Güç Teslimi, Hızlı Şarj ve daha fazlası: hızlı şarj standartlarının savaşı

Hızlı şarj, akıllı telefon sahipleri arasında bir çekişme noktasıdır. Yeni USB Type-C standardı, Power Delivery ile birleşik bir standart oluşturmayı amaçlıyor. Qualcomm'un pahalı Hızlı Ödemesi veya Samsung Adaptive Fast Charge, Huawei SuperCharge ve OnePlus Dash gibi özel çözümler daha sonra kullanılmaz hale gelecektir. Şimdi daha yakından inceleyelim ve bu standartları karşılaştırın.

  • En iyi batarya paketleri ve taşınabilir şarj cihazları
  • Android telefon pilinizi daha hızlı şarj etme

Hızlı şarj: Her seferinde kötü değil

Şarj cihazları akıllı hale geldi. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, pillerin ve şarj cihazlarının mikro denetleyicileri önemli ölçüde geliştirildi. Bileşenler birbirleriyle iletişim kurar ve pilin çok sıcak veya erken yaşlanmamasını sağlamak için ideal voltaj ve akımı sürekli olarak müzakere eder. Aynı zamanda, şarj hızı artabilir, birkaç dakika şarj edildikten sonra birkaç saatlik pil ömrüne izin verilir. USB Uygulama Uzmanı Forumu, özellikle bu nedenle Tip C bağlantı noktası için Güç Teslimatı standardını benimsemiştir. Akıllı telefon üreticilerinin ve yonga devi Qualcomm'un standartlarına göre maliyetsiz, telif ücretsiz ve evrensel olarak uyumlu bir alternatiftir. Güç Teslimat Şarj Cihazı, tüm C Tipi akıllı telefonları hızlı ve nazikçe şarj eder. USB-IF Basın Sözcüsü Liz Nardozza açıklıyor:

"USB Güç İletiminde bağlı bağlantı noktaları, USB kablosundaki CC (iletişim kanalı) pimi aracılığıyla akım akışının voltajını, akımını ve yönünü belirler. Mekanizma, gücün müzakere edildiği diğer USB yöntemlerinden bağımsız olarak işlev görür. USB PD 3.0 spesifikasyonunda daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz. "

USB Güç Teslimatı, telif ücretsiz kullanılabilen açık bir endüstri standardıdır. Bununla birlikte, lisans, USB 3.0'ı kabul etmek isteyen şirketler için birkaç standarta tabidir.

Google, Android 7.1 için Uyumluluk Tanımlaması'nda Güç Dağıtımı'nu KESİNLİ ÖNERİ olarak belirtmiştir. Android O için yapılacak bir sonraki adım bunun zorunluluğunu yapıyor olabilir. Üreticilere uymazlarsa, cihazlarını Android O'ya güncelleyemezler. Sonra ne olur? Nardozza açıklıyor:

"USB PD'yi uygulamak ve tescilli standartları ortadan kaldırmak konusundaki istekliliklerini göstermek OEM'lere bağlı … USB-IF'nin PD, birçok yararı olan bir çözüm ve hızlı şarj için açık bir endüstri standardında sayısız avantajlar görüyor …

– Lisans ücreti yok

– Dünya genelinde daha az elektronik atık, çünkü tüketiciler pek çok şarj aleti satın almıyorlardı

– Kullanım kolaylığı: Şarj cihazları üreticileri ile birlikte çalışarak tüketicilerin istediği sıklıkta alternatiflerle değiştirebilmesi

– Açık standartlar farklı şarj cihazlarının miktarını azalttığı için OEM'ler geliştirme, üretim ve depolama alanlarında tasarruf sağlıyor – Global destek: Avrupa için IEC, Çin için CCSA (müzakereler sürüyor)

Telefonunuzu bir arkadaşınızın şarj cihazıyla şarj ederken bazen kendi şarjınızdan daha yavaş olabileceğini fark etmiş olabilirsiniz. Ancak, tek tip standartlar bunu düzeltecektir – yalnızca akıllı telefon üreticileri onunla birlikte çalışacak olsaydı.

Power delivery rocks batteries. / © AndroidPIT

Öyleyse Hızlı Ödeme ile Qualcomm daha iyi neyi yapar?

Tabii ki, Qualcomm'a Hızlı Ödeme çözümüyle ilgili daha iyi şeyleri sorduk. Önemli bir teknolojik temel oluşturmak için Qualcomm'a kredi verilmelidir. Qualcomm, acı çeken noktaları gündeme getirdi ve mevcut USB standardında birçok zayıf noktaya ışık tuttu.

Quick Charge is unnecessarily expensive for many manufacturers. / © AndroidPIT

Quick Charge 2.0, beş voltluk önceki sınırı aşan ilk oldu. Aküye zarar vermeden daha yüksek voltajlar mümkün olabilirdi. Bir Qualcomm sözcüsü, dokuz volt artışla kablolar, konektörler, PMIC'ler, PCB'ler ve bir takım ek bileşenler arasındaki empedansın azaltılabileceğini söyledi. Qualcomm Quick Charge 3.0, şarj cihazı ve batarya arasındaki ideal şarj voltajını sağlayan INOV teknolojisini tanıttı. Dahası, Hızlı Yük, ideal akımı bulmak için AICL'yi kullanır. Otomatik Güç Kaynağı Algılama (APSD), pilin şarj aletini tanımasına ve gelen akımı buna göre ayarlamasına yardımcı olur; yüz farklı şarj cihazı ile dünyada faydalı.

The number of different chargers is too high. / © AndroidPIT

Kolayca görebileceğiniz gibi, bu teknolojilerin epeyce kısmı şimdi Güç Teslimatına dahil edilmiştir. Peki, dahil edilen C Tipi bağlantı noktası zaten hızlı ve dikkatli bir şekilde ücretlendirildiğinde ve uyumlu olmayan şarj cihazları kaybolduğundan diğer teknolojiler eskimiş olduğunda, ek bir ücret tabanlı lisanslı standart satın almanın püf noktası nedir?

Opinion by Eric Ferrari-HerrmannIt would be a dream if all chargers charged equally fast and carefully.What do you think?5050284 participants

PD ve Hızlı Ücret 4 nasıl birlikte çalışır?

Hızlı Yük 4, Hızlı Yük 4'ün masaya ne getirdiğini sorgulayan Güç Teslimi ile uyumludur. Güç Teslimatı, akım ve voltajı müzakere eden teknolojiler konusunda zaten yeterlidir. Qualcomm'un Hızlı Ücreti 4 cihazın sözde termal bütçesi ile ilgili kontrolü ele geçirmek için müdahale edebilir; Başka bir deyişle: Şarj ederken akıllı telefonun aşırı ısınmadığından emin olabilirsiniz. Hızlı Yük ve PD'nin bir arada olabilmesi, Power Delivery'in sadece voltaj ve akım müzakereleri için bir protokoldür olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Hızlı Ücret 4, bu dili konuşmayı öğrendi ancak Hızlı Yük 3 ile aynı işlemi birkaç güncelleme ile gerçekleştirdi. Böylece QC4, Type-C'ye özeldir.

Huawei allows for two fast-charging technologies to run in parallel. / © AndroidPIT

Samsung'un Adaptive Fast Charge veya SuperCharge ile Huawei ile neler sunması gerekiyor?

Samsung Galaxy S8 ve Huawei Mate 9 veya P10 / Plus gibi Tip-C akıllı telefonlarda dahi, hızlı şarj cihazları görüyoruz. Bununla birlikte, Adaptive Fast Charge veya Supercharge, Power Delivery'den başka hiçbir şeye sahip değildir. Cihazları PD uyumlu Anker PowerPort + 5'e bağladığımızda   masa şarj cihazı, her iki cihaz da birlikte verilen şarj cihazıyla hemen hemen aynı hızda şarj olur.

Adaptive Fast Charge: It sounds cool, but it’s incompatible with competing smartphones. / © AndroidPIT

Samsung, Huawei veya Dash'la OnePlus'ın neden hala rahatsızlığa uğradığı Power Delivery ışığında zaten tartışılabilir. Artık tescilli geliştirme lehine herhangi bir görünür mali argüman mevcut değil ve müşteri Samsung smartphone'unu bir dostunun Huawei şarj aleti ile hızlı bir şekilde şarj etmekten memnuniyet duyacak. OnePlus bu gibi pahalı pazarlama videolarından bile tasarruf edebilir:

Power Delivery zaten ilk meyveleri taşıyor ve pek çok orta sınıf akıllı telefonlar bu yıl umarım dolaşır. Sonra, sıcak pillerle yapılabilir ve işi bitirmek için arkadaşınızın şarj cihazı için sonsuza kadar bekleyebiliriz. Ve imalatçılar telif ücretleri ve mülkiyet gelişimi önleyebilir, çünkü bütçeyi diğer bileşenlere veya belki de çevre korumasına yatırım yapabilirler.

Hızlı bir sadakatçi misin yoksa ortak standartların daha iyi olduğunu düşünüyor musun? Aşağıdaki yorumlarınızı bırakın!