HiSilicon Kirin 710 vs Snapdragon 710: Daha İyi Bir Yonga Seti Nedir

Son veriler, en çok satan Android akıllı telefonların 200 $ – 300 $ fiyat etiketinin etrafında dolaştığını gösteriyor. Ve şimdiye kadar, çoğunluk orta sınıf şampiyonu Snapdragon 600 serisi ya da Huawei'nin kendi Kirin 659 işlemcisi tarafından destekleniyor.

Şubat 2018'de Qualcomm, 600 ilerlemesine sahip yonga seti serisinin ardılını duyurdu ve Snapdragon 700 serisini çağırmaya karar verdi. Bundan sonra, Huawei, Temmuz 2018'de Kirin 700 serisi çiplerini tanıttı.

Numaralandırma serisindeki benzerliğe rağmen, her ikisi de tüm yönlerden oldukça farklıdır. Hem Snapdragon 710'un hem de Kirin 710'un, ana akım üst orta sınıf akıllı telefonları 2019'da başlatması bekleniyor. Dolayısıyla, iki yonga kümesini birbirine karşı çektik ve belirli alanlarda nasıl farklı olduklarını anladık.

Note: Comparing both chipsets based on specs-sheet is our prima facie approach while the real-life performance is an entirely different scenario and highly subjective. Apart from chipset’s capability, the other factors such as software optimization, UI changes, and capable hardware also chimes in daily usage.

Önemli Özellikler

ChipsetKirin 710Snapdragon 710
ChipsetKirin 710Snapdragon 710
Manufacturing Process12nm10nm
Architecture64-bit64-bit
CPU4x ARM Cortex-A73 @ 2.2GHz and 4x ARM Cortex-A53 @ 1.7GHz8x Kryo 360 CPU up to 2.2 GHz
GPUARM Mali G51 MP4Adreno 616 GPU with Vulkan API
Memory/StorageLPDDR4X, UFS 2.1LPDDR4X, UFS 2.1
CameraN/ASingle Sensor up to 32MP and dual camera up to 20MP
Video1080p@60fps4K@30fps
ChargingSuperCharge 2.0Quick Charge 4.0
Also on Guiding Tech
HiSilicon Kirin 710 vs Qualcomm Snapdragon 660: Which is the Better Processor?

Read More

CPU Performansı

Kirin 710'dan bahseden 64-bit okta-çekirdeği, 2.2 GHz'de saatlendirilmiş dört adet ARM Cortex-A73 yüksek performanslı çekirdek ve 1.7 GHz'de saatlendirilmiş dört adet ARM Cortex-A53 yüksek verimli çekirdekten oluşuyor.

Yüksek performanslı çekirdekler, CPU'dan daha fazla ham güç gerektiren yoğun düzenleme uygulamalarında kullanılır. Yüksek verimli olanlar, web tarama ve mesajlaşma uygulamaları gibi günlük kullanımda devreye giriyor.

Qualcomm, ARM'ın yarı-özel Cortex-A75 işlemcilerine dayanan sekiz Kryo 360 çekirdeğinin dahil edilmesiyle görev paylaşımı kapasitelerinin artırılması ve gecikmenin azaltılması konusunda umut veriyor.

Farklı oldukları alanlardan biri üretim sürecidir. Kirin 710, 12nm üretim işlemine dayanır, Snapdragon 710 ise 10nm işlem ile üretilir. Yani, Snapdragon 710 rakiplerinden daha güç tasarruflu ve pil dostu.

Note: You might have noticed new smartphones like Mi 9 SE coming out with Qualcomm Snapdragon 712 processor. It is basically the Snapdragon 710 but with a slight boost with Cortex-A75 cores at 2.3 GHz instead of 2.2 GHz.

GPU Performansı

Akıllı telefon oyununun önceliği varsa, hemen yarasadan Kirin 710'u atlayın ve yerine Snapdragon 710 işlemcili bir telefon alın. Sebep? Kirin 710, Kirin 659’un GPU’sundan 1.3 kat daha hızlı olan eski bir ARM Mali-G51 MP4 GPU’yu kullanıyor ancak Snapdragon 710’un Adreno 616 GPU’su ile karşılaştırılıyor (her iki cihazın AnTuTu GPU puanlarını kontrol edin).

Qualcomm, Adreno 512'ye göre% 35 performans artışı sağlıyor ve Vulkan API'sinin eklenmesi, yoğun grafikli 4K oyunlarını kolaylıkla kullanabileceği anlamına geliyor.

Huawei, gecikmesiz bir oyun deneyimi için yeni bir 'GPU Turbo Tech' içerir. GPU Turbo teknolojisi, GPU donanımını hızlandırarak ve GPU ile yazılım arasındaki darboğazları ortadan kaldırarak oyun performansını artırmak için üretilmiştir.

Also on Guiding Tech
Qualcomm Snapdragon 710 vs Snapdragon 660: What Are the Differences?

Read More

RAM ve Depolama Desteği

Her iki yonga seti RAM ve depolama konusunda en son gelişmeleri birleştirdi. EMMC 5.1 depolamaya göre daha iyi okuma / yazma hızı sunan ROM için LPDDR4X RAM desteğini ve UFS 2.1'i (Evrensel Flash Depolama) içerir.

UFS 2.1 desteği, gerçek hayatta gerçek bir avantaj anlamına gelmez. Üreticilerin, oyunlarını geliştirmeleri ve gerekli unsurları akıllı telefon sunumuna entegre etmeleri gerekecek.

Örneğin, Nokia 8.1 bir Snapdragon 710 işlemciye sahiptir ve yine de eklenen kazancı ortadan kaldıran eMMC 5.1 tipinde bir depolamayla gelir.

Deneyler

NameKirin 710Snapdragon 710
ChipsetKirin 710Snapdragon 710
Antutu CPU Score6558165945
Antutu GPU Score2254738012
Geekbench (Single-core)15901813
Geekbench (Multi-core)55965939
3DMark (Sling Shot Extreme – OpenGL)9491815
3DMark (Sling Shot Extreme – Vulkan)11231442

Ekran desteği

Snapdragon 710, Quad HD'ye kadar ekran çözünürlüğünü destekler ve amiral gemisi akıllı telefonlar için gösteriyi çalıştırabilir.

Huawei, ekran desteğini çok iyi bir şekilde yansıtıyor ancak Huawei Nova 3i gibi güçlü telefonları dikkate alındığında en azından Full HD ekranlar için destek bekliyoruz.

Kamera ve ai

Qualcomm, Snapdragon 710'un kamera ve AI performansını artırmak için özel kaynaklara sahip. 710, düşük ışıkta görüntüleri zenginleştiren ve tek bir 32 megapiksel sensör veya çift 20 megapiksel sensör destekleyen, yeni bir Spectra 250 ISS (Görüntü Sinyal İşlemcisi) ile birlikte geliyor .

Snapdragon 710, daha az güç tüketirken 4K @ 30fps'ye kadar video kaydı da yapabilir.

Huawei, Kirin 710 için megapiksel numaraları paylaşmıyor, ancak Nova 3i'ye baktığında, Full HD videoları 60fps'de sorunsuz bir şekilde kaydedebiliyor.

AI ile ilgili olarak, Kirin 710'un özel bir sinir işleme birimi yoktur. Bunun yerine, sahne tanıma, daha iyi düşük ışık enstantaneleri ve diğer şeylerin yanı sıra Yüz Kilidi açma gibi AI ile ilgili işlevler için CPU ve GPU'yu kullanır.

Qualcomm, önceki nesillere kıyasla AI uygulamalarında 2 kat daha iyi performans sağlayan NPE (Sinir İşleme Motoru) ile birlikte çok çekirdekli bir AI motoru kullanıyor.

Note: A capable camera hardware in CPU is only the half story for the image quality. The image processing software also plays a major role in the outcome of pictures.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1081{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/WordPress-Import/2017/09/184650/youtu.be-image-1_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1518418255’);background-size:cover;background-position:center center}

#snapdragon

Click here to see our snapdragon articles page

Şarj teknolojisi

Snapdragon 710, kutusundan çıkan Qualcomm Quick Charge 4.0'dan yararlanır. Beş dakikalık bir ücret karşılığında beş saatlik kullanım sağladığını iddia ediyor.

Kirin 710, Huawei'nin SuperCharge 2.0 teknolojisini destekliyor. Bataryayı yarım saatin altında% 50 ye kadar sulandırabilir.

Bir avuç şirket, Snapdragon 710 yongası çalıştıran telefonları piyasaya sürmesine rağmen, hiçbiri Quick Charge 4.0 özellikli bir adaptör içermiyor. Bu şirketler çoğunlukla perakende paketinde Quick Charge 3.0 sertifikalı adaptör sağlamaktadır. Bir Quick Charge 4.0 sertifikalı adaptörü her zaman ayrı olarak satın alabilir ve daha hızlı şarj hızlarından tam olarak yararlanabilirsiniz.

Sadece Adlandırma Düzeninde Benzerlik?

Karşılaştırmalara bakıldığında, Qualcomm'un genç izleyicilerin dikkatini çekmek için kamera, AI ve GPU gibi özelliklere nasıl odaklandığını görebilirsiniz. Huawei, işlemci ve şarj departmanı üzerinde zorlayıcı bir mücadele verdi, ancak genel olarak, Snapdragon 710 bizden orta menzilli bir öneri almanın bir yoludur.

Sıradaki: Yeni Galaxy M serisi akıllı telefonlar şimdi Exynos 7904 CPU ile birlikte geliyor. Qualcomm Snapdragon 636 işlemcisine karşı nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.