Herhangi bir Android cihazda ‘hayalet dokunuş’ sorunu nasıl giderilir

Dokunmatik ekran sorunları yaşanabilecek en can sıkıcı sorunlardan bazıları olabilir ve bazı kullanıcıları rahatsız eden ‘hayalet dokunuş’ sorunu özellikle dayanılmaz. Asla korkma, dokunmatik aksaklık problemlerinizi bir kez ve herkes için nasıl çözeceğinize dair bir seçenek listesi hazırladık.

Hayalet dokunma sorunu nedir?

Ghost touch (veya dokunmatik aksaklıklar), ekranınız aslında yapmadığınız baskılara yanıt verdiğinde veya telefon ekranınızın dokunuşunuza tamamen yanıt vermeyen bir bölümü olduğunda kullanılan terimlerdir. Tam olarak ‘hayaletin’ yaptığı şey cihazdan cihaza değişir, ancak bazı cihazlarda diğerlerinden daha yaygın olduğu görülmektedir.

Örneğin, Moto G4 Plus, hayalet dokunuşla ilgili birçok sorun bildirisine sahip ve bazı eski OnePlus aygıtlarında da sorunlar var. Bazı iPhone’lar ve Windows aygıtları da aynı sorunları yaşıyor. Bunların hepsi, hayaletle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, muhtemelen yazılımla ilgili bir sorun değildir.

iphone s6 apple

Daha ciddi durumlarda, ekranınızdaki bir donanım sorunu ve telefonunuzun kasasının içine yerleştirilme şeklidir. Bir mühendisseniz ve elektronik aygıtları birbirinden ayırmaktan mutlusanız (ve tüm gerekli uzmanlık araçlarına sahipseniz), birden çok kişi yalnızca ekranın veri konektörleriyle bağlantısını kesmekten başarı bildirmiştir.

Diğer durumlarda, su veya kir hasarı (veya ekran koruyucunun altında) yapılmayan “hayalet” preslere neden olabilir. Ancak, sorunun kesin bir tek nedeni veya çözümü yoktur, bu nedenle, garanti kapsamı dışındaysa deneme yanılma kullanmak zorunda kalacaksınız.

Bazı cihazlar için, bir ekran test uygulaması kullanmak, aşağıdaki önerilerden bazılarında yardımcı olabilecek ölü bölgeleri gösterebilir.

Hayalet dokunuş ve ölü bölge sorunları nasıl giderilir

Benzer görünen bir sorun için mümkün olan en basit, en basit çözümle başlayalım, ancak aslında hayalet dokunma sorunu değil.

Şanslıysanız, sizin için sorun, arkasında küçük bir parça kir kalmış ekran koruyucudan kaynaklanıyordur. Buradaki tavsiye onu çıkarmak, ekranınızı iyice temizlemek ve ardından ekran koruyucuyu değiştirmek. Bununla birlikte, daha ciddi (yani gerçek) hayalet dokunma sorunları yaşıyorsanız, seçenekleriniz o kadar kolay değildir.

Geri vermek

Bir ekran aksaklığı problemini çözmenin kesin olarak en iyi yolu, cihazı üreticiye, ideal olarak değiştirme garantisi altında iade etmektir. Garanti kapsamında olduğunda, birçok şirket hatalı olanın karşılığında yeni bir cihaz sunacak, ancak bazıları sorunu denemek ve çözmek için ekranı değiştirmeyi tercih edebilir.

Bu basit bir seçenek olsa da, yenisini teslim etmek için bir mağazaya girmediğiniz sürece muhtemelen en hızlısı değil. Telefonunuz garanti kapsamında değilse, onarım için para ödemeniz gerekir ve bir takas teklif edilmez.

Elektrik mühendisi iseniz

Cihazınızı açmak ve kırmak için uygun araçlara sahipseniz (metaforik konuşarak) cihazınızı açın ve parçalarına ayırın, hayalet dokunma probleminden muzdaripse, ekranınızı tekrar çalıştırma şansına sahip olabilirsiniz. Birçok kişi (ve daha pek çoğu YouTube videosu), telefonu ayırmanın, ekranı veri konektörlerinden ayırmanın ve bunların hepsini tekrar taramanın kendileri için sorunu çözmek için yeterli olduğunu öne sürüyor.

Elbette, sorunu giderip çözmediğini görmek için konektörlerde ekranınızı yeniden yerleştirmek için üçüncü taraf bir tamirhane ödeyebilirsiniz, ki bu tamamen yeni bir panelden daha ucuz olacaktır.

Mucizelere inanırsan

Bu biraz garip, ama garip YouTube ipuçlarına inanan biriyseniz, o zaman bu sizin için olanı. Yine, telefonunuzdaki herhangi bir olumsuz etkiden dolayı sorumluluk kabul etmiyoruz ve bu videoların altındaki yorumların çoğu, elbette – doğrulanmamış iddialar olsa da, onlar için işe yaradığını bildirmiştir.

Kısacası, videolar size sadece bir piezoelektrik ateşleyiciye sahip olmanız için bir elektrikli çakmağın nasıl söküleceğini gösterir – kıvılcımı oluşturmak için bastırdığınız kısım budur.

Çıkardıktan sonra, ateşleyiciyi çalışmayan noktaya karşı ekrana yerleştirin ve birkaç kez tıklayın. Bu, videolara göre, evden çıkmadan ekranınızı potansiyel olarak sabitlemenin basit ve (neredeyse) ücretsiz bir yoludur.

Ölü bölgelerinizi veya hayaletle temas sorununuzu düzeltmek için tıklatma yöntemini birkaç kez uygulamanız gerekebilir, ancak bazı insanlar için işe yarayabilir ve ölü pikselleri canlandırmak için de kullanılabilir.

Bu size yardımcı oldu mu? Eklemeye değer ipuçlarınız var mı? Yorumlarda bize bildirin!

Hardware
Tips & Tricks

Facebook Twitter