Headspace vs Insight Timer: Hangi Meditasyon Uygulamasını Seçmelisiniz?

Meditasyon uygulamaları, Headspace, Calm ve Insight Timer gibi ağır ağırlıklar ile yarışa liderlik ediyor ve egemenlik için savaşıyor. Sonuçta, bu büyük bir iş. ResearchAndMarket tarafından yayınlanan yeni bir rapor, ABD meditasyon uygulama pazarını 1 milyar doların üzerinde tutuyor.

Müşteriler için meditasyon uygulamaları meditasyonu öğrenmenin, dikkatli olmanın ve odaklanmanın bir yolunu sunar.

Bir yıl boyunca Headspace kullanıcısı olduktan sonra alternatiflerine bakmaya başladım ve Insight Timer'ı buldum. Bir keşiş döndü işadamı Headspace sahibi Andy Puddicombe. Meditasyon öğretmek ve güçlü ve rahatlatıcı İngiliz aksanıyla pratik yapmanıza yardımcı olmak istiyor.

Headspace'i al

Christopher ve Nicholas Ploughman, İçgörü Zamanlayıcısına sahip ve bir meditasyoncu ve öğretmen topluluğu oluşturmayı istiyor. Insight Timer, öğretmenlerin meditasyon yöntemlerini ve meditasyoncularını öğretmek ya da satmak ve takip etmeleri ve puanlamaları için bir platform olmayı amaçlıyor.

Insight Timer'ı alın

1. Uygulama Arabirimi

Headspace, kursun ne hakkında olduğunu anlatmaya çalışan birçok canlandırılmış karakterin farkına varacağınız zarif bir arayüze sahiptir. Mevcut olan tüm kursları bulabileceğiniz bir kütüphane sekmesi var. Uygulama şimdi Uyku etiketli yeni bir sekme sunuyor ve bu benim son ziyaretimden bu yana yeni bir şey. Daha sonra rehberde keşfedeceğiz. Stres, hastalık (kanser hastaları için bir tane var), ilişkiler ve benzeri farklı kategoriler var.

Insight Timer topluluk hakkında daha fazla. Sizin için yeni günlük meditasyonlar içeren bir Today sekmesi var. Nedense, Insight Timer meditasyon yapmadan önce dünyadaki aktif kullanıcı sayısını bilmem gerektiğini düşünüyor. Oturumlarınızı zamanlamak için yararlı bir Zamanlayıcı var. Son olarak, kendini açıklayan bir Kurslar sekmesi vardır.

Her iki uygulama da malzeme tasarımına dayanır. Ancak, Headspace biraz daha tertemiz görünür ve onu sık kullanmak istemenize neden olur.

Also on Guiding Tech
Headspace vs Calm: Which Is the Best Meditation App

Read More

2. Kurslar ve Oturumlar

Bir kursu takip etmemize ve meditasyonu öğrenmemize ya da daha iyi olmamız için uygulamaları yüklüyoruz. Headspace, her bir oturumun Basics adlı 3 bölümden oluşan 10 oturum içeren 30 günlük bir başlangıç planı ile birlikte gelir. Her bölüm bir tanıtım ve hareketli bir video ile başlar. Her seans yaklaşık 10 dakika sürüyor.

Seanslar ve kurs, ondan ne bekleyeceğinizi ölçmenize yardımcı olur. Kurslar nereden başlayacağını bilmeyen yeni başlayanlar için uygundur.

Insight Timer'ın 7 günlük kısa bir başlangıç kursu var. Bunun dışında, 12.000'den fazla meditasyon arasından seçim yapabilirsiniz. Evet, ben de kayboldum.

Andy Puddicombe, Headspace'de duyduğunuz tek ses olduğunda, Insight Timer'da birçok öğretmen var. Birini beğenmezseniz, her zaman başka bir şey vardır – seçenekler her zaman iyidir.

Ya bir kategori seçersiniz ya da aramayı uyku, odaklanma, iyileşme vb. Gibi nişleri bulmak için kullanırsınız. Bir kursu açmak size oyun zamanını, kullanıcılardan gelen yorumları ve öğretmenin adını söyleyecektir. Bu bir pazar yeri ve bu konuda gelişen bir şey. Bireysel öğretmenleri takip edebilir, yorumları okuyabilir, mesaj gönderebilir ve kullanıcılarla iletişim kurabilir ve oturumları işaretleyebilirsiniz.

Headspace’de tutarlılık elde ettiğinizde, Insight Timer’da çeşitlilik ve topluluk elde edersiniz.

Andy'nin dinlendirici bir sesi var ve onun talimatlarını takip etmeniz için oturumları arasında bolca duraklama var. Insight Timer'ın birçok dersi var ve hepsi eşit yaratılmıyor. Farklı öğretim yöntemleri ve vurgularla birleştirilen farklı yaklaşım ve teknikler, daraltmayı zorlaştırır. Örneğin, Odaklanmak için 5 Dakika bol duraklamalar yaparken, Robert Plotkin'in Akşam Verimliliği hiç duraksama geçirmedi.

Headspace, daha iyi ve daha hızlı uyumanıza yardımcı olmak için rehberli egzersizlerin ve ortam seslerinin bir kombinasyonu olan Sleepcast'leri tanıttı. Headspace, tutarlılık için başarıların kilidini açacağınız oyunlaştırmayı kullanıyor. Bazı insanlar için çalışıyor sanırım ama benim için değil.

Geride bırakılmaması gereken Insight Timer, su, orman ve benzeri farklı atmosferleri hedef alan yüzlerce müziği bulabileceğiniz bir Müzik bölümüne sahiptir. Bu sesleri uzunluk, kategori ve en çok çalınan değere göre filtreleyebilirsiniz. Insight Timer, tutarlı olmanız için kilometre taşlarından oluşan benzer bir oyun sistemine sahiptir.

Bu ses kliplerinden bazılarının neredeyse 1 saat uzun olduğunu fark edeceksiniz. Bunlar uyumaya çalışmak yerine meditasyon yapmak ya da sadece rahatlamak için daha uygundur. Ancak, bazı kullanıcılar arka planda çalınan ortam gürültüsü ile daha iyi uyuduğunu iddia ediyorlar.

Also on Guiding Tech
Top 4 Relaxing Sounds Apps for iOS and Android

Read More

3. Topluluk ve Zamanlayıcı

Insight Timer'in gücü aktif topluluktan gelir. Uygulamaya yaklaşık 6 milyon meditasyoncu olduğu iddia ediliyor. Maalesef, bir kursta veya oturumda inceleme bırakan kullanıcıları arkadaşınız olarak ekleyemezsiniz. Bunu yalnızca en son aktif kullanıcıların listelendiği ana sayfalarda yapabilirsiniz. Ya aynı öğretmen veya oturumları takip etmezlerse? Bu, bir topluluğa sahip olmanın amacını yendi.

Insight Timer'daki zamanlayıcı özelliğini beğendim. Meditasyona başlamadan önce bir zaman sınırı belirleyebilirsiniz, böylece zaman kaybettirmezsiniz. Bir ses ile belirtilecek bir aralık seçin ve ardından müziği seçin. 12 dakikalık bir oturumun her 4 dakikada bir ding duyacağınız 3 aralık olacağını söyleyin. Bu, oturumlarınızı takip etmenin ince bir yolu. HIIT'leri takip etmek için egzersizler sırasında da kullanıyorum. Sadece ön ayar olarak kaydet. Ya da yemek yaparken kullanabilirsiniz?

Sesler büyüleyici ve son zamanlarda Coorg'da ziyaret ettiğim Tibet Manastırı'nı hatırlatıyor. Neyse ki, ziyaretim sırasında namaz vakitleri oldu, bu yüzden ilahi, müzik ve gong senfonisini duydum.

4. Fiyatlandırma ve Platform

Headspace ve Insight Timer uygulamaları Android ve iOS platformlarında kullanılabilir. Her ikisi de mobil kullanıcıları hedef alıyor ve bu meditasyon oturumlarını 5 dakika gibi kısa bir sürede ele almayı düşünüyor. Bu, nerede olursanız olun yeni zen alışkanlıklarını uygulayabileceğiniz anlamına gelir.

Headspace'in ücretsiz planı 1 ay süren 30 seansla birlikte geliyor. Bu oturumları istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Bundan sonra, yıllık olarak ödenen 7,99 $ / ay'a mal olacak veya ömür boyu üyeliğine 399,99 $ karşılığında yükseltebilirsiniz.

Portföylerinde 12.000'den fazla oturumla, Insight Timer'da ücretsiz olarak sunulan birkaç kurs vardır. Uygulamanın tüm katalog artı çevrimdışı ve karanlık mod gibi özellikleri ile birlikte size yıllık 60 $ mal olacak.

Kaosun Altında Sakin Olun

Bu uygulamaların sesini sürekli dinlerken ve yükseltmek için bildirimler alırken odaklanmamızı beklediğinin bir ironisi. Akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüm dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulma konusunda meditasyon yapmıyor mu?

Headspace iyi tasarlanmış ve daha odaklı. Daha az seçenek, hemen başlayabileceğiniz anlamına gelir. Yeni başlayanlar için ideal olduğunu düşünüyorum. Insight Timer daha fazla kurs ve ücretsiz içeriğe ve diğer aktiviteler için bile yararlı olan bir zamanlayıcı kullanmakta serbesttir. Headspace'in bir ömür boyu planı olduğu yerlerde, Insight zamanlayıcısının daha ucuz bir yıllık planı vardır.

Sıradaki: Meditasyon yaparken akıllı telefondan kurtulmak ister misin? Kim yok! Her zaman hareket halinde olanlar için oluşturulmuş bir meditasyon kulaklığı olan Muse'un derinlemesine incelememize bakın.