiklik yaparsanız, bunun riski çok daha düşüktür.

Bir APK indirip kurma

Artık, aralarından APK'nizi indirmek nerede anahtarı olduğunu biliyoruz. Play Store dışından WhatsApp indirip kurmak gibi basit bir örnek verelim. Bu durumda, WhatsApp, bir masaüstünde ziyaret edebilecek ve dosyayı telefonunuza aktarabilecek veya telefon tarayıcınızı ziyaret edebilecek (masaüstü siteye tarayıcınızın ayarlarını talep eden) kendi doğrudan indirme sayfasını sağlıyor ve doğrudan indirmek için doğrudan indirebilirsiniz. cihazınızı

İndirildikten sonra, indirilen dosyalarınızı uygulama çekmecesinde kontrol edebilir ve indirilen APK dosyasını seçebilirsiniz. Bunun üzerine tıkladığınızda yükleme işlemi başlatılır ve gerekirse uygulama izinlerinin devam etmesine izin vermenizi isteyecektir.

Bununla birlikte, pek çok uygulama doğrudan bunları yapan şirketten indirilemez. Bu durumda, APKMirror gibi daha güvenilir uygulama depolarından birine göz atmak isteyeceksinizdir. Buradan, Google Play'deki uygulamalarla aynı dijital imzaları kullanan manuel olarak denetlenmiş uygulamaları indirebilirsiniz.

You still get to see the list of permissions before installing. / © AndroidPIT

İşlem senin için nasıl yürüdü? Aşağıdaki yorumları bize bildirin!