HDR nedir ve akıllı telefonumda ne zaman kullanmalıyım?

HDR – bu üç küçük harf birçok akıllı telefon kamera uygulamasında mevcut, ancak ne anlama geldiği konusunda ipucu olmayabilir. HDR’nin ne olduğu konusunda hala karanlıktaysanız veya sadece onu kullanmanın en iyi olduğu şey hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin. Google’ın en önemli telefonuna sahip olmasanız bile, Pixel 3’ün HDR + numarasının fotoğraflarınızı nasıl geliştirebileceğini de açıklayacağız.

Bir bölüme atla

    HDR nedir? HDR nasıl çalışır? HDR’yi ne zaman kullanmalısınız? Ne zaman HDR kullanmamalısınız? Telefonumda HDR olup olmadığını nasıl anlarım? HDR + nedir?

HDR nedir?

Peki, HDR ne anlama geliyor? Yüksek dinamik aralık. Fotoğraf terimlerinde dinamik aralık, görüntünün en aydınlık ve en karanlık unsurları arasındaki farktır. HDR, bu dinamik aralığı akıllı telefon objektifiniz tarafından başka türlü yakalanabileceklerin ötesine geçen bir işlemdir. Gözlerinizle görebileceklerinizin doğru gösterimlerini ya da manzaralara yüksek çözünürlüklü bir his yaratan daha sanatsal çekimler oluşturmak için kullanılabilir.

Screenshot 20180817 105512

HDR’nin nihai hedefi daha etkileyici fotoğraflar oluşturmak olsa da, her fotoğraf için kullanılması gereken bir özellik değil. Ne çektiğine bağlı. Aşağıda, HDR için en iyi kullanımı, pratikte nasıl çalıştığını ve HDR’ye karşı olmayan bazı HDR örneklerini vurguladık.

HDR nasıl çalışır?

HDR etkin durumdayken fotoğraf çekerken, fotoğraf makinesi farklı poz değerleri ile art arda birkaç görüntü yakalar. Akıllı telefon kamera yazılımı daha sonra bu görüntüleri en karanlık ve en aydınlık bölgelerden gelen ayrıntıları koruyan tek bir fotoğrafta birleştirir.

Bu işlevsellik akıllı telefon kameralarına giden yolu bulmadan önce, üç fotoğraf çekmeniz (seçtiğiniz kameranızla), onları bir PC’ye aktarmanız, Photoshop’ta açmanız ya da benzer bir şey yapmanız ve HDR yazılım işlevini kullanarak bu üç resmi birleştirmek için kullandı. Her birinin en iyi parçaları, aynı etkiyi elde etmek için.

hDR photo

Sağ tarafta, yüksek ve düşük pozlama değerlerine sahip görüntüler görüyorsunuz; solda, bu iki fotoğraf HDR / Wikipedia ile birlikte

Neyse ki, akıllı telefon üreticileri HDR’yi cihazlarının kamera yazılımlarına uyarladılar, böylece etkinleştirildiğinde, telefon bu işlerin hepsini otomatik olarak yapıyor. Yazılım, son çekiminizi oluşturmak için temel olarak birkaç görüntüyü birleştirdiğinden, HDR en iyi şekilde statik çekimler ve sabit bir el ile çalışır.

HDR’yi ne zaman kullanmalısınız?

HDR kullanmanın gerçekten tek bir en iyi yolu yok; çoğu zaman bir fotoğraftan elde etmek istediğiniz şeye gelir. Bununla birlikte, aşağıda HDR’nin daha iyi görüntü elde etmek için kullanıldığı daha yaygın yerlerden bazıları için bazı ipuçları verilmiştir.

Manzaralar

Işıklandırma iyi bir fotoğrafın en önemli yönlerinden biridir, ancak açık havada güneş ışığı çok fazla kontrast oluşturabilir. HDR bu tutarsızlıkları dengeleyebilir, böylece daha az parlak beyaz veya koyu siyah kısımlar olabilir. HDR etkinken gökyüzünde ayrıntıların nasıl daha görünür hale geldiğini görmek için aşağıdaki iki fotoğrafa bakın.

non hdr
hdr

Düşük ışık ve arkadan aydınlatmalı sahneler

Fotoğrafınız çok karanlıksa – veya belirli alanlarda çok karanlıksa – genel parlaklık seviyesini yükseltmek için HDR kullanılabilir. Mucizeler elde edemez: belirli bir ortamda ışık yoksa, HDR bunu üretemez, ancak bir resmin en aydınlık ve en karanlık öğelerini almak ve bunları birleştirmek temelinde çalıştığından, HDR fotoğraflarının kalitesi iyidir. daha iyi görünme şansı.

Ne zaman HDR kullanmamalısınız?

Siz veya başka şeyler hareket ederken

HDR üç fotoğraf çektiği için, çekimlerden biri veya ikisi arasında bir şey hareket ederse, son görüntü bulanık görünebilir: HDR kullanırken fotoğrafların işlenmesi biraz daha uzun sürer. Kendinizi sabit tutun ve hareketsiz konuların fotoğraflarını çekmeye çalışın.

Yüksek kontrastlı sahneler

Bazı fotoğraflar aydınlık ve karanlık alanlar arasındaki güçlü kontrastla daha iyi görünür. HDR kullanmak bu kontrastı azaltır, böylece efekt daha az belirginleşir. Son görüntüden istediğin bu değilse, yapma.

Canlı renkler içeren sahneler

HDR kesinlikle sahnedeki cansız renklere biraz canlılık verebilir. Ancak, zaten çok canlı olan renklerle uğraşıyorsanız, HDR onları garip görünmesini sağlayabilir. Renk doygunluğunu fazla aşmamaya dikkat edin.

non hdr2
hdr2

Telefonumda HDR olup olmadığını nasıl anlarım?

Neredeyse her akıllı telefonun sistem kamera uygulamasında bir HDR ayarı var, bu yüzden henüz Google Play’den HDR kamera uygulamalarını indirmek için acele etmeyin. HDR’den yararlanmak için çoğu zaman onu kamera ayarlarınızda etkinleştirmeniz gerekir. Bunun nasıl yapılması akıllı telefonunuzun üreticisine göre değişir. Ancak, kamera uygulaması başlatıldığında HDR seçeneğini genellikle ekranın köşelerinden birinde bulabilirsiniz. Eğer çarpı işareti varsa, engelli demektir. Etkinleştirmek için basitçe dokunun. Öte yandan, One UI özellikli Samsung telefonlarda, HDR’yi yalnızca kamera ayarlarında gerektiğinde uygulama seçeneği bulacaksınız.

Bununla birlikte, bazı akıllı telefonlarda, HDR’den yararlanmak için telefonunuzun kamera uygulamasını Otomatik yerine Manuel olarak ayarlamanız gerekir. Son olarak, akıllı telefonunuz HDR ile gelmezse, Google Play Store’da çeşitli sonuçlar sunan bir dizi HDR kamera uygulaması vardır.

HDR + nedir ve nasıl edinebilirim?

Google’ın Pixel 3 piyasaya sunulmasından bu yana Android dünyasının kamera kralı olarak tanındı. Fakat Pixel 3 kamerayı bu kadar etkileyici yapan şey nedir? İşin sırrı yazılımda ve özellikle de HDR + teknolojisinde yatmaktadır. Bir süredir Pixel cihazlarda mevcuttu, ancak 3. nesilde önemli ölçüde düzeldi. HDR +, steroidlerdeki HDR’ye benzer. Sadece dinamik alanı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda gürültüyü azaltır ve aynı zamanda renkleri iyileştirir. Pixel’in kamera uygulaması, en iyi bitlerden oluşturulmuş bir görüntü oluşturmak için birleştirmeden önce resim çekerken hızlıca bir çekim yaparak bunu yapar. Sonuçlar etkileyici!

google camera app

    Pixel 3XL camera review: fotoğrafçının neşesi, YouTuber hayal kırıklığı

Bu numara donanıma değil yazılıma dayandığından, Google tarafından da üretilmeyen Android akıllı telefonlarda HDR + kullanmak mümkündür. Samsung, OnePlus veya Xiaomi telefonunda Pixel 3’ün yaptığı gibi fotoğraf çekmek istiyorsanız, Google kamera uygulamasını kaldırmak için rehberimize bakın.

Sonuç

Fotoğraflar için HDR’yi kullanmanın en iyi ipucu, aynı sahnenin fotoğrafını çekip çekmeden çekmektir ve ardından size en çok neyin cazip geldiğini görmek. Çabuk, kolay ve size bu ayarla neyin başarılabileceği konusunda daha iyi bir fikir verecektir. Sadece bunu yaparken sabit bir el tutmayı unutma. Zamanla, gözünüzü eğitecek ve HDR moduna daha uygun olacak sahneleri belirlemeyi öğreneceksiniz.

Akıllı telefonunuzdaki HDR modunu kullanıyor musunuz? Ne zaman kullanmanın en iyisi olduğunu düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin.