Google Takvim – Samsung Takvim: Sizin İçin Daha İyi Bir Çözüm

Google’ın uygulamalar grubu genellikle en iyileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ve yine de, bu uygulamaları telefonlarına entegre eden birçok Android tabanlı telefon üreticisi görüyoruz. Google’ın çözümü çoğu insan için iyi çalışsa da, birkaçı için yetersiz kalabilir.

Calendar 1990453 1920

Android telefon yapımcılarından bahseden Samsung, Galaxy cihazlarında uygulama sunmak için Google’ın yanında. Kore devinin Android telefonlar için hemen hemen her Google uygulaması için bir cevabı var. Bixby, Google Yardımcısı’na kıyasla Google Yardımcısı, Google Feed için Bixby Feed ve diğer Samsung uygulamalarının yerini alır. Hakemler, şirketi sıklıkla Galaxy cihazlarında hizmetlerin tekrarı için eleştirdiler.

Her şey olsa kaybolmaz. Samsung’un İnternet ve Galeri gibi bazı çözümlerini Chrome ve Google Foto’ya kıyasla daha çok tercih ediyorum. Samsung uygulamalarının bazılarını daha önce Google uygulamalarıyla karşılaştırdık. Bu yazıda, hangi çözümün sizin için daha iyi olacağını görmek için Samsung Calendar’ı Google Takvim’e karşı çağıracağız.

Çapraz Platform Kullanılabilirliği

Takvim uygulamaları açısından, platformlar arası kullanılabilirlik o kadar önemli değil. Etkinliği ve hatırlatıcıları Gmail ile senkronize ediyorsanız, yaklaşan tüm eşyalarınız her platformda yanınızdadır. Samsung Takvim yalnızca Android, iOS ve Web’de Google Takvim’e erişebiliyorken Galaxy cihazlarında kullanılabilir. UI, geçişi daha da iyi yapan tüm platformlarda tutarlıdır.

Kullanıcı arayüzü

Hem Google hem de Samsung Takvim son aylarda yeni bir kat boya aldı. Google, takvim uygulamasını Material Theme 2.0 tasarım yönergeleriyle güncelledi. Arabirim, diğer Google uygulamalarıyla tutarlı görünen çok sayıda beyaz arka plan kullanıyor. Şirket şu anda uygulamaları için karanlık bir tema üzerinde çalışıyor. Uygun olduğunda, bunu ayarlar menüsünden değiştirebilmelisin.

Google UiGoogle Hamburger Menu

Şu anki UI ile en büyük sorunum hala bir hamburger menüsü kullanıyor. Gezinme, Android Q’nun tam ekran hareketleriyle tam bir karışıklık. Evet, son birkaç haftadır Pixel XL üzerinde Android Q kullanıyorum ve hamburger menüsünü açmak için sola kaydırmaya çalıştığımda, uygulama geri hareketi olarak algılayacak ve uygulamayı kapatacak. Menüyü açmak için üst köşeye ihtiyacınız olacak.

Google Month View

Tüm seçenekler en üste yerleştirilir. Yan menüden haftalık, aylık, günlük görünümleri görebilirsiniz. Küçük bir ay görünümünü göstermek için ay adına dokunun. Ayarlar menüsünü açmak için üç nokta seçin. Google yeniden tasarımıyla daha iyi bir iş yapmış olabilir.

İlginç bir şekilde, Google geliştiricileri gezinme için alt sekmeleri benimsemeye teşvik ediyor, ancak uygulamaları farklı yollarda.

Samsung UiSamsung Ui 2

Samsung, her stok uygulamasını üstte büyük bir pankartla yeniden tasarladı. Tüm uygulamaları ile tek elle ulaşılabilirliğe odaklandılar.

Varsayılan olarak, aylık görünümü gösterir. Sola kaydırın ve ve hamburger menüsü farklı takvimler ve hatırlatıcılar arasından seçim yapmanıza izin verecektir. Kullanıcı Arabirimi boyunca, menülerdeki yuvarlatılmış köşelere ve cihaz köşelerini tamamlayan bölümlere tanıklık edersiniz.

Android Q ile test etme şansım olmadı. Ancak, Samsung’un UI’yi yaklaşmakta olan One UI 2.0 (Android Q’ya dayanan) ile yapılan hareketlerden tam olarak faydalanmasını sağlayacak şekilde değiştirmesini bekliyorum.

Yeni Bir Etkinlik Oluşturmak

Her iki uygulama da yeni bir etkinlik eklemek için olağan hükümleri kapsamıştır. Samsung Calendar ile yeni bir etkinlik oluşturabilir ve başlık, saat, konum, notlar ve dosya ekleme gibi ayrıntıları ekleyebilirsiniz.

Samsung Add EventSamsung Sticketrs

Çıkartmalar ekleyebilir ve etkinlikler için özel bir renk seçebilirsiniz.

Google ile, uygulama sizden etkinlik, hatırlatıcı veya Hedef oluşturmanızı isteyecektir (bundan sonra daha fazlası). Olaya dokunun ve ekran sizden başlık, zamanlayıcı konumu, bildirim zamanlayıcısı ve olay rengi eklemenizi isteyecektir. Hatta Google Drive’dan ekler ekleyebilir ve diğer kişileri etkinliğe davet edebilirsiniz.

Google Add New EventGoogle Event Create

Bu uygulama aynı zamanda hatırlatıcı oluşturmanıza da olanak sağlar. Onları Google Asistan ile de ekleyebilirsiniz.

widget’lar

Bu bölümde Samsung, daha fazla kişiselleştirme seçeneğiyle Google’ı bir kenara bırakıyor. Koyu / açık temalardan birini seçebilir ve hatta saydamlık seçenekleriyle bile oynayabilirsiniz. Aylık widget, hatırlatıcıları ve etkinlikleri bir aylık görünümde gösterir.

Samsung WidgetGoogle Widget

Google Takvim’le yaklaşmakta olan etkinlik widget’ını seçebilir veya aylık bir sürümle gidebilirsiniz. Ek bir ayrıntı olarak, hem Samsung hem de Google geçerli tarihi uygulama simgesinde gösterir.

Ekstra Özellikler

Google Takvim’in Hedef işlevi mükemmel. Günlük yapmak istediğiniz etkinliği ve süreyi seçebilirsiniz. Kurulumu oldukça basit. Böyle bir eylemi ne zaman gerçekleştirdiğinizi bile soracaktır. Kurduktan sonra, uygulama yoğun programınıza göre takviminize ekleyecektir.

Google GoalGoogle Goal 2

Bonus olarak, bunu Google Fit hesabına da senkronize edebilirsiniz. Örneklerden bazıları fitness ile ilgili aktivite, meditasyon, arkadaş ve aile çağırmak ve daha fazlası. Alışkanlıkları oluşturmada ve rutinleri daha dakiklikle takip etmede faydalıdır.

Samsung SettongsSamsung Card

Samsung Calendar ile, hava durumu tahminlerini Ayarlar menüsünden açabilirsiniz. Belirli bir günün sıcaklığını aylık görünümde gösterir. İstediğiniz güne dokunabilirsiniz; uygulama tüm ilgili bilgileri içeren günlük kartı gösterir. Bunu sevdim.

Geçmeli mi?

Samsung Calendar, kutunun dışında birçok seçenek ile geliyor. Ayrıca, kullanıcı arayüzü açısından Google’ın sade yaklaşımından biraz daha renkli görünüyor. Google’ın hedef işlevi, herhangi bir Takvim uygulamasında bulamayacağınız bir şeydir. Benim gibi biri için olayları ve alışkanlıkları takip eden bir oyun değiştirici. Ayrıca, çapraz platformdur; yani Android, iOS veya Web ile evde kendinizi doğru hissedeceksiniz.

Sıradaki: Samsung Notes, not alma uygulamasından çok daha fazlası. Not tutucular ve sanatçılar için geliştirilmiş, zengin özellikli bir çözümdür. Google Keep’e karşı nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.