Herhangi bir yeni akıllı telefon üzerinde devre dışı bırakmanız gereken 5 özellik

Bu yüzden yeni bir akıllı telefon aldınız ve göz kırpmadan önce bile tüm favori uygulamalarınız ve hizmetlerinizle hazırladınız, ancak cihazı doğru şekilde yapılandırdığınızdan emin misiniz? Daha ayrıntılı bir bakalım.

  • İlk kez bir Android telefon nasıl kurulur?
  • APK dosyası nedir ve nasıl yüklersiniz?

I don’t know what ransomware is.Is this also the case for you?5050820 participants

Bu makaledeki öğeler, her kullanıcının takip etmesi gereken komutlar olarak ele alınmamalıdır. Herkes, alışkanlıklarına ve tercihlerine bağlı olarak, bu özellikleri devre dışı bırakmayı seçebilir veya seçemez. Aynı zamanda Android'in güzelliği de: Seçimler yapmak.

Optimizasyon ve akışkanlık

Hepimiz uygulamaları hızlı bir şekilde yükleyen ve maksimum pil ömrü sunan ultra hızlı bir akıllı telefon istiyoruz. Bazılarınızın diğerlerine göre daha fazla bir avantajı olacaktır (güçlü bir akıllı telefonunuz varsa), diğerlerinin daha fazla zorluğu olacaktır. Her iki durumda da, olabildiğince fazla sorundan kaçınmak için birkaç basit yönergeyi uygulamanız önerilir.

1. Pil ömrünü etkileyen otomatik parlaklık ve diğer özellikler

Üreticiler otomatik bir parlaklık sistemi sunuyor. Akıllı telefon, ortam ışığı seviyesini algılar ve ekranını, okunması rahat olacak şekilde uyarlar. Bu çok zevkli bir fikir, ancak çözünürlük çoğu zaman hayal kırıklığıdır çünkü parlaklık eşiği genellikle ihtiyaç duyduğunuzdan daha yüksektir. Parlaklık, enerji demektir ve tüketim artacaktır, bu da bataryanızın bunun için ödeme yapacağı anlamına gelir. Kısaca, otomatik parlaklığı kapatın ve kendiniz kalibre edin. Bundan daha fazla pil ömrü elde edersiniz.

Ekran, akıllı telefonunuzun otonomisini en çok etkileyen unsurdur. Bu nedenle, bir şeyin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için ekran seçeneklerinizi gözden geçirerek kaybedecek hiçbir şeyiniz kalmaz. Bu elbette sizin kullanımınıza ve alışkanlıklarınıza bağlıdır, ancak çoğu durumda ekranı bir dakikadan fazla tutmakta yararsızdır.

  • Herhangi bir Android telefonda pil ömrünü iyileştirmek için # 1 sır

It is sometimes necessary to do a little searching to configure your device well. / © AndroidPIT

2. işe yaramaz ve hantal bloatware

Akıllı telefonunuz büyük olasılıkla ilginizi çekmeyecek en az bir uygulama içeriyor. Google'dan (örneğin Duo), operatörünüz tarafından önceden yüklenmiş bir uygulama, üreticiden bir uygulama veya sponsorlu bir uygulama olsun. Kısacası, bu uygulamaların sayısı üreticiye göre değişir, ancak kesin olan şey, bu uygulamaların yalnızca yer kaplaması değil, aynı zamanda arka planda da çalışabilmesidir. Çoğu durumda, bu uygulamalar silinebilir (ve bunları silmek daha iyidir).

  • Bloatware ve önceden yüklenmiş Android uygulamaları nasıl kaldırılır?

Bir kez ve her şey için diyelim: Kural olarak, Google uygulamaları silinemez (en azından hack olmadan). Üreticilerin önceden yüklediği bazı uygulamalar da kaldırılamaz. Peki ne yapmalı? Bunları basitçe devre dışı bırakabilirsiniz: Sadece sistemde daha az yer kaplayacaklar, aynı zamanda sizi rahatsız etmeyeceklerdir. Bunu yapmak için Ayarlar'a gidin, uygulamaların listesini bulun ve aradığınızı bulmak için arama yapın.

Opinion by Benoit PepicqExcept for some Google apps, I never use pre-installed apps.What do you think?505015 participants

3. Animasyonlar ve geçişler

Akıllı telefonunuz çok güçlü değilse, biraz daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için her şeyi yapmalısınız. Günlük olarak size yardımcı olabilecek küçük bir hile var: geçişleri ve animasyonları devre dışı bırakmak. Daha spesifik olmak gerekirse, bunlar bir ekran veya uygulamadan diğerine geçtiğinizde gördüğünüz efektlerdir: güzel olabilirler, ancak gereksizdirler. Onları devre dışı bırakırsanız geçişler daha hızlı olacaktır.

Tek yapmanız gereken, geliştirici seçeneklerini etkinleştirmektir. Bunu yaptıktan sonra Geliştirici seçenekleri menüsünü ve ' Pencere animasyonu ölçeği ', ' Geçiş animasyonu ölçeği ' ve ' Animasyon süresi ölçeği ' seçeneklerini bulacaksınız. Bunu yaptıktan sonra, onu azaltmak (örneğin, 0,5'e kadar) veya devre dışı bırakmak zorunda kalacaksınız.

Kullanıcı deneyimi

Akıllı telefonunuzla yaşadığınız deneyim, bazıları oldukça öznel olabilen birçok öğeye bağlıdır. Bazı şeyler günlük olarak gerçekten acı verici olabilir, bu yüzden belki de aşağıdaki noktalardan bazıları size tanıdık gelecektir.

4. Titreşimler ve sesler

Bu titreşimler ve sesler, fiziksel bir düğmenin yanıtını taklit etmeyi amaçlar, ancak uygulamada genellikle oldukça rahatsız edici olurlar. Daha da kötüsü, cihazınızın otonomisini etkiler. Kısacası, bu özellik gerçekten size değer olup olmadığını kendinize sormalısınız. Eğer durum böyle değilse, bu özellikleri devre dışı bırakmalısınız.

Bu sesleri ve titreşimleri devre dışı bırakmak için:

  • Ayarlar > Ses ve bildirimlere git
  • Bu menüye girdiğinizde, her şeyi devre dışı bırakabilirsiniz: Tuş takımı sesleri, Ekran kilitleme sesleri, Sesleri şarj etme, Dokunma sesleri, Dokunma titreşimi , vb.

Lütfen dikkat: akıllı telefon büyük bir dokunma hissi olmayan daha yaşlı bir kişi tarafından kullanılıyorsa, ekranı daha iyi hissetmelerini sağlamak için titreşimi açık bırakmanız önerilir.

Gizlilik ve gizlilik

Bu kelimeler sizin için önemliyse, son haftalarda manşetlerde olduklarını biliyorsunuz. Cambridge Analytica davası Facebook'u ön plana çıkardı (iş modelini eleştirmesi ve bazı uygulamalarının ortaya çıkması nedeniyle) ve teknolojideki diğer büyük isimler daha kesin kullanıcı koşulları sağlayarak hızlı bir şekilde takip edildi.

  • Şimdi zamanı: Facebook hesabını kalıcı olarak nasıl silebilirim

5. Reklamlar için kişiselleştirme

Elbette, Google sizi daha iyi tanımak için özel verilerinizi kullanır ve bu da sizi reklamlarla hedeflemesine olanak tanır. Google'ı telefonunuzda kabul ederek, oyunun kurallarını kabul edersiniz: çeşitli hizmetler ve uygulamalar aracılığıyla sizinle ilgili bilgileri alır. Bununla ilgili fazla bir şey yapamazsınız (Google'ı boykot etmedikçe), ancak uygulamaların reklam kimliğinizi kullanıp kullanamayacağına karar verebilirsiniz. Bu seçeneği devre dışı bırakmaya karar verirseniz, Google size hedefli reklamlar sunmayacaktır (ancak yine de size reklam göndermeye devam edeceklerdir).

Bunu yapmak için, sadece Ayarlar'a gidin ve Google menüsünde arama yapın. Daha sonra, ' Reklamlar ' seçeneğini göreceksiniz. Burada, profil oluşturmak ve özel reklamlar yayınlamak için hangi uygulamaların reklam kimliğinizi kullanabileceğini belirleyebilirsiniz. Tabii ki, hedefli reklamlar görmek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirmeniz daha iyi olur, ancak Google'ın sizinle ilgili bilgi almasını engellemezsiniz.

  • Telefonunuzu kendi stilinizde özelleştirmek için en iyi uygulamalar

An effective business model… but not without its fair share of drawbacks. / © AndroidPIT

Yeni bir akıllı telefon aldığınızda bu özellikleri devre dışı bırakıyor musunuz? Yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin!

Samsung Galaxy S9 + nereden alınır

Best price

Samsung Galaxy S9+ Plus G965FD Dual LTE 64GB Midnight Black Stock from EU New

£599.59

£599.59 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9+ Plus G965FD Dual LTE 64GB Midnight Black ship from EU Best

£600.65

£600.65 total

Check Offer

New Samsung Galaxy S9 G9600 64GB Dual Sim Unlocked – Black – Next Day Delivery

£618.99

£618.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9+ Plus G965FD Dual LTE 64GB Lilac Purple ship from EU in stock

£626.65

£626.65 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9 64 GB (Dual SIM) – Midnight Black – Android 8.0 – International Version

£630.00

£630.00 total

Check Offer

Compare prices