HTC U11 cihazınızda ‘Maalesef kamera durdu’ hatasıyla karşılaştığınızda ne yapılmalı? [Sorun giderme kılavuzu]

Bir akıllı telefonun en önemli özelliklerinden biri kamera. Aslında, birçok kişi yeni bir telefon alırken ilk olarak diğer özelliklerden ziyade kamera özelliklerine bakmayı düşünürdü. Ve bu aynı sebepten dolayı, birçok kişi fotoğraf makinesinin amacına hizmet etmediği veya istenen çıktıyı veremediği zaman çok büyük bir sorun olduğunu düşünür. Bununla birlikte, kamera tıkanmak ve herhangi bir zamanda haydut alabilirsiniz başka bir akıllı telefon uygulaması. Bu nedenle, kamera uygulamasının rastgele hata türlerine yenilmesi kaçınılmazdır.

HTC U11 de dahil olmak üzere birçok Android akıllı telefonu etkileyen yaygın bir kamera sorunu, “Maalesef kamera durdu” diyen hatadır. Bu hata bildirildiğinde, kamera uygulaması aniden durur ve ardından çöker. Bu hatanın HTC U11’inizde ortaya çıkmasına neden olan şey nedir ve düzeltmek için ne yapılması gerekir? Aynı soruların cevaplarını ararken buradaysanız, bu yazı sizin için de. Bu kamera hatasının nedenini bulmak ve sorun gidermeye çalışırken hangi geçici çözümlerin kullanılabileceğini bulmak için okumaya devam edin.

Ancak sorun gidermeye gitmeden önce, farklı bir soruna bir çözüm arıyorsanız, o zaman sizinkiyle benzer endişeleri gidermiş olabileceğimiz için HTC U11 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Çalışmazlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsanız, Android sorun anketimizi doldurup gönder düğmesine basarak her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

HTC U11 cihazınızda “Kamera durdu” hatasını tetikleyebilecek yaygın faktörler

Görünüşe göre, bu hata, HTC el cihazınız da dahil olmak üzere Android cihazlarda aktarılan diğer yaygın yazılımla ilgili sorunların arasında işaretlendi. Kısacası, bu kamera hatasının oluşmasından önce telefonunuzu düşürmediyseniz veya ıslatmadıysanız, uğraştığınız bir yazılım sorunudur. Bununla birlikte, “Maalesef kamera durdu” hatası tipik olarak donanımsal zarardan ziyade bir yazılım sorununu gösterir. Kamera uygulamasını etkileyen bazı hatalar veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından tetiklenebilir. Ayrıca, Galeri uygulamasındaki fotoğraf veya video dosyalarınızın herhangi biri bozulabilir ve bir şekilde kamera işlevlerini etkileyebilir. Çoğu durumda, bu hata, telefonda yüklü ana güncellemeleri içeren kötü bir yazılımdan kaynaklanır. Bu genellikle güncelleme kameranın normal işlemlerini bozan bir hata içeriyorsa geçerlidir. Telefonunuzda Kamera uygulamasında, Galeri uygulamasında veya sistem bölümünde biriken önbelleğe alınmış dosyalar ve veriler, özellikle bu dosyalardan herhangi biri bozulduğunda ve sonunda kameranın çökmesine neden olduğunda suçlu olabilir.

HTC U11 cihazında “Kamera durdu” hatasını düzeltmek için olası çözümler

Telefonunuzdaki fiziksel kamerayla ilgili her şeyin iyi olduğunu göz önünde bulundurarak, aşağıdaki işlemlerden herhangi birini yaparak sorunu çözebileceksiniz. Bu yöntemler, bu yazıda ele alınan HTC U11 kamera hatası dahil, yazılımla ilgili sorunlara olası çözümler olarak kabul edilir. Sorunun çözülüp çözülmediğini bulmak için her yöntemi uyguladıktan sonra kamerayı test ettiğinizden emin olun.

Kamera uygulamasından çıkın ve yeniden başlatın.

HTC U11’inizde kamera uygulamasını kullanırken ilk defa hatayla karşılaşıyorsanız, uygulamayı yeniden başlatarak giderilebilecek rastgele bir aksaklık olabilir. Olduğu söyleniyor, kamera uygulamasından birkaç saniye çıkın ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için tekrar başlatın. İşte nasıl:

  Son Uygulamalar düğmesine basın. Ardından, Kamera uygulamasını bulmak için kartları (uygulamalar önizlemeleri) çevirin. Kapatmak için Kamera uygulaması önizlemesini sola veya sağa kaydırın.

Telefonunuzu yeniden başlatın (sıfırlama).

İlk yöntem başarısız olursa veya kamera uygulamasını kullanırken aynı hatanın ortaya çıkmasıyla sona erdiyseniz, bunun yerine yumuşak sıfırlama gerçekleştirmeyi deneyin.

Yazılım sıfırlama veya yeniden başlatma, kamera gibi bir uygulamanın başarısız olmasına veya hatalı çalışmasına neden olabilecek küçük yazılım sorunlarını gidermenize yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için, Güç düğmesine basarak telefonunuzu yeniden başlatmanız ve ardından Yeniden Başlat seçeneğine dokunun.

Telefonunuz Kamera uygulaması hataya yol açtığı için cevap vermediği ve takılmadığı veya kilitlenmediği durumlarda, bunun yerine zorunlu bir yeniden başlatma yapabilirsiniz.

HTC U11 cihazınızı yeniden başlatmaya zorlamak için, Güç ve Sesi Azaltma düğmelerini birkaç saniye aynı anda basılı tutun ve ardından telefonunuz titreştiğinde her iki düğmeyi de bırakın.

Telefonunuzun tamamen açılmasını bekleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için Kamera uygulamasını tekrar başlatmayı deneyin. Telefonun yeniden başlatılması (sıfırlama) ve zorla yeniden başlatma, daha iyi, daha hızlı ve daha istikrarlı bir performans için dahili belleğin bir miktar alanını temizlemeye de yardımcı olabilir.

Kamera uygulamasından önbelleği ve verileri temizleyin.

Diğer uygulamalar gibi, Kamera da aynı işlemi, kullanıcı isteklerini ve bilgileri daha hızlı yeniden yüklemek amacıyla önbellek dosyalarını ve verilerini depolar. Önbellek dosyaları yararlı olsa da, özellikle bu geçici dosyalardan herhangi biri bozulursa cihazınızda oluşabilecek bazı sorunları da tetikleyebilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla önbellek ve verileri temizlemeniz önerilir (haftada en az iki kez).

  Ayarlar’a gidin. Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi’ne gidin. Öğesine gidin ve ardından Kamera uygulamasını seçmek için simgesine dokunun.

Kamera uygulamanızın verilerinin silinmesi tüm ayarları, kayıtlı bilgileri, uygulama yapılandırmalarını ve uygulamanın giriş ayrıntılarını siler. Bununla birlikte, Verileri temizle düğmesine basmadan önce bu bilgileri not aldığınızdan emin olun.

Uygulamanın verilerini temizledikten sonra, telefonunuzu yeniden başlatın ve ardından HTC U11 cihazınızdaki Kamerayı yeniden başlatın.

HTC U11’inizi en son yazılım sürümüne güncelleyin.

Cihazınız için en son yazılım güncellemesini yüklemek, Kamera uygulamasını kullanırken meydana gelebilecek hatayı tetikleyebilecek herhangi bir hatayı gidermeye de yardımcı olabilir. Bunu yapmak, aynı şekilde kamerayı günceller ve uygulamalarınızı daha da geliştirir ve optimize eder. Öyleyse, daha önce yapmadıysanız, bu sefer bir denemelisiniz ve bunun kamera hatasını düzeltip düzeltmeyeceğini görmelisiniz.

HTC U11 telefonunuzdaki mevcut yazılım güncellemelerini kontrol etmek için, Ayarlar-> Hakkında-> Yazılım güncellemeleri-> Şimdi kontrol et bölümüne gidin. Telefonunuz için yeni bir yazılım sürümü varsa, bir güncelleme bildirimi göreceksiniz.

Bir yazılım güncellemesini başarıyla yükledikten sonra telefonunuzu yeniden başlatmayı unutmayın. Bunu yapmak, güncelleme dosyası tarafından ortaya konan tüm değişikliklerin başarıyla uygulanmasını sağlayacaktır.

Galeri uygulamasından önbelleği ve verileri silin.

Bu hatayla uğraşırken dikkat etmeniz gereken sadece kamera uygulaması değil. Galeri uygulaması ayrıca altta yatan nedenlerin bulunduğu potansiyel bir zemindir. Galeri uygulaması, çekilen tüm fotoğraflarınızı ve kaydedilmiş videolarınızı Kamera uygulamasıyla kaydeder. Bu saklanan ortam dosyalarından herhangi biri bozulursa ve daha sonra düzenlemek için Galeri’den Kamera uygulamasına bozuk bir dosyayı açmaya çalıştıysanız, büyük olasılıkla bir hataya neden olur. Açmaya çalıştığınız dosyanın bozuk olduğu göz önüne alındığında, gerektiği şekilde düzgün çalışmayabilir.

Galeri’den önbellek ve veri silme işlemi, önbellek ve diğer uygulamalardaki verileri temizleme biçiminize benzer.

Bunu yapmak için, Ayarlar-> Uygulamalar veya Uygulamalar Yöneticisi-> Galeri-> Verileri temizle veya Depolama-> Verileri Temizle’ye gidin ve onaylamak için Tamam’a dokunun.

Önbellek ve verileri Galeri uygulamasından temizledikten sonra, telefonunuzu yeniden başlatın ve sorunun önceki prosedürle çözülüp çözülmediğini görmek için Kamera uygulamasını yeniden başlatın.

Güvenli moda önyükleme yapın ve uygulamaları tanılayın.

HTC U11 cihazınızı güvenli modda başlatmak, bir üçüncü taraf uygulamasının kamera hatasını tetikleyip tetiklemeyeceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Tüm üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetler Güvenli Moddayken geçici olarak devre dışı bırakılır. Bu nedenle, kamerayı güvenli modda kullanırken sorun ortaya çıkmazsa, üçüncü taraf bir uygulamanın veya hizmetin suçlanacağını belirtir. Bu durumda, en son indirilen uygulamaları cihazınızdan tek tek kaldırmayı deneyebilirsiniz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra kamera uygulamasını test edin; böylece uygulamaları kaldırmayı ne zaman durduracağınızı bilirsiniz.

HTC U11’inizin güvenli modda nasıl başlatılacağı aşağıda açıklanmıştır:

  Telefonunuzu kapatın. Sonra Kapat düğmesini basılı tutun. Güvenli modda yeniden başlat iletişim kutusunu gördüğünüzde, Tamam’a dokunun. Bunu yapmak, cihazınızın güvenli modda yeniden başlatılmasını isteyecektir. Güvenli moda başarıyla girildiğinde, ekranın alt kısmında Güvenli Mod’u göreceksiniz. Şimdi, kamerayı açmayı deneyin ve hatanın tekrar görünüp görünmediğini kontrol edin.

Cihazınızı güvenli bir şekilde çalıştırırken sorun devam ederse, cihazda daha karmaşık bir yazılım sorunu olabilir. Güvenli moddan çıkın ve bir sonraki çözümü bir sonraki seçenek olarak deneyin.

HTC U11’inizdeki önbellek bölümünü silin.

Cihazınızdaki önbellek bölümünün silinmesi, geçici dosyalar ve sistem bölümündeki veya telefondaki depoda bulunan veriler tarafından tetiklenen daha karmaşık hataların çözülmesine yardımcı olabilir. Ana sıfırlamanın aksine, bu işlem telefonunuzda kayıtlı bilgilerinizi doğru şekilde yaptıkları sürece etkilemez veya siler. Doğru yaptığınızdan emin olmak için aşağıdaki adımlara bakın:

  Telefonunuzu tamamen kapatın. Sesi Azalt tuşunu basılı tutun. Sonra telefonunuzu açmak için Güç tuşuna basın. Telefon titreştiğinde Güç tuşunu bırakın ancak içinde kırmızı ve mavi metin satırları olan siyah bir ekran görene kadar Sesi Azalt tuşunu basılı tutun. Bu ekrandayken, önyükleyiciyi yeniden başlat seçeneği vurgulanana kadar Sesi Azalt tuşuna art arda basın. Ardından seçimi onaylamak için Güç tuşuna basın. Telefonunuz daha sonra renkli metinlerle birlikte beyaz bir ekran görüntüleyecektir. Bu ekranı gördüğünüzde, Kurtarma Modunda Önyükleme Modu seçeneği vurgulanana kadar Sesi Azalt tuşuna art arda basın. Seçimi onaylamak için Gç tuşuna basın. birkaç saniye sonra Sesi Aç tuşuna basın ve bırakın. Açma / Kapama tuşunu serbest bırakın. Sonra, Önbellek Bölümünü Sil seçeneği vurgulanana kadar Sesi Azaltma tuşuna arka arkaya basın. Ardından Güç tuşuna basarak vurgulanan seçeneği seçin. Evet’i vurgulamak için Ses Seviyesi Azalt tuşuna basın. Cihazınız önbellek ve verileri sistem bölümünden silene kadar bekleyin. Tamamlandığında, sistemi şimdi yeniden başlat seçeneği vurgulanır. Telefonunuzu yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefonunuz başarıyla açıldıktan sonra, hatanın geçip geçmediğini görmek için Kamera uygulamasını başlatıp kullanmayı deneyin.

Bir ana sıfırlama yapın ya da HTC U11 cihazınızı fabrika ayarlarına getirin.

Ne yazık ki, kamera önbellek bölümünü sildikten sonra durdu hatası devam ederse, o zaman daha zor bir çözüm gerektiren zor bir hata olabilir. Aynı noktaya sahip olan bu noktaya ulaştığınızda, tam bir sistem sıfırlaması yapmak bir sonraki seçeneğiniz ve muhtemelen nihai çözüm olabilir. Ancak, bu sıfırlamanın tüm verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi telefonunuzun depolama alanından tamamen sileceğini unutmayın. Bununla birlikte, kritik verilerinizin bir yedeğini önceden oluşturduğunuzdan emin olun. Tamamen ayarlandıktan sonra, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak ve kök nedenini silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Giriş ekranından Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarlar’a gidin. Yedekle ve sıfırla seçeneğine gidin. Fabrika verilerine sıfırla öğesine dokunun. SD kartınızda depolanan ortamları ve diğer verileri silmeyi önlemek için SD kartı sil seçeneğinin işaretini kaldırın ya da seçimini kaldırın. Devam etmek için Tamam tuşuna basın.

Sıfırlama tamamlanana kadar bekleyin, telefonunuzu yeniden başlatın ve ardından kamera uygulamasını test edin. Tam sistem sıfırlaması hala sorunu çözmediyse, donanım sorunu daha olasıdır. Bu noktada, onarımı bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Aksi takdirde, diğer öneriler için cihaz taşıyıcıya veya HTC Desteğine başvurun. Anlaşılan, uğraştığınız kamera sorununu gidermek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek sözleri yayınlayın.

Ayrıca okumak isteyebileceğiniz gönderiler:

  Wi-Fi’a bağlanamayan HTC U11 nasıl çözülür, diğer Wi-Fi bağlantı sorunları [Sorun Giderme Kılavuzu] Wi-Fi İnternet’e bağlanamayan HTC U11 nasıl düzeltilir? [Sorun Giderme Kılavuzu] HTC U11 cihazınızla ilgili kısa mesaj gönderemez veya alamazsınız [Sorun Giderme Kılavuzu] MMS veya resimli mesaj gönderip alamayacak HTC U11 nasıl düzeltilir? [Sorun Giderme Kılavuzu] Çok yavaş şarj olan veya hiç şarj etmeyen HTC U11 nasıl düzeltilir? [Sorun Giderme Kılavuzu] HTC U11 cihazım neden açılmıyor ve nasıl çözülüyor (kolay adımlar) HTC U11 cihazınızla ilgili şarj olmuyor ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu]