Her zaman PIN veya şifre girmeyen bir Galaxy Note8 nasıl düzeltilir (ekran kilidi açılmaz)

Bugünün makalesi # GalaxyNote8’de ekranın kilidini açmayı içeren birkaç sorunu kapsıyor. Aşağıda bahsedilen ikinci problemde, bir Galaxy Note8, bir kullanıcı ekran kilidini açmaya çalıştığında tuş takımını göstermeme konusunda garip bir sorun yaşıyor. Başka bir vaka, PIN veya ekran kilidi açma şifresini okuma konusunda bir Note8’in ne kadar tutarsız olduğundan bahsediyor. Bu yayındaki önerilerimizi yararlı bulacağınızı umarız.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: Galaxy Note8 kendini Kurtarma Moduna yeniden başlattı

Telefon iyi çalışıyor. Bugün bunu bir selfie çubuğuna koymaya çalıştım ve aniden ekran Android karikatür ish sembolü ve veri silme ile ilgili bir mesaj verdi. Başarısız bir şekilde telefonu kapatmaya çalıştım. Şu anda telefonumun ekranı şu şekilde okuyor ve yanlışlıkla her şeyi sildiğim için çok korkuyorum. Ne yapmalıyım? Bunlar hakkında oldukça bilgisizim. Telefonu açık bıraktım ve hiçbir şey yapmadım. Ne kadar pil şarjı kaldığından emin değilim. ABD’den geliyorum, ancak şu anda İrlanda’da tatil yapıyorum. Telefon ekranı şu şekilde okunur – Android Kurtarma samsung / greatqltesq / greatqlte 8.0.0 / R16NW / N95) USQU3CRC2 kullanıcı / relase tuşları Volumeup / down ve power Reboot sistemini şimdi kullan (bu hat yeşil renkle vurgulanır) Güncelleştirmeyi yeniden başlat ADB SD karttan güncelleştirme uygula Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla Önbellek bölümünü silin Montaj / sistem Kurtarma günlüklerini görüntüleyin Grafik testini çalıştırın Kapatın. . (çok fazla alan ve ardından aşağıdaki gibi ekranın alt kısmında). . # recovery _cause açılamıyor (Böyle bir dosya veya dizin yok) # # Yeniden Başlatma Kurtarma Nedeni [BİLİNMİYOR] # Destek TEK-SKU Dosya Tabanlı OTA Desteklenen API: 3 should_wipe_data —Veri siliyor… —Veri siliyor… [PDP] CheckDir: [ / cache / pdp_bkup] 0 Biçimlendirme / veri… Biçimlendirme / önbellek… Veri silme tamamlandı Biçimlendirme / önbellek… E: [libfs-mgr] Aygıt numarası alınırken hata oluştu: böyle bir aygıt veya adres yok E: [libfs-mgr] yapılamadı devide numarasını doğrulayın! E [libfs-mgr] Cihaz eşleme kaldırılırken hata oluştu: Böyle bir cihaz veya adres yok dmverify karma ağacı başarıyla doğrulandı.

Sunabileceğiniz herhangi bir yardımı takdir edeceğim !!! – Susan Kiley

Çözüm: Merhaba Susan. Bazı nedenlerden dolayı, telefonunuzun Kurtarma Moduna önyüklendiği anlaşılıyor. Kurtarma Modu, Android’den bağımsız çalışan başka bir yazılım ortamıdır. Normalde, Kurtarma Moduna erişmenin tek yolu, telefon kapalıyken sağ tuş kombinasyonlarına (Sesi aç, Güç ve Bixby düğmeleri) basmaktır. Note8’iniz Kurtarma’ya önyükleme yapmadan önce hiç kapatılmadıysa, buna neden olan bazı yazılım sorunları olmalıdır. Size bunun neden böyle olduğunu söylemek için cihazınızın tam geçmişini bilmiyoruz, ancak nedenini bulmak yerine yapabileceğimiz şeylere odaklanalım.

Kurtarma Modundan yeniden başlatmayı deneyin

Kurtarma sırasında, ses seviyesi düğmelerini kullanarak Sistemi yeniden başlat seçeneğini vurgulayın. Bunu yaptıktan sonra, cihazı yeniden başlatmak için Güç düğmesine basın. Bu, kendini yeniden başlatmak için sisteme bir komut göndermelidir.

Önbellek bölümünü temizleme

Sistemi şimdi yeniden başlat’ı seçtikten sonra hiçbir şey olmazsa, deneyebileceğiniz bir sonraki seçenek önbellek bölümünü silmektir. Başarılı olursa, önbellek bölümünün silinmesi sistem önbelleğini siler ve sistemi normal moda geri başlatır. Her zamanki gibi, önbellek bölümünü sil seçeneğini seçmek için Ses Seviyesi düğmelerini kullanın ve ardından işlemi onaylamak için Güç düğmesine basın.

Fabrika ayarları

Son olarak, ilk iki seçenek hiç çalışmazsa, verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini kullanmayı düşünün. Bu, Note8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlayacak ve büyük olasılıkla bu durumda yardımcı olacaktır.

Sorun # 2: Bir güncelleme sonrasında Galaxy Note8 kilidi açılmıyor, klavye gösterilmiyor

Samsung Note 8’de Verizon güncellemesini yaptım. Şifremi girmek için klavyeye erişemiyorum. Yumuşak sıfırlama denendi, önbellek temizlemeyi denedi, ölmesine ve şarj edilmesine izin verdi, Samsung, Google ve Verizon SAATLERLE konuştu – ve birbirlerini suçladılar ve fabrika ayarlarına sıfırlama yapmamı söylediler. Her şeyi kaybedemem, LÜTFEN! Aynı sorunu Ağustos ayında Blackberry Priv’imle yaşadım ve bir android güncellemesi beni kilitledi. Sıfırlamayı reddettim. 8 AYDA 2 telefon HER ŞEYİ KAYBEDECEĞİM (yeni bir telefon almak zorunda kaldım, Priv’de zor bir yeniden başlatma yapmayı reddettim!) Lütfen, telefonumu tıbbi bakımımı yönetmeye yardımcı olmak için kullanıyorum, orada KESİNTİSİZ BİLGİ var ! Ben DUYDU ve internet kontrol. Aynı sorunu görmedim! Dokunmatik sensörde bir hata attı – ve diğeri – çok hızlı bir şekilde yok oluyor. LÜTFEN-HERHANGİ BİR YARDIM !! – Robin

Çözüm: Merhaba Robin. Samsung ve Google, cihazlarından kilitlenebilecek kullanıcılara yardımcı olmak için bazı mekanizmalar oluşturdu. Açıkçası, cihazınıza yalnızca sizin erişebilmenizi sağlamak için gerekli şifre veya ekran kilidi vardır. PIN veya şifreyi giremezseniz, birisinin telefonunuzun içine girmesinin bir yolu yoktur. Bu ayrıca, herhangi bir nedenle kendinizi kilitlerseniz, sizin için tek yolun cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamak olacağı anlamına gelir.

Güncellemeden önce Android Cihaz Yöneticisi’ni (ADM) daha önce kurduysanız, cihazınızın kilidini bu cihazdan açabilme şansınız vardır. ADM’nin çalışması için, telefonunuzdaki Google hesabının kullanıcı adı ve şifresine sahip olmanız gerekir. Birden fazla Google hesabınız varsa, doğru hesabı kullandığınızdan emin olun.

Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak Note8’inizin kilidini açmak için:

    Bilgisayarınızda Android Cihaz Yöneticisi’ni açın ve Google hesabınızı kullanarak oturum açın.Şimdi Android Cihaz Yöneticisi’ne giriş yaptınız, üzerinde çalıştığınız doğru cihazı bulun. Bu Google hesabıyla ilişkili yalnızca bir cihazınız varsa hemen Note8’inizi görürsünüz. Akıllı telefon bilgilerinin altında “Kilitle” veya “Kilitle ve Sil” veya benzeri bir düğme görürsünüz. Kilitle yazan seçeneği tıklatın ve cihazı kilitlemek için ekrandaki adımları izleyin. ADM geçici bir şifre isterse, kolayca hatırlayabileceğiniz bir şifre oluşturun. Daha sonra Note8’inize dönün ve kilidini açmak için geçici şifreyi kullanın .

Unutmayın, ADM seçeneği yalnızca önceden yapılandırdıysanız ve Google’dan değişiklik almak için Note8’iniz İnternet’e bağlıysa çalışır. Bu geçici çözüm sizin için çalışmazsa veya geçici şifreyi girebilmeniz için klavye hala görünmüyorsa, şansınız kalmamıştır. Fabrika ayarlarına sıfırlamaktan başka çareniz yoktur.

Sorun # 3: Galaxy Note8 her zaman PIN veya şifre almaz

Merhaba! Rastgele, telefonum PIN numaramı unutacak. Telefonu uyku modundan çıkarmak için doğru giriyorum, ancak doğru girmiş olmama rağmen ‘yanlış PIN’ yazıyor. Telefonu yeniden başlatmam gerekiyor ve PIN kodunu kabul ediyor. Yazılımı veya başka bir şeyi yenilemek istiyorum, ancak nasıl yapılacağını bilmiyorum. Telefon köklü değil. Teşekkür ederim! – Susannah

Çözüm: Merhaba Susannah. Her seferinde doğru PIN veya ekran kilidi açma kodunu girdiğinizden eminseniz, yazılımla ilgili bir sorun olması gerekir. Sorunu gidermeye başlamadan önce, bunun dokunmatik ekranın kendisiyle ilgisi olmadığından emin olun. Tuş takımını engelleyebilecek kiri veya kiri temizlemek için ekranı temiz ve yumuşak bir bezle silmeyi deneyin. Ekran koruyucusu kullanıyorsanız, Note8’inizin normal hassasiyetinin korunduğundan emin olmak için bunu da kaldırmayı düşünün.

Dokunmatik ekranın kendisinde fiziksel bir sorun yoksa, aşağıdaki önerilerimizi deneyin.

Önbellek bölümünü temizleme

Bozuk bir sistem önbelleği her türlü soruna yol açabilir. Sistem önbelleği sorununuz olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları uygulayarak önbellek bölümünü temizlediğinizden emin olun:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir ‘önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın ve Güç düğmesine basın. önbellek bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Android ve uygulama güncellemelerini yükleme

Bazen, sıradan şeyler sorunları etkili bir şekilde düzeltir. Mobil bilgi işlem söz konusu olduğunda, işletim sistemi ve uygulamalar için güncellemelerin yüklenmesi sıradan olabilir, ancak devam eden sorunları çözebilir. Varsayılan olarak, Note8’inizin uygulamaları otomatik olarak yüklemesi gerekir. Bu davranışı daha önce değiştirdiyseniz, güncellemeleri manuel olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

Android güncellemelerini kontrol etmek için Ayarlar> Yazılım güncellemesi’ne gidin.

Uygulama güncellemelerini kontrol etmek için:

    Google Play Store uygulamasını açın. Sol taraftaki Diğer ayarlar simgesine dokunun.Uygulamalarım ve oyunlarım’a dokunun. Uygulamanın güncellemeleri kontrol etmesini bekleyin. sorun.

Play Store dışında uygulamalar alırsanız, yayıncılarından güncellemeleri kontrol ettiğinizden emin olun. Play Store üzerinden dağıtılmayan üçüncü taraf uygulamalar Play Store üzerinden güncelleme almayacak, bu nedenle yalnızca geliştiriciden aldığınızdan emin olun.

Ayarları Sıfırla

Bazı hatalar, yazılım ayarlarını varsayılan değerlerine döndürerek giderilir. Henüz denemediyseniz, aşağıdaki adımları izleyerek Note8’inizin tüm ayarlarını varsayılanlarına sıfırladığınızdan emin olun:

    Ayarlar uygulamasını açın. Genel Yönetim’e dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla’ya dokunun. Onaylamak için AYARLARI SIFIRLA düğmesine dokunun.

Fabrika ayarları

Son çare olarak, cihazı silerek cihazınızın yazılım ortamını her zaman varsayılan ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlama kişisel verileri silecektir, bu yüzden yapmadan önce bir yedek oluşturduğunuzdan emin olun.

Note8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir ‘Veri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.