HEIF ve HEVC: multimedya dosyalarının geleceği açıklandı

JPG ve MP4, yıllardır sadece akıllı telefonlarda ve tabletlerde değil, PC'lerde de kullandığımız fotoğraf ve video formatlarıdır. Bu dosya türleri artık emekli olmaya hazır ve HEIF ve HEVC tarafından değiştirilmek üzere. Fakat bu kısaltmalar neyi temsil ediyor ve cihazlarımızın kullanımını nasıl geliştirebilir?

 • Android'de yetersiz depolama hatası nasıl düzeltilir?
 • Sizin için doğru microSD kartı nasıl seçilir

Atlamak:

 • HEIF ve HEVC nedir?
 • Bu formatları nerede bulabiliriz?
 • HEIF veya HEVC'yi neden kullanmalısınız?

HEIF ve HEVC nedir?

Her şeyden önce, iki terimi ayırt etmeliyiz:

 • HEIF : Diğer önemli verileri içeren bir kapsayıcı görüntü dosyası formatıdır.
 • HEVC : Bu, genellikle video için kullanılan ve ayrıca H.265 olarak adlandırılan yüksek verimli bir sıkıştırma standardıdır.

İlk terim, JPG gibi fotoğrafların ve farklı uzantılara sahip diğer verilerin depolanabileceği bir dijital konteynere atıfta bulunur. İkinci terim, sonuçları, yukarıda bahsedildiği gibi, örneğin, MOV veya hatta HEIF gibi farklı dijital kaplarda saklanabilen bir video kodlama sistemine atıf yapmaktadır. Şaşkın? Açıklığa kavuşturalım.

This diagram explains perfectly the difference between the two terms. / © Addpipe

HEIF

Yüksek Verimli Görüntü Dosya Formatının kısaltması olan HEIF, tek veya çoklu görüntüler içermek için kullanılan bir formattır. Bu formatı kullanan dosyalar, HEVC kodekiyle (daha sonra konuşacağımız) sıkıştırılmış yüksek kaliteli görüntüleri ve bu resimlerle ilgili daha fazla bilgiyi aynı zamanda farklı türde barındırabilir.

HEIF, örneğin aşağıdaki gibi bazı görüntü dönüşümlerini etkili bir şekilde içerebilir:

 • Resmin 90, 180 veya 270 derece döndürülmesi.
 • Belirli bir dikdörtgen verilen görüntüyü kırpın.
 • Kaynak resmin tuval penceresinde belirtilen sırayla ve konumlarda herhangi bir sayıda gelen resmin üst üste gelmesi.

Bu işlemler, görüntüleyicinin gerçekleştirmesi için talimatlar olarak kabın içine kaydedilir. Bu, orijinal görüntünün değiştirilmediği (çekimi koruduğu, değişikliklerin üzerine yazılmadığı) veya işlemin sonunda tekrar sıkıştırıldığı, dolayısıyla kalite kaybından kaçınıldığı anlamına gelir.

 • Fotoğraf düzenleme için en iyi Android uygulamaları

HEIF, harici teknik özelliklerle açıklığa kavuşturulabilen diğer tahribatsız düzenleme işlemleri için de bir çerçeve sunar. Bu işlemler uygulandığında, sonuç türetilmiş bir görüntü olarak bilinir.

Aşağıdaki veri türleri bu HEIF kapsayıcısında bulunabilir:

 • Görüntüler: Özellikleri ve önizlemeleri olan kişi.
 • Türev resimler: Bu tür yıkıcı olmayan düzenleme, görüntü izleme yazılımının, yukarıda açıklandığı gibi kaynak görüntüyü yok etmeden bir dizi talimatı "anında" uygulamasına izin verir.
 • Görüntü Dizileri: yakın çekim süresi, özellikleri ve küçük resimleri gibi belirli özellikleri paylaşan birden çok görüntü. Bu format temel olarak seri pozlamalar veya sinemagraf animasyonları için kullanılır.
 • Yardımcı görüntü nesneleri: Bu veri, dosyayı görüntülerken doğrudan görünmez ve alfa düzlemlerini veya derinlik haritalarını temsil edebilir.
 • Meta veriler: EXIF, XMP veya benzeri veriler gibi ek bilgiler.

HEIF kaplarının kullanımına ilişkin bazı olası örnekler:

 • Yüksek kaliteli bir görüntü dosyası ve daha düşük kalitede JPG formatında aynı önizleme.
 • Hepsi aynı pakette saklanacak şekilde fotoğrafların çoğunda birden çok görüntü dosyası.
 • Farklı odak uzunluklarına sahip çoklu görüntü dosyaları.
 • Farklı pozlara sahip çoklu görüntü dosyaları.
 • Bir resim dosyası ve aynı zamanda yakalanan bir video (Google Pixel 2 ve iOS ile Canlı Fotoğraflar).

HEVC

H.265 olarak da bilinen bu, şimdi evrensel olarak kullanılan AVC / H.264'ün devamıdır. 8192×4320 ve 8K UHD'ye kadar çözünürlükleri destekleyebilen yüksek verimli bir sıkıştırma standardıdır. HEVC, daha yüksek hesaplama karmaşıklığı maliyetiyle aynı kaliteyi korurken videodaki bit hızı azaltma amacıyla tasarlanmıştır. Bu kodek ayrıca yukarıda açıklanan HEIF kaplarının içindeki görüntüleri sıkıştırmak için kullanılır.

H.264 kodekinde zaten olduğu gibi, HEVC, görüntü akışının çerçevelerini hem aynı görüntüde hem de ardışık kareler içinde yedeklendikleri alanları ararken kontrol eder. Bu gereksiz alanlar daha sonra bellekte daha az yer kaplamak için tekil piksellerin yerine alanın bir açıklaması ile değiştirilir.

A more efficient codec helps you consume less bandwidth. / © Sdmctech

HEVC için anahtar değişimleri arasında 16 × 16 pikselden 64 × 64 piksele kadar model karşılaştırması ve kodlama farklarının genişletilmesi, değişken boyut segmentasyonunun iyileştirilmesi, aynı görüntü içinde daha iyi bir ön tahmin, daha iyi hareket vektörü tahmini ve hareket bölgesi füzyonu, daha iyi hareket kompanzasyon filtreleme ve adaptif örnek ofset filtrelemesi olarak adlandırılan bir başka filtrasyon adımı.

Konunun daha ayrıntılı bir analizi ve sıkıştırma ve kodlama yöntemi için lütfen bu bağlantıya bakın.

HEVC codec'in ilk tadı, 2012 yılında, Qualcomm'un MWC sırasında, H.264 ve H.265 ile aynı video kodlu video oynatabilen SoC Snapdragon S4 çift çekirdekli bir tableti gösterdiği zaman geliyor. HEVC'deki video zaten aynı kalitede% 50 bit oranı azaltımı gösterdi.

Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus aracılığıyla veri ağı üzerinden FaceTime görüntülü görüşme için kullanılan standardı kullanan Apple sayesinde, tüketici mobil cihazlarına ilk codec'i tanıttı.

A screenshot from Qualcomm’s tablet in 2012. / © Cnet

HEVC kod çözücüye adanmış özel bir donanıma sahip ilk mobil SoC, GeForce 900 serisi video kartlarında birkaç ay öncesine benzer olan Tegra X1 modelinde bir dekoder kullanan Nvidia'dan 2015 yılında geldi.

Bu formatları nerede bulabiliriz?

HEIF ve HEVC dosyaları en modern cihazların bazılarında bulunabilir. Örneğin, Apple, iOS 11'de bu tür bir dosya için destek sağladı, böylece iPhone 7 ve daha sonraki sürümlerde fotoğraf çekebilir ve videoları yüksek verimlilik formatında kaydedebilirsiniz (oynatma iPhone 5S'e kadar desteklenir ancak sınırlamalarla birlikte). Tabi ki, iOS 11 ve Macs MacOS ile güncellenen Mac'lere sahip bazı iPad'ler de bu dosyaları çalabilir.

Apple, görüntüler için .heic (resim dizileri için .heics) uzantısını kullanır, ancak üçüncü taraflarca üretilen .heifs (resim dizileri için .heif) dosyalarını oynatmayı destekler. Kaydedilen videolar, Apple cihazlar tarafından .mov formatında normal videolar gibi kaydedilir ancak HEVC / H.265 kodek kullanılarak kodlanır.

The S9 and 
iPhone X support HEVC but only the latter uses HEIF. / © AndroidPIT by Irina Efremova

Android dünyasında, bu formatlara yönelik resmi destek farklı zamanlarda geldi: HEVC, Android Lollipop'ten bu yana desteklenirken HEIF, Google Pixel Camera uygulamasının birinci veya ikinci sürümü olsa bile yalnızca Android P ile kullanıma sunuldu (ilk Geliştirici Önizleme'de mevcut). Jenerasyon hala kullanımlarıyla ilgili bir seçeneğe sahip değildir.

Samsung, fotoğraf kaydetmek için HEIF formatına sahip olmasa bile, yeni Galaxy S9 ve S9 + 'da HEVC kodlu video dosyalarını kaydetmenizi sağlar. Xiaomi Mi MIX 2S'nin videolar için HEVC kodekleri de var gibi görünüyor.

HEIF konteynerleri aynı fotoğrafın farklı versiyonlarını saklamak ve tarayıcıya farklı durumlara göre yükleme ve kullanma kararına karar vermek için HTML 5.2 standardına göre web sayfalarında da kullanılabilir.

HEIF ve HEVC'yi neden kullanmalısınız?

Bu yeni görüntü ve video dosya formatlarını kullanmaya teşvik etmemizin asıl nedeni, daha verimli olmalarıdır. Bildiğimiz üzere, akıllı telefonlarda mevcut alan asla yeterli değildir ve bu formatlar sayesinde aynı sayıda aynı kalitede ancak daha az alanda veya aynı sayıda dosyada daha yüksek kalitede saklanabilir ancak aynı miktarda bellek.

HEIF standardına göre, bu dosyalarda aynı boyutta ve hatta daha yüksek kalitede bir JPG dosyasında olduğu gibi iki kat fazla bilgi kaydetmek mümkündür. Sonuç etkileyici olduğunu söylemek için yetersiz.

Ayrıca HEIF / HEIC dosyaları (ve tüm türevler), orijinali değiştirmeden kaynak görüntü dönüştürmeleri hakkında bilgi içerebilir. Bu, fotoğraflarınızı bir cihaz üzerinde düzenlemenize, sonucu kaydetmenize ve orijinal görüntünün kalitesini etkilemeden daha sonra ve farklı bir cihazda daha fazla değişiklik yapmanıza veya daha fazla değişiklik yapmanıza olanak tanır.

More memory is nice, but using memory more efficiently is better! / © Samsung

Örneğin, bir JPG dosyasında, düzenleme işlemini daha sonra tersine çevirmek mümkün değildir ve JPG sıkıştırma algoritmasının sürekli olarak değiştirilmesinden dolayı görüntü kalitesi bozulur.

Aynı verimlilik, HEVC (H.265) ile kodlanmış videolar için de geçerlidir: bu video codec'i, AVC kodlu bir dosya (H.264) ile aynı kalite seviyesinde iki kat sıkıştırma veya aynı kalitede önemli bir artış sunabilmektedir. bit hızı. Sunulan geliştirmelerin pratik kullanımı, kodlama ve sıkıştırma sırasında daha fazla güç gerektirir, ancak dekompresyon ve oynatma sırasında daha az hesaplama gücü gerektirir.

Opinion by Luca ZaninelloThe amount of internal memory on my smartphone never seems to be enough in the long termWhat do you think?5050Be the first to vote

Her megabaytın 32GB dahili belleğe veya daha az belleğe sahip akıllı telefonlarda hayati önem taşıdığını ve bu yeni biçimlerin çok daha fazla fotoğraf çekeceğine ve daha fazla video çekmeye başlamadan önce daha fazla video kaydettiğini anlayacaksınız.

HEVC veya HEIF kullanıyor musunuz? Bu formatlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Samsung Galaxy S9 + nereden alınır

Best price

New Samsung Galaxy S9 64GB Black Dual SIM G9600 Unlocked – 1 Year Warranty

£629.99

£629.99 total

Check Offer

SIM FREE NEW Samsung Galaxy S9+ Dual SIM 6GB/64GB 4G LTE SM-G9650 Lilac Purple

£648.00

£648.00 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9 Plus Dual SIM 64GB Lilac Purple 6.2-Inch UK Sim-Free Smartphone Unlocked *Free Lite-am® USB-C Cable*

£749.99

£749.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9+ SM-G965 – 128GB – Lilac Purple (EE) (Single SIM)

£749.99

£749.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9 Plus (Dual SIM) 64GB Midnight Black – Android 8.0 (Oreo) – German Version

£953.85

£953.85 total

Check Offer

Compare prices