Herhangi bir Android’de gece modunda göz yorgunluğunuzu nasıl önleyebilirsiniz?

Mavi ışık filtresi nedir? Gece modu olarak da bilinen bu kullanışlı işlev, birçok Android akıllı telefonda kullanılabilir. Ekrana filtre uygulamanızı, göz yorgunluğunu en aza indirmenizi ve akıllı telefon ekranının yaydığı mavi ışığı azaltmanızı sağlar. Bu makalede, ayarlarınızda bu işlevi nasıl etkinleştirebileceğinizi açıklayacağız ve yapamayacağınız durumlarda mavi bir ışık filtresi uygulaması önereceğiz.

Atlamak:

    Mavi ışık filtresi nedir ve neden buna ihtiyacımız var? Android’de varsayılan olarak gece modu / mavi ışık filtresi nasıl etkinleştirilir Diğer üreticilerin telefonlarında gece modu nasıl etkinleştirilir Play Store’dan mavi bir ışık filtresi uygulaması e-okuyucu uygulamalarında mavi ışık filtresi

Neden mavi bir ışık filtresine ihtiyacımız var?

Giderek daha fazla sayıda kullanıcı, ekranların önünde harcadıkları zamandan dolayı göz yorgunluğuyla ilgili sorunlar yaşıyor. Modern yaşam tarzlarımızı (televizyona, bilgisayara, akıllı telefona, tablete vb. Bakarak) düşünmeniz şaşırtıcı değildir. Göz koruma modu, Huawei’nin dediği gibi mavi ışığı azaltmanın etkili bir yoludur. Önemli bir uyku hormonu olan melatonin üretimini bozduğu için uyku üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Neyse ki, akıllı telefonunuzun varsayılan ayarlarında veya mavi ışık filtresi uygulamasıyla mavi ışığa maruz kalmanızı azaltmanın yolları vardır.

Varsayılan ayar olarak gece modu nasıl etkinleştirilir

Bu modun önemini kabul ederek, Google, Android Oreo gibi Android’in daha yeni sürümlerine entegre etmeye karar verdi. En yeni Android Pastası da gece modu fonksiyonuna sahip. Telefonunuz oldukça güncel bir yazılıma sahip olduğu sürece, gece modunu bu şekilde etkinleştirebilirsiniz.

Etkinleştirmek için, sadece Ayarlar> Ekran> Gece Işığı’na gidin. Ayrıca, Night Light’ın belirli zamanlarda otomatik olarak kapanması için de yapılandırabilirsiniz.

nightlightoreopixel2

Diğer üreticilerin telefonlarında

Diğer üreticiler, bazı telefonlarında bir Gece Modu veya Mavi Işık Filtresi sunmak için bir sonraki Android güncellemesini beklemiyorlar. Onur, Huawei, Asus, OnePlus, Samsung… için geçerli olan durum, genel olarak yapmanız gereken tek şey sadece Ayarlar (daha sonra genellikle Ekran) veya etkinleştirmek için kısayollara gitmek.

Bu gece modlarının çoğu, genellikle günbatımında etkinleştirmek ve gün doğumunda ‘normal’ ışığa geçmek için tasarlanmış otomatik bir ayarla planlanabilir, ancak tercihlerinize göre özelleştirebilirsiniz.

Google Play Store’dan mavi ışık filtresi uygulaması edinin

Yani, geçerli telefonunuzun ayarlarına baktınız ve bir gece modu görünmüyor. Bu, özellikle Google One veya üreticinin kullanıcı arayüzü tarafından eklenen herhangi bir ekstra olmadan Android One’daysanız veya Android’de mevcutsa gerçekleşebilir. Endişelenmemelisin.

Şu anda, Google Play’de, aynı sonucu elde etmenize olanak sağlayan bir dizi uygulama var. Şu an etrafta en popüler olanlardan biri Bluelight Filter. Android’de bulduklarınızla aynı işlevlere sahiptir ve daha fazla seçenekle – mevcut yedi renkten filtre rengini seçme, ana ekranda kısayollar, bir bildirim widget’ı ve bir etkinleştirme zamanı zamanlaması.

AndroidPIT screen dimmers 2511

Göz Bakımı için Bluelight Filtre

    Uygulama sürümü: 2.4.3 Uygulama boyutu: 5.56 MB Uyumluluk: Android 4.0 veya daha yüksek Fiyat: bedava

E-okuyucu uygulamalarında mavi ışık filtresi

Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde çok fazla okuma yapıyorsanız, özel bir e-okuyucu uygulaması kullanarak bunu yapmak daha iyidir. Bu uygulamalar yalnızca bir dizi kolaylık özelliği sunmakla kalmaz, aynı zamanda çoğu gece okumanız sırasında gözlerinizin zorlanmasını kolaylaştırmak için mavi bir ışık filtresi de içerir.

Favori e-okuyucu uygulamalarımızdan biri olan Moon +, uygulamaya entegre edilmiş harika bir mavi ışık filtresi özelliğine sahiptir. Google Play Kitaplar da kendi Gece Işığı ayarları biçiminde.

Ay + Okuyucu Pro

Google Play Kitaplar
Tarafından görüşPierre VitréGece modu yatmadan önce okumak için mükemmeldir.What do you think?5050542 katılımcı

Akıllı telefonunuzda ışık filtresi kullanıyor musunuz? Göz yorgunluğunu en aza indirmeye yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.