Her şeyi yeni telefonunuza nasıl aktarabilirsiniz

Akıllı telefonları değiştirdiğinizde, kesinlikle kişilerinizi, verilerinizi ve uygulamalarınızı yeni cihazınıza aktarmak isteyeceksinizdir. Ana ekran simgelerinizin, arka plan resminin ve daha fazlasının kurulumunda yeni akıllı telefonunuza da aktarabilirsiniz. Verileriniz ayrıca Android akıllı telefonlardan iPhone'a veya tersine aktarılabilir. Burada, bunu nasıl yapabileceğinizi açıklıyoruz.

 • Android'inizi yedekleme ve verilerinizi güvende tutma
 • WhatsApp görüşmelerini yeni cihazlara aktarmak için: kolay yol

Bölümüne atla

 • Mobil Cihazlar için MobiKin Aktarımı
 • Kişilerinizi aktarma
 • SMS'i aktar
 • WhatsApp sohbetleri
 • Fotoğraf aktarma
 • Müzik aktar
 • Uygulamalar

Mobil Cihazlar için MobiKin Aktarımı

Tüm verilerinizi eski bir telefondan yenisine hızlı ve kolay bir şekilde aktarmanız gerekirse Mobil için MobiKin Transfer'i denemelisiniz. Bu yenilikçi program, kişilere, mesajlara, uygulamalara, müziklere, fotoğraflara ve daha birçoğuna herhangi bir kısıtlama olmaksızın verileri etkili ve zahmetsizce aktarır.

Verilerinizi aktarma nedeniniz ne olursa olsun, MobiKin Transfer for Mobile size her şeyin güvenli ve güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlamak için size huzur verir. Paha biçilmez bilgilerinizden hiçbirini kaybetme riski yoktur. Farklı şebekelerde ve operatörlerdeki telefonlar arasında içerik taşıyabilirsiniz.

Programı indirip basit talimatları uygulamanız yeterlidir ve yakında tüm verilerinizi yeni cihazınıza aktarmanız gerekecektir.

Transferring your data is easy with MobiKin. / © MobiKin

Verilerinizi yeni bir telefona aktarırken, her şeyin eski cihazınızdan silinmesini sağlamalısınız. Kişisel bilgileriniz hırsızlar tarafından kimliğini çalmak için kullanılabilir ve cihazın silindiğinden kesinlikle emin olmanız gerekir. Mobil sistem için MobiKin Transfer sistemi de bunu tek bir tıklama ile yapıyor.

Bu devrim niteliğindeki yazılım 3.000'den fazla telefonda kullanılabilir ve Android, iOS ve Windows cihazlarını içerir. Mobil cihazlar arasında her şeyi güvenle ve kolayca aktaran ve Mobil Cihazlar için MobiKin Transfer'i indiren 740.000'den fazla kişiye katılın.

 • Mobile için MobiKin Transfer'i indirin (Windows sürümü)
 • Mobile için MobiKin Transfer'i indirin (Mac sürümü)

Kişilerinizi aktarma

Yeni cihazınıza aktarmak istediğiniz en önemli şey kişidir. Neyse ki, kullanabileceğiniz birçok seçenek vardır, böylece elle yapmanın özenli işlemini önleyebilirsiniz.

Akıllı telefonlar, bulut senkronizasyonu sayesinde kişilerin aktarımı kolaylaştırır. Size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Geç:

 • Google hesabınızı senkronize edin
 • Kişileri Android'den iPhone'a aktarın
 • Kişileri SD kartı yoluyla dışa aktarma
 • Dahili bellek aracılığıyla
 • SIM kartı ile
 • IPhone'dan Android'e aktarma
 • Üretici çözümleri

Google hesabınızı senkronize edin

Tüm cihazlarınızdaki kişileri güncel tutmanın en kolay yolu, Google hesabınızı senkronize etmektir. Kişilerinizi daha önce Google hesabınıza kaydettiyseniz, giriş yaparak yeni akıllı telefonunuzdan alabilirsiniz.

Sadece Ayarlar> Hesap> Google'a gidin ve Kişiler Eşitleme anahtarını açık olarak değiştirin. Kişileriniz anında aktarılır.

Simply check the box, and the contacts are instantly transferred to your mobile phone. / © AndroidPIT

Birden fazla Google hesabında oturum açtınız mı? Ardından, kişiler uygulamasında hangi öğeleri kullanacağınızı seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, yalnızca ilk kaydettiğiniz kişi olacaktır. Daha sonraki hesaplar için el ile senkronizasyonu başlatmanız gerekebilir.

Akıllı telefonunuzun rehber uygulamasında hangi hesapların hangi hesaplardan görüntüleneceğini ayarlayabilirsiniz.

Bu arada: Bir Google hesabınız yoksa, akıllı telefonunuzda yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Bunu bilgisayarda da yapabilirsiniz ve akıllı telefona uygun oturum açma verileri ile oturum açın.

Google üzerinden senkronizasyon avantajlıdır. Bir taraftan, aşağıda açıklanan veri dışa aktarımından daha karmaşık kartvizit formatlarını destekliyor. Öte yandan, Google hesaplarını Windows telefonları, iPhone'ları ve Windows, Linux veya Mac OS çalıştıran bilgisayarlar da dahil olmak üzere neredeyse tüm platformlarda kullanabilirsiniz.

Kişileri Android'den iPhone'a aktarın

Kişilerinizi Google hesabınızla senkronize ettikten sonra, onları iPhone veya iPad'e aktarmak kolaydır. Sadece Ayarlar'a gidin ve oradaki Posta, Kişiler ve Takvim altında başka bir hesap ekleme seçeneğini bulacaksınız .

Google, seçimlerden biri. Yukarıda kullanılan Google hesabınızı senkronize edin ve bir süre sonra Google kişileriniz adres defterinizde görünür olmalıdır.

A Google account is displayed as “Gmail”.  / © AndroidPIT

Hesaba genel bakışta, Google hesabınız Gmail olarak görüntülenir . Burada, Google hesabının hangi bölümlerinin iPhone'a aktarılacağını ayarlayabilirsiniz.

Yalnızca Android'den iPhone'a kişi aktarmak istiyorsanız, Posta veya Takvim alanlarını da devre dışı bırakabilirsiniz.

Bireysel Google hesaplarının kişilerini görüntülemek veya gizlemek için hesapları adres defteri uygulamasında açabilir veya kapatabilirsiniz. Telefon uygulamasındaki Kişiler sekmesine gidin ve Gruplar'a dokunun.

IOS'a taşı

Alternatif olarak, Apple'a da güvenebilirsiniz. Apple, Google Play Store'da iOS'a taşı uygulaması piyasaya sürdü. Bunu Android akıllı telefonunuza yükleyin ve uygulamayı başlatın. Yeni iPhone'unuzda (veya iPad'inizde) artık verileri içe aktarmaya başlayabilirsiniz.

IOS'a geçin , kişileri, SMS mesajlarını, fotoğrafları ve videoları, e-posta hesaplarını ve takvimleri aktarın.

Aktarım, özel olarak oluşturulan bir Wi-Fi şebekesi vasıtasıyla gerçekleştiğinden ve bir PIN kodu ile korunduğundan, aktarım hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Move to iOS

Kişileri bir SD kartı üzerinden dışa aktarma

Bir Google hesabı üzerinden senkronizasyon sizin için bir seçenek değildir ve hem eski hem de yeni akıllı telefonunuzda bir SD kart yuvası varsa, kişilerinizi hafıza kartı ile aktarabilirsiniz.

Bunu yapmak için önce eski akıllı telefonu kullanarak kartvizit verilerinizi SD karta aktarın . Akıllı telefonunuzu bilgisayara bağladığınızda, dosya ilk olarak gördüğünüz dizinde saklanır.

Daha sonra SD kartı çıkarın ve yeni bir aygıta takın.

Şimdi adres defterinize gidin ve içe aktarma seçeneğini menüden seçin. Talimatları izlemeniz yeterlidir ve kişiler otomatik olarak aktarılır.

Contacts can be exported and shared across multiple paths. / © AndroidPIT

Farklı adres defterlerinden birçok kişiyi birleştirdiğinizde veya kişiler aksine çok fazla veri içeriyorsa sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bazen tek bir kontaktan iki, üç veya daha fazla kişi oluşturulabilir; bu çok can sıkıcı olabilir. Bu kargaşaya tepki olarak sizin için ipuçlarımız var:

 • Android'de yinelenen kişileri kaldırma

Dahili bellek aracılığıyla

Bu yöntem temelde bir SD karttaki yedekle aynı işe yarıyor ancak bu durumda kişiler telefonun dahili belleğinde saklanıyor. Bu yöntemle, aygıtı bilgisayara bağlayabilir ve kişi dosyasını orada saklayabilir ve daha sonra bilgisayardan yeni akıllı telefona aktarabilirsiniz.

İpucu: PC'den daha iyi bulabilmeniz için, kişi dosyasını kaydettiğinizde akıllı telefonunuzun gösterdiği konumu not edin. Genellikle, .vcf dosyası Sistem klasöründe bulunur.

Akıllı telefonunuzda bir dosya yöneticiniz varsa, telefonda dosyayı arayabilir ve oradan doğrudan bir e-posta gibi veya Bluetooth aracılığıyla yeni cihaza gönderebilirsiniz.

 • En iyi dosya yöneticileri: telefonunuzu keşfetmek için ilk 9

Consider picking up a file manager for transferring data. / © AndroidPIT

SIM kartı ile

Aynı SIM kartını eski cihazınızdaki gibi kullanmak istiyorsanız, eski modemi de aktarabilir ve kartvizitlerinizi SIM karta kopyalayarak yeni cihaza geri yükleyebilirsiniz.

Bu yöntemin avantajı, kişileri tek tek seçip seçmemeniz ve telefon defterinize eşit bir şey yapabilmenizdir. Ana dezavantaj, bir SIM karttaki bellek alanının sınırlı olması; en fazla 200 kişi kayıt edebileceksiniz.

Android 5.0 Lollipop ve daha yeni sistemler için telefon uygulamasında SIM kart yoluyla dışa aktarma artık sunulmamaktadır. Bununla birlikte, ithalat hala sorunsuz bir şekilde mümkündür. Aşağıdaki resimler daha eski bir Android sürümünden alınmıştır.

Since Android 5.0 Lollipop, exporting to a SIM card is no longer an option. / © AndroidPIT

Burada da, sadece bir ad ve telefon numarası olmaktan çok daha karmaşık olan kişilerin bölünmesi ve birkaç kopya oluşturulması gibi dezavantajları var. Bu, 200 kişiden daha az kişiyle bile, SIM kartın hafıza sınırına hızla ulaşacağınız anlamına gelir. Eski SIM kartın yeni akıllı telefona kolayca sığamaması riski de vardır.

IPhone'dan Android'e

Apple ve Android arasındaki veri aktarımı her zaman kolay değildir, ancak kişiler için basit bir çözüm var. Google, Gmail, takvim ve iPhone'tan ve iPad'teki kişileri nasıl senkronize edebileceğiyle ilgili destek sayfalarında adım adım açıklama yapmaktadır.

Apple cihazınızda bir Google hesabı oluşturmanız gerekir; bu işlem, E- posta'daki Ayarlar'ın Ayarları'na giderek , Rehber, Takvim alanı. IOS 7 tanıtıldığından Google'ı seçebilirsiniz, ancak iOS 5 ve 6 için Yol diğer üzerinden , ardından da CardDAV Hesabı Ekle yoluyla geçer .

Hesabı ayarlayın ve oturum açtıktan sonra Kişiler seçeneğini etkinleştirin. Bundan sonra kişilerinizin senkronizasyonu otomatik olarak başlar.

Yeni Android akıllı telefonda, daha sonra yukarıda açıklandığı gibi kişileri senkronize etmek ve aktarmak için aynı hesap bilgileriyle kayıt yapabilirsiniz.

Transfer your data between Apple and Android. / © AndroidPIT

Üretici çözümleri

Google'ın çözümünden bağımsız olarak, Android akıllı telefon üreticileri, iPhone'tan Samsung'a ve diğer şirketlere kişileri aktaran uygulamalar geliştirdi.

Bazı durumlarda kablolu bağlantıyla çalışırlar, bazıları iPhone ve Android arasında geçici bağlantılar kurarlar, bazıları ise akıllı telefon üreticisi için Bulut sistemi ile çalışır.

Sony Xperia Aktarımı

Sony'nin veriyi aktarmak için verdiği çözüm, Xperia Transfer olarak adlandırılır. Uygulama, içeriği ve kişileri iOS, BlackBerry, Windows telefonları veya diğer Android cihazlarından yeni bir Xperia telefona aktarmanıza yardımcı olur. Kişileri, takvim, arama günlüğü, SMS, MMS, notlar, fotoğraflar, müzik, video ve belgeleri aktarır.

 • Yeni Xperia aktarma mobil uygulaması, yeni telefona veri aktarımını kolaylaştırıyor

Xperia Transfer Mobile

Samsung Switch Mobil

Android alanında pazar lideri olan Samsung, yeni bir müşterinin Samsung telefonuna olabildiğince kolay geçiş yapmasını sağlayan bir uygulama çözümü de sunuyor. Samsung'un çözümü SmartSwitch Mobile olarak adlandırılır ve bir iPhone'dan Galaxy'ye geçiş yapmak, eski bir Galaxy modelinden yükseltmek veya başka bir Android akıllı telefondan geçiş yapmak için kullanılır.

Samsung'un destek sayfasında, SmartSwitch işlemi ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Eski cihazınız Android Marshmallow ile birlikte bir Samsung Galaxy だっuyorsa, başlangıç ​​ekranı düzenini yeni cihaza aktarabilirsiniz.

Samsung Smart Switch Mobile

HTC Aktarım Aracı

HTC, aktarım uygulamasına özel bir isim vermez; Buna sadece HTC Transfer Aracı denir. Yine, yaklaşım diğer üreticilerinkiyle aynı.

Uygulamanın eski ve yeni akıllı telefonlara yüklenmesi gerekir, ancak yeni telefon HTC'den olmalıdır. Ardından, e-postalarınızı, takvimlerini, mesajlarınızı, kişilerinizi ve arama listenizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı, müziklerinizi, arka plan resimlerinizi, belgelerinizi ve ayarlarınızı aktarın.

HTC Transfer Tool

LG

Yeni bir LG akıllı telefonunuz varsa, yukarıda belirtilen yollardan birini kullanabilir veya LG Bridge ile içerikli olabilirsiniz. Yazılım, diğer üreticilerin uygulamalarında yaptığı her şeyi sunabilir; ancak bir PC veya Mac'e ihtiyaç vardır. LG'nin destek sayfasında, ihtiyaç duyduğunuz LG Bridge ile ilgili tüm bilgileri akıllı telefonunuzun modelini sağladıktan sonra bulacaksınız.

Play Store uygulaması LG Backup (Sender) da önerilir. Bununla SMS, kişileri, randevuları ve çağrı listelerini eski, yeni akıllı telefona kablo, WLAN veya MicroSD kartı ile aktarabilirsiniz.

LG Mobile Switch (Sender)

SMS Aktarımı

Eski SMS'lerinizi yeni Android akıllı telefona aktarabilirsiniz. Ücretsiz SMS yedekleme uygulaması SMS Backup & Restore, tam olarak bunu yapar. Mesajlarınız XML dosya biçiminde saklanır ve daha sonra doğrudan Bluetooth aracılığıyla yeni akıllı telefona gönderilebilir. Alternatif olarak, yedekleme dosyası e-posta ile gönderilebilir veya bulut içerisinde yedeklenebilir ve buradan indirilebilir.

Yedekleme uygulaması da yeni Android akıllı telefona yüklenmelidir. Başladığında, gönderilen dosyayı otomatik olarak algılar ve SMS mesajlarını geri yükler. Dikkat: içe aktarırken, uygulama hangi SMS'in zaten var olduğuna dikkat etmez. İki kez içe aktarırsanız, her SMS'yi çoğaltılırsınız.

 • Android için en iyi 9 ücretsiz manifatura uygulaması

Back up and transfer messages: No problem with SMS Backup & Restore. / © AndroidPIT

SMS'in Android'den iPhone'a aktarımı sağlanmıyor. Dolayısıyla, yalnızca Android SMS'in yedeğini alabilir (yukarıya bakın) ve bilgisayarınızdaki SMS Yedekleme ve Geri Yükleme'nin XML dosyasını okuyabilirsiniz. Yani en azından verileri kaydedebilirsiniz.

SMS Backup & Restore

WhatsApp sohbetleri

WhatsApp'ın eksiksiz sohbet akışları, resimler, videolar ve sesler de dahil olmak üzere küçük bir numara ile yeni akıllı telefona aktarılabilir.

Bunu yapmak için, uygulamayı ilk kez başlatmadan önce WhatsApp'ı yeni akıllı telefona indirmeniz ve yeni akıllı telefondaki yedekleme klasörünü eski cihazın yedekleme klasörüyle değiştirmeniz gerekir. Bunun için ek bir uygulama veya benzeri üçüncü parti araçlar gerekli değildir.

Ayrıntılı bir ayrı makalede tüm adımları açıklıyoruz:

 • WhatsApp: Android için nihai ipuçları ve püf Noktaları

WhatsApp sohbetlerini Android'den iPhone'a veya iPhone'dan Android'e aktarma henüz sağlanmamıştır. Google Drive'ın bir yedekleme ortamı olarak entegrasyonu, bunu değiştirmedi.

IPhone'larda, WhatsApp sohbet protokollerini Android akıllı telefon ile erişilemeyen iCloud'a kaydeder.

Fotoğraf aktarma

Android akıllı telefonlardan fotoğrafları yedeklemek için en basit çözüm bulutta otomatik yedekleme yapmaktır. Akıllı telefon bir kablosuz aygıta bağlıyken Dropbox, Google Drive veya Google+ gibi uygulamalar otomatik senkronizasyon sunar.

Böylece, mobil veri hacmi korunur, resimlerin yüklenmesi tamamen arkaplandadır ve resimler, yalnızca yeni Android cihazdaki buluttan gerektiği gibi indirilebilir. Transfer bitti.

 • En iyi Bulut depolama uygulamaları: Android cihazınızı yedeklemek için 8

Her iki akıllı telefonda bir MicroSD kart yuvası varsa, SD karttaki görüntüleri yedekleyebilir ve onları yeni cihaza geri yükleyebilirsiniz.

Elbette PC yoluyla da bir yol var: basitçe akıllı telefonu bağlayın, resimler klasörünü PC'ye kopyalayın ve oradan yeni Android akıllı telefona taşıyın. Mac kullanıcıları aktarım için Android Dosya Aktarımı'nı indirmelidir, aksi halde bulucu herhangi bir dosya görüntülemez.

Fotoğrafları ve videoları bir Android'den bir iPhone'a aktarmak için, Samsung ve diğer Android markalarından eski verilerin iPhone'a aktarılmasını adım adım yönlendiren My Data Kopyala uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Copy My Data

 • En iyi ücretsiz Android uygulamaları

Müzik aktar

Şarkılar büyük olasılıkla müzik dizininde MP3 veya benzeri olacak. Bu, akıllı telefonunuzu bağladıktan sonra bilgisayarınızda görünecek klasörlerden biridir. Mac kullanıcıları dosyaları görüntülemek için Android Dosya Aktarımı uygulamasını indirmelidir.

Bu dosyalar bilgisayara kaydedilir ve bunları yeni akıllı telefondaki aynı dizine aktarır veya yeni bir dizin oluşturabilirsiniz. Müzik klasörünüzün adı ne olursa olsun, müzikçalar şarkıları bulabilmelidir.

This is your new smartphone? Then you probably need iTunes. / © Apple

Bir iPhone'a müzik aktarmak isterseniz MP3'li dizini iTunes kütüphanenizdeki bilgisayara aktarmanız gerekir. Apple'ın adım adım kılavuzu müziklerinizi Android'den iPhone'a aktarmanıza yardımcı olacaktır.

Bir iPhone'dan taşıyorsanız ve müziğinizi iTunes'dan Android cihazınıza aktarmak istiyorsanız, bir hileyi biliyoruz:

 • Android akıllı telefonunuzla iTunes nasıl kullanılır?

Uygulamalar

Google hesabınızla yeni Android akıllı telefonunuza giriş yaptığınızda, daha önce Play Store'dan indirdiğiniz uygulamaları yüklemeye çalışacaktır. Maalesef çok az sayıda uygulamaya uygulanan Google'ın yedekleme sistemi kullanılıyor.

Uygulama verilerini bir Android'den diğerine aktarmak için, Titanium veya Helyum gibi ek yedekleme uygulamalarına ihtiyacınız olacak. Ancak o zaman, bir kez daha ayarları, depolanmış hesapları, oyun istatistikleri ve benzerleri var mı ve uygulamalar hemen kullanıma hazır durumda.

Çoğu oyun şimdi Google Play Oyunlar bulut tasarruf özelliğini kullanıyor. Ardından oyunu yeni akıllı telefona yüklerseniz oyunu eski telefonda bıraktığınız yere devam edebilirsiniz.

Tüm veriler aktarıldıktan sonra, yolculuk yeni Android akıllı telefonunuzla başlar. Olasılıklar hakkında ilham almaya ihtiyaç duyarsanız, sizin için bir şey olabilir.

 • İlk kez bir Android telefonu kurma
 • 2017 yılının en iyi Android uygulamaları: mutlaka denememiz gereken uygulamaları seçin

Ne yazık ki, uygulamalar bir Android'den bir iPhone'a aktarılamaz ve Play Store'dan önceden satın aldığınız uygulamaları App Store'dan otomatik olarak kurmanın zamandan tasarruf etme yolu da bulunmamaktadır. Apple, insanlara elle bunları yeniden yüklemelerini öneriyor.

Elbette, Play Store'daki uygulamalar için yaptığınız tüm satın alma işlemleri artık App Store'a devredilemez; bu nedenle, ücretli uygulamaların tümünü tekrar satın almanız gerekir.

Akıllı telefonunuzu son yükselttiğinizde verilerinizi aktarmaya nasıl başladınız? Yararlı bulduğunuz belirli bir uygulama veya yöntem var mıydı? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.

Bu makale ilk yayından beri yeniden yazılmıştır. Gönderilen yorumlardan bazıları artık eski olabilir.