Google Play Store’un Mobil Verilerde Çalışmaması Nasıl Düzeltilir?

Google Play Store, uygulamaları ve güncellemelerini indirebilecekleri Android cihazların hazine evidir. Kullanımı kolaydır ve ebeveyn kontrolleri ile birlikte gelir. Tüm uygulama türlerini burada bulabilirsiniz; bazıları bir MB’den küçük bile olsa.

Peki ya bu hazineye erişemezseniz? Bazen Play Store çalışmayı durdurur ve mobil verilere uygulama indirmez. Wi-Fi’de iyi çalışıyor, ancak mobil verilere geçtiğinizde ‘indirme bekleniyor’ mesajını veriyor veya hiç çalışmıyor.

Endişelenme. Sorunu nasıl çözeceğinizi size söyleyeceğiz. İşte denemeniz gereken çözümler.

İndirmeyi iptal et

Yalnızca Wi-Fi üzerinden uygulamaların otomatik olarak güncellenmesine izin vermişseniz, bazen beklemedeki indirmeler bu sorunun nedeni olabilir. Bir uygulama Wi-Fi üzerinden güncelleniyorsa ve aniden mobil verilere geçerse, indirme işlemi duraklatılabilir, bu da diğer uygulamalar için indirme beklemesine neden olabilir.

Bunu değiştirmek için, indirilmekte olan tüm uygulamaları el ile durdurmanız gerekir. Bunu yapmak için, Play Store’u açın ve sol kenar çubuğundan sağa kaydırın. Ardından Uygulamalarim ve oyunlarim üzerine dokunun. Burada, tüm indirme işlemlerini çapraz simgesine dokunarak iptal edin. Ardından mobil uygulamalarda yeni uygulamaları indirmeye başlayın.

Önbelleği ve Verileri Temizle

Google Play Store ve Google Play Servisleri için önbelleği ve verileri temizlemeniz gerekir. Önbelleği silmek, cihazınızdan hiçbir veriyi silmez. Benzer şekilde, verileri kaldırmak, hiçbir uygulamayı veya onların verilerini cihazınızdan silmez. Ancak, Google Play Store’dan çıkış yapacaksınız.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Cihaz ayarlarınızı açın ve cihazınızda bulunan seçeneğe bağlı olarak Uygulamalar / Uygulama Yöneticisine gidin.

Adım 2 : Tüm uygulamalar veya Yüklenmiş uygulamalar altında, ilk önce Google Play Store’a gidin. Depolama üzerine dokunun.

Adım 3 : Depolamayı / verileri temizle ve ardından Önbelleği sil üzerine dokunun.

4. Adım : Cihazınızı yeniden başlatın.

Google Play Servisleri için yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Uygulama Tercihlerini Sıfırla

Uygulama tercihlerini sıfırlamak, cihazınızda bir sorunla karşılaştığınızda oldukça yararlıdır. Önbelleği temizlemeye benzer şekilde, değerli verilerinizi kaybetmezsiniz. Ancak, devre dışı bırakılmış uygulamaları ve bildirimleri etkinleştirir, varsayılan uygulamaları sıfırlar, arka plan verilerini ve izin kısıtlamalarını sıfırlar.

Uygulama tercihlerini sıfırlamak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Cihazınızda Ayarlar’ı açın ve Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi / Uygulamalar ve bildirimler üzerine dokunun.

Adım 2: Tüm uygulamalara gidin. Sonra sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun.

Adım 3: Menüden Uygulama tercihlerini sıfırla’yı seçin. Onaylamanızı isteyen bir açılır pencere alacaksınız. Uygulama tercihlerini sıfırla üzerine dokunun.

Uçak Modunu Aç

İndirme problemini çözmenin bir başka yolu uçak modunu etkinleştirmektir. Uçak modu cihazınızdaki tüm bağlantıları kapatır.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Cihaz Ayarları’na gidin ve Ağ ve internet üzerine dokunun.

Adım 2: Açmak için Uçak modu ayarına dokunun.

Adım 3: 1-2 dakika bekleyin. Ardından, Uçak modu seçeneğinin yanındaki düğmeyi çevirerek uçak modunu kapatın.

Mobil verilere uygulamalar indirmeyi deneyin ve iyi çalışması gerekir ..

Arka Plan Veri Kısıtlamalarını Kapat

Google Play Hizmetlerinin sınırsız veri erişimine sahip olması iyi bir şeydir. Android cihazlarda devre dışı bırakmak için bir ayar var. Sınırsız erişime sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

İşte bunun için adımlar.

Adım 1: Cihaz ayarları’nı açın ve Ağ ve internet’e gidin.

Adım 2: Veri kullanımı ve ardından Mobil veri altındaki Uygulama verileri kullanımı üzerine dokunun.

Adım 3 : Google Play Servisleri üzerine dokunun. Arka plan verisi ve Sınırsız veri kullanım ayarlarının etkin olup olmadığını kontrol edin. Kapalılarsa açın.

Google Play Store ve İndirme Yöneticisi için adımları tekrarlayın.

Güvenli Moda Git

Güvenli mod genellikle üçüncü taraf uygulamalar nedeniyle oluşan sorunları gidermek için kullanılır. Ancak, zaman zaman diğer sorunlara da yardımcı olabilir.

Güvenli moda geçmek için şunu yapın:

Adım 1: Güç düğmesini kullanarak cihazınızı kapatın.

Adım 2: Aygıt kapandıktan sonra, açmak için güç düğmesini basılı tutun. Üretici logosunu görene kadar basılı tutmaya devam edin. Görür görmez, güç düğmesini bırakın ve ses kısma düğmesine basın. Cihaz açılıncaya kadar basılı tutun.

Adım 3: Sol alt köşedeki Güvenli mod etiketi ile belirtilen güvenli moda alınacaktır. Bir iki dakika orada kal. Ardından cihazınızı yeniden başlatın.

Gmail Hesabını Kaldır

Bazen bağlantılı Google hesabı da sorundan sorumlu olabilir. Bir kez kaldırmanız ve tekrar eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Cihaz Ayarlarını açın ve Hesaplar’a gidin.

Adım 2: Burada, Google Play Store ile bağlantılı Google hesabına dokunun. Ardından bir sonraki ekranda Hesabı kaldır üzerine dokunun.

Adım 3: Cihazınızı yeniden başlatın.

Adım 4: Yine, Ayarlar> Hesaplar’a geri dönün. Burada, önce Hesap ekle, ardından Google’a dokunun. Ardından kullanıcı adı ve şifreyi ekleyin.

Adım 5: Play Store’u açın ve uygulamaları indirmeyi deneyin.

Oyun Başlasın

Umarız yukarıdaki düzeltmeler cihazınızdaki indirme sorununu çözmüştür. Play Store tekrar çalışmaya başladığında, yeni uygulamalar indirmeye başlayabilirsiniz. Ancak dikkatli olun ve sahte uygulamaları nasıl tespit edeceğinizi öğrenin.

Ayrıca uygulamalar için beta testçisi olabilir ve diğerlerinden önce denemek için yeni özellikler alabilirsiniz. Ancak, uygulamalar beta aşamasında olduğundan, bazı hatalar olabilir, bu yüzden buna hazır olun.