Herhangi bir Android cihazda 'hayalet dokunuş' sorununu nasıl düzeltebilirim?

Dokunmatik ekran sorunları yaşamak için can sıkıcı bir takım olabilir ve bazı kullanıcıları rahatsız eden 'hayalet dokunuş' sorunu özellikle dayanılmaz. Hiçbir zaman korkmayın, çünkü sorunlarınızı bir kez ve herkes için düzeltme seçeneklerinizi bir araya getirdik.

  • OnePlus 3T: tüm sorunlar ve çözümleri
  • Android Marshmallow sorunları ve bunları nasıl düzeltebilirim?

Hayalet dokunuş problemi nedir?

Hayalet dokunuş (veya dokunmatik hatalar), ekranınız gerçekte yapmadığınız baskılara yanıt verdiğinde veya telefon ekranınızın dokunmasına tamamen tepki vermeyen bir bölümü olduğu zaman kullanılan terimdir. 'Hayalet' preslerin yapacakları şey aygıttan aygıta değişir, ancak bazı aygıtlarda diğerlerinden daha yaygın olarak görülüyor.

Örneğin, Moto G4 Plus, hayalet dokunuşuyla ilgili pek çok sorun bildirdi ve bazı eski OnePlus aygıtlarında da sorun vardı. Bazı iPhone'larda ve Windows cihazlarında aynı sorunlarla karşılaşılıyor. Bütün bunlar, bir hayalet dokunuş sorun yaşıyorsanız, muhtemelen yazılım ile ilgili bir sorun değil demektir.

Dead zones and ghost touch problems can also affect non-Android devices. / © Apple

Daha ciddi durumlarda ekranınızdaki bir donanım problemi ve telefonunuzun kasasına yerleştirilme şekli. Bir mühendis iseniz ve elektronik cihazları ayırmaktan mutluluk duyuyorsanız (ve gerekli tüm uzmanlık araçlarına sahipseniz), birden fazla kişi ekranın veri konektörlerinden bağlantısını kesmekle başarılı olduğunu bildirmiştir.

Diğer durumlarda, su veya kir hasarları (veya ekran koruyucunun altında) yapılmayan 'hayali' baskılara neden olabilir. Bununla birlikte, sorun için tek bir kesin sebep veya düzeltme bulunmamaktadır, bu nedenle garanti dışı ise bazı deneme yanılma yöntemlerini kullanmanız gerekecektir.

Bazı cihazlar için bir ekran test uygulaması kullanmak, aşağıda önerilen bazı önerilerde yardımcı olabilecek ölü bölgelere neden olabilir.

Hayalet dokunma ve ölü bölge sorunlarını nasıl düzeltebilirim?

Benzer görünen, ancak gerçek hayalet dokunuşu sorunu olmayan, en kolay, mümkün olan en basit bir çözümle başlayalım.

Şanslıysanız, sizin için olan sorunun arkasında sıkışmış küçük bir kir parçası olan bir ekran koruyucusu neden oluyor. Tavsiyeyi çıkarmak, ekranınızı iyice temizlemek ve daha sonra ekran koruyucuyu değiştirmek önerilir. Bununla birlikte, daha ciddi (yani gerçek) hayalet dokunuş problemlerine maruz kaldıysanız, seçenekleriniz oldukça basit değildir.

Geri vermek

Ekranın aksama sorununun çözülmesi için kesinlikle en iyi yol, cihazın imalatçısına geri gönderilmesidir; ideal olarak bir yedek parça için garanti kapsamındadır. Garanti kapsamındayken, hatalı cihaz karşılığında birçok şirket yeni bir cihaz sunacak, ancak bazıları ekranın yerine sorunu denemek ve çözmek için tercih edebilecekler.

Bu basit bir seçenek olmasına rağmen, muhtemelen yeni bir mağazaya teslim etmek için bir mağazaya girmediğiniz sürece en hızlı değildir. Ahizeniz garanti kapsamı dışındaysa muhtemelen onarım ücretini ödersiniz ve takas teklif edilmez.

Eğer bir elektrik mühendisi iseniz

Cihazınızı çatlamak (mecazi olarak konuşmak) için doğru araçları kullanıyorsanız ve cihazınızı sökerseniz, hayalet dokunuş probleminden dolayı ekranınızı tekrar çalıştırmak için iyi bir şans elde edersiniz. Birçok kişi (ve daha pek çok YouTube videosu), telefonun parçalanmasının, ekranın veri konektörleriyle bağlantısını kesmesinin ve bunların hepsinin yeniden hazırlanmasının bu sorunu çözmek için yeterli olduğunu önermektedir.

Elbette, sorununuzu çözüp çözip리irmayıp tamamlamadığınızı görmek için ekranınızı konektörlerde yeniden takmak için bir üçüncü taraf tamir atölyesi ödeyebilirsiniz, bu da yepyeni bir panelden daha ucuza mal olur.

Mucizelere inanıyorsan

Bu biraz garip, ancak tuhaf YouTube ipuçlarına inanan biriyseniz, o zaman bu sizin için bir şey. Yine, telefonunuza gelecek herhangi bir olumsuz etkiden dolayı hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz ve bu videolardan aşağıda verilen yorumların çoğu, onlar için işe yaradığını bildiriyor, ancak bunlar tabii ki doğrulanmamış taleplerdir.

Kısacası, videolar, yalnızca piezoelektrik ateşleyiciyi elde etmeniz için bir elektrikli çakmağı nasıl söktüğünü gösterir – bu kıvılcım yaratmak için bastığınız kısımdır.

Çıkartıldıktan sonra, ateşleyiciyi çalışmayan yerdeki ekrana koyup birkaç kez tıklarsın. Videolara göre, bu, ekranınızı potansiyel olarak evden çıkmadan düzeltmenin basit ve (neredeyse) özgür bir yoludur.

Ölü bölgelerinizi veya hayalet dokunuş probleminizi düzeltmek için tıklama yöntemini birkaç kez uygulamanız gerekebilir, ancak bazı insanlar için işe yarıyor ve ölü pikselleri canlandırmak için de kullanılabilir.

Bir Moto G4 Plus veya OnePlus One ürününüz varsa

Eğer yukarı oynuyor bir OnePlus biri veya bir Moto G4 Plus'ı sahipseniz, bu cihazların bazı sahipleri yazılım güncellemeleri durumunu iyileştirmek olduğunu bildirir ancak bu rahatlama genellikle kısa ömürlü olduğunu. G4 Plus el cihazları durumunda, birçok kişi sorunu ancak şarj cihazına takıldığında ortaya çıkıyor, her zaman değil.

Farklı durumlarda Moto cihazlarıyla ilgili sorunların hacmi göz önüne alındığında, mümkün olan en iyi şart garanti altına alınmaktır.

Büyük olasılıkla uzun vadede yardımcı olmayacağından muhtemelen cihazınızı silip yazılımınızı değiştirmeye değmez.

Bu sana yardımcı oldu mu? Katılmaya değer ipuçları var mı? Yorumları bize bildirin!