Güncellemeden Sonra Çalışmıyor Android Ses Düzeyi Düğmelerini Düzeltme

Android P DP 2 çıktı ve benim birincil cihazımda yüklü bir Android aşığıyım – Pixel 2 XL. Bil bakalım ne oldu? Ses düğmeleri çalışmayı durdurdu. İlk kez olduğunda, bir donanım sorunu olması gerektiğini düşündüm. Ancak hızlı bir yeniden başlatma sorunu çözdü. Ve sonra tekrar oldu. Yeniden başlat ve tekrar başlat.

Sorun devam etse de, bir donanım sorunu olmadığından emin oldum çünkü ses seviyesini ve güç düğmesini kullanarak ekran görüntülerini yakalayabiliyordum. Bu yüzden biraz araştırma yaptım ve sorunun Android P ile sınırlı olmadığını öğrendim.

Android Nougat ve Oreo kullanıcılarına da uzun zamandır devam ediyor. Bir Google güncellemesinin, ses seviyesi düğmelerini kesebileceği anlaşılıyor.

Hepimizin hiçbir şeyin mükemmel olmadığını ve tüm yazılımların hatalara eğilimli olduğunu biliyoruz. Ve bunu düzeltmenin her zaman bir yolu vardır.

Bu gönderide, bir güncellemeden sonra çalışmayı durduran Android ses düzeyi düğmelerinin nasıl düzeltileceğini size anlatacağız. Hadi içine girelim.

Sorunu anlamak

İlk olarak, bir donanım veya yazılım sorunu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ses düzeyi düğmeleri, Android'e veya Google uygulamalarından herhangi birine yapılan bir güncellemeden sonra çalışmayı durdurduysa, cihazınızı yeniden başlatın. Düğmeler yeniden başlatıldıktan sonra bir süre çalışırsa, harika!

Şimdi güç ve ses kısma düğmelerini kullanarak bir ekran görüntüsü yakalamaya çalışın. Bu da işe yararsa, bir donanım sorunu değil, bir yazılım sorunu. Ancak, yeniden başlatma sorunu çözmezse veya donanım düğmelerini kullanarak bir ekran görüntüsü alamazsanız, hizmet merkezine gitme zamanı gelmiştir.

Yazılım sorununu düzeltmek için üç çözüm.

1. Çözüm: TalkBack Uygulamasını Düzeltin

Bu uygulamanın adını hiç duymamış olabilirsiniz, ancak cihazınızda mevcut olabilir. Görme engelli kişiler için tasarlanan Google Talkback uygulaması, Android cihazlarda önceden yüklü olarak gelir. Uygulama, akıllı telefondaki içerik ve eylemler hakkında kullanıcılara sesli geri bildirim veriyor. Temelde görme engelli insanların cihazlarıyla etkileşime girmesine yardımcı olur.

TalkBack uygulaması, akıllı telefondaki içerik ve eylemler hakkında kullanıcılara sesli geri bildirim sağlar.

Ancak, bu uygulama bazen ses düğmesine kırmak için sorumludur. Bunu düzeltmek için öncelikle uygulamanın önbelleğini temizlemeniz gerekir. Bu işe yaramazsa, uygulamayı devre dışı bırakmanız / kaldırmanız gerekecektir.

Uygulamayı hiç kullanmadıysanız, uygulamanın kaldırılması cihazınızda herhangi bir etkiye sahip olmayacaktır, ancak görme engelliler için erişilebilirlik özelliğini kullanıyorsanız, yalnızca uygulama önbelleğini ve verilerini temizlemeyi sınırlamanız gerekir.

Talkback Uygulama Önbelleği ve Verilerini Temizle

1. Adım: Cihaz ayarlarını açın ve Uygulamalar / Uygulama Yöneticisine gidin.

Adım 2 : Sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun ve Sistem veya Sistemi göster üzerine dokunun.

3. Adım: Ardından aşağı kaydırın ve Talkback'i arayın. Üzerine dokunun. Uygulama bilgisi ekranında, Depolama'ya dokunun.

4. Adım: Önce Önbelleği Temizle'ye dokunun. Sorunu çözüp çözmediğine bakın. Olmaması durumunda 1-3 arası adımları tekrarlayın ve ardından Depoyu temizle üzerine dokunun. Bu sorunu düzeltmeli.

Also on Guiding Tech
5 Cool Hidden Android Gestures You Need to Know

Read More

Talkback Uygulamasını Devre Dışı Bırak

Bir sistem uygulaması olduğundan, yalnızca Talkback uygulamasını devre dışı bırakabilir ve kaldıramazsınız. Uygulamayı devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

1. Adım: Cihazın Ayarlarını başlatın ve Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi'ne dokunun.

Adım 2: Sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun ve tekrar Sistem veya Sistemi göster üzerine dokunun.

3. Adım: Ardından, uygulamalar altında, Talkback'i arayın. Üzerine dokunun. Uygulama bilgisi ekranında Devre Dışı Bırak düğmesine dokunun. Ardından cihazınızı yeniden başlatın.

Çözüm 2: Anahtar Erişimini Kapatın

Android cihazlarda ses düğmesi sorununu gideren başka bir şey de Switch Access'i kapatmaktır. Erişilebilirlik ayarları altında bulunur ve el becerisi bozukluğu olan kişiler için faydalıdır.

İşte yapman gerekenler.

1. Adım : Cihaz Ayarlarını açın ve Erişilebilirlik üzerine dokunun.

2. Adım: Erişilebilirlik altında aşağı kaydırın ve Erişimi Değiştir'e dokunun. Servis açıksa, kapatın.

Çözüm 3: Ses Kısayolu Oluşturun

Yukarıdaki iki çözüm işe yaramıyorsa, yazılım güncellemesini cihaz üreticinizden beklemeniz gerekir.

Bu arada, cihaz ana ekranındaki ses ayarı kısayolunu oluşturabilir ve farklı medya birimi türlerini değiştirmek için kullanabilirsiniz. Tabii ki, ses düğmesi kadar kolay değil ama bir şey yoktan iyidir.

Ses ayarları için bir kısayol oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Adım: Cihazınızın ana ekranında, Widget ekle seçeneğini almak için herhangi bir boş alana uzun dokunun. Sonra üzerine dokunun.

Adım 2: Widget'larda, Ayarlar'a bakın. Tutun ve ana ekrana sürükleyin. Ayarlar kısayolunu seçmenizi isteyen yeni bir ekran açılacaktır. Sese dokunun.

3. Adım: Yeni oluşturulan Sound kısayolunu ana ekranda bulacaksınız. Artık birimi değiştirmeniz gerektiğinde, bunu yapmak için bu kısayola dokunun.

Tip: In case you are wondering about the launcher in the screenshots in this post, it’s Microsoft Launcher.

Also on Guiding Tech
Nova Launcher vs Microsoft Launcher: Which Android Launcher is Better?

Read More

İşe yaradı mı?

Yukarıdaki çözümleri kullanarak çalışmayan medya kontrol birimi düğmelerini düzeltebileceğinizi umuyoruz. Bunu düzeltmenin başka bir yolunu biliyorsanız, başkalarıyla paylaşmak her zaman harikadır. Yorum kutusu aşağıya doğru.