Google Play'de Google Play Store hatası 20 düzeltmek için nasıl

Bir uygulamayı indirmeye çalışırken Google Play Store hatası 20 oluşuyor. Gerçek hata mesajı şöyle devam ediyor: “Uygulama indirilemiyor. Tekrar deneyin ve sorun devam ederse, sorun giderme konusunda yardım alın. (Hata kodu: -20) ”ve göründüğü takdirde diğer uygulamaları indirmeye devam edemeyeceğiniz için sinir bozucu küçük bir hatadır.

Bu hata ile ilgili mesele, ciddi bir problem olmadığı için kendi başınıza düzeltebilirsiniz. Google Play Store veya Google Play Store ile ilgili sadece küçük bir sorun olabilir. Bu yazıda, bu Google Play Store hatası 21 ile engellenen Android telefonunuzda sorun gidermede size rehberlik edeceğim. Bu nedenle, bu tür sorunlardan bir kullanıcıysanız, bu makale yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin sen ya da böyle.

Bir çözüm bulmaya çalışırken sitemizi bulan akıllı telefon sahipleri için, telefonunuzun desteklediğimiz cihazlardan biri olup olmadığını görmeye çalışın. Öyleyse, o aygıtın sorun giderme sayfasını ziyaret edin, kendinize benzer sorunları bulmak için çözümlere göz atın ve çözümlerimizi ve çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, bundan sonra yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder düğmesine tıklayın.

İşte Android telefonunuzda bu hata varsa yapmanız gerekenler…

  1. Küçük bir sorun olabileceğinden telefonunuzu yeniden başlatın.
  2. Play Store'un önbelleğini ve verilerini temizleyin.
  3. Google hesabını kaldırın ve tekrar ekleyin.
  4. Fabrika ayarlarına telefonunuzu sıfırlayın.

Sık sık değil, bu hata, özellikle telefonunuz bu sorundan önce iyi gidiyorsa, yalnızca küçük bir sorundur. Hatalar her zaman olur ve o da onlardan biri olabilir. Bu nedenle, başka herhangi bir şey yapmadan önce telefonunuzu yeniden başlatın ve ardından bir uygulamayı indirmeyi deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Önbelleği ve verileri silmek, Play Store'u sıfırlar ve varsayılan ayarlarına döndürür. Bunun yanı sıra, önbellek ve veri dosyaları da silinecek ve değiştirilecektir. Bu, Play Store'da sadece küçük bir sorunsa, sorunu çözmek için bu prosedür yeterlidir. Yani, bunu yaptıktan sonra, önbelleği yeniden oluşturmak için zaman vermek için telefonunuzu yeniden başlatın. Ardından bir uygulamayı indirmeyi deneyin. Sorun devam ederse, sorun başlangıçta düşündüğümüzden biraz daha ciddi. Bir sonraki prosedüre geçin.

Diğer bir olasılık, bunun bir senkronizasyon problemi olabileceğidir, ancak sorunu çözmek için gerçekten karmaşık bir işlem yapmanız gerekmez. Tek ihtiyacınız olan Google hesabınızı kaldırmak, telefonunuzu yeniden başlatmak, hesabınızı tekrar eklemek ve bir uygulamayı indirmeyi denemek. Hata devam ederse, telefonunuzu sıfırlamaktan başka çareniz kalmaz.

Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi bu sorunu çözecektir ancak işlem sırasında silinecekleri için dosyalarınızı ve verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

İşte aldın! Umarım, cihazınızdaki sorunu çözmenize yardımcı olabiliriz. Sözcüğü yaymamıza yardımcı olursanız memnun oluruz, bu nedenle lütfen yararlı bulursanız bu yazıyı paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter'da takip ederek kelimenizi yayın.

İLGİLİ POSTLAR:

  • Samsung Galaxy Note 9'da Google Play Store “Kimlik doğrulaması gerekiyor” hatası nasıl düzeltilir
  • Samsung Galaxy A9 Google Play Store hatası 940 nasıl düzeltilir
  • Samsung Galaxy J3 Google Play'de Google Play Store hatası 8 nasıl düzeltilir
  • Google Play Store “Paket dosyası geçersiz” hatası nasıl düzeltilir