Herhangi Bir Android Telefonda AI Kamera Özellikleri Nasıl Kullanılır

AI kameraları Google, Huawei ve Samsung gibi telefon üreticileri arasında bir öfkedir. Birlikte, telefon kameralarına muazzam makine öğrenme geliştirmeleri getirdiler. Artık kameralar sadece çevreleyen manzaraları tanımakla kalmıyor, kamera ayarlarında gerekli ayarlamaları da yapabiliyor.

Telefon yapımcıları, fotoğrafların herhangi bir manuel müdahale olmadan net ve yeterli ayrıntılarla görünmesini sağlamak için uygulandı. Ancak günün sonunda, çoğumuz Samsung Galaxy Note 9 veya Huawei Mate 20 Pro'ya sahip değiliz. Yani, Android telefonlarda AI kamera özellikleri almak için herhangi bir yolu var mı? Öyle görünüyor ki, bir yolu var.

Bugün bu yazı, size hızlı bir şekilde AI bazı telefon kameralarında nasıl çalıştığı hakkında bir fikir verecektir. Ayrıca AI ile ilgili bazı hilelere sahip üç Android uygulaması da sunmaktayız.

Akıllı Telefonlarda AI

Kameralardaki yapay zeka sadece sahne tanıma ile ilgili değildir. Portrelerde kenar algılama, yüz tanıma, renk profillerini geliştirme, cildi yumuşatma gibi pek çok cephede çalışır. Kısacası, konuyu ön plana çıkarmak ve gerçek zamanlı olarak işlemek için kamerayı algoritmalar aracılığıyla eğitiyor. Ve bu süreç biraz makine öğrenmesi gerektiriyor.

Kameralardaki yapay zeka, fotoğraf makinesinin konuyu seçebileceği ve makine öğrenmesi yoluyla geri kalanı bulanıklaştırabileceği videolara da uzanır. AI, görüntüleri analiz eden ve uygun efektleri ve filtreleri öneren Google Foto gibi uygulamaları da kapsar. Bahsetmiyorum bile, insanlar arama özelliği.

DSLR fotoğraf makinelerinde sahne tanıma sisteminden farklı. Bilmeniz gerekiyorsa, sahne tanıma uzun süre DSLR fotoğraf makinesinin bir parçasıydı. Bir telefonda, kamera bilgileri alır ve görüntü işlemcisine besler; bu da sahneyi parlaklık, beyaz dengesi ve diğer ayrıntılarla yalnızca en doğal sonuçları verecek şekilde geliştirmek amacıyla değerlendirir.

Çoğu durumda, kamera yazılımı bu tür özellikleri tek başına çekemez. Örneğin, HDR + görüntüleri normal bir işlemciden beş kat daha hızlı işlemek için Pixel Visual Core adlı ikincil bir yonganın gücünü kullanan Pixel kamera örneğini ele alalım.

Google Pixel, Apple iPhone X veya Huawei Mate 20 Pro gibi çoğu telefon, daha iyi yüz tanıma ve portre modunda kenar algılamayı iyileştirme için özel bir Neural Engine'in yardımını alır. Neural Engine, sistemlerin bu verileri kolayca sınıflandırmasını sağlamak için tonlarca veri sıralar. Bizim durumumuzda bu, kameranın evcil hayvanlar, renkler, manzara, binalar vb. Gibi ortak sahneleri seçmesine yardımcı olur.

Note: The apps below do their best to give you better-looking photos and effects. However, it would be wrong to compare the outcome with photos from phones such as the Mate 20 Pro or Note 9. Because the result also depends on your phone’s hardware.

Also on Guiding Tech
Artificial Intelligence: Types and the Future It Holds for Humans

Read More

1. Selfissimo

Google tarafından Selfissimo Android telefonunuza bir fotoğraf kabini gibi benzersiz bir deneyim getiriyor. Bu yaşındaki uygulama, selfies (veya farklı pozlar) yakalamayı parkta yürüyüş yapar. Tek yapmanız gereken, kamerayı size doğrultmak ve yüzünüzü hareket ettirmek. Deklanşör düğmesini görmüyor musun? Endişelenme. AI'nın başladığı yer.

Selfissimo farklı bir duruş algıladığında fotoğraf çeker. Ve hepsi bu değil. Uygulamanın iltifat ile sizi daha fazla motive edecek. İşlemi durdurmak için, sadece ekranda herhangi bir yere dokunun.

Fotoğrafları tıkladıktan sonra, zarif siyah-beyaz portre koleksiyonuna sahip olacaksınız. Tüm şablonu kaydetmeyi seçebilir veya fotoğrafları tek tek kaydetmeye karar verebilirsiniz.

En iyi şey, sonucun başka bir düz siyah beyaz resim seti olmamasıdır. Resimler ayrıntılı ve dokular var.

Muhteşem özelliklerine eklemek için, Selfissimo'da hiç reklam yok. Öyleyse uzaklaş!

Not: Bu korkunç mallar için beni yargılama.

Selfissimo'yu indirin

2. Pikai

Picai, yalnızca sahnelere ve özçekimlere odaklanmak yerine, AI oyununu farklı bir seviyeye taşıyor. Objektifin önündeki sahneyi inceler ve cansız bir arka plana veya güzel bir manzaraya bağlı olarak size uygun filtreler önerir. Hatta nesnenin ne olduğunu bile söyler.

Varsayılan olarak, bu uygulama iki filtre önerir. Ancak, memnun değilseniz farklı olanları seçmekte özgürsünüz. Sadece yenilerini görmek için yukarı kaydırın. Ayrıca, filtrelerin yoğunluğunu ayarlayabilmenizi sağlayan altta temiz küçük bir kaydırıcı vardır.

Ayrıca, bu uygulama başlamadan hemen önce tercihlerinizi isteyecektir. Sonra manuel algılama için bir seçenek var. Sadece odak nesnesine dokunun ve renge göre, doğru etki ortaya çıkacaktır.

Picai'yi indirin

3. S Pro Kamera

S Pro Camera, bloktaki en yeni çocuk. Yukarıdaki uygulamaların aksine bu, AI tabanlı sahne tanıma özelliğini çoğu üst düzey telefonda görüldüğü gibi kopyalamaya çalışır.

Odaklanılacak konuya basitçe dokunun, kamera sahneyi analiz edecek ve ayarlarda uygun değişiklikleri yapacaktır.

Ayrıca, AI seçeneğini kapatmak için kamera ayarlarına derinlemesine girmeniz gerekmez. Sadece doğrudan ana ekrandan devre dışı bırakın.

Sahneleri tanıma yeteneğinin yanı sıra, bu uygulama aynı zamanda filigran, hareketli fotoğraflar ve filtreler gibi şık özellikler de içeriyor. Ayrıca arka plan bokeh'sini hem arka kamera hem de selfie kamerada ayarlayabilirsiniz. Veya manuel modda profesyonel olmayı da seçebilirsiniz.

Kamera arayüzünde engelleyici reklam yok. Ancak, arada bir kaç tane bulabilirsiniz.

S Pro Kamera indirin

Also on Guiding Tech
11 Best Snapseed Filters, Settings, and Tips

Read More

Etkili Etrafında Oyun

Bunlar, manuel olarak müdahale etmeden fotoğraflarınızın daha iyi görünmesini sağlamak için AI'dan yararlanan kamera uygulamalarından bazıları. Yukarıdakilerin yanı sıra, filtrelere sanatsal efektler uygulamak için AI ve sinir ağlarının gücünü kullanan Prisma gibi uygulamalar var.

Selfie'lerinizi otomatik olarak rötuşlayarak ve geliştirerek selfie oyununu farklı bir seviyeye çıkaracak Lensa adlı başka bir uygulamanın konuşmaları da var. İlginçtir, Lensa zaten App Store'da mevcut.

Sıradaki: Doğru yapıldığında, bölünmüş görüntüler oldukça ilginç olabilir. Bir sonraki yazımızda, sizlere deneyebileceğiniz Android için bir grup kamera uygulaması sunuyoruz.