Headspace vs Calm: En İyi Meditasyon Uygulaması Hangisi?

Birkaç üst meditasyon uygulaması varken, iki isim her zaman en üsttedir – Sakin ve Headspace. Aboneliğimin süresinin dolmasına izin verdiğimde geçen yıldan beri geçen zamana kadar bir Headspace kullanıcısı oldum. Çünkü arkadaşım Sakin uygulamasını denemek için beni dırdır ediyor.

Bu iki meditasyon uygulamasının birbirleriyle nasıl karşılaştıklarını ve fiyatlandırma, rehberli meditasyon seansları ve kullanılabilirlik açısından nasıl farklılık gösterdiğini görelim. Ne kadar etkili olduklarını da ele alacağız çünkü günün sonunda önemli olan şey bu.

Hadi başlayalım.

1. Uygulama Arabirimi

Eğer bir acemi iseniz, hem Headspace hem de Calm, kolay ve basit adımlarla başlamanıza yardımcı olacaktır. Sakin’i ilk kez açtığınızda, hedeflerinizi seçmenizi isteyecektir. Odaklamayı Geliştir, Daha İyi Uyku ve Meditasyon Yapmayı Seçtim. Birkaç seçenek daha var. Bu, arayüzü daha az kalabalık hale getirir ve sizin için neyin önemli olduğunu görmenizi sağlar. Kimsenin Matthew McConaughey tarafından yatma hikayesi?

Headspace, kullanıcı arayüzünün güzel ve kullanımı kolay olduğu benzer bir yaklaşım izler. Farklı kurslar, yaşamın çeşitli yönlerine odaklanır. Her biri 10 seans ile 3 bölüme ayrılan Temel Kursla başlarsınız – 30 günlük bir yolculuk. Sonra stres, iş, vb. İçin farklı kurslar var.

Her iki uygulamada da, her oturum yalnızca bir önceki işlemi tamamladıktan sonra kullanılabilir. Yani ileri atlayamazsın. Oturumları telefonunuza indirebilirsiniz. Hem Sakin, hem de Boşluk, kullanıcı arayüzünde tuhaf derecede tatmin edici parlak renkler kullanır.

Headspace, kursun neyle ilgili olduğunu açıklamak için kısa animasyonlu videolar kullanırken, Calm sizi ilgilendirmek için doğadan ilham alan arka plan müziği ve duvar kağıtları kullanır. Açıklamayı dinlemeyi tercih ederim – yolculuk başlamadan önce ne yapmam gerektiğini anlamamda bana yardımcı olur.

2. Oturumlar

Andy Puddicombe, Headspace’de geçireceğiniz tüm oturumların arkasındaki sestir. Budist keşiş olarak eğitim gördü ve Headspace’e başlamadan önce Asya ülkelerinde seyahat ederken meditasyon yaptı. İngiliz aksanıyla sesini çok yumuşak ve dinlendirici buldum.

Sakin, sesi eşit derecede pasifleşen ve yumuşak ancak ABD aksanıyla ve 20 yıldan fazla deneyime sahip olan Tamara Levitt. Sakin, anlatıcınızı John Armstrong olarak da değiştirebilirsiniz. Stanford’un Yaşam Tasarım Laboratuarı’nda öğretim görevlisidir.

Headspace, 30 gün sürecek olan Temel kursta 3-10 dakikalık seanslarla başlayacak – farkındalığı uygulamaya alışmak için yeterli zaman. Sakin seansları uzunluk ve büyüklük bakımından benzer ve ne yapmanız, neden yapmanız ve nasıl yapmanız gerektiği gibi soruları cevaplamanıza yardımcı olacaktır. Her iki uygulama da takip etmesi kolay ve kesin talimatlar sunar. Nefes al, vücudunu rahatlat, XYZ’yi düşün, vb.

Kimsenin konuşmadığı oturumlarda kısa molalar var. Burası pratik yapıyorsun. İkisini de eşit derecede iyi buldum. Bununla birlikte, Headspace daha doğrudan ve daha hızlı bir noktaya geliyor. Sakin, ne yapmanız gerektiğini söylemeden önce bazı gerçekleri ve araştırma çalışmalarını paylaşacaktır. Ödevlerini yaptıklarını gösterirken, daha kısa dikkat süresi olan insanlar dikkat dağıtıcı bulacaklar.

Çeşitlilik söz konusu olduğunda, Calm en belirgin kazanandır. Suya düşme, dalgalar ve daha fazlası gibi doğadan ilham alan farklı sesleri dinleyebileceğiniz bir müzik sekmesi olan yaşamın farklı yönleri için oturumlar var. Sonra çabuk uykuya dalmanıza yardımcı olacak yatmadan hikayeler vardır.

Headspace daha doğrusaldır ve rehberli meditasyonlara devam etmenizi ister. Duvar kağıdı yok, müzik yok, hikaye yok. Daha odaklı bir yaklaşım. Sakin ayrıca ritm içinde nefes alma süresini ve girme süresini ayarlayabileceğiniz bir nefes kesiti vardır. Çok havalı.

Headspace, sizi meşgul etmek için oyunlaştırmayı kullanır. Kilidini açmak ve başarmak için hedefler var. Sakin, size meditasyon yaptığınız her günün işaretlendiği bir takvim gösterecektir. Buna Streak diyorlar. Oyunlaştırmanın diğer sağlık ve fitness uygulamalarında da kullanılan kanıtlanmış bir teknik olduğunu düşünüyorum.

Headspace, belirli sayıda gün boyunca bir programı izlemenizi ister, Calm ise denemeniz için yeni bir teknik olan bir Günlük Sakin gönderir. Yine, Sakin çeşitliliğe daha fazla odaklanır.

3. Fiyatlandırma ve Platform

Hem Sakin, hem de Boşluk Android ve iOS’ta mevcuttur. Headspace’in ücretsiz planı sizi 30 günlük bir yolculuğa çıkaracak ve meditasyonun temellerini kapsayacaktır. Bundan sonra, abonelik ayda 12,99 ABD dolarından başlar veya bir kerelik ücret olarak 399,99 ABD doları ödeyebilirsiniz.

Calm ile 7 günlük premium giriş hakkına sahip olursunuz, böylece üyeliğiniz yıllık 59.99 $ ‘dır, ya da 299.99 $ bir kerelik ücret ödeyebilirsiniz.

Sakin her yıl daha ucuz görünse de, bir kerede ağır bir miktar kabuk olacak. Headspace daha pahalıdır, ancak uzun vadeli taahhütte bulunmadan önce suları test etmek için daha iyi olan aylık bir abonelikle birlikte gelir.

Zen Savaşları

Bir WSJ raporu, bu iki meditasyon uygulamasının 1,2 milyar dolarlık meditasyon pazarının% 85’ini kapsadığını söylüyor. Her ikisi de şaşırtıcı meditasyon uygulamaları, dönem. Headspace yolculuğa odaklanır ve rehberli meditasyonlar sunar. Ayrıca kurucunun bir Budist keşiş olup olmadığına da yardımcı olur. Vaaz vermeden önce pratik yaptı.

Sakin, diğer taraftan, paranın karşılığını daha fazla patlama sunuyor. Daha önce tartışıldığı gibi rehberli meditasyonlar dışında, müzik, duvar kağıtları, sesler ve uyku hikayeleri gibi özellikler elde edersiniz. Bu uygulamalar yeni başlayanlar için uygun olsa da, bir amaç için bir araçtır. Peki ilk önce hangi uygulamayı deneyeceksin?