Her Android sahibinin şu anda denemesi gereken 9 şey

Muhtemelen bilmediğiniz Android ile yapabileceğiniz çok güzel şeyler var. Özel ROM'lardan muhteşem başlatıcılara, uygulamalara, LED bildirimlerine, hareket denetimlerine, simge paketlerine ve ince ayarlara kadar bir süredir sizi mutlu edecek çok şey var. İşte her Android sahibinin denemesi gereken dokuz şey var.

  • Android'de performansı nasıl artırabilirim?
  • Android'de pil ömründen tasarruf edin

1. Wi-Fi'nizi güçlendirin

Veri kullanımını azaltarak Chrome'a ​​zamandan ve paradan tasarruf etmesini söyleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Çoğu insan bilmiyor. Bu ayarı kullanarak, son bir aydaki veri kullanımımı yüzde 30 oranında azalttım. Kolay tasarruf için bunu nasıl? Chrome> Ayarlar> Veri Tasarrufu'na gidin ve açın.

Everyone should tell Chrome to compress web pages before downloading them. / © ANDROIDPIT

Aynı şekilde, telefonunuza uyku esnasında Kablosuz özelliği açık tutmasını söyleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Uyku esnasında Ayarlar > Kablosuz > Gelişmiş> Kablosuz özelliğini açık olarak tutun ve Daima seçeneğini belirtmeniz yeterlidir.

Bunu yapmak, yalnızca telefonunuzun ekranı kapanırken şeyleri indirmenizi sağlayacak değil, aynı zamanda pil ömründen tasarruf edeceğiniz anlamına gelir; çünkü telefonunuz sizi uyandırdığınızda Wi-Fi'ye tekrar bağlanmak zorunda kalmayacaktır.

  • Telefonunuzun Wi-Fi sinyalini nasıl artırabilirim?

The Advanced Wi-Fi Settings is a great place to save time, money and battery life. / © ANDROIDPIT

2. Google Asistan'ı etkinleştirmek için Google Asistan'ı etkinleştirin

Google Asistan Tap, Android 6.0 Marshmallow ile tanıtıldı. Ekranda bulunan her şey için bağlamsal bilgi sağlar; el ile arama yapmak zorunda kalmadan bilgi bulmanızı sağlar. Çalıştırmak için (en azından) Android Marshmallow'a ihtiyacınız olacak.

Google Asistan'ı etkinleştirmek için simgesine dokunun, Sethtings> Google> Arama & şimdi> Ses'e gidin ve açık veya kapalı konuma getirin. Bir kez açık olduğunda, dokunduğunuzda hızlı, içeriğe dayalı bilgilerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şimdi Aç'ı devre dışı bırakmak için ev düğmesini basılı tutun ve bir menü görünecektir. Üç noktalı simgeye, ardından da Ayarlar'a hafifçe vurarak devre dışı bırakın.

You really must try Google Now on Tap. / © ANDROIDPIT

3. Pil optimizasyonları

Sahip olduğunuz Android cihazı ne olursa olsun, pil ömrünü iyileştirmenin yolları vardır. Öncelikle 'ortam gösterimi' veya 'uyarlanabilir parlaklık' özelliğini kapatmanız gerekir. Bu ayar, ekran parlaklığını mevcut aydınlatma koşullarına bağlı olarak değiştirir, ancak mükemmel değildir.

Işık seviyelerini belirlemek için kullanılan sensör insan gözü kadar doğru değildir, mevcut koşullar için daha uygun bir ekran parlaklığı ayarlayabilir ve ekran pil ömrünün kaybolduğu kilit alan olduğundan bunu mümkün olan en düşük seviye.

Make sure you disable ambient display, and use a battery saving function when necessary. / © ANDROIDPIT

Ayrıca, tüm önemli Android kullanıcı arayüzleri, pil tasarruf modu ile birlikte gelir. Her birinin güçlü yönleri değişirken, özel ihtiyaçlarınıza en iyi nasıl uygulanabileceklerini görmek için araştırmaya değer.

Örneğin, Sony'nin Dayanıklılık modu performans açısından çok az değişiyor ve her zaman etkinleştirebildiğiniz (ve muhtemelen yapması gereken) özelliklerden biri.

Stok Android pil tasarrufu işlevi, performansı ve uygulama işlevselliğini oldukça yoğun bir şekilde etkiler, bu nedenle bunu yalnızca önemli olduğunda düşünmeye değer olabilir.

Öte yandan, HTC'nin Güç Tasarrufu, içinde etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz, diğerlerinden daha az katı hale getiren çeşitli seçenekleri içeriyor.

Ayarlara girerek pil, güç veya benzeri şeyleri aramak için pil işlevlerini cihazınızda inceleyin.

HTC’s Power saver mode (left) and Sony’s Stamina mode. / © ANDROIDPIT

4. Uygulama izinlerini ayrı ayrı verin

Android Marshmallow var mı? Denemelisiniz harika bir özelliğe sahiptir: ayrıntılı izinler. Bu özellik, telefonunuzdaki donanıma veya verilere ihtiyaçlara göre erişmek için uygulamalara izin vermenizi sağlar. Dolayısıyla, bir uygulamanın mikrofona erişmesi gerekiyorsa, uygulamayı başlattığınızda bunu yapmak için izin isteyin ve uygulamanın bu donanım parçasını kullanması gerekir.

Marshmallow'dan önceki Android sürümleri için, Play Store'da uygulamayı indirmeden önce bu izni vermek zorundasınız. Üçüncü taraf uygulamalarında bazı uygulama izinlerinin reddedilmesinin onları bozabileceğini varsaydık. Fakat şimdi bu izinleri tek tek yönetebilirsiniz. Bir şans ver.

You can view and toggle permissions for an individual app. / © ANDROIDPIT

5. Google Asistan'ı kullanın, her zaman dinlemeyi etkinleştirin

Google Asistan, bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde almak için kullanabileceğiniz sanal bir kişisel asistan görevi görür. Ancak bunun da ötesi: Google Asistan uygulamalarınızla etkileşim kurabilir, notlar alabilir, hatırlatıcıları bir sürü diğer akıllı numaralarla birlikte ayarlayabilir.

Google'ı ne kadar çok kullanırsanız, mükemmel bir hizmetin ne kadar iyi olduğunu bile o kadar çok şey biliyorsunuz. Basit bir örnek vermek gerekirse, öğleden sonraları kestirmek istersiniz, ancak halihazırda uykulu durumdasınız ve başınızı sallayacağız. Telefonunuza ulaşmak ve saat uygulamasını açmanız, uyanmak istediğiniz zamanı hesaplamanız ve o sırada bir alarm ayarlamanız gerekmez. Sadece "Tamam Google, iki saat sonra beni uyandır" deyin.

Tap OK Google detection and select ‘Always on’. / © ANDROIDPIT

Google Ayarları > Arama ve Şimdi > Ses > Tamam Google algılama > 'ya gidip Devamlı seçeneğini seçerek herhangi bir ekrandan çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz .

Kullanmanız için 100'den fazla Google Asistan sesli komutunu verdik – onlara deneyin.

6. Android Cihaz Yöneticisi'ni kurun

Android Aygıt Yöneticisi'nin, bilmediğim her Android telefonda önceden nasıl etkinleştirilmiş olmadığı. Android Cihaz Yöneticisi, kaybolan veya çalınan bir telefonunuzu izlemenizi, uzaktan kilitlemenizi, çalmasını veya içeriğini silmenizi ve hatta onu bulan herkes için bir kilit ekran mesajı görüntülemenizi sağlayan mükemmel bir araçtır. Android telefonunuzla yaptığınız en seksi şey olmayabilir, ancak yaptığınız ilk şey olmalıdır.

  • Android Cihaz Yöneticisi nasıl kullanılır?

Give Android Device Manager the power to lock or erase your data in case of loss or theft. / © ANDROIDPIT

Android Aygıt Yöneticisi için izinler, Google Ayarları uygulamasındaki Güvenlik bölümünde bulunur. Android Cihaz Yöneticisi'ni, telefonunuzu uzaktan bulmak ve içeriğini kilitlemek veya silmek üzere etkinleştirebilirsiniz. Ancak ayrıca, Android Cihaz Yöneticisini bir cihaz yöneticisi olarak etkinleştirmeniz gerekir. Ayarlar > Güvenlik > Cihaz Yöneticileri'ne gidin ve Android Cihaz Yöneticisi'nin yanındaki kutuyu işaretleyin.

  • Android Lollipop güvenliği

Make sure Android Device Manager is enabled as a device administrator.  / © ANDROIDPIT

Find My Device

7. Pushbullet'i deneyin.

Kesinlikle herkesin kullanması gerektiğini düşündüğüm pek çok uygulama yok çünkü herkesin farklı zevk, ihtiyaç ve alışkanlıkları var. Fakat Pushbullet farklıdır. Herkes – yani herkes – yani onu kullanıyor olmalı.

  • Herkesin kullanması gereken en iyi ücretsiz Android uygulamaları

Pushbullet connects all your devices for sharing links, calls, SMS and even files. / © Pushbullet

Telefonunuzdaki bağlantıları tabletinize, PC'den telefonunuza veya telefonunuzdan diğer tüm cihazlarınıza basabilirsiniz. URL'leri kopyalama ve yapıştırma işlemi 1999'a kadar sürmektedir. Pushbullet, SMS veya çağrıları PC'nizde de bildirir ve dosyaları Pushbullet ile de tüm cihazlarınız arasında aktarabilirsiniz.

  • Android'de çoklu görev uygulamaları için en iyi uygulamalar

Pushbullet connects your phone, tablet, PC, Chrome browser and more. / © ANDROIDPIT

Pushbullet – SMS on PC

8. NFC ile zamandan tasarruf edin

Birçok kişi NFC'nin ne olduğunu, nasıl çalıştığını veya sizin için neler yapabileceğini bile bilmiyor. Ancak NFC zekice. Tek bir musluk, Bluetooth kulaklıklarınızı telefonunuzla eşleştirebilir, eski telefonunuzun tüm içeriğini yeni bir telefona aktarabilir veya evinizdeki kapıda yürürken bir kartvizite bir varsayılan mesaj gönderebilirsiniz.

  • NFC nedir ve neden bunu kullanmalısınız?

See that NFC logo on those headphones? One tap and you’re paired. / © ANDROIDPIT

Birisi elinde bir NFC çipi bile götürdü, böylece bir daha asla telefonunu açmak zorunda kalmazdı. Şimdiye kadar gitmek zorunda değilsiniz, ancak bir NFC donanımlı cihaz ve bir dizi NFC etiketi hayatınızı değiştirecek ve size zaman kazandıracak. NFC, Android cihazınızla ilgili en havalı ve önemsiz şeylerden biridir.

9. Kilit ekranı güvenliğini ayarlayın

Maceracı doğanız kişinizde bir NFC çipi yerleştirmeyi biraz kısa tutarsa, bir sonraki en iyi şey kilit ekranınızın güvenliğini ayarlamaktır. Arkadaşlarımdan kaçının kilit ekran güvenliği ayarlamamasından daima şaşkırımım.

  • En iyi Android kilit ekranı uygulamaları

Whether you prefer a PIN or a pattern, do make sure you have a security method set up. / © ANDROIDPIT

Telefonunuzu kaybederseniz veya çalınırsanız, o hırsızın akıllı telefonunuzun tüm samimi köşelerine erişmesini gerçekten istersiniz? Yok hayır? Ardından bir model veya PIN kilidi ayarlayın. Tercih ettiğiniz kilit ekran güvenliği türünü ayarlamak için Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidi veya bazı cihazlarda Ayarlar > Kilitleme Ekranına gidin . Cidden, şimdi yapın.

Herkesin Android'inde başka ne yapması gerekir? Tavsiyelerinizi yorumlarınızda paylaşın.