Google Yedekleme ve Senkronizasyon Nasıl Çalışır: Kapsamlı Bir Kılavuz

Başlangıçta, Google'ın bir bilgisayarda Google Drive ve Google Foto için iki ayrı uygulaması vardı. Google bir şeyleri değiştirmeye karar verene kadar her şey iyi gidiyordu – daha iyisi ya da kötüsü için.

Google’ın eşyalarını öldürme takıntısı sayesinde, 2017’de Google, Windows ve Mac bilgisayarlar için orijinal Drive uygulamasını emekli etti ve yerine Backup and Sync (kişisel kullanım için ve işletmeler için Drive Dosya Akışı) olarak bilinen yepyeni bir uygulamayla değiştirdi. Araç, Google Foto’ya da resim ve video ekleme işlevini sundu. Açıkçası, Google daha sonra Google Foto masaüstü uygulamasını da öldürdü.

Artık hem Yedekle hem Eşitle uygulaması, Windows ve Mac bilgisayarlarda hem Google Drive'a hem de Fotoğraflar'a dosya eklemek için kullanılıyor. Peki bu uygulama nasıl çalışır ve burada ne gibi özellikler elde edersiniz? Bu rehberde keşfedelim.

Google Drive ile Yedekleme ve Senkronizasyon Arasındaki Fark

Google Drive, çeşitli cihazlarda içerik depolamak ve senkronize etmek için bir platformdur. Bir web sürümüne sahiptir ve mobil uygulaması Android ve iOS cihazlarında indirilebilir.

Yedekleme ve Senkronizasyon, Google Drive'ın bilgisayarınızdaki Google Drive dosyalarına erişmenizi sağlayan ve aynı zamanda seçtiğiniz yerel dosyalarınızı Google Drive'a yedekleyen Windows ve Mac bilgisayarları için olan uygulamasıdır. Ayrıca Google Foto’ya fotoğraf ekleme olanağı da sunar.

Yedekleme ve Senkronizasyon Uygulaması Nasıl Çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi, uygulama iki işlev sunar – yedekleme ve senkronizasyon. Eski durumda, uygulama tüm bilgisayarınızın veya Google Drive'da seçilen klasörlerin bir yedeğini oluşturmanıza izin verir. Dosyaları bir USB sürücüden veya SD karttan da yedekleyebilirsiniz.

Klasörler de sürekli senkronize edildiğinden yedekleme terimi burada yanıltıcıdır. Yani, bilgisayarınızda veya Google Drive'da senkronize edilmiş dosyalarda yaptığınız tüm değişiklikler diğer tarafa da yansıyacaktır.

Senkronizasyon söz konusu olduğunda, tüm Google Drive klasörlerinizi veya seçilen klasörleri bilgisayarınıza senkronize edebilirsiniz. Bu, çevrimdışı olduğunuzda bile PC'nizdeki Drive içeriğine erişmenize olanak sağlar.

Özetle, uygulama bir bilgisayardan ve bir bilgisayarla senkronize edilir. Artık nasıl çalıştığını bildiğinize göre, uygulamayı indirme zamanı geldi.

Yedekleme ve Senkronizasyon Nerede İndirilir

Yedekleme ve Senkronizasyon uygulaması hem Google Drive, hem de Google Foto ile çalıştığından, her iki web sitesinden de indirilebilir.

Google Drive'dan Yedekleme ve Senkronizasyonu İndirin

Google Foto’dan Yedekleme ve Senkronizasyonu İndirin

Yedekleme ve Senkronizasyon Uygulamasını Başlat

Uygulamayı yükledikten sonra, Sürücü veya Fotoğraflar'a benzer bir arayüz istersiniz. Ancak, durum böyle değil. Yedekleme ve Senkronizasyon uygulaması, dosyaları görüntülemenize izin vermediğinden belirli bir arayüzden yoksundur. Dosyaları seçmek sadece bir araç.

Uygulamayı kurduğunuzda ve ayarladığınızda, Görev Çubuğunda Yedekle ve Senk simgesini bulacaksınız. Üzerine tıklamak, çeşitli kısayol ve ayarları barındıran izleme çubuğunu açacaktır. Uygulama ile elde ettiğiniz tek şey bu.

Tip: If the shortcut is missing, open the Start Menu and look for Backup and Sync.

İlk kez kullanıcılar doğrudan sol kenar çubuğunda iki seçeneğin bulunduğu Tercihler ekranına yönlendirilir – Dizüstü bilgisayarım ve Google Drive.

Mevcut kullanıcılar için, görev çubuğundaki Yedekle ve Eşle kısayolu simgesine tıklayın ve üç nokta simgesine basın. Ardından menüden Tercihler'i seçin.

Also on Guiding Tech
Google Drive vs Amazon Drive: In-Depth Comparison

Read More

PC Klasörlerini Google Drive'a Yedekle

Uygulamayı ayarladıktan sonra, yapmanız istenecek ilk şey, bilgisayarınızda Google ile senkronize etmek istediğiniz klasörleri seçmektir.

Masaüstü, Belgeler ve Resimler klasörleri bir Windows bilgisayarda varsayılan olarak seçilecektir. Seçimlerini kaldırmak istiyorsanız, kutuların işaretini kaldırın. Yeni bir klasör seçmek için, Klasör seç üzerine tıklayın ve yedeğini almak istediğiniz klasöre gidin. PC'nizde farklı konumlarda bulunan birden fazla klasörü seçebilirsiniz.

Note: The storage used to sync these files on Google Drive will be counted against your Google Drive storage quota.

Yüklemek istediğiniz dosyaları Değiştir simgesine tıklayarak özelleştirebilirsiniz. Gelişmiş seçeneğini kullanarak belirli dosya biçimlerini bile hariç tutabilirsiniz.

PC Dosyalarını Google Drive'da Görüntüleme

PC klasörlerini yerel Google Drive klasörlerine karşı tanımlamanızı kolaylaştırmak için Google Drive'da ayrı bir bölümde saklanırlar. Bunları Bilgisayarlar bölümünde bulabilirsiniz.

Birden fazla bilgisayardan aynı Google hesabına bir yedekleme oluşturabilirsiniz. Her biri Bilgisayarlar altında ayrı ayrı listelenir. Daha önce seçtiğiniz klasörlerin yedeklemesini görüntülemek için bilgisayarınızın adına tıklayın.

Tip: To change your computers name in Google Drive, open Backup and Sync Preferences. Click on My Laptop to change its name. It will reflect immediately on Google Drive.

Bilgisayardaki Google Drive Dosyalarına Erişim

Bunu yapmak için, Yedekleme ve Senkronizasyon Tercihleri'ni açın ve sol kenar çubuğundan Google Drive'a gidin. Burada 'Sürücümü bu bilgisayara senkronize et' seçeneğini işaretleyin. Şimdi, Google Drive’ınızdaki her şeyi bilgisayarınıza senkronize etmek istiyorsanız, 'Sürücümdeki her şeyi senkronize et'i seçin. Alternatif olarak, 'Yalnızca bu klasörleri eşitle' seçeneğinin altında listelenen Sürücü klasörlerinizi bulabilirsiniz. Senkronize etmek istediğiniz klasörleri seçin.

Note: Files that are not part of any folder in Google Drive will sync automatically.

Dosyaları Drive'dan senkronize ettiğinizde, bilgisayarınızda Drive'dan içerikleri depoladığı Google Drive adıyla yeni bir klasör oluşturur. Klasör konumu, Yedekleme ve Senkronizasyon Tercihleri> Google Drive> Klasör konumu altında görülebilir.

Google Drive klasörü, dosya gezgininizdeki dosyaları açıp düzenlemenizi sağlayan normal bir klasördür. Ayrıca sabit sürücünüzden bu klasöre dosya ekleyebilirsiniz. Google Drive hesabınızla otomatik olarak senkronize olurlar ve onlara diğer paylaşılan cihazlardan erişebilirsiniz.

Google Drive’dan senkronize edilen içeriğin, veriler çevrimdışı olarak kullanılabildiğinden bilgisayarınızda yer alacağını unutmayın. Bu nedenle, tüm klasörleri seçiyorsanız, sabit diskinizde yeterli alan bulunduğundan emin olun. Yedekle ve Eşitle aracı, bilgisayarınızda kullanılabilir depolamayı gösterir.

Note: It’s not necessary to use both the features of the app. You can either create a backup of local folders on Drive or sync Drive to your computer only.

Dosyaların Senkronizasyonu

PC’de veya Google Drive’da senkronize edilmiş bir dosyada yapılacak herhangi bir değişiklik platformlar arasında yansıyacaktır. Örneğin, bilgisayarınızda senkronize edilmiş bir fotoğrafı düzenlerseniz, değişiklik hemen Google Drive’a bağlı tüm cihazlara yansır.

Senkronizasyon Etkinliğini İzleme

Çeşitli dosyaların senkronizasyon durumunu doğrudan görev çubuğundan görüntüleyebilir ve izleyebilirsiniz. Durumu görmek için sadece Yedekle ve Eşitle uygulamasını tıklayın. Uygulama dosyaları senkronize etmiyorsa, bu düzeltmeleri deneyin.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1278{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/Organised/Cover-Images/1277/how-to-category-guiding-tech-1_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1526653628’);background-size:cover;background-position:center center}

#How-to/Guides

Click here to see our How-to/Guides articles page

Dosyaları ve Klasörleri Sil

Dosyaları bir bilgisayardaki yerel senkronize klasörlerden kaldırırken dikkatli olmalısınız. Genellikle, senkronize edilmiş bir dosyayı bilgisayarınızdan veya Google Drive’dan silerseniz, aynı Google hesabını paylaşan her cihazdan silinir.

Neyse ki, Google, dosyaların her yerden silinmesini önleyecek iki ek ayar sunar. Bunun için, Yedekleme ve Senkronizasyon Tercihleri'ne ve ardından bilgisayarınız / dizüstü bilgisayarınıza gidin. Burada, Öğeleri silme ayarını bulacaksınız. Diğer iki seçeneği ortaya çıkarmak için üzerine tıklayın: Her yerde eşyaları kaldırmayın ve her yerde eşyaları çıkarmadan önce benden isteyin.

İlki seçerseniz, bilgisayarınızda silinen öğelere Google Drive web sitesinde / mobil uygulamalarında hala erişilebilir durumdadır. Ancak, bunları doğrudan Sürücüden kaldırırsanız, bilgisayarınızda bir kopya (kaldırmamış olmanız şartıyla) bulunur ve dosyada senkronize edilmediğini gösteren kırmızı bir çarpı işareti göreceksiniz.

Tip: You can recover the files that you remove in Google Drive from its Trash folder. However, you must restore them within 30 days of moving those files to the Trash.

İkinci seçeneği tercih ederseniz, öğeyi geri yükleme veya bu platformdan kaldırma seçenekleriyle birlikte silindiğini bildiren bir uyarı alırsınız. Ayarlar, Google Foto’daki bağlantılı fotoğraflar için de geçerlidir.

Yukarıdaki ayarlar yalnızca bilgisayarınızda senkronize edilen Google Drive dosyaları için farklı olduğundan yerel klasör için geçerlidir. Bunları bilgisayarınızdan veya doğrudan Sürücüden silmek, her yerden silecektir.

Fotoğraf ve Video Kalitesini Değiştirin

Google Foto’ya aşina iseniz, iki kalite modunun farkında olmalısınız: yüksek kalite ve orijinal kalite. Eski, istediğiniz sayıda fotoğraf ve video ekleyebileceğiniz sınırsız saklama alanı sunar. Yüksek kalite modunda, yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf yüklerseniz, Google çözünürlüğünü otomatik olarak 16 megapiksele sıkıştırır. Benzer şekilde, 2K veya 4K video, 1080p çözünürlüklü bir videoya sıkıştırılır. Ancak, Google, yer kazanmayı amaçladığı için hiçbir şeyi yükseltmiyor.

İkinci mod fotoğrafları ve videoları kendi orijinal kalitesinde yükler ve bu dosyaların kapladığı alan Google Drive kotanıza göre sayılır.

Backup and Sync uygulaması artık Google Foto’ya fotoğraf yüklemek için de varsayılan uygulama olduğundan, bu iki özelliği de burada bulabilirsiniz. Yedekleme ve Senkronizasyon Tercihleri> Dizüstü Bilgisayarım> Fotoğraf ve video yükleme boyutu altında bulunur. İki mod yalnızca Google Drive ile senkronize edilen yerel klasöre yüklenen fotoğraflar / videolar (ve diğer hiçbir dosya türü için değil) için geçerlidir.

Note: These modes do not apply to the Google Drive folder synced to your computer. Any file added to that Google Drive folder will be uploaded in its original quality and will count against Drive’s storage quota.

Fotoğrafları Google Foto’da görüntüle

Yerel klasörlerden Google Drive'a senkronize edilen fotoğraflar ve videolar Google Foto’da doğrudan görünmüyor. Yedekleme ve Senkronizasyon Tercihleri> Dizüstü Bilgisayarım öğesinde bulunan 'Yeni eklenen fotoğrafları ve videoları Google Foto'ya yükle' ayarını etkinleştirmeniz gerekir.

Görüntüleri dizüstü bilgisayarınızdaki Google Drive klasörüne eklemeyi seçerseniz, otomatik olarak Google Foto’da görünmezler. Tüm Drive fotoğraflarınızı ve videolarınızı Google Foto’da göstermek için web sitesini veya mobil uygulamalarını kullanarak Google Foto’da Google Drive ayarını etkinleştirmeniz gerekir.

Yedekleme ve Senkronizasyona Birden Fazla Hesap Ekleme

Yedekleme ve Senkronizasyon aracında aynı anda en fazla üç Google Drive hesabı kullanabilirsiniz. Onlar için ayrı klasörler bulundurduğunuzdan emin olun. Hesap eklemek için, görev çubuğundaki Yedekle ve Senk simgesine tıklayın ve üç nokta simgesine tıklayın. Ardından menüden Yeni hesap ekle'yi seçin.

Senkronizasyonu Duraklat ve Sürdür

Herhangi bir zamanda, verileriniz azalıyorsa, senkronizasyon işlemini bilgisayarınızda duraklatabilirsiniz. Bunun için, üç nokta simgesine basarak ardından Yedekle ve Senk kısayolunu tıklayın. Ardından Duraklat'ı seçin, seçenek Resume ile değiştirilecektir. Senkronizasyona devam etmek için tıklayın.

Yedekleme ve Senkronizasyon Simgeleri

Backup and Sync'i bilgisayarınızdan çıkardığınızda veya bilgisayarınızdan çıkardığınızda, Google Drive klasörünün yanında, bilgisayarınızın PC'nizle senkronize edilmediğini belirten mavi bir simge göreceksiniz.

Senkronize edilmiş tüm dosyaların yanında yeşil bir onay simgesi olacak ve Google Drive web veya mobil uygulamalarından bir dosyayı silerseniz, aynı dosyanın bilgisayarınızda kırmızı bir çarpı işareti olacaktır.

Uygulama Silme İçeriğini Google Drive'dan Kaldıracak mı

Hayır. Yedekleme ve Senk uygulamasını bilgisayarınızdan kaldırırsanız veya uygulamadaki hesabınızın bağlantısını keserseniz, yerel klasörler içeriğini Google Drive'dan silmez. Web'deki ve mobil uygulamalardaki Google Drive> Bilgisayarlar altındaki mevcut senkronize edilmiş dosyalara hala erişebileceksiniz. Ancak, bilgisayarınızdan gelen yeni dosyalar Drive'a eklenmeyecektir.

Benzer şekilde, bilgisayarınızda bulunan Google Drive senkronize edilmiş dosyalara da erişebileceksiniz. Her iki taraftaki herhangi bir değişiklik diğer platformlara yansıtılmayacak.

Also on Guiding Tech
iCloud vs Google Drive: In-Depth Comparison

Read More

Google Dosyaları ve Microsoft Dosyaları

Google, elektronik tablolar, belgeler ve sunumlar oluşturmak için Office paketi alternatifleri sunar. Bir Microsoft Office dosyasını Google Drive ile senkronize ederseniz, Google Drive içinde açmak sadece okunabilir kopyasını açacaktır. Değişiklik yapmak istiyorsanız, bu dosya Google uygulamasıyla uyumlu olana dönüştürülür.

Örneğin, bir Microsoft Word belgesini Drive ile senkronize ederseniz, düzenlemek için Google Dokümanlar'da açmanız gerekir ve bu aynı Word dokümanının Google Dokümanlar sürümünü oluşturur.

Benzer şekilde, bilgisayarınızdaki Google dosyaları yalnızca dosya kısayollarıdır. Bunlara tıklamak, dosyaları web'de açacaktır. Bunları MS Office dosya türüne dönüştürmek için web üzerindeki Google belgesini açın ve Dosya> Farklı indir'i seçin, ardından MS Office dosya türünü seçin. Bu, Microsoft Office biçiminde olan belgenin ikinci bir sürümünü oluşturur.

Her şey yolunda mı?

Uygulama, Google Drive’a çeşitli dosyalar eklemek için harika olsa da, Google’ın uygulama içinde Google Foto’yu birleştirme biçimini beğenmedim. Fotoğraflara ne olacağı konusunda hiç de sezgisel değil. Ayrıca, biri Sürücü'de diğeri Fotoğraflar'da olmak üzere iki fotoğraf kopyasıyla ilgilenmeniz gerekir. Her iki yerden de silmek, başka bir yerden kaldırır. Bu sadece bir karmaşa.

Kişisel resimleri Yedekle ve Eşitle uygulamasını kullanmak yerine doğrudan tarayıcıdan Google Foto’ya yüklemeyi tercih ederim. Bu şekilde resimlerim yalnızca Google Foto uygulamasıyla sınırlıdır. Taranan belgeler gibi uygun bir organizasyona ihtiyacım olan fotoğraflar için Yedekle ve Senk uygulamasını kullanıyorum.

Yedekleme ve Senkronizasyon uygulaması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sıradaki: Google Drive'a hızlı erişim sizi rahatsız ediyor mu? Bu kolay adımlarla gizleyin.