HTC U11 cihazım neden donmaya devam ediyor ve nasıl düzeltilir? [Sorun giderme kılavuzu]

Yavaş performans, gecikmeler, donmalar, çökmeler ve rastgele yeniden başlatmalarla tasvir edilen cihaz sorunları, cihazın zaten düşük olduğu veya yetersiz bellek alanına sahip olduğu gibi bir bellek sorununa bağlıdır. Bu semptomlardan herhangi biri aylarca veya yıllarca tutarlı kullanımdan sonra ortaya çıkabilir, ancak cihaz kötüye kullanıldığında daha erken geçebilir.

Sık, uzun süreli ve yaygın kullanım, sahip olduğunuz high-end veya orta sınıf bir telefon olup olmadığına bakılmaksızın, bu semptomların erken ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yazıda, HTC U11 akıllı telefonu etkileyen belirli bir konuyu ele alacağız ve bu, donma veya yanıt vermeme ekranındaki sorun. Bellek sorunlarının yanı sıra, bu cihazda başka ne sorunu da tetikleyebilir ve kullanıcıların bu sorunla başa çıkmak için hangi seçenekleri vardır? Bunu bulacağız. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Devam etmeden önce, Note8’inizle ilgili bir soruna çözüm arıyorsanız, okuyucularımız tarafından bu yeni cihaz hakkında bildirilen en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için HTC U11 sorun giderme sayfamıza mutlaka uğrayın. Sizinkine benzer sorunları bulun ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

HTC U11 akıllı telefonunuzun aniden donması veya sık sık donmasının yaygın nedenleri

Telefonunuz aniden yanıt vermeyi durdurup donarsa, bir şeylerin yanlış gittiğini gösterir ve bir görevi tamamlamasını engeller. Kibirli olan uygulamalarınızdan biri, videolar, resimler veya dosya ekleri gibi açmaya çalıştığınız bozuk bir dosya olabilir. Başka bir olası tetikleyici, yakın zamanda belirli bir uygulamaya veya cihazınızın işletim sisteminin kendisine yüklediğiniz hatalı bir güncellemedir. Birden fazla uygulamanın aynı anda çalıştırılması, özellikle bellek zaten küçülüyorsa cihazınızın donmasına neden olabilir. Akıllı telefonların çoklu görev yapabilmesine rağmen, bunların da sınırları olduğunu unutmayın. İşlemci artık tükendiği için aynı anda birden fazla işlem yapamayabilir. Aslında, uzun süreli ağır kullanımdan ısındığı için cihazınızın biraz geciktiğini bile fark edebilirsiniz.

Hatalı bir SD kartın arızalı olduğu başka durumlar da vardır. Bununla birlikte, bir SD kart kullanıyorsanız, onu cihazınızdan çıkarmaya çalışın ve herhangi bir SD kart takılı olmadan çalışırken ne fark yaratacağını görün. SD kartınızdaki bazı veri veya dosya bölümleri bozulabilir veya çökebilir ve bu şekilde telefonun genel çalışmasını etkileyebilir.

Olası en kötü suçlu, donanım hasarıdır. Telefonunuz hemen donarken tek bir görevi yerine getiremezse, hatalı bir donanım suçlanabilir. Bu durumda, muhtemelen donanım onarımı gerekecektir.

Donan veya yanıt vermeyen HTC U11 cihazınızı nasıl düzeltebilirim?

Bu sayfanın hemen altında, HTC cihazınızdaki donma sorunlarına ilişkin standart prosedürlerin ve olası çözümlerin bir özetini haritaladık. Tüm bu yöntemler yalnızca karşılaştığınız sorun yazılımla ilgili olduğunda geçerlidir. HTC U11 cihazınızın sıvıya maruz kalması veya kazayla düşmesinden sonra donmaya ve sürekli olarak asılı kalmasına ve gecikmesine neden olması durumunda, hatalı bir donanım veya hasarlı bileşen suçlanabilir. Ne yazık ki, akıllı telefonlardaki donanımla ilgili sorunlar zaten bir teknisyenin düzeltilmesi için yardım gerektiriyordu. Gerekli olan bir değiştirme veya servis olabilir.

Mümkünse, donanımın HTC U11 cihazınızdaki donma sorunuyla ilgisi olmadığını doğrulayın ve emin olun. Donanımla ilgili olmadığını kanıtladıktan sonra, aşağıdaki yöntemlerle devam edebilir ve cihazınızın yazılımında sorun gidermeye başlayabilirsiniz.

İlk yöntem: Yumuşak sıfırlama veya zorunlu yeniden başlatma gerçekleştirin.

Yine, donma da dahil olmak üzere performans sorunları yaşarken başvurulacak ilk geçici çözüm, yumuşak bir sıfırlama veya yeniden başlatma olmalıdır. Cihazınızın karşılaştığı küçük bir aksaklık olursa, yeniden başlatma hızlı bir çözüm sunabilmelidir.

Ancak, özellikle ekranınız donuyorsa, takılıyorsa ve dokunuşlara yanıt vermiyorsa bu durumda standart yeniden başlatma uygulanamayabilir. Alternatif bir çözüm olarak, bunun yerine zorunlu yeniden başlatma yapabilirsiniz. Yazılımdan sıfırlamaya benzer şekilde, zorla yeniden başlatma, telefonunuz düzgün bir şekilde yapıldığı sürece saklanan verileri etkilemez. Henüz yapmadıysanız, HTC U11 cihazınızı yeniden başlamaya zorlamak için şu adımları izleyin:

  Telefonunuz titreyene kadar GÜÇ ve SES DÜZEYİNİ AZALT düğmelerini aynı anda basılı tutun ve ardından düğmeleri serbest bırakın. Not: Telefon titremeden önce düğmeleri 12 ila 15 saniye basılı tutmanız gerekebilir.

Telefonunuz tamamen açılıncaya kadar bekleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

İkinci yöntem: Dahili belleği kontrol edin ve yönetin

Mobil cihazlardaki birçok donma problemi yetersiz hafızaya bağlanmıştır. Cihazınıza yeni uygulamalar ve diğer içerikleri indirmeyi seven bir kullanıcıysanız bu durum büyük olasılıkla mümkündür. Cihazınız yüksek depolama kapasitesine sahip olsa bile, zamanla dolu olabilir. Bunun soruna neden olmadığından emin olmak için telefonunuzun bellek durumunu kontrol etmeyi deneyin ve içeriği yönetmeniz gerekiyorsa bunu yapın. HTC U11 cihazınızdaki kullanılabilir depolama alanını nasıl görüntüleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  Ne kadar bellek bulunduğunu ve telefonunuzun belleğinin nasıl kullanıldığını görmek için Ayarlar menüsüne gidin, Bellek öğesine dokunun. Ayrıca, tek tek uygulamaların telefonunuzun dahili belleğini nasıl kullandığını da öğrenebilirsiniz. Uygulamalar için bellek kullanımını bulmak için uygulamalar tarafından kullanılan Bellek’e dokunun. Siyah Aşağı Ok simgesine veya Süre’ye dokunun ve ardından görmek istediğiniz süreyi seçin. Menü simgesine (üç dikey nokta) dokunun ve listedeki uygulamalar için maksimum bellek kullanımını görmek için Maksimum kullanıma göre sırala seçeneğini belirleyin. Bellek kullanımı ile ilgili ayrıntıları görmek için uygulamanın adına dokunun.

Ücretsiz depolama alanı miktarı yüzde 10’un altındaysa, bir miktar boş alan açmanız gerektiğini gösterir. Bununla birlikte, istenmeyen veya kullanılmayan tüm uygulamaları ve içerikleri cihazınızdan kaldırın veya silin. Ayrıca, kritik verilerinizin bir kısmını bilgisayarınıza veya bulut yedeklemenize aktarabilirsiniz.

Üçüncü yöntem: Uygulama önbelleğini ve verilerini temizleyin.

HTC U11 cihazınız yalnızca belirli uygulamaları kullanırken donarsa, sorunun bir şekilde geçici dosyalarınız veya önbellek dosyalarınızdan kaynaklanması mümkündür. Bunu ortadan kaldırmak için uygulamalarınızda bazı önbellek temizleme işlemleri yapabilirsiniz. Uygulama önbelleğini temizlemenin yanı sıra, uygulama verilerini temizlemeniz de yardımcı olabilir. İşte böyle yapılır:

  Ana ekrana gitmek için Ana Ekran tuşuna dokunun. Uygulamalar çekmecesi simgesine dokunun.Ayarlar öğesine dokunun. Uygulamalar öğesine dokunun. Önbelleği temizle.

Bir uygulamanın verilerini temizlemenin ayrıca oturum açma kimlik bilgileriniz, profilleriniz, kaydedilmiş oyunlar vb. Dahil olmak üzere uygulamada depolanan tüm kişisel bilgileri de sileceğini unutmayın. bozulur ve böylece çatışmaya neden olur.

Bekleme modundaki tüm uygulamaları veya yakın zamanda açtığınız ve hala arka planda çalıştığınız uygulamaları kapatmak, telefonunuzun dahili belleğinin temizlenmesine yardımcı olduğu için bazı çözümler de sunabilir.

Dördüncü yöntem: Uygulamaları veya telefon yazılımınızı güncelleyin

Sorun bir uygulama tarafından tetiklenmezse, telefonunuzda kullanılabilir güncellemeyi kontrol edin ve yükleyin. Güncellemeler, bir uygulamanın işlevlerini ve çalışmasını optimize etmeye yardımcı olabilir. Cihazınızda mevcut herhangi bir ürün yazılımı güncellemesini de kontrol edebilirsiniz.

  Bunu yapmak için Ayarlar-> Hakkında-> Yazılım güncellemeleri-> Şimdi Kontrol Et’e gidin.

Bir güncelleme varsa, verilerinizi güvenli bir şekilde yedekleyin, ardından bir güncelleme indirme ve yükleme işlemine devam edin. Yazılım güncellemeleri sadece yeni özellikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda çatışmaya neden olan hataları ortadan kaldırmaya yardımcı olacak hata düzeltmeleri de içerir.

Beşinci yöntem: Güvenli moda geçin ve üçüncü taraf uygulamaları teşhis edin.

HTC U11 cihazınızdaki donma sorununun, cihazınızda yüklü olan bazı üçüncü taraf uygulamalarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını izole etmenize yardımcı olmak için, önyükleme güvenli modda deneyebilirsiniz. Güvenli modda çalışırken sorun oluşmazsa, üçüncü taraf uygulamalarınızdan herhangi birinin tetikleyici olduğu anlamına gelir. En son indirdiğiniz uygulamalardan hangisinin suçlu olduğunu hatırlamaya çalışın. Sorunun ilk başlangıcını veya cihazınızın ne zaman harekete geçmeye veya donmaya başladığını düşünün. Üçüncü taraf uygulamalarınızı tek tek silmeniz gerekebilir. Sorunun giderilip giderilmediğini öğrenmek için bir uygulamayı kaldırdıktan veya kaldırdıktan sonra cihazınızı test ettiğinizden emin olun.

Sorun güvenli moddayken yeniden oluşursa, cihazınızın işletim sistemiyle ilgili sorunları gidermeniz gerektiği anlamına gelir. İlgilendiğiniz şey, daha gelişmiş düzeltmeler gerektiren karmaşık bir yazılım sorunu olabilir.

HTC U11 cihazınızı güvenli moda başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  Telefonunuz açıkken, telefonunuzu kapatmak için GÜÇ düğmesini birkaç saniye basılı tutun. İstendiğinde, Güç düğmesini basılı tutun. Güvenli moda yeniden başlat iletişim kutusunu gördüğünüzde Tamam’a dokunun. Telefonunuz yeniden başlatılır ve ekranın alt kısmında Güvenli mod’u görmeniz gerekir.

Güvenli modun sorunu çözüp çözmediğini görmek için telefonunuzu test edin. Evetse, soruna neden olabilecek yeni indirilmiş bir uygulamayı kaldırın. Normal moda geri dönün ve yazılım sorunlarını giderin.

  Normal moda geri dönmek için telefonunuzu kapatın ve ardından tekrar açın.

Alternatif olarak, donanım düğmelerini kullanarak HTC U11 cihazınızı Güvenli moda önyükleyebilirsiniz.

  Bunu yapmak için, telefonu açmak için GÜÇ düğmesine basın. Ekranda HTC logosunu gördüğünüzde, ekranın alt kısmında Güvenli modu görene kadar SES DÜZEYİ AŞAĞI düğmesini basılı tutun.

Gerekirse, şüpheli uygulamaları kaldırmayı aşağıdaki adımlarla deneyebilirsiniz:

  Ana ekrana gitmek için Ana Ekran tuşuna dokunun. Uygulamalar çekmecesi simgesine dokunun. Ayarlar öğesine dokunun. Uygulamalar öğesine dokunun. Kaldırmak istediğiniz uygulamaya dokunun.

Uygulama başarıyla kaldırılana kadar bekleyin, ardından telefonunuzu normal modda yeniden başlatmak için Güç düğmesini basılı tutun.

Altıncı yöntem: Kurtarma Modunda önbellek bölümünü silin.

Önceki yordamlardan sonra sorun devam eder, önbellek bölümünü silme gibi daha gelişmiş bir yordama geçebilirsiniz. Aygıtın önbellek bölümünü silmek, dahili bellekte depolanan kişisel bilgilerinizi kaybetmeden fabrika ayarlarına sıfırlama ile benzer bir etkiye sahip olabilir. HTC U11 cihazınızda silme önbellek bölümü şöyle yapılır:

  Cihazınızı kapattığınızdan emin olun. Kapalıyken Sesi Kısma tuşunu basılı tutun. Telefon titreşene kadar Güç tuşuna basarak telefonu açın, ardından Gücü bırakın. Sesi Kısma tuşunu basılı tutun. Kırmızı ve mavi metin satırlarına sahip siyah ekran görüntülendiğinde, ‘Bootloader’da yeniden başlat’ seçeneği vurgulanana kadar Sesi Kısma düğmesine art arda basın, ardından Güç düğmesiyle seçin. Aygıt renkli metin içeren beyaz bir ekran görüntüler. BOOT TO RECOVERY MODE seçeneği vurgulanana kadar Sesi Kısma düğmesine art arda basın, ardından Güç düğmesi ile seçin. Güç düğmesine basın ve basılı tutun. Güç düğmesini bırakın. Önbellek bölümünü sil vurgulanana kadar Sesi Kısma düğmesine art arda basın, ardından Güç düğmesi ile seçin. Evet’i seçmek için Sesi Kısma düğmesine basın.

Yeniden başlattıktan sonra, telefonunuzun nasıl çalıştığını gözlemleyin. Kurtarma modu yeniden başlatıldıktan sonra donma sorununun zaten ortadan kalkmış olması ihtimali yüksektir, ancak yine de devam ederse, tam bir sistem sıfırlamasını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Son çare: Fabrika ayarlarına sıfırlama

Bu, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlar. Tüm verileriniz, medyalarınız ve diğer dosyalarınız cihazınızdan silinecektir. Devam etmeden önce tüm önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Ayrıca, telefonunuzun sıfırlamayı tamamlamak için yeterli güce sahip olduğundan emin olun. Gerekirse, tam sistem sıfırlaması tamamlanana kadar şarj cihazına bağlı tutun.

  Sesi Kısma tuşunu basılı tutun. Telefon titreşene kadar Güç tuşuna basarak telefonu açın, ardından Gücü bırakın. Sesi Kısma tuşunu basılı tutmaya devam edin. ‘Fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneği vurgulanana kadar Sesi Kısma düğmesine art arda basın, ardından Güç düğmesiyle seçin. Veri silme işlemi tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlat seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun ve Güç düğmesine basın.

Sorunun gidip gitmediğini görmek için cihazınızı sıfırlamadan sonra yaptığınız şekilde test edin ve kullanın.

Sorun devam ederse dikkate alınacak diğer seçenekler

HTC U11 cihazınızdaki donma sorunu, yeni bir ürün yazılımı güncellemesi yüklendikten sonra ortaya çıkmaya başladıysa ve cihazınıza daha önce hiç gelmediyse, büyük olasılıkla güncelleme hatalıdır. Belki de yeni güncelleme, çakışma ve telefonunuzun sistem rutinlerine ve işlemlerine müdahale eden bazı hatalar içeriyor olabilir. Yazılım hataları genellikle düzeltme düzeltme eki içeren bir izleme güncellemesi ile giderilir. Ancak bir düzeltme eki kullanıma sunulmadan önce, sorunun bir sonraki bellenim sunumunda ele alınacak güncelleme sonrası diğer sorunlar arasında değerlendirilmesi ve etiketlenmesi için yükseltilmesi gerekir. Bununla birlikte, sorunu yükseltmek ve daha fazla öneri istemek için operatörünüze veya HTC Destek’e başvurun.

Ayrıca okumak isteyebileceğiniz gönderiler:

  Wi-Fi’ye bağlanamayan HTC U11, diğer Wi-Fi bağlantı sorunları nasıl giderilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Wi-Fi Internet’e bağlanamayan HTC U11 nasıl düzeltilir? [Sorun Giderme Kılavuzu] HTC U11 cihazınızda kısa mesaj gönderemeyen veya alamayan ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu] Titreşen ekran sorunu olan HTC U11 ile ne yapmalı? [Sorun Giderme Kılavuzu] HTC U11 cihazım neden önyükleme ekranında takılı kaldı ve nasıl düzeltilir? [Sorun Giderme Kılavuzu] Çok yavaş şarj olan veya hiç şarj edilmeyen HTC U11 nasıl düzeltilir? [Sorun Giderme Kılavuzu] HTC U11 cihazım neden açılmıyor ve nasıl düzeltilir (kolay adımlar) HTC U11 cihazınız şarj olmuyorsa ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu]