Google’da Oturum Açmak için Google Güvenlik Kodunu Kullanma

Birçoğumuz Gmail’e, YouTube’a, Arama’ya ve diğer Google ürünlerine erişmek için kullandığımız bir Google hesabımız var. Ayrıca, dizüstü bilgisayarlarımızda ve / veya masaüstlerimizdeki Google hesaplarında oturumumuza devam ediyoruz. Niye ya? Çünkü güvenli olduğunu düşünüyoruz.

Use Google Security Code To Sign In To Google

Peki ya genel bir PC’de veya arkadaşınızın bilgisayarında Google hesabınıza giriş yapmak istiyorsanız? Daha da önemlisi, hesabınızın izniniz olmadan oturum açmasını nasıl önlersiniz?

2FA veya iki faktörlü kimlik doğrulama, bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesini önlemenin popüler bir yolu olsa da, Google devam etti ve işleri daha basit, daha hızlı ve daha güvenli hale getirdi. Artık herhangi bir bilgisayarda bir Google hesabında oturum açmak için Android telefonunuzu bir güvenlik anahtarı olarak kullanabilirsiniz. Buna 2SV veya iki aşamalı doğrulama sistemi denir.

Bunun nasıl çalıştığını ve nasıl uygulayabileceğinizi görelim.

1. Önkoşullar

Bu işi yapmadan önce ihtiyacınız olacak birkaç şey var. Android 7.0 (Nougat) veya daha üstü olan bir akıllı telefona ihtiyacınız var. Ayrıca, bu akıllı telefondaki Chrome’u indirip yüklemeniz ve aynı Google hesabını kullanarak hem Android hem de Chrome’da oturum açmanız gerekir.

Use Google Security Code To Sign In To Google 1

Daha sonra Gmail veya YouTube gibi Google’a ait bir hizmete erişmeye çalıştığınız Chrome tarayıcısına sahip bir bilgisayara (işletim sistemi çubuğu yok) ihtiyacınız olacaktır.

2. 2SV’yi etkinleştirin

Hesabım’ı ziyaret etmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın. Tercih ettiğiniz Google Kimliğinizi burada kullanarak oturum açın. İçeri girdikten sonra, sol pencere bölmesinde Güvenlik’i tıklayın. Burada, Google’da Oturum Açma başlığı altında, 2 Adımlı doğrulama ve ‘Oturum açmak için telefonunuzu kullanın’ gibi birkaç seçenek bulacaksınız.

Use Google Security Code To Sign In To Google 2

Öncelikle, Google komut istemini etkinleştirip nasıl çalıştığını göreceğiz, bu nedenle ilk seçeneğe tıklayın. Bir sonraki sayfada Başlarken üzerine tıklayın.

Use Google Security Code To Sign In To Google 3

Bu noktada, güvenlik nedeniyle Google hesap şifrenizi tekrar girmeniz istenecek. Şimdi bu Google Kimliğine bağlı tüm Android telefonların bir listesini görmelisiniz. Cihazınızı göremiyorsanız, Cihazınızı görme bağlantısını tıklayın.

Use Google Security Code To Sign In To Google 4

Şimdi Deneyin bağlantısını tıklayın ve Android akıllı telefonunuzda hemen bir pencere açmalısınız.

Use Google Security Code To Sign In To Google 5

Bu Google isteminde e-posta kimliğiniz, hesabınıza erişmeye çalışan cihaz işletim sistemi, konum, zaman ve iki açıklayıcı seçenek gibi bilgiler bulunur. Erişime izin verebilir veya reddedebilirsiniz. Bu, Google Authenticator uygulamasını kullanarak 2FA kodlarını girmekten çok daha hızlı ve basittir. Şimdi geri dönün ve bir kez daha ‘Oturum açmak için telefonu kullan’ seçeneğine tıklayın. Bu sefer farklı seçenekler göreceksiniz.

Use Google Security Code To Sign In To Google 6

Ayarla seçeneğine tıklayın. Google şifrenizi tekrar girin. Açılır menüden doğru Android telefonu seçtiğinizden ve telefonunuzun bir ekran kilidi olduğundan emin olun. Niye ya? Ekran kilidi olmadan, herkes telefonunuzu çalabilir ve Google komut istemini kullanarak oturum açmak için kullanabilir. Telefonunuzun da kilitli ve güvenli olması gerekir. Hazır olunca İleri’ye tıklayın.

Use Google Security Code To Sign In To Google 7

Google şimdi giriş bilgilerinizi kullanarak bir Google hesabına giriş yapmış gibi taklit edeceğiniz sahte bir simülasyon çalıştırır. Tatbikatı takip edin ve giriş bilgilerinizi girin.

Use Google Security Code To Sign In To Google 8

Şimdi istemi telefonunuzda göreceksiniz. Biraz farklı olacak çünkü bu, ipleri öğrenmenize yardımcı olacak sahte bir matkap.

Use Google Security Code To Sign In To Google 9

Bu sefer konum veya işletim sistemi detayları yok. Tatbikata devam etmek için Evet üzerine dokunun.

Use Google Security Code To Sign In To Google 10

Google isteminin çalıştığı bildirilecektir, ancak ilgilenilmesi gereken son bir adım var. Bu özelliği açmanız gerekecektir.

Bir Google Pixel 3’ünüz varsa, ses seviyesini azaltma düğmesine uzun basarak Google komut istemine yanıt verebilirsiniz. Bunun nedeni, Pixel telefonların FIDO kimlik bilgilerinin depolandığı Titan M Security yongası ile birlikte gönderilmesidir. Google’ın BlackBerry’den bir sayfa çıkardığı anlaşılıyor. Ne yazık ki artık yarışta değiller. Hala Bold 2’mi özlüyorum!

3. Telefona Erişimi Kaybetmek

Peki akıllı telefonunuza erişiminiz olmadığında ne olur? Pilin bitmesi, telefon çalınması veya çocuğunuzun size geri vermemesi gibi arkasında birçok neden olabilir. Komut istemini kullanarak Google hesabınıza giriş yapamazsınız. Ancak, şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Use Google Security Code To Sign In To Google 11

Bir parola veya yedekleme kodlarınızı kullanarak oturum açmak için alt kısımdaki seçeneği kullanın. Telefonunuzun çalınması durumunda, ekran kilidi olduğundan kimsenin Google komut istemini kullanamayacağından emin olabilirsiniz. Bu nedenle kurulum sırasında ön koşul olarak listelenmiştir.

Use Google Security Code To Sign In To Google 12

İki akıllı telefonunuz varsa, komut istemi yerine oturum açmak için kullanılabilecek kısa mesaj veya sesli mesajı almak için bir yedekleme numarası ayarlayabilirsiniz. Google istemi altına eklemek için bir seçenek göreceksiniz.

Use Google Security Code To Sign In To Google 13

Aynı ekranda, biraz daha kaydırırsanız, seçtiğiniz bir onaylayıcı uygulamasını kullanarak 2FA’yı ayarlayabilir, Yubikey gibi bir USB tabanlı güvenlik anahtarı kullanabilir ve acil durumlarda yedek kodları not edebilirsiniz. Sonuncusu bir kağıda yazılmalı ve güvenli bir yerde saklanmalıdır.

Kodları koruyun

Acil durumlarda yedek kodlarınızı güvenli bir yere kaydetmenizi tavsiye ederim. Artık Android akıllı telefonunuzu güvenlik aygıtı olarak kullanarak herhangi bir Google hizmetinde oturum açabilirsiniz. Fiziksel bir cihaz olarak, şifre üzerine bir güvenlik katmanı ekler ve 2FA kodları kullanmaktan daha uygundur.

Sıradaki: Windows dizüstü / bilgisayar kullanıyor musunuz? Diğer siteler / uygulamalar için 2FA kodları üreten üç Windows 10 uygulaması.